Ali Baba ve 7 Cüceler, 2015 yılında vizyona girmiş komedi ve aksiyon türünde bir Türk filmidir. Cem yılmazın yazıp yönetmiş olduğu bu filmin başrolünü de kendisi canlandırmıştır. Görsel efektleri ile izleyicilere harika sahneler izleten Ali Baba ve 7 Cüceler filmi, İMDB’de 5,7 puanını alarak diğer Cem Yılmaz filmlerinin biraz gerisinde kaldı. Türk filmi olmasına rağmen büyük kısmını alt yazılı olarak izlediğimiz bu film, yine de akıcılığında hiç ödün vermemiştir. İzleyicileri filmden hiç koparmadan sürükleyici bir hikâye anlatımı sunan bu film, Ali Şenay adındaki bir karakterin yurtdışında ticaret yapmaya çalışırken başına gelenleri anlatmaktadır. Hiç uzatmadan ayrıntılı olarak anlattığımız filmin konusuna geçelim.

Ali Baba ve 7 Cüceler Filminin Konusu

Film, Cem Yılmaz’ın canlandırmış olduğu Ali Şenay karakterinin çekmiş olduğu reklam filmini izleterek başlıyor. Bu reklam filminde Ali’nin hem akrabası hem de en yakın arkadaşı olan İlber karakteri, bir kadını canlandırmaktadır. Şenay zücaciye adı altında ortaklık yapan bu iki arkadaş, çektikleri çok da başarılı olmayan bu reklam filmi ile bir mülakata katılırlar. Pek de kötü ilerlemeyen sunumları İlber’in yapmış olduğu ufak kelime hatası ile son bulur. Orada aradıklarını bulamayan ikili Avrupa’ya açılmaya karar vererek yurt dışına çıkarlar. Avrupa’da bir kafede otururken, akıllarına Avrupa insanı soğuktur sözü gelir. Bu söze inanmayan Şenay, yan masadakilere sıcak bir şekilde selam verir. Ama yan masadakilerde Türk Çıkınca sözün doğruluğunu öğrenemezler.  Şenay hesabı isteyip kalkmak istediği sırada başka bir masadaki Türk tarafından uyarı alır. Bu adam hikâyenin kalan kısmında da Şenay’ın peşini bırakmayacaktır.

Restorandan ayrılan ikili, arabaya biner ve katılacakları fuar alanına doğru yola çıkar. Kırmızı ışığa den gelen ikili, Avrupa insanı ve medeniyetini övdüğü sırada lastiklerinin çalındığını fark ederler. Avrupa’daki ilk aksiliklerini yaşadıktan sonra fuar alanına zamanında gitmeyi başarırlar. Büyük şirketlerinde katıldığı bu fuarda, Şenay zücaciye adına açılmış standın önü bomboştur. O fuarda yasa dışı bir alışverişin gerçekleşeceğinden haberdar olan polisler hazır beklemektedir. Boris Maric adına çalışan bu şüpheliler, polislerin kendilerini izlediğini fark edince alışverişi iptal ederler. O sırada elindeki cüceleri satmaya çalışan Şenay, satış yapmak için tamda Boris Maric’in adamını seçer. Adama uyguladığı pazarlama stratejisi sayesinde elindeki 8 cüceyi, adama 500 Euro karşılığında satmayı başarır. Bu alışverişin polisler tarafından kaydedildiğinin farkında olmayan Şenay, yaptığı bu satışın zevkini çıkarmaktadır.

Karlı bir fuardan sonra günün stres ve yorgunluğunu atıp eğlenmek için diskoya giden ikili, restoranda kendilerine laf atan adam ile karşılaşırlar. Avrupa’yı aşırı benimsemiş olan bu adam, yurt dışına çıkmış bu iki Türkün iyi derecede İngilizce bilmemesi ile alay etmektedir. O gün karşılaştıkları bu adam yüzünden sinirleri iyice bozulmuş bu ikili, yanlarına gelen bir kadın ile konuşarak keyiflerini düzeltirler. Biraz muhabbetin ardından kıza içki ısmarlarlar. Kız birkaç yudum içki içtikten sonra bir daha gelmemek üzere yanlarından ayrılır. Ne yapacaklarını bilemeyen ikili, hesabi istemeye karar verirler. Tahmin ettiklerinden çok daha fazla gelen hesap, ödeyemeyecekleri kadar fazladır. Parayı ödeyemeyen ikili, yaşanan olaylar neticesinde nezarethaneye tıkılan ikili, içerisinde kendilerine laf atan adamında bulunduğu Türk grubu ile karşılaşır. Biraz muhabbet edip kaynaştıktan sonra daha üst seviyeden polisler Şenay ve İlber’i nezarethaneden çıkartarak kendi sorgu odalarına götürür. Bu sorgu odasında fuardaki Boris Maric’in adamı ile aralarındaki ilişki sorgulanır. Kısa sürede hiçbir şey bilmediklerini anlayan polisler ikiliyi serbest bırakır. Ancak filmin devamında Şenay ve İlber’in yolu Boris Maric ile kesişecektir. Bu ikilinin başından geçen olayları merak edenler, hemen açıp Ali Baba ve 7 Cüceler filmini izleyebilir.