2015 yılında vizyona girmiş Bana Masal Anlatma filmi, gerek oyunculukları gerek senaryosu ile büyük bir başarı yakalamıştır. Bu filmde, Fatih Artman başrolü Hande Doğandemir ile paylaşmaktadır. Oynadıkları karakterlerin arasındaki ilişkiyi çok güzel yansıtmayı başaran bu oyuncular, filmin yakaladığı başarıyı doğrudan etkilemiştir. İMDB’de aldığı 7,5’lik yüksek puanda, izleyicilerin filmi ne kadar sevdiğinin bir kanıtıdır. Filmdeki ana karakterin mahallesine olan sevgisi, akıllara bu film nerede çekildi? Sorusunu getiriyor. Filmin büyük kısmı, içerisinde adının sıkça geçtiği Suriçi bölgesinde çekildi. Filmde bu bölge yıkılmaktan kurtarılmıştır. Filmi şimdiye kadar izlememişler için yazdığımız konusu ve detaylı incelemesine geçelim.

Bana Masal Anlatma Filminin Konusu

Film ilk olarak rıza karakterinin küçüklüğünü göstererek başlıyor. Eve gece yarısında gelen babasını annesi yatağa almayışını görüyoruz. Bunun üzerine babası yanına gelerek Rızaya masal anlatmaya başlıyor. Bu masal, Ayperi adındaki bir demirci kızının hayatı ile ilgilidir. Ayperi sıradan bir ailenin kızı olmasına rağmen dünyaca ünlü bir güzelliğe sahiptir. Hatta öğleki dört bir yandan gelen prensler Ayperi’yi etkileye bilmek için birbirleri ile savaşır. Ancak Ayperi hiçbirine yüz vermez. Bu böyle devam ederken kralın kızı Ayperi’yi kıskanır. Çünkü kendisi koskoca kralın kızı olmasına rağmen kapısını çalan bir tek bile prens yoktur. Bu olay kralın zoruna gider. Bir çözüm arayan kral, Ayperi’yi ve ailesini öldürmeye karar verir. Kralın emri üzerine yola çıkan askerler Ayperi’nin annesini ve babasını öldürür. Ayperi’de çok geçmeden yakalanır. Asker tarafından yüzüne bir kılıç darbesi aldıktan sonra, asker ile göz göze gelir. Asker Aeyperi’den çok etkilenir ve serbest bırakır. Tek söylediği şey ise kaç olur. Ayperi ormanda bilmediği yollardan geçer ve bir çadır görür. Çadıra girdiğinde adını bilen bir adam ile karşılaşır. Bu adam büyücü olduğunu ve seni kurtaracak kişin gökte ay tabak gibi asılı kaldığı bir gece devlerin arasından sıyrılıp alevlerin arasından çıkıp gelecek. Senin için her şeyi feda etmeye hazır yüzünde aynı seninki gibi yara izi olan kahraman seni öpecek ve esaretini sona erdirecek demiş. Babası hikâyenin devamı olmadığı için burada bitirir.

Rıza’nın bu masalı dinlemesinden sonra yıllar geçer. Bu yıllar için Rıza babasını kaybetmiştir. Evin tek çocuğu olduğu için evi geçindirmek ona düşer. Babasının sözünü dinlemeyen Rıza, okulda başarılı olamadığı için genç yaşta dolmuş şoförü olur. Babasının eski bir arkadaşının ödünç verdiği dolmuşu kullanan Rıza devamlı müşterisi olan bir kıza âşık olmuştur. Muhabbet kurmak için elinden geleni yapsa da bir türlü başarılı olamaz. Yakaladığı fırsatları da heyecanlı olduğu için tepen Rıza, bir gün kız dolmuştan inince takıp etmeye başar. Kızı uzun bir yol boyunca takip ettikten sonra, mahalledeki arkadaşları Rıza’ya seslenir. Arkadaşları gidip konuşmasını gerektiğini söyler. Rıza bunu zaten biliyordur ama bir türlü cesaretini toplayamaz. Rıza arkadaşlarına, bana gelip merhaba dese gerisini getireceğini söylediği sırada kız merhaba diye seslenir. Şok olan Rıza toparlanır ve kızla konuşmaya başlar. Kız bir dergi için dolmuşçuluk hakkında röportaj yapmak istediğini söyler. Rıza kızın sorularını cevaplamak için mahallenin kıraathanesine götürür. Kız, ilk başka yere gitmek istese de Rıza ikna eder ve röportaj başlar.

Kıraathanede çevredekilerinde eklemeleri sayesinde kız Rızayı yakından tanıma fırsatı bulmuştur. İyice kaynaşan ikili eve dönmek için çıktıklarında gece olmuştur. Rıza gece olduğunu ve isterse onu evine bırakabileceğini söyler. Kız bun cevap olarak nişanlısı olduğunu ve onu almaya geleceğini söyler. Rıza yalan olduğunu anlasa da bu haberle yıkılır. Bir kalenin yanında düşünürken aniden bir kız düşer. Bayılan kızı kaldıran ne yapacağını bilemez ve eve götürür. Ertesi gün kızın nerden çıktığını düşünen Rıza, kızın adının Ayperi olduğunu öğrenir. Ayperi’nin, babasının küçükken masalını anlattığı kız olduğunu anlar. O günden sonra Rızanın hayatı değişir.