Batman: Arkham Asylum, Batman Arkham Serisi’nin ilk oyunudur. Oyun Arkham hapishanesine de geçmektedir.

Batman karakterini bilmeyenimiz yoktur herhalde. Bu oyun sayesinde o karizmatik ve güçlü kahraman olan Batman’i oynama imkânı sunuyor. Size biraz hikâyesinden bahsetmek isterim. Lütfen Spoiler yemek istemeyenler bu kısmı atlasın.

Hikâye

Oyunun ilk başında herkesin hayranlıkla baktığı Batmobil’i görüyoruz. Batman suç dünyasının en ileri gelenlerinden Joker’i yakalamayı başarmış, birçok psikopat ve azılı suçluların bulunduğu Arkham Akıl Hapishanesine doğru götürür. Bu hapishane etrafı sularla çevrili ve şehirden uzak yüksek güvenlikli bir hapishane. Daha sonra Joker’i polislere teslim ederiz. Fakat Joker çok tehlikeli olduğu için hücresine girene kadar polislere eşlik ediyoruz. Bir süre yürüdükten sonra sonunda hücresine varıyoruz. Biz komiser Gordon ile birlikte camdan Joker’in götürülmesini izliyoruz. Tam bu sırada Joker polislerin elinden kurtulmayı başarıyor. Tabi Harley Quinn yardımıyla. Batman’de bunu görünce çok sinirleniyor ve camı kırıp içeri dalıyor ama Joker elektrikli bir kapının arkasına geçerek Batman’den kaçmayı başarıyor. O sırada Harley Quinn orda bulunan hücrelerin kapısını açıyor ve bizde içerden çıkan serserilerle dövüşüyoruz. Oyun bu esnada bize dövüş sistemini öğretiyor. Hapishanenin kontrolünü ele geçiren Joker, kısa sürede çok büyük bir isyan çıkartıyor. Suçluların neredeyse hepsi hücrelerinden çıkıp polisleri alt ederek üstünlüğü ele alıyorlar. Tabi bizde tüm kötü adamları çıktıkları yere geri sokmak için işe koyuluyoruz. Tek sorun ise burada bulunan suçluların sadece katil ve serseriler dışında Poison İvy, Bane, Scarecrow gibi tehlikeli suçlularla ara ara Boss savaşları da yapacağız. Joker’in buradaki amacı ise kendine küçük çaplı bir ordu kurup, kendisinin bulduğu ve insanları devasa boyutlarda bir canavara dönüştürebilen bu zehiri adamlarına verip, Gotham şehrine korku salarak kısa sürede etkisine almak istemektedir. Tamda bir psikopatın yapacağı bir iş.

Oynanış

Oyunda gidebileceğiniz yerler kısıtlı. Oyun size bir görev veriyor sizde o görevi yapıp oyunda ilerliyorsunuz. Klasik olarak bu. Yani oyunda bir açık dünya konusu mevcut değil. Bence oyunun dövüş mekanikleri olsun hikâyesi olsun bu açığı rahatlıkla kapatabiliyor. Dövüş mekanikleri demişken oyunun dövüş mekanikleri cidden çok güzel olmuş. Ayrıca kontroller hiç de kafa karıştırıcı değil gayet basit. Saldırmak için farenin sol tarafına, karşı atak yapmak için ise farenin sağ tarafına basmanız yeterli. Ayrıca oyunda Batman’in o milyon dolarlık aletlerini de kullanabiliyoruz. Zaten Batman’in olmazsa olmazı olan yarasa şeklindeki batarangları veya yüksek yerlere tırmanmak için kancamız gibi birçok aleti oyun içerisinde kullanabiliyoruz. Oyunun birde meydan okuma denen bir yeri mevcut. Dilerseniz buradaki çeşitli meydan okumaları yaparak kendinizi sınayabilirsiniz. Ben bir meydan  okumada baya rekor kırmıştım nerdeyse imkansızı başarmıştım bu modları oynamak sahiden oyunu bitirdikten sonra denemenizi tavsiye ederim. Zaten oyunu bitirdikten sonra birçoğu açılmış olacak. Batman Arkham serisinin birçok oyunu mevcut eğer siz hangi sırayla oynayacağınızı bilmiyorsanız hemen size yardımcı olayım.

Oyunun hikâye sırasıyla oynamak isterseniz sıralama şöyle ;

  • Batman: Arkham Origins
  • Batman: Arkham Asylum
  • Batman: Arkham City
  • Batman: Arkham Knight

Bu şekilde oyunu hikâye sırasıyla oynayabilirsiniz. Bu sırayla oynamadığınız taktirde hikâyeden çok bir şey kaybetmezsiniz sadece şöyle yani Batman: Arkham Origins oyunu Arkham Asylum dan çok daha sonra çıktı fakat Batman: Arkham Origins oyununda Batman daha yeni Batman diyebiliriz. Daha Joker bile suç dünyasında önemli bir yere sahip değil. Size tavsiyem oyunu çıkış sırasıyla oynamanız böylece oyunları bitirip diğer oyuna geçtikçe grafiklerin daha iyi olduğunu görebilirsiniz. Arkham Origins’de güzel grafiklerle açık dünyada gezip daha sonra Arkham Asylum’da daha kötü grafiklerle ve açık dünyasız bir ortamda oynamak daha kötü olabilir. Bu yüzden çıkış sıralamasıyla oynamanız size çok daha fazla keyif verecektir emin olun. Bende çıkış sırasına göre oynamıştım.

Çıkış sırasına göre oynamak isterseniz sıralama şöyle;

  • Batman: Arkham Asylum (2009)
  • Batman: Arkham City (2011)
  • Batman: Arkham Origins (2013)
  • Batman: Arkham Knight (2015)

Sıralamayı bu şekilde oynamanız hem grafik açısından hem oynanış açısından size daha büyük keyif verecektir.

Serinin ilk oyunu olan Batman: Arkham Asylum çok fazla bir sistem istemiyor. Böylece rahatlıkla oyunu indirip oynayabilirsiniz. Oyun şu an Steam üzerinde indirimsiz fiyatı 31 TL indirimde ise 7,75 TL ye kadar düşüyor. İndirimde alıp Batman: Arkham serisine başlamak isteyen arkadaşlar için alınıp oynanması gereken güzel bir oyun.