Çoğu kişinin günlük hayatta ismini dahi duymadığı ama günlük yaşantısında kullandığı teknolojik araçların neredeyse tamamında bobinaj bulunmaktadır. Bobinaj, elektrikli cihazlarda elektrik akımını taşıyarak taşıdığı akım kadar manyetik alan oluşturan malzemelerin oluşturularak bağlanmasına veya taşınmasına denir. Bobinajlar iletkenlerin üzerine yalıtım yapılma işlemine de denmektedir. Bobinajların tanımını yaptık ama bunlar nerelerde kullanılıyor? Bobinajlar nerelerde hayatımızı kolaylaştırıyor? İşte bu soruların cevabını merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Şimdi hep birlikte sorularımıza cevap bularak bilgi sahibi olalım.

Bobinajların şu alanda daha çok kullanılır dersek kullanım alanlarını çok iyi şekilde açıklamış olmayız çünkü bobinajlar neredeyse tüm elektrikli cihazlarda kullanılır. Bobinajın tanımını da okursak zaten görevini de çok rahat bir şekilde anlayabiliyoruz. Bu yüzden kullanım alanını kısıtlamak doğru olmaz. Eğer birkaç örnek vermek gerekirse doğru akım motorlarında ve alternatif akım motorlarında sıkça görebiliriz.

Bobinajlar hayatımıza ne tür kolaylıklar sağladığını merak ediyorsak cevabı çok basit. Eğer tanımını okuduysanız yalıtım yapmaktadır. İşte can alıcı nokta burası, yalıtım sağlamak. Yalıtım bulunmayan bir cihaz kullanırsanız sağlığınız çok fazla risk altında diyebiliriz. Eğer yalıtım olmazsa elektrik akımı sizi çok rahat bir şekilde çarpabilir.

Bobinajcılık Nedir?

Bobinajcılık nedir ve nasıl yapılır?

Her kelimeye -cı eki o işi yapan anlamı katıyorsa bu bobinaj için de geçerlidir. Öyleyse kelimenin anlamından da anlaşılacağı üzere bobinaj ile ilgilenen kişiler için kullanılmaktadır. Bobinajcılar genellikle elektrik ile çalışan motor kullanan makineleri onaran ve bakımını yapan kişilerdir. Ayrıca bobinlerde sarım işlemi de yaparlar. Bobinajcıların görevlerini maddeler halinde sıralamak gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Bobinajların bakımını ve onarımını yaparlar.
  2. Oluşturulan bobinajlarda el ile veya makine ile sarım işlemi yaparlar.
  3. Bobinajlarda kullanılan malzemeleri bulurlar ve kullanılması için hazırlar.

Bobinaj Arızları Nasıl Giderilir?

Bu bölümde bazı arızalardan bahsedeceğiz ama şunu unutmayın. Sizler birer usta değilseniz o işi bilen biriyle konuşup işi ona yaptırmalısınız. Eğer kendiniz ben biliyorum deyip onarmaya veya bakıma başlarısınız daha ciddi sorunlara yol açabilirsiniz. Sizler işinizi riske atmadan en başta doğru olanı yapmalısınız. İşlerinizi doğru bir şekilde yapmaya çalışırsanız hem zaman kazanırsınız hem de masraftan kaçınmış olursunuz.

Bobinajda herhangi bir sıkıntı olduğu zaman bobinaj titreşimli bir şekilde çalışmaya başlar ve motoru çalıştırırken zor çalışmaya başlar. Bu arızayı anlamanın bir yöntemi de bobinaja bağlı olan kabloları çıkartarak duruma bakmaktır. Eğer gerektiğinden farklı bir tepki ile karşılaşırsanız bir ustaya başvurmalısınız. Bir önceki paragrafta da söylediğimiz gibi sorunu kendiniz çözebilirsiniz ama farklı bir yere zarar verebilirsiniz. Bu nedenle siz en iyisi motorunuzu bir ustaya götürün.

Bobinaj Nasıl Yapılır?

Bobinaj yapılırken ilk önce motorun arızasını yani neden çalışmadığını bulmak gerekir. Eğer bu sorun bulunursa bobinaj yapımına geçilir. Arıza bulunduktan sonra motorun parçaları karışmaması için numaralandırılarak sökülmeye başlanır. Motor söküm işlemi tamamlandıktan sonra yapım için şema oluşturulur. Motorun parçalarının numaralandırılması ve şema oluşturulması bittikten sonra zor işler bitmiş sayılabilir çünkü motorun parçalarının yerlerine yerleştirilmesi gerçekten zor iştir. Daha sonra sırası ile:

  1. Çap ölçüleri için sağlam olan bobinler motordan sökülür.
  2. Yanmış olan bobinler bulunduğu çukurlardan temizlenir. Hiçbir parçasının kalmamasına dikkat edilir.
  3. Mikrometre ile bazı ölçümler yapılır ve not edilir.
  4. Not edilen ölçümler yardımı ile bakır tel ve presbant hazırlanır. Hazırlanan malzemeler yerlerine dikkatli bir şekilde yerleştirilir.
  5. Daha sonra bobinler hazırlanır ve yerlerine yerleştirilir. Bu işlemler bittikten sonra tekrar ölçümler yapılır ve çıkan sonuçlara göre motorun durumu belirlenir.