Batman Arkham Asylum oyunundan sonra çıkan ve birçok oyuncunun beklediği, ilk oyundan sonra gelen açık dünya temasını oyuncularla buluşturan ilk Batman Arkham oyunudur kendisi. Batman Arkham Asylum oyundaki kısıtlamadan sonra bu oyunda sanki özgür bırakılmış bir kuş gibi gezmenin verdiği zevk bambaşka. Sözü fazla uzatmadan hikayeye giriş yapalım. Burası çok spoiler içerdiği için yemek istemeyen arkadaşlar bu bölümü geçebilir.

Batman Arkham City Hikaye

Batman Arkham Hİkayesi

Oyunda o kadar çok şey var ki nerden başlayacağımı bilmiyorum doğrusu. Oyunumuz Batman Arkham Asylum’dan tam olarak 1 yıl sonrasını anlatmakta. Dr. Hugo Strange adındaki birisin vali olarak atanıp yeni bir projeyi gerçekleştirmesiyle başlar. Arkham Asylum Hapishanesindeki isyan olayından sonra Arkham Hapishanesini kapatılıp, yeni bir yönteme baş vuruluyor.Bu yöntemi size hemen şöyle açıklayayım. Şehir belli bir kısmını suçlulara tahsil edilecek ve o bölgeye giriş ve çıkışlar yasaklanacak. Yani suçlular içeride serbestçe gezebilecek, cinayet, hırsızlık gibi suçlarını işleyebilecekler. Tabii kendi başlarının çaresine de bakacaklar.

Bu bölgede ise Dr. Hugo Strange’in emrinde özel bir güvenlik şirketi sorumlu olacak. Bu güvenliklerin görevleri ise gözlem yapıp, olan biteni rapor edecekler ve kaçmaya çalışanları da engellemek. Bu saçma ve aşırı derecede yanlış olan siteme bazı kişiler toplanarak eylem yapar ve karşı çıkar. Bunların başında da Bruce Wayne yani Batman vardır. Eylem sırasında Dr. Hugo Strange askerlerine, Bruce Wayne’i yakalamaları için emir veriyor. Dr. Hugo Strange yanına gittiğimizde ise, Bruce Wayne’in gerçek kimliğini yani Batman olduğunu biliyor. Eğer işlerine burnunu sokmaya devam edersek de kimliğimizi herkese açıklamayla tehdit ediyor.

Daha sonrada suçlulara ayrılmış yere Bruce Wayne sürgün ediliyor. Zaten Dr. Hugo en büyük hatasını burada yapıyor. Hazır yakalamışsın Batman’i salak mısın kardeşim ? Salıyorsun tekrar. Batman’i birkaç suçlunun öldürebileceğini sanıyor.  Zaten bu hareketine ilerde buna pişman olacağı da kesin.

Suçlulardan kurtulduktan sonra en sadık dostumuz olan Alfred’den Batman kostümümüzü bize göndermesini istiyoruz. Daha sonrada Dr. Hugo Strange’in bahsettiği protokol 10 hakkında bilgi toplayıp neler olup bittiğini anlamaya çalışıyoruz.

Oyunda tek kötü adamımız Dr. Hugo Strange değil. Joker, Bane, Penguen, Deadshot, Çift yüz ve daha birçok kötü adam var. Bunlardan en sık gördüklerimiz ise Dr. Hugo Strange ve Batman’in en belalı düşmanı olan Joker.

Batman Arkham City Oynanış

Batman Arkham City Oynanış

Tüm Batman Arkham oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da dövüş sistemi aşırı derecede iyi. Ayrıca Batman Arkham Asylum oyunun aksine, düşmanlarımızla dövüşürken aletlerimizi daha sık kullanarak dövüşlerde avantaj sağlayabileceğiz.

Oyun zaten isminden de anlaşılacağı üzere şehirde geçiyor. Bu yüzdende kancamıza bol bol ihtiyacımız olacak. Şunu söylemeliyim ki adamlar şehri o kadar güzel tasarlamışlar ki size o atmosferi çok güzel bir şekilde yansıtabiliyorlar.

Oyunda baya fazla yan görev var fakat bunların hepsi birbirinden daha güzel. Sanki yan görevleri yaparken ana hikayede ilerliyormuş gibi hissediyorsunuz. Buda oyunun başka bir artısı. Tabii ben hepsini bitirmedim. Çünkü baya bir uzun sürüyor hepsini bitirmek. Hele Enigma karakteri Batman Arkham oyunlarındaki en sinir olduğum karakterlerden birisi. Adamın bulmacaları, toplanacak verileri bir bitmiyor. Yanlış hatırlamıyorsam oyunda 400 tane falan bulmaca falan var. Bunların hepsi de aynı zorlukta değil. Bazıları basit iken bazıları ise harbi durup düşünmeye itiyor.

Tabii bende üşengeç olduğum için hepsini toplamadım. Bazı bulmacalarda ise aklıma gelen her seçeneği denedim ama çözememekten kafayı yiyip oyunu kapatmıştım. Bir gün tekrar oynayıp hepsini yapmak istiyorum. Tüm bu bulmacaların sorumlusu Enigma’yıda bir güzel dövmek istiyorum.

Batman Arkham Asylum oyununda olduğu gibi Batman Arkham City’de de meydan okuma bölümleri mevcut. Bunları yapması ayrı bir sarıyor. Az daha unutuyordum Batman Arkham City’de sadece Batmna’i oynamıyoruz. Cat Women’lada biraz oynuyoruz. Hatta oyun ilk Cat Women ile başlıyor. Onunda kendisine özel aletleri ve dövüş sitilleri var. Şehrin belirli noktalarından karakter değişimi yapabiliyorsunuz. Batman ile de şehri serbest gezebiliyorsunuz, Cat Women ile de.

Batman Arkham City oyunundaki oynanabilir karakterler.

Cat Women ana hikayeye Batman kadar büyük bir etkisi yok fakat bence Batman’den farklı bir karakteri de oyunda kontrol etmek güzel bir detay olmuş. Eğer şunu merak ediyorsanız Batman kanca atarak hızlıca geziyor Cat Women nasıl geziyor derseniz. Kamçısı ile gitmek isteğimiz yere doğru kendini çekiyor, daha sonra doğru zamanda doğru tuşlara basarak hızlıca binaya tırmanıyor. Doğru zamanda basamadığınız taktirde daha yavaş tırmanıyor.

Oyunda Cat Women dışında kısa bir süreliğine Robin’i de oynama fırsatı buluyoruz. Cat Women gibi onunla şehirde serbest dolaşamasak da oynaması gayet zevkli bir karakter olduğunu söyleyebilirim. Robin’inde kendine özgü bazı aletleri var. Uzun sopasından çıkan kalkan ile mermileri kısa süreliğine engelleyebilmesi gibi mesela.

Aynı zamanda bu saydığım Batman, Robin , Cat Women gibi karakterleri meydan okuma mod’larında kullanabilir. Hatta dilerseniz bu karakterlerin kostümlerini değiştirebilirsiniz. Batman’in bir sürü özel kostümü mevcut bunların içlerinde sahiden çok güzel olanları var. Bunlardan birisini seçip oyunun ana hikayesini oynarken de bu kostümleri giyebilirsiniz.

Oyun Steam üzerinden bu oyunla birlikte 3 Arkham oyunu 31 TL’den satışta. İndirimde ise 7,75 TL’ye kadar düşüyor. İndirimi bekleyip tüm Batman Arkham serisini alıp oynamanızı şiddetle tavsiye ederim. Okudunuz için teşekkürler.