Bal, kahvaltılarımızın vazgeçilmezi. Faydası saymak ile bitmeyecek harika besinlerden birisi. Ayrıca bozulmadığına dair iddalar var. Peki neden?

Daha öncesinde arılar ve ballar hakkında yazmış olduğumuz arılar neden altıgen petek yaparlar makalemizde arıların bilinmeyen bir noktasına değinmiştik. Bugün ise yine aynı şekilde arıların üretmiş olduğu bal hakkında biraz daha detay ve bilimsel noktalara değineceğiz.

Biyoloji derslerinden gördüğümüz hayvanlar ve doğa, bizleri şaşırtan bir çok özelliği olduğunu öğretiyor, bununla birlikte yeni bilgiler kazanmaya devam ediyoruz. Özellikle yapılan kimyasal araştırmalarda balın farklı bir yapıda olduğunu ve neden bozulmadığına dair kesin ve net sonuçlara ulaşabiliyoruz.
Balın bu denli büyük sürelerde hala ayakta durabilir ve tüketilebilir olduğunun örneğini tarihimiz ile bağdaştırarak anlatmaya çalışacağım.

Bundan yıllar öncesinde yani Antik Mısır’da, kavanozun içinde bulunan bir balın halen daha ayakta ve tüketilebilir olduğunu söylesem? Evet, arkeoloji uzmanları yapılan kazı ve araştırmalar sonucunda Antik Mısır zamanına ait bir balın halen daha bozulmadan yaşam sürdürdüğünü görmüşler. Bu araştırma ise balların yıllar boyunca raf ömrü olduğunu kanıtlar cinsten.
Peki bal dışında raf ömrü çok uzun olan ürünler yok mu? Tabii ki var. En bilindik olanları ise tuz, pirinç ve şekerden oluşmaktadır. Fakat bu ürünlerin bala kıyasla negatif yönleri mevcut. Bunlardan birisi ise; bal gibi direk olarak tüketemediğimiz.

Yani demek istediğim şu ki; bir pirinci yıllar sonra bozulmuş olarak görmeyebilirsiniz ama direk olarak da besin olarak tüketemezsiniz. Bu durum diğer hiç bir ürün ve besinde olmaz iken balda mevcut. Peki hiç sordunuz mu? Bu besini diğerlerinden ayıran şey nedir diye?

Bal Neden Bozulmaz?

Balın kimyasal yapısı – neden bozulmuyor?

Bal, doğal yollar ile arılar tarafından elde edilen nadide besinlerden bir tanesidir. Ayrıca bitkilerde bulunan ve buna nektar ismi verilen tatlı sıvının arıların salgılamış olduğu enzim ile birlikte birleşmesi sonucunda oluşan bal, kalite bir besin olup, yeterli seviyede vitamin değerlerine sahiptir. Evlerimizde ve sofralarımızda sıklıkla kullandığımız bu değerli besin ögesinin 450 gramını tüketmemiz adına 17.000 arının bizler için çalıştığını biliyor muydunuz?

Milyonlarca arı tarafından ortaya çıkarılan bu besinin neden bozulmadığının belli başlıca sebebi, kimyasal yapısından kaynaklanmaktadır. Normal bir balın şekerli olduğu kaçınılmaz gerçeklerden bir tanesidir.  Bu şekerli yapısına verilen higroskopik ismi balın çok az su içermesinden kaynaklanmaktadır. Yani, balın bozulmasını sağlamak için öncelikle onu bozacak bir yapıya sahip olmak gerekir. Ancak, diğer tüm canlılarda olduğu gibi bakterilerde yaşamak için suya ihtiyaç duyar. Balın içerisinde neredeyse 0’a yakın bir su oranı bulunur. Kısacası kapağını açmadığınız yani hava alamayan hiç bir bal kavanozu bozulmaz. Yıllar boyu kullanılabilir. Evlerinizde ballarınızı saklarken kapaklarının kapalı ve nem almadığından emin olmanız gerekir.