Teknolojinin yükseldiği bu çağda en çok tercih edilen Android uyumlu telefonlar oluyor. Bu durumda da kullanıcılarda Android nedir? sorusunu elbetteki soruyor.

Tercih edilmesinin nedeni ise çok rahat bir kullanım şeklinin olmasıdır. Bu sayede birçok insanın tavsiyesi olmuştur. Günümüzde ise zaten birçok telefon Android işletim sistemini kullanmaktadır. Google firması tarafından geliştirilen ve Linux işletim sistemi çekirdeğine sahip olan Android, cep telefonları ve tabletlerde bulunmaktadır. Günümüzde Android kullanıcıları tarafından da sık sık duyulan bir diğer kelime ise “apk” uzantısıdır ve yapısı gereki apk uzantılı dosyaları desteklemektedir. Android’in bir diğer çekici yönü ise Java desteklediğinden ötürüdür, telefon ve tablet kullanıcıları da özellikle buna dikkat etmektedir. Android kullanıcılarını memnun eden ve avantajlı bir başka noktasına daha değinirsek birçok uygulamaya ücretsiz erişim sağlanmasıdır. Evet, yüzlerce hatta binlerce uygulamaya hiçbir ücret dahi ödemeden sahip olma avantajı biz kullanıcılar açısından oldukça önemli.

Android Kullanılır mı?

Bunun yanında Android işletim sistemi gün geçtikçe geliştiriciler tarafından yenileniyor. Çok daha özgün ve kullanışlı olmaya devam ediyor. Android beyni tam beş parçadan oluşur. Başta da bahsettiğimiz Linux en önemli çekirdeğidir, telefonunuzun hafızası ve güvenlik işleri Linux tarafından koruma altına alınır. Android Kütüphane, Android Runtime, Uygulama Çatısı ve Uygulama Katmanı ise beş parçadan kalanlarını oluşturan bölümlerdir. Bu nedenle Android’i kullanmamak için herhangi bir neden yok. Alternatif olarak Android’in en büyük rakiplerinden ios işletim sisteminide kullanabilirsiniz. İos için merak içerisindeyseniz yazımızı okumaya devam edin!

iOS Nedir?

İlk adı OS (operating system) olan Apple firmasının ilk defa 2007 yılında insanların kullanımına sunduğu işletim sistemidir. Bu işletim sistemi de mobil platform için hazırlanmıştır. Başta sadece iPhone adına sunulmuş olsa da ilerleyen zamanda iPod ve iPad cihazlarında da aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bu zamanda da önemli olan durumlardan bir tanesi de telefonların daha ince, daha modern ve şık ekranlara sahip olmasının istenmesidir. Bunun için örnek vermek gerekirse günümüzde popüler olan sonsuz ekran tasarımları daha dikkat çekicidir. Artık insanlar telefon seçerken ekranının tuşlarla veya büyük hoparlörler ile yer kaplamasını istemiyor ve burada devreye sonsuz ekran teknolojisi giriyor. Bu teknolojide ekran kısmında sadece istenilen bölümlere yer veriliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde ise pop up teknolojisine sahip kamera sistemleri tanıtıldı ve telefonlar üzerinde yerini aldı bile. Başta da belirttiğimiz gibi ekran tasarımı konusunda Apple firması gayet başarılı iş çıkarıyor. Hız konusuna değinirsek İOS işletim sistemine sahip cihazlar hız konusunda da gayet başarılı. Bunun geri dönüşlerini yapan çoğu insanda var. Ayrıca bildiğiniz gibi ilk bilgisayarlar tamamen bir oda büyüklüğündeydi. Buradan kasıt demek istediğimiz teknolojik aletlerin boyutunun gittikçe küçültülmesi ve buna rağmen işlevlerinin, hızının arttırılması. Apple firması bu konuda gerçekten başarılı bir konumda yer alıyor ve böyle giderse almaya da devam edecek gibi.

Geliştirme Açısından Bazı Farklılıkları Nelerdir?

İşin geliştirme boyutuna gelecek olursak Android bu sektörde neredeyse tüm şirketler tarafından en çok ilgi ve desteği alan bir mobil platformdur. Bu yüzden geliştirme boyutundan bakarsak geliştiricileri çok fazla ve bu durumdan ötürü üst seviyelerde konumlanıyor. Ama İOS işletim sisteminin bakış açısından bu pek de öyle gözükmüyor. İOS işletim sisteminde geliştirme işlemi için bazı donanımlar var ve bu donanımları özel yapan durum ise, çok özel ve ücretinin biraz yüksek seviyelerde olması. Bu durum ise ilgili geliştiricilerin sayısının az olmasını sağlayan bir faktördür. Bu sebepten ötürü sektör firmaları tarafından daima mum ışığı ile aranan bir meslek haline gelmiştir. Bu sektörde çalışanların ağzından duyduklarımız ise, firmalarda beş tane Android geliştirme alanında çalışan var ise, İOS geliştirme alanında sadece üç tane geliştirici çalışan bulunmaktadır. Ama aklınıza maaşlar ile ilgili soru gelirse, her iki tarafında aldığı maaş neredeyse aynıdır.

iOS veya Android Ne İşe Yarar? Neden Seçilmeli?

Her insanın yaptığı seçimleri için direk karar kılmak olmaz. Bir insan İOS işletim sistemi tercih ediyorsa ya beğendiğindendir ya da gizliliğe önem vermesindendir. Bir insan Android kullanıyorsa ya tasarım sevgisidir ya da birçok uygulamaya ücretsiz erişim istemesindendir.

  • Güvenlik ve Gizlilik

Apple firması bu konuda her geçen zaman içerisinde kendini geliştiriyor. Firma yaptığı açıklamalar ile kullanıcılarına her geçen gün daha çok önem veriyor. Bunu birçok örnek ile kanıtlamış durumda.

Android ise bu konuda kullanıcılarında biraz daha güven eksikliği yaratıyor. Nedenine gelmek istersek, Google şirketi, Android işletim sisteminde ise size ait olan yani kişisel verilerinizi tabiri caizse vakum makineleri gibi çekmeye devam ediyor. Şirket ise bunu açıklarken, bizlere daha çok yardım amaçlı verilerimizi çektiğini iddia etse bile reklam amaçlı bir hedefi olduğu apaçık ortada. Bu sayede Android açık ara İOS’un gerisinde yerini korumaya devam ediyor.

Kesinlikle gizlilik her insan için çok önemlidir. Sonuçta başkasının görmesini istemediğiniz veriler tamamen para amaçlı sizden alınıyor. Bu sizi ne kadar kızdırsa bile siz Android kullanıcısı olmadan önce size bunlar söyleniyor hem de Google firması tarafından.

  • Uygulamalar

Bu kısımda işler değişiyor ve bayrağı eline Android işletim sistemi alıyor. Android, uygulama çeşitliliği bakımından İOS’dan çok daha önde. İOS’dan çok daha fazla seçeneğe sahip ve bu Android kullanıcılarını daha da sevindiriyor. İOS üzerinden link açma işleminde bulunacaksanız eğer öncelikle Safari üzerinden aratmanız gerekmektedir ve ne yazık ki Safari dışında başka uygulama kullanma imkânınız yoktur. Bu durum ise İOS işletim sistemini daha da geriye iteleyen başka bir noktadır. İOS işletim sisteminde arka plan fotoğraf işlemleri insanı yoran cinstendir. Android ise kilit ekranınız dahi arka plan işlemleriniz için birçok uygulamaya yer vermiş durumda. İOS’da App Store içerisinde bulunan uygulamaların neredeyse hepsi ve daha fazlası Google Play Store içerisinde bulunmaktadır. Aynısı olmasa bile çok benzerlerini bulabilme şansına sahipsiniz. Dediğimiz gibi Android bu noktada İOS’u sollamış durumdadır.

  • Android ve iOS Fiyat Farkları

Fiyat konusunda ise Android yine önde ilerliyor. Çünkü Android işletim sistemine sahip birçok telefon bulunmaktadır. Bu yüzden her açıdan uygun fiyatlı telefon bulmak daha kolay oluyor. Apple firmasında durumlar çok daha farklı. Apple’da tam tersine gün geçtikçe telefonların fiyatı daha da artıyor. Apple firmasının kendine göre bazı standartları var ve bu yüzden düşecek gibi görünmüyor.

  • Kullanım Kolaylığı

Bu başlığı okuyanlar genellikle annesine veya babasına telefon alacaklardır. Bu açıdan annesine ve babasına telefon alacaklar ara yüzü daha kolay ve kullanışlı bir telefonu daha çok tercih edeceklerdir. Apple firması bu konuda sık sık şikâyet alıyordur ama buna rağmen Android kadar iyi. Kurulum aşamasında ise Android telefonlar bir adım daha önde olur.

Bu şekilde İos ve Android nasıl bir sistemdir konusuna cevap verebildik. Diğer teknoloji konularımızda görüşmek üzere👋