Belki de birçok yerde bu oyunun ismini duydunuz. Beat Cop. Peki nedir? Nasıl bir oyundur bu diye bir baktınız mı? Bakmadıysanız çok şey kaybediyorsunuz demektir. 80’lerin polisiyesini konu alan bir dedektiflik oyunu.

Oyunumuzda Kelly ismindeki bir dedektifi yönetiyoruz. Kelly bir dedektif. Bir gece bize gelen soygun ihbarı üzerine, olay yerine gidiyoruz. Soyguncuyla aramızda bir çatışma gerçekleşiyor ve onu indirmeyi başarıyoruz. Daha sonra yukarıdan bir ses duyuyoruz ve kontrol etmek için hemen yukarı çıkıyoruz. (Tabii buraların hepsi ara sahnede gerçekleşiyor.) Yukarı çıktığımızda boş bir kasa ve açık bir camdan başka bir şey bulamıyoruz.

Soyulan ev ise Senatöre ait. Kasada olan elmasları alan soyguncuyu yakalayamadığımızdan dolayı, elmasların kaybolmasının bizimle bir ilişkisi olduğu düşünülüyor. Bu yüzdende dedektiflik rütbesinden normal bir polis memuru rütbesine düşürülüyoruz.

Her ne kadar masum olsak da bunu bir türlü kanıtlayamıyoruz. Oyunun ana hikayesi de zaten bunun üzerine devam ediyor. Adımızı temize çıkartıp eski rütbemize geri dönmek.

Böylece Kelly ile polis maceralarımız başlıyor. Bu oyunda bol bol argo kelime geçtiğini de belirtmeden geçmeyelim. Eğer argo kelimelerden hoşlanmıyorsanız, bu oyun sizi biraz rahatsız edebilir.

Beat Cop Oynanış

Beat Cop Oyannış

Oyunumuz tek bir mahalle üzerinde gerçekleşiyor. Kontrollerde sadece fare üzerinden sağlayabiliyoruz. Zaten oyunun büyük bir kısmı diyaloglarla geçiyor. Aynı zamanda oyunda birtakım görevler mevcut. Bunların bazılarını da yapmanız zorunlu, yani size verilen emirler. Ne de olsa artık bir dedektif değilsiniz.

Oyunda ilk olarak mahallemizdeki dükkanlara girip kendimizi tanıtıp insanlarla kaynaşıyoruz. Bu mahallede içkicisi, kuyumcusu, çetesi, lokantasından tutunda mafyasına kadar her türden insan bulmak mümkün. Bunlarla iyi geçinmekte kötü geçinmekte sizin elinizde. Oyunda sizin yapacağınız en çok görevlerden birisi tartışmasız cezalar olacaktır.

Beat Cop: Ceza yazma kriterleri

Park ihlali, farlar, lastikler gibi 3 çeşit ceza yazabilirsiniz. Eğer lastikler kabaksa ve farlar kırıksa onlarından icabına bakıyorsunuz. Tabii bu işi yaptığınız sırada bazı insanlar size rüşvet teklif edebilir. Bunu alıp almamak sizin elinizde. Bunun için size tavsiyem polis karakolunda arkadaşlarınızla konuşmak. Böylece etrafta sivil polis olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sivil polis olduğu zaman rüşvet alırsanız polisler tarafından puanınız düşer ve maaşınızdan kesinti olur. Eğer sivil polis yoksa rüşveti hiç düşünmeden alın.

Çünkü birde karımızın nafakasını ödemek zorundayız. Buda ilk zamanlarda 300 dolar iken sonradan 600 dolara çıkıyor. Bu yüzdende paraya ihtiyacımız oluyor.

Oyunda sabah 8:00 de işimiz başlıyor ve akşam 5:50’ye kadar zamanımız var. O zamana kadar park cezalarını bitirip yan görevler yapabilirsiniz. Çetenin ve mafyanın bazı pis işlerini yaparak gerçekten iyi para kazanabilirsiniz. Şunu da unutmayın çeteler ve mafya birbirleriyle düşmanlar. Yani çete ile iş yaptığınızda mafya tarafıyla aranız bozulur, mafyayla iş yaptığınızda ise çeteyle aranız bozulur.

Beat Cop : Oyundaki ilişkilerimizi burada görebiliyoruz.

Eğer aranız çok bozulursa sizi tehdit etmeye başlıyorlar. Aranızı düzeltmenin de 2 yolu var. Ya görevlerini yaparsınız ya da kiliseye gidip papaza 250 dolar verip bir tarafla aranızı düzeltirsiniz. Dediğim gibi oyunda birçok yan görev var fakat bunların hepsini yapmanız neredeyse imkansız. Hatta cidden imkansız. Yani zamanınız yetmiyor. Akşam olunca karakola geri dönmek zorunda kalıyorsunuz. Zaten oyunda size bunu söylüyor. Her görevi yapmak zorunda değilsin diye. Öyle bir şeydi sanırım. Son sözlere gelecek olursak oyunu ben baya bir beğendim hikayesi olsun, oynanışı olsun güzel.

Pixel grafikli oyunları zaten hep sevmişimdir. Oyunun pixel grafiklere sahip olsa da orta sistemli bir bilgisayarınız olması gerekiyor. Steam’da oyun 24 TL satış da indirimi bekleyip almanızı öneririm. Türkçe yaması da olması, oyunun hikayesini çok daha iyi anlamımıza olanak sağlıyor. Yanılmıyorsam bu oyunun mobil versiyonu da mevcut. Mobil oyunlara ilgili arkadaşlarımın da kaçırmaması geren bir oyun olduğunu düşünüyorum.