Yine Batman Arkham serisinin beni hiç sıkmadan oynattığı ve Batman’i oynarken oynadığımız karakterin havalılığını, sertliğini ve kararlılığını çok güzel bir şekilde işlenmiş bir oyun. Oyunda Bruce Wayne daha Batman olma işini tam oturtamamış yani polisler bizim hala kostümlü bir psikopat sanıyor bu yüzden bize düşmanlar. Oyun zaten Arkham serisinde hikaye sıralamasında ilk oyun diyebiliriz. Birçok kişi bizi yani Batman’i bir efsane olarak biliyor, varlığımıza bazı suçlular inanmıyor bile fakat ileride suçlular bize inanmakla kalmayacak aynı zamanda onların en kötü kabusu olacağız.

Size oyunun hikayesinden de ayrıca bahsetmek isterim fakat buraları spoiler içerdiği için yemek istemeyen arkadaşların bu bölümü geçmelerini rica ediyorum.

Hikaye

Batman Arkham Origins Hikaye

Oyunumuz tam da Noel arifesinde geçiyor yani kış mevsiminde. Bundan mütevekkil her yer kar. Batman’in büyük düşmanlarından birisi olan Black Mask bir hapishaneyi basar. Haliyle de ortalıkta büyük bir kargaşa ortaya çıkarır. Batman ise Alfred Noel arifesi ve bu sorunlar polislerin işi olduğunu söylese de Batman’in kendini Gotham’a karşı sorumlu hissetmesinden dolayı ona engel olamaz. Hapishaneye girip ayaklanmayı engelleriz. Burada Black Mask, komiser Loeb’i hiç acımadan öldürür ve onu kurtarmak için elimizden bir şey gelemez. Zaten adam yoldan çıkmış yozlaşmış Black Mask’e çalışıyormuş hak etmiş bir bakıma.

Black Mask elimizden kaçmayı başarıyor ancak Killer Croc’u yakalamayı başarıyoruz. Killer Croc timsahla insan karışımı bir yaratık diyebiliriz. Onu yakaladığımızda Black Mask’in bizim başımıza 50.000.000 dolar para ödülü (okuyamayanlar için elli milyon dolar) koyar. Sonuçta koskoca Batman’i öldürmek öyle kolay bir iş değil tabii ki. Ayrıca Black Mask bizi öldürmesi için 8 tane profesyonel suikastçi tutuyor hepsi de işinde en ustaları ve bizi öldürüp paralarını almak için can atıyorlar. Bu para sadece suikastçilere özel değil herkese açık bir ödül. Bu yüzden de yozlaşmış Swat ekipleri ve birçok polis de bizi öldürmek için suçlularla iş birliği içerisine giriyorlar. Bu 8 suikastçinin hepsi ile teker teker dövüşüyoruz. Şunu bahsetmem gerekirse hepsiyle de dövüşmek ayrı bir zevk verdi doğrusu.

İlki zaten oyunun başında dövüşüp yendiğimiz Killer Croc. Daha sonra Penguen’i durdurmak için girdiğimiz gemide Elektro isimli suikastçiyi buluyoruz, kolayca onu oracıkta yeniyoruz. Tam pengueni yakalayacağımız sırada da Deadtstroke ile de kapışıyoruz. Onu yendiğimiz zamanda onun aletlerinden birisini alıyoruz.

Batman Arkham serisinde en sevdiğim olaylardan biriside bu. Oyunda ilerledikçe yeni ekipmanlar açıyoruz. Bu ekipmanları kullanarak dövüş esnasında çok daha fazla seçeneklerle düşmanlarımızı alt etme şansımız oluyor. Benim dövüş esnasında en sevdiğim hareketlerden birisi kancayla bir düşmanı çekip direkt yere sermemiz, çok fena hareket. Hikayenin oturup hepsini anlatmayacağım birazda oynanış kısmına değinmek isterim.

 

Oynanış

Batman Arkham Origins Oynanış

Oyunun neredeyse %30’luk kısmı falan ana hikayeyi kapsıyor. Oyunda baya bir fazla yan görev mevcut. Ben ilk bitirişimde sadece ana göreve yöneldim. İkinci oynayışımda ise hem ana görev hem de yan görevlere giriştim. Oyunumuzda tüm suçluların olduğu bir yer mevcut. Böylece hangi suçluda ne kadar ilerleme kaydettik, kaçını yakaladık gibi bilgileri buradan görebiliyoruz. Yakaladığımız suçluların üstlerinde de tamamlandı yazıyor.

Batman karakterini iyi bilenler Batman’in ne kadar iyi bir dedektif de olduğunu biliyordur. Oyun bize Batman’in dedektiflik yönünü de göstermekten kaçınmamış. Polis radyolarından gelen cinayet ihbarlarından cinayet yerine ulaşıyoruz. Tüm Batman Arkham oyunlarında olan dedektif görüşümüzle olay yerini güzelce tarıyoruz. Etraftan yeterince delil topladıktan sonra Batman olayı bir simülasyon sayesinde tekrar canlandırıyor. Bizde bu simülasyonu ileri geri sararak gözden kaçırdığımız ip uçlarını birleştirip olayı çözüyoruz. Merak etmeyin çok zor ve karışık gibi gelebilir fakat çok zevkli ve kolay yapılmış. Zaten Batman kendi kendine konuşurken neler yapmanız gerektiğini size söylüyor. İp uçlarından sonra katili bulup adalete teslim ediyoruz. Bence bu olay çok güzel düşünülmüş. Olayları araştırırken gayet zevk alıyorsunuz.

 

Oyunda Batman Arkham City’deki gibi büyük bir açık dünya mevcut hatta baya büyük. Bir görev olduğu zaman oraya gitmek için çok uzun süre kanca atarak gitmek yerine adamlar belirli noktalara hızlı seyahat noktaları koymuş. Bu noktaları seçtiğimiz zaman Batman kolundaki tek tuşla Batplane’i çağırıyor. Yani Batman’in özel uçağı. O sırada kısa bir ara sahne geliyor ve Batman uçağına binip seçtiğimiz yere uçakla gitmesini izliyoruz. Seçtiğimiz yere geldiğimizde ise Batman havalı bir şekilde uçaktan atlıyor ve yere doğru düşmeye başlıyor. Sizde pelerininizi açıp süzülerek gitmek istediğiniz yere hızlıca gitmiş oluyorsunuz. Bu olayla 2 saat boyunca çatılara kanca atarak gitmenin önüne geçmişler. İyi ki de yapmışlar bunu.

 

Oyundaki bu hızlı seyahat yerlerinin bazıları açık oluyor. Bazıları ise suçluların kurdukları bağlantı kesici cihazlar yüzünden oralara uçağımızı çağıramıyoruz. Oraya gidip onları güzelce dövüp, hızlı seyahat noktasını açmamız gerekiyor.

Oyunlarda en sinir olduğum noktalardan birisi ise sağdan soldan bir şeyler toplamamızdır. Enigma adında bir suçlu var. İnsanların ifşalarını onlara şantaj olarak kullanabilecek verileri toplayıp insanlara şantaj yapıyor. Kendisini de Batman’dan akıllı sanıyor garibim. Ona ulaşmak için bir sürü şey yapıp sağdan soldan cihaz yok etmemiz falan lazım. Kısaca gereksiz ve boş işler. Bu yüzden Enigma karakterine acayip derecede sinir oluyorum.

Birçok Batman oyununda ara sahnelerde gördüğümüz Batman’in mağarasında gidebiliyoruz. Oraya da sadece hızlı seyahat ile gidebiliyoruz. Yine bir ara sahne giriyor araya ve Batman mağarasına girmiş oluyoruz. Nedense Batman’in mağarası deyince havalı olmuyor ama Batcave deyince kulağa daha hoş geliyor. Batcave de genellikle Alfred’in bizim için yaptığı yeni cihazları almak için gidiyoruz. Ya da oyunda kostüm paketlerine sahipseniz burada kostümlerinizi değiştirebilirsiniz. Eğer dövüş kısmında kötü iseniz Batman’in antrenman yerinde dövüş yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

Oyunda ilerlediğimizde farklı meydan okuma modlarınıda açıyoruz. Burada ister sadece dövüştüğünüz kısımları da oynayabilirsiniz, isterseniz de gizlilik dayalı modlarınıda oynayabilirsiniz. Üstelik bu meydan okuma kısımlarını sadece Batman ile değil Deathstroke karakteri ile de oynayabilirsiniz. Anlatacaklarım bu kadar.

Oyunu Steam üzerinden 31 TL fiyatında satışta indirime beklerseniz 7,75 TL ye kadar düşüyor. İndirimi bekleyip almanızı tavsiye ederim. Oyunun grafikleri olsun, dövüş sistemi olsun, yine muhteşem olmuş fakat diğer Batman Arkham serilerine göre biraz daha fazla sistem istiyor haberiniz olsun. Eğer imkanınız varsa hiç düşünmeden alıp oynamanız gereken ve harika hikayesi ile sizi sıkmadan oynatan bir oyun. Eğer bu oyunu oynadıktan sonra farklı bir oyun istiyorsanız Batman Arkham Asylum oyununu da inceleyebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.