2019 sonundan bu yana etkili olan Koronavirüs’ten dolayı özellikle büyükşehirde yaşayan insanlar toplu ulaşım araçlarından uzaklaşmaya çalışıyorlar. Şirketlerin bazıları uzaktan çalışma yolunu benimsiyor olsa da birçok işletme yaptıkları iş gereği uzaktan çalışmamakta. Bu işlere gitmek zorunda olan insanların ilk eylemi bir araba almak oluyor. Peki, 2. el araba nasıl alınır bu yazımızda inceleyeceğiz.

İkinci el araç alırken muhakkak bir ekspertize götürün. Arabanın değişen parçası olup olmadığı, kaza durumu ve ayrıntılı tüm bilgiler ekspertiz raporunda yazar. Buna göre aracınız ile istenmeyen bir durum ile karşılaşmazsınız.

  • Araç Alırken Ekstra Giderler Olacağını Muhakkak Hesaba Katın: 

Araç alırken bütçe hesabınızı doğru yapın. Sadece aracın parasını ödemek ile iş bitmiyor. Alım – satım vergisi, kasko, sigorta, varsa aracılara komisyon gibi birçok ekstra gider bulunmaktadır.

  • Doğru Aracı Seçtiğinizden Emin Olun:

Doğru aracı seçmek önemlidir. Sadece tek bir özellik için araca karar vermeyin. Aracınızı ailenizle piknik, tatil gibi etkinliklerde mi kullanacaksınız yoksa iş için mi kullanacaksınız (iş için kullanacaksanız dahi ürün taşıma veya işe gidip gelme) gibi detaylar önemlidir. Bu detaylar seçeceğiniz aracı ve maliyetini değiştirecektir. Şehirlere göre bazı araçlar bazı yolları kullanamaz, bazı araçların başka avantajları vardır. Bu gibi durumları da göz önünde tutmalısınız.

  • Piyasa Değeri:

Araç almak için acele etmeyin. Almaya karar verdiğiniz aracın piyasa değerini mutlaka öğrenin. Birkaç farklı yerden araştırma yapmayı ihmal etmeyin. Bu araştırmayı yaparken aynı marka – model, yaşta ve kilometrede araçlar olmalıdır. Aynı yaşta araçların farklı kilometrelerdeki fiyatları da farklı olacaktır. Piyasa değerini bilmek aracı uygun fiyatı bilmek için önemlidir.

  • Satıcıyla İletişime Geçin:

Satıcı ile ön görüşme yapın. Aracı neden satıyor, ilk sahibi mi, önemli bir kazaya karıştı mı yada önemli bir arızası oldu mu, bakımları ne durumda, motor durumu nasıl gibi soruların cevaplarına alın. Aldığınız cevaplar size alışveriş için bir yol haritası olacaktır.

  • Aracı Kesinlikle İnceleyin:

Aracı almadan önce ekspertize götürmelisiniz fakat ekspertize götürmeden önce kendiniz inceleyin.

– Herhangi bir hasar var mı yada sizin için önemli bir hasar var mı,

– Motor çalışması normal mi, kapılar – kaportalar – bagaj kapağı ne alemde,

– Aracın çeşitli parçaları arasında renk farkı, ton farkı var mı,

– Radyatörünü kontrol edin, yağını inceleyin

Eğer bu durumlarda sizi araçtan vazgeçirecek bir durum varsa ekspertiz ücreti ödemeden arabadan vazgeçebilirsiniz. Eğer ön incelemenizde sorun yoksa ekspertiz raporundan sonra da gönül rahatlığı ile aracı alabilirsiniz.

  • Şasi ve Motor Numarasını Kontrol Edin:

Ruhsat ile aracın şasi ve motor numarasının birebir olduğundan emin olun. Bu numaralar araç hakkında en detaylı bilgiyi verir. Şase numarası 17 karakterden oluşur. Üretim yılı, motor tipi ve diğer parçalar hakkında bilgi barındırır. İnternetten yapacağınız sorgulama ile aracın çalıntı olup olmadığını bile öğrenebilirsiniz.

  • Test Sürüşüne Çıkın:

Araç hakkında bilgi edinmenin ve aracı tanımanın en iyi yolu onu kullanmaktır. Araç ile muhakkak bir test sürüşüne çıkın. Aracı çok kısa bir şekilde olduğunuz yerde tur atmak yerine trafiğe çıkarak test edin. Fren, debriyaj ve gaz pedalları ile vitesi trafikte kullanın. Daha sonra ısıtma – soğutma sistemine bakın, sinyalleri ve göstergeleri kontrol edin. Ayrıca, varsa satıcıdan yada servisinden servis kayıtlarını isteyin.

  • Hasar Kaydını Kontrol Edin:

Artık tek SMS ile hasar kontrolü yapılabiliyor. Aracın plakasını biliyorsanız gitmeden önce bir hasar kaydına baktırın. Tramer kaydında hasar miktarları, değişen parçaları görebilirsiniz. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bir sigortacıdan destek alabilirsiniz.