Bir otomobil alırken diğerlerinden ayırt edici olarak belirtilen özelliklerden birisi de ABS Fren Sistemidir. Araç ve sürücü güvenliği için önemli olan bu ABS fren sistemi nedir ve çalışma sistemini sizler için inceledik.

 

Bir araç satın alırken herkesin dikkat ettiği özellikler farklıdır. Kimisi bagaj büyüklüğü, kimisi konfor gibi özelliklere dikkat ederler. Hatta bunların haricinde sürüş alışkanlıklarına bağlı olarak otomatik vites mi manuel vites mi ona da dikkat ederler. Fakat, bunların yanında herkesin dikkat ettiği bir detay daha vardır: Araç ve sürücü güvenliği. Herkes araç kullanırken kendini güvende hissetmek ister. Bu yüzden araç alırken dikkat edilen konularda fiyattan sonra güvenlik gelmektedir.

Uzun bir süredir arabalarda zorunlu olan ABS fren sistemi araç içindeki herkes başta olmak üzere kaza anında trafikteki herkesin güvenliğini korumak amacıyla geliştirilmiş bir fren sistemidir. ABS, orjinal adı olan Anti-lock Braking System baş harflerinin kısaltılmasıdır. Türkçe karşılık olarak Kilitleme Karşıtı Fren Sistemidir.

ABS Neden Önemli, Ne İşe Yarar?

ABS fren sistemi hidrolik frenlerde oluşan araç tekerleklerinin kilitlenmesi sorununa engel olmaktır. Araç ne kadar ağır olursa olsun, yol koşulları ve kaç kilometre hızla giderseniz gidin sistem tekerleklerin devir sayısını takip ederek ve kaymayı engeller. Bu durumun en büyük avantajı ise sürücünün direksiyon hakimiyetini sağlaması olmaktadır. Dünya genelinde kazaların büyük bir oranı direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesinden kaynaklanmaktadır. ABS fren sisteminin sürüş esnasında anlamak oldukça basittir. Acil durum sırasında frene bastığınız anda fren pedalında hafif titreme ve beraberinde bir ses oluşmaktadır. Bunları duyduğunuz anda sistemin çalıştığını anlayabilirsiniz.

ABS Nasıl Çalışır?

ABS fren sisteminin nasıl çalıştığını anlamak için parçalarına bakmak yeterlidir. Sistemin beyni ABS elektronik kontrol ünitesidir. Bütün sistemin sorunsuz çalışması bu parçaya bağlıdır. Bu parçanın dışında sistemi oluşturan temel parçalar;

  • ABS kumanda grubu parçaları (elektrikli hidrolik pompa, selenoid valf gövdesi ve kumanda ünitesi)
  • Tekerlek sensörleri
  • Tekerlek rotorları

Yolculuk esnasında oluşan ani bir durumda frene bastığınızda yapılan basınçla beraber fren hidrolik yağı oluşmaktadır. Oluşan bu yağ ABS kumanda grubu parçaları aracılığıyla tekerlerin fren mekanizmasına ulaştırılır. Elektrikli pompa, fren basıncını ayarlar. Bazen hidrolik basıncı artırır bazen düşürür yada sabit tutar. Bu işleyiş sonunda hem can hem trafik güvenliğiniz korunmuş olur.

ABS Fren Sistemi Arızalanırsa Ne Olur?

ABS fren sistemi arızalanmışsa direksiyon hakimiyetini sağlayan durum ortadan kalkar ve araç ani bir frende hıza ve yol durumuna bağlı olarak duramayıp kaymaya başlar. Büyük bir oranda bir nesneye çarpmadan aracın durması sağlanamaz. Eğer hız çok yüksek yada yolun kayganlığı çok yüksek ise çarpma anında aracın takla atma ihtimali yüksektir. ABS sistemin arızalandığının farkında olmayan sürücü eğer sisteme güvenerek hızlanmış ise çarpışma anında direksiyon hakimiyetini daha kolay kaybetmektedir.

ABS Fren Arızaları Nedir, Nasıl Anlaşılır?

ABS fren sistemine sahip araçların gösterge ekranında ek bir gösterge daha bulunmaktadır. Bu da ABS fren sistemi göstergesidir. Eğer ABS fren sistemi göstergesi uyarı veriyor ise olası bir kazanın önüne geçebilmek için aracınızı en yakın servise götürmekte fayda vardır. Eğer göstergede bozulmuş, size bir sinyal vermiyorsa daha önce nasıl çalıştığını anlattığımız yolu hafifçe deneyerek de anlayabilirsiniz. Eğer araç akan yolda frene bastığınızda fren pedalında titreşim oluyor ve ses çıkartıyorsa sisteminiz sağlamdır. Fakat, fren pedalında titreşim yada çıkması gereken ses çıkmıyor ve göstergede de bir uyarı yoksa aracınızı servise götürerek, bakımlarını yaptırmanız faydalı olacaktır. Servise gittiğinizde  ABS sisteminde sorun ne olursa olsun, elektrik bağlantılarına da baktırmayı ihmal etmeyin. Özellikle voltaj ve direnç kontrolleri önem taşımaktadır. Çünkü, ABS fren sistemi elektrik sistemine dayalıdır. Elektrik sisteminde olabilecek bir aksaklık hem ABS göstergesini hem de ABS fren sistemini etkileyecektir.