Başarılı bir Hint filmi olan Andhadhun, kör bir piyanistin başından geçenleri anlatmaktadır. Hindistan’ın başarılı yönetmenlerinden olan Sriram Raghavan, birçok başarılı filmine attığı gibi bu filmin de altına imzasını atmıştır. Filmin ses ve görüntü kurgusu da özenilerek hazırlandığı için izleyicilere eşsiz dakikalar yaşatmayı başarmış olup çıktığı yıl yani 2018’de her yerde konuşulmuştur. Film, kalitesini aldığı imdb puanı ve gişe hasılatı ile ispatlamıştır. Andhadhun sonu ile izleyicileri şok etmeyi başaran nadir filmlerdendir. Hikâye akışının asla sekteye uğramaması ve sürekli ters köşe yapması ile filmden seyir zevkinizin düşmesinin önüne geçilmiştir. Andhadhun nedir? Veya konusu nedir? Diye sorduğunuzu bildiğim için daha fazla başarılarını konuşmadan konusuna geçiyorum.

Andhadhun Konusu ve Hikayesi

Andhadhun, tarlada bir çiftçinin bahçesine dadanan tek gözü kör bir tavşanı avlamaya çalışması ile başlıyor. Ardından sahne geçiyor ve karakterimiz Akash’ı piyano çalarken görüyoruz. İki gözünün de görmemesine rağmen piyano çalmakta çok yetenekli olduğunu ve yarışmalara hazırlandığını aynı zamanda piyano çalmayı bırakıp dışarı çıktığında ise bir görme engellinin yaşayabileceği sıkıntıları görüyoruz. İlk olarak aynı apartmanda yaşadığı bir çocuğun yaptığı şakaya maruz kalıyor. Geçeceği yola ipten tuzak hazırlayan çocuk eğlenmek istese de bir yaralanmaya yol açabilirdi. Ardından şehirde gezmeye başlayan Akash’ı her insan tarafından şefkatle karşılanıyor. Ancak tek başına yolun karşısına geçmeye çalışırken motor bisiklet ile bir kız ona çarpıyor. Kız kendini affettirmek için onu yemek dükkanlarına götürüyor.  Muhabbet esnasında adamın piyano çaldığını öğrenen kız çok etkilenir ve dükkânda bulunan piyanoyu çalmasını ister, kendisinin geliştirdiği bir parçayı çalan Akash daha parçanın bitmediğini, eksiklerinin olduğunu söyler fakat kız; “eksik olması onu eksiksiz yapar hiç bozma” der. Günün sonunda kız, Akash’ı evine bırakır ve daha sonra buluşmak üzere ayrılırlar.

Akash eve döndüğünde aslında görme engelli değil sadece görmesini zorlaştıran lens takan bir yalancı olduğunu öğreniriz. Tüm insanlara kendini 14 yaşında bir kaza sonucu görme duyusunu kaybettiğini söylemiş ve inandırmıştır. Tek apartmandaki küçük çocuktur. Ertesi gün kızla buluşmak için erkenden kalkıp tüm hazırlıklarını yapar fakat bugün lensleri takmaktan vazgeçer çünkü kızdan hoşlanmış ve onu gözleriyle görmek istemiştir. Dışarı çıktığında kızın onu hazırda beklediğini görür ve beraber dükkâna giderler. Akash gün boyunca orda piyano çalar ve bahşişlerden iyi gelir elde eder. Artık her gün kızla buluşup dükkânda piyano çalmaktadır. Zamanla müşterilerin en çok da kızın gönlüne girerek hayatını daha yaşanası bir hale getirmiştir.

Bir gün devamlı müşterilerden olan ünlü bir sinemacı, evlilik yıl dönümünde eşine yapacağı sürpriz için Akash’ı evinde piyano çalması için çağırır. Akash, adamın söylediği saatte ve söylediği kapının önüne gelir. Kapıyı çaldığında adamın eşi açar ve kocasının evde olmadığını ve yanlış yere geldiğini söyler. Akash doğru yere geldiğini bildiğinden dolayı ısrar eder ve içeri girmeyi başarır. İçeri girdiğinde ise kendisini eve çağıran adamın kanlar içinde yerde yattığını görür. Kadın Akash’ın görme engelli olduğuna inandığı için hiçbir şey yokmuş gibi davranır. Şaşkınlığını ve stresini gizlemeye çalışan Akash, tuvalete gitmek ister. İçeri girdiğinde yalnız olmadığını anlaması uzun sürmez. İçeride bir adam daha vardır, muhtemelen cinayeti işleyende o adamdı.

Cinayet şöyle gerçekleşir; sinemacı adam, eşine sürpriz yapmak için yıl dönümlerinde eve gelemeyeceğini çok önemli bir işinin olduğunu söyler. Bunun üzerine karısı, evin boş olacağını düşünür ve eve başka bir erkek çağırır. Sinemacı adam; sürpriz için eve girer ve eşini başka bir adamla basar, aldattığı adamda onu oracıkta vurarak öldürür. Hemen ardından kapı çalar ve Akash gelir. Tüm bunlara şahit olan Akash’ın başına çeşitli olaylar gelir.