Daha önce peteklerin dikdörtgen veya kare olduğunu gördünüz mü? Arıların neden altıgen şeklinde bal petekleri yaptığını biliyor muydunuz?

Halkımız arasında en çalışkan hayvanlar arasında gösterilen arılar, yazın çalışıp kışın yerler. Çalışmış oldukları bu zaman sürecinde bal petekleri yaparlar. Bal peteklerini, depolamada kullanan bu masum ve çalışkan dostlarımız petekleri altıgen şeklinde yapmaktadır. Duymuş olduğumuz “vızz vızz” seslerini çıkaran ve bir çiçekten diğer çiçeğe konan arılar, petekleri altıgen şeklinde yapmasının bir nedeni var. Matematikçilerin dahi bu konu hakkında yapmış olduğu araştırmalar, arıların cidden akıllı birer hayvan olduğunu doğrular nitelikte.

Bir bal peteğini elimize alıp incelediğimizde birbirlerine çok uyumlu birleştirilmiş altıgenler olduğunu görürüz. Sanki bir insan elinden çıkmışcasına kusursuz olan bu petekler, işci arıların kovana getirdikleri poleni ve balı depolama haricinde yapısı gereği çok önemli bir olayı daha yerine getirmektedir.

Diğer geometrik şekiller ile kıyaslandığında altıgenlerin avantajını şu şekilde anlayabiliriz; Eğer bal petekleri daire şeklinde olmuş olsalardı, birleşmelerinde boşluklar bırakacak ve alandan tasarruf sağlanamayacaktı. Diğer yandan şu sorularınızı duyar gibiyim. (Kare ve üçgende boşluk kalmaz, neden kare veya üçgen değil?) Evet, haklısınız bu geometrik şekiller birleştiğinde boşluk bırakmayabilir ancak bir altıgen kadar dayanıklı da değiller.

Evvvet!

Arıların bal peteklerini altıgen şeklinde yapmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi, altıgenin kullanışlı ve güçlü bir yapıda olmasından kaynaklanıyor. Altıgen, en az malzemeden yapılarak en ağır malzemeyi taşımasından dolayı arıların tercih sebeplerinden birisi.