Sıklık ile adı duyulan Bios güncelleme bir işlemdir. Bios güncelleme nedir? Bios güncellemenin avantajları nelerdir?  Bios güncelleme hangi işe yarar?

 

BİOS Güncelleme Nedir?

Anakartın üzerinde bulunan ve ana işletim sisteminin başlatılmasından hemen önce bilgisayarın başlamasını sağlayan bilgileri içeren yongaya Bios denir. Anakart Biosu güncelleyerek performansı artırabilir ve problemleri çözebilir. Aynı zamanda bios güncellemesi sayesinde yeni nesil işlemciler ile yahut NVMe depolama birimleri ile uyumlu çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bios Güncelleme Nasıl Yapılır?

Güncelleme işlemine başlamadan hemen önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli adım vardır. Bunlardan biri anakartınızın marka ve modeline göre hazırlanan Bios yazılımını bulmak. Elinizde bulunan anakart için hazırlanmamış bir Bios yazımı yüklemeniz hâlinde stabilitesi ciddi manada riske atılabilir.

Anakartınızın üreticisine ait olan bir siteden uygun model bulmanızın ardından yazılım ile sürücü alanında Bios güncellemelerinizi görebilirsiniz. Yayınlanan Bios sürümü ile yüklü olanın aynı olup olmadığını algılayabilmek için bilgisayarınıza CPU-Z programını kurmanız ve yüklü olan sürüm ile kıyaslamanız yeterli olacaktır.

Bios Güncellemesinin Herhangi Zararı Var Mı? Bios Güncellemesi Tehlikeli Mi?

Bios güncellemesinin herhangi tehlikesinin olup olmadığına dair sorular yer alıyor. Bios güncellemesi, anakartta bulunan bir çip içerisinde yazılımı güncellemeyi esas alan bir işlemdir. Önemli bir işlem olan Bios güncellemesi esnasında elektriğin kesintiye uğramaması gerekir.

Herhangi sıkıntı ile karşı karşıya kalmadan işlemin tamamlanmış olması hâlinde güncelleme işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Bios Güncellemek Artık Çok Kolay

Yayınlanmış olan sürüm, yüklü olandan daha güncel ise direkt olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bir Zip dosyası içerisinde inecek olan bu dosyayı çıkartın ve çıkan klasörü herhangi bir USB bellek içerisine kopyalayın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatarak açılış esnasında Bios ekranına girmenizi sağlayacak olan tuşa basınız. Bu tuş genelde DEL,F12 gibi tuşlar olmaktadır. Yenilenen yazımlar sayesinde Bios ekranları fare yardımları ile kontrol edilebilir hâle geldi ve bu sayede eskisine oran ile işlemler çok daha kolay bir şekilde yapılabilir.

Yeni Arayüzler En Faydalı Yardımcınız Olacak

Modern arayüzler ile desteklenen Bios ekranları içerisinde flash Bios ve update Bios gibi seçeneklerin alt kısmında Bios güncelleme ekranına erişebilirsiniz.

Bu noktada yapmanız gereken ise USB bellek içine atmış olduğunuz yazılım güncellemesini bularak seçmek ve sonrasında güncelleme başlatmak olacaktır. Bir takım Bios güncellemeleri ise bilgisayar açıkken yapılabiliyor. Bu tip programlar hayli basit olduğundan bilgisayar hususunda daha az bilgili olan kullanıcılar için daha etkili bir çözümdür.

Unutmayınız ki güncellemeler esnasında bilgisayarınızın açık olması ve herhangi bir nedene bağlı olarak kapanmaması gerekir. Dönem dönem beta güncellemesi ile de karşılaşabilirsiniz. Beta sürücüler büyük ölçekte normal sürümlerden önce deneme amaçlıdır ve stabil olmadıklarından deneyimli kullanıcılar haricinde kullanıcılara tavsiye edilmez.

Bilgisayarınızın Bios Sürümünü Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Bios sürümünü takip etmek oldukça basit bir işlemdir. WIN+R tuşlarına birlikte basılı tutarak çalıştır’ı açınız ve msinfo32’yi açınız. Sistem penceresi açılacak ve burada sistem özeti kısmında Bios sürümünü ve sürümün yüklendiği tarihi görebilirsiniz.

Bios Güncelleme Yapılmasının Avantajları Nelerdir?

Bios güncelleme yapılmasının avantajları var mı sorusu sıklık ile gelmektedir. Anakart üretimi yapan bir firma, anakarttan daha üstün bir performans almanızı sağlayabilmek adına tüm hataların giderilmesini sağlamak için bir güncelleme yayınlar. Anakartınızı sorunsuz bir şekilde kullanmak için Bios güncellemesini indirmeniz ve kurulumu sağlamanız gerekiyor. Uzun zamanlı çözülmeyen bir sorun var ise bilgisayarın performansını yükseltmek için Bios güncellemesi şart olacaktır.

Bilgisayarınızın yeni teknolojiler ile uyumlu çalışması için Bios güncelleme konusunda verdiğimiz bilgileri kullanarak kolaylık ile bilgi sahibi olabilirsiniz.