Kulübe yapımı, her hangi bir canlı için.. Öncelikle ülkemizin gerek belediye gerek imar düzenleri olsun, her şehrimizde bahçeli evlerimiz mevcut. Bundan dolayı insanlarımız hayan beslemeye bir hayli meraklı. Tabi seçim gereği ve maddi şartlar gereği ve alan gereği hayvan türü değişiyor. Bu hayvanlar; güvercin, tavşan, koyun, köpek, kedi, hatta maymun bile besleyen insanlarımız mevcut. Bu hayvan türlerine göre farklı bir kümes ya da kulübe yapmak ya da bulundurmak olmak zorunda tabii. Ancak sizlere şunu söyleyebiliriz, yapacağınız kümes ne kadar iyi ve kaliteli olursa o kadar iyi çünkü orası da çok sevdiğiniz hayvanınızın evi olacak.

Hayvanınıza Bahçede Kulübe Yapımı?

Kulübe yapımı için öncelikle bahçenizin köşe yerlerinden bir yer seçmeniz gerekir. Ki bu size malzemeden tasarruf sağlayacaktır.  Yani 4 köşeli bir oda yerine 2 köşeli ve daha sağlam bir oda yapacaksınız. Bunun için öncelikle hangi hayvanınız olursa olsun, uçan güvercin ile yürüyen koşan köpeğin kümesi hemen hemen aynıdır. Pratik olan veya olacak ana malzememiz gaz betondur. Yöreden yöreye ismi değişen malzememizin bir diğer adı da Yutong’dur.

köpek kulübesi

Kulübe yapımı için  vereceğimiz örneklerde  bir köpeği baz alarak yazımıza devam edeceğiz. Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz üzere bahçenin her hangi bir köşesini belirleyin. Gaz beton çeşitlerinin ölçüleri standart olup, kalınlıkları değişmektedir. Ölçüleri 65 cm x 25 cm’dir. Kalınlık olarak minimum 10 cm seçmeliyiz. Bahçede olacağı için her türlü olasılığa karşı riskleri azaltmaya çalışıyoruz. Tabi bütçeniz müsaitse 12,5’luk alabilirsiniz. Ve bütçeniz ve yeriniz müsait se 15’lik almak en iyisi. Ne kadar kalın olursa o kadar iyi duvarlarınız için. Öyle ise başlayalım:

köpek kulübesi yapımı

  • Öncelikle ölçülerinizi bahçenizin yapısına göre siz karar vereceksiniz.
  • L şekline olacak duvarınızın ölçülerini aldıktan sonra metre kare hesabını çıkartın ve 6,33 ile çarpın. Bu size kaç adet almanız gerektiğini söyleyecektir. Her ihtimale karşı bir ve ya 2 adet fazla alın. İçlerinde kırık çıkma ihtimalleri yüksektir.
  • Yapıştırmak için ucuz maliyetli  kalekim (fayans ve seramik yapıştırma harcı) kullanabilirsiniz. Kalekimi iş bitiminden sonra sıvamak içinde kullanabilirsiniz.
  • Çatı için  için hazır kulübe çatısı alabilir ya da kalaslar yardımı ile  gaz betondan yapabilirsiniz.
  • Boyama işlemi için öncelikle astar almanız gerekecektir. Üzerine karar verdiğiniz plastik boya ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bahçe’de barbekü yapımı adlı yazımızı okudunuz mu? tıklayın