Annelerimiz bizleri koruyup, gözeten, eğiten, yetiştiren ve besleyendir. Bu insanlar açısından olduğu gibi hayvanlar açısından da o şekilde. Bebeklikten başlayıp gelişim ve ölüm olacak şekilde her zaman yanımızda yardımcımız annelerimiz vardır. Doğanın kuralları gereği canlı gelişiminde annenin yeri ayrı ve özeldir. Bu özel insanlara anneler günü adında bir gün hediye edilmiştir. Peki, Anneler günü neden kutlanır?

Antik Yunanlıların Yunan Mitolojisinde ortaya çıkan anneler günü, Rhea adında tanrıçanın onurlandırılmasıyla başlayıp günümüze kadar gelen bir nevi kutlamadır. Rhea tanrıçasına yapılan bu törenlerin ardından Ana Jarvis isimli kadın, anneler gününü resmileştirmek için 1907 tarihinde bir kampanya oluşturarak bu günün özel bir gün olduğuna ve resmileştirilmesi gerektiğini dilekçe olarak yazmış ve destekçilerinin sayesinde dilekçesinin onaylanmasını kolaylaştırmıştır.

Dilekçeye tam tamına 4 yılın sonunda yani 1911’de cevap geldi. Bu cevap ise, olumluydu. O günden sonra anneler günü her yıl aynı tarihte kutlanmaya başlandı. Bugüne özel anneler; çocuklarından, eşinden ve yakınları tarafından hediyeler alıyor, kutlamalar yapıyor. Annelerimize bir gün değil, her zaman saygı duymalı ve değerlerini bilmeliyiz. Anneler Gününüz Kutlu Olsun…😊