Başarılı olmak sübjektif bir konu olmasına rağmen genel olarak kabul edilen başarı tanımı şudur; sonucunun faydalı olduğu düşünülen bir işi yada hareketi gerçekleştirmek, başarmaktır. Başarı birçok kişinin düşündüğünün aksine üstün yetenek ile alakalı değildir. Tabii ki üstün yetenek (iyi bir el becerisine sahip olmak, üstün zeka gibi) başarıyı kolaylaştıran bir unsurdur. Başarılı olabilmek ve amacımızı gerçekleştirmek için en önemli 5 kural vardır.

Geçmişten Ders Almak ve Bahaneleri Terketmek:

Başarı hikayelerini okuduğunuzda başarılı olarak kabul görmüş olan herkesin ortak noktalarından bir tanesi de hiçbir zaman hedeflerine ilk denemede ulaşmamışlardır. Birkaç kez hata yapmışlar ama her seferinde yapmış oldukları hatalardan ders almışlardır. Diğer bir önemli nokta da başarı merdivenlerini bahane yükü ile çıkamazsınız. Bahanelerinizi bıraktıkça başarı merdivenlerini daha hızlı çıkarsınız. Burada en önemli nokta size engel olan şeyin ihtiyaç değil de bahane olduğunun farkına varmanız gerekli.

Hedefsiz Başarı Olmaz:

Bir başarının olabilmesi hedefe bağlıdır. Herkesin bir hedefi vardır. Öğrenciler iyi ders notları, bir yönetici kariyerinde en üst noktaya çıkmayı, bir müzisyen bestesinin ödül alması ve daha birçok örnek verilebilir. Hedefte en önemli noktalardan biri de süre. Bir öğrencinin iyi ders notlarına sahip olmak için dönemin son haftası hedefi koyarsa başarılı olmasını bekleyemeyiz ama bunu okulların açıldığı ilk günden hedefler ve bunun için çalışırsa uygun bir zamanlama olmuş olur. Birçok girişimci iş fikrini hayata geçirmek için yola çıktığında hedefler çok büyük ama süre çok kısa tutulur yada var olan sürede gerçekleşmeyecek hedefler konulur. Süreç böyle olunca da başarılı olmak imkansız olmaktadır.

Etkin Planlama:

Etkin planlama aslında hayatımızın her anında yapmaktayız. Örneğin; bir çalışan sabah 8 de kalkacağını, 8:15’te evden çıkacak, ofise gidecek, işlerini yapacak 18 de çıkacak eve gelecek gibi en basit günlük hayat bile planlamadır. Fakat, hedefinize giden yolda planınızı iyi yapmanız gerekir. Bir öğrenciyseniz okul döneminizi iyi planlamanız gerekir. Okulda yapılacaklar, okul dışında yapılacak gibi her anı dönem sonuna kadar planlamasını yapar ve bu plana uyarsanız başarıya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Kendinizi İyi Tanıyın:

Kendi yeteneğini, tecrübesini ve bilgisini bilip, koyduğu hedef için gereken donanımlara sahip olan insanlar başarıya daha yakındır. Eğer bir şarkıcı olmak istiyorsanız iyi bir sese ve ses eğitimi almış olmanız gerekir. Sesiniz şarkı söyleyecek kadar iyi değilse maalesef başarılı olmanız çok zordur. İyi bir fotoğrafçı olmak için eğitimini almak, makineyi nasıl kullanacağınızı öğrenmek gerekir. Sizin bilginiz olmayan, yetenek gerektiren bir işte o yeteneğe sahip değilseniz sonuç olumsuz olacaktır. Bu yüzden başarılı olmak istediğiniz hedef ile kendi durumunuzu iyi analiz edin.

Harekete Geç:

Başarıya ulaşabilmek için onun için çalışmanız lazım. Eksikleriniz varsa tamamlayın, planınızı programınızı eksiksiz yapın ve başarmak için çalışın. Siz ilk harekete geçtiğiniz andan itibaren her geçen gün başarmaya bir adım daha yaklaşacaksınız.