Bilgisayar, donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşan bir makinedir. Bir bilgisayar, verilen talimatlara göre veriyi bir giriş biriminden alır ve verileri işledikten sonra bir çıkış cihazından geri gönderir. Peki Bilgisayarı çalıştırmak için gerekli olan bu aygıtlar nasıl birlikte çalışıyor? Bilgisayarın giriş aygıtları, kullandığımız bilgisayarın türüne bağlı olabilir, ancak genellikle bilgisayarlarda herhangi bir fare, klavye, tarayıcı veya hatta uygulamalar bulunur. Veri alındıktan sonra merkezi işlem birimi (CPU) diğer bileşenlerin yardımıyla birlikte, verilen bilgileri alır ve işler. Veriler hazır olduğunda, monitör, hoparlör, yazıcı, bağlantı noktaları gibi bir çıkış aygıtı aracılığıyla geri gönderilir. Bir bilgisayarın nasıl çalıştığını daha iyi hayal edebilmek için, içinde ne olduğunu bilmek bunu kolaylaştıracaktır. Bir bilgisayarın ana bileşenleri şunlardır:

CPU veya Merkezi İşlem Birimi

Bir bilgisayardaki en önemli bileşen olarak kabul edilir, çünkü CPU’nun üstlendiği çok büyük bir görev vardır. Talimatları işleyerek ve diğer bileşenlere sinyaller vererek, bir çok işlemi halleder. CPU, bilgisayarın tüm ana parçaları arasındaki ana köprüdür.

RAM

İşletim sistemi ve yazılım uygulamaları tarafından kullanılan, CPU’nun hızlı bir şekilde işleyebilmesi için veri depoladığı bir bilgisayar bileşenidir. Bilgisayar kapatılırsa RAM’de depolanan her şey kaybolur. Kullandığınız uygulamalara bağlı olarak, bilgisayarın düzgün çalışması için gereken maksimum RAM sınırı vardır.

HDD veya Sabit Disk Sürücü

Fotoğrafların, uygulamaların, belgelerin ve benzeri şeylerin saklandığı bileşendir.

Anakart

Anakart, diğer tüm bileşenlerin evi olarak işlev görür. Birbirleriyle iletişim kurmalarına sağlayan ve verileri işlemeleri için onlara güç veren bir bileşendir. Bluetooth veya Wi-Fi gibi çalışmak için, Anakart’a fiziksel bir bağlantı gerektirmeyen bileşenler vardır. Ancak herhangi bir bağlantı veya sinyal yoksa, bilgisayar orada olduğunu bilmez.

Ekran kartı ve Ses Kartı

Kullanıcının bilgisayarla etkileşime girmesine yardımcı olan iki bileşen. Ses kartı olmayan bir bilgisayar kullanılabilse de, Ekran kartı olmadan kullanmak gerçekten mümkün değildir. Ses kartı esas olarak hoparlörden ses çalmak için kullanılır. Ancak, ekrana görüntü göndermek için bir Ekran Kartı kullanılır. Eğer Ekran Kartı olmasaydı, boş bir monitöre bakmak gibi olurdu.

Ağ Bağdaştırıcısı

Her bilgisayarda bir ağ kartı takılı olmalıdır. Bu kart, bilgisayarların bir ağdaki yönlendiriciyle iletişim kurmasını sağlar.