Bir firma sahibi veya küçük bir işletmenin ürünlerinin satışını arttırarak daha fazla kazanç sağlamak amacıyla reklam yapmak için bazı yollara başvurur. Uzun bir geçmişi olan ve günümüzde halen kullanılan broşürler en etkili reklam yapma yöntemlerinden birisidir. Broşürler, farklı kağıt boyutlarının üzerine firmanız hakkında bilgilerin basılması ile oluşur. Broşürler sayesinde firmanız daha profesyonel bir şekil alır ve bu sayede işleriniz gün geçtikçe artmaya devam eder. Ayrıca broşürler toplumda çoğu yere ulaştıkları için markanızın bilinirliği artar ve isim yapmış olur.

Broşür Hangi Alanlarda Kullanılır?

Broşürün kullanım amacı herhangi bir ürünü daha çok kişiye duyurmak olduğu için kullanım alanı çok geniştir. İster bir lokanta sahibi olun ister bir perakende satış dükkanı, broşürler sayesinde ürünlerinizi çok rahat ve kaliteli bir şekilde tanıtımını yapabilirsiniz. Daha açıcı bir örnek vermek gerekirse sokaklarda gezen firma temsilcilerinin ellerinde bulunan bir top kağıt, broşür olarak adlandırılır.

Broşür Ne İşe Yarar?

Ne İşe Yarar – Nerelerde Kullanılır?

Broşürün hayatımıza girmesi uzun bir tarihe dayanır. Broşürler uzun bir süreçten günümüze kadar geldiklerine göre reklam amacıyla baya etkili bir yöntem olarak sayılabilir. Broşürler, işletmelerin tanıtımını yapıp onlara müşteri getirirler ve bu sayede işletmelerin kazancı artmış olur. Yani büyük bir işletme olmak isteyen bir kişi, reklam yaparken maliyeti az ve etkili olan broşürleri kullanmak zorunda diyebiliriz.

Broşür Nasıl Hazırlanır?

Broşür hazırlanırken ilk önce hangi firmaya hazırlanacaksa oradan gerekli bilgiler alınmalıdır. Eğer firmanın genel bilgileri broşür hazırlayıcısına verilmezse, kişi yüksek ihtimalle o firma hakkında detayları bilmediği için etkili bir broşür hazırlayamayacaktır. Etkili bir broşür hazırlanmazsa da yüksek ihtimalle broşür dağıtıldıktan sonra firmaya bir artı kazandırmayacaktır.

Gerekli bilgiler alındıktan sonra eğer firma sahibinin aklında bir proje varsa bunu da belirtmelidir fakat yoksa, yüksek bir sıkıntı olacağını düşünmemelidir. Broşürü hazırlayan kişi hayatı boyunca broşür hazırladığı için onun hazırladığı tasarıma güvenmelidir.

Broşür hazırlanırken bir diğer en dikkat edilmesi gereken konulardan biri de hitap edeceği toplumdur. Yani hedef kitledir. Broşürü hazırlayan kişi hedef kitleyi etkilediğini düşündüğü tasarımlarını broşüründe bulundurmalıdır.

Bu doğrultuları takip ettikten sonra ortaya etkileyici bir broşür yüksek ihtimalle çıkar.

Broşürün Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Broşür tasarlanırken yukarıda da bahsettiğimiz üzere hedef kitle çok önemlidir. Eğer işletme ile ilgili alakası bulunmayan eklentileri broşürde bulundurursanız büyük ihtimalle broşür sıkıcı bulunacaktır. Bunun sonucunda ise toplumdaki kişiler broşüre bakmadan yırtıp atacaklardır.

Broşürde hedef kitleyi etkilemek için çok fazla eklenti de kullanılmamalıdır çünkü fazla eklenti göz yorar ve hedef kitleyi etkilemez. Broşürde yalnızca dikkat edilmesi gereken bölümlerde değişik renkler kullanılmalıdır. Broşürün her bölümünde farklı renklerin kullanılması veya aynı renklerin kullanılması sonucunda kişi yine o tasarımdan etkilenmeyecektir.

Broşür tasarlanırken hangi konuyu hazırladığınıza dikkat etmek çok önemlidir. Örneğin bir lokanta için hazırlanan broşürde uzay mekiği kullanılması komik durur. Bu da reklam sonucu hedef kitleyi firmaya yaklaştırmak yerine firmadan uzaklaştırır çünkü hiç kimse o firmayı dikkate almaz.

Broşür hazırlanırken en dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsettik. Eğer bu hususları dikkate alarak broşür oluşturulursa büyük ihtimalle hedef kitle etkilenir. Bunun sonucunda ise firma işlerini arttıracağı için gelir artışı gözlemlenecektir.

Broşür Çeşitleri Nedir?

A7, A5, A4, A3 Ebatlı Kuşe Kağıt Broşürler

İsimlerinden de anlayacağınız üzere broşürler boyutlarına göre ayrılmışlardır. Kullanım alanları genellikle aynıdır yalnızca kişinin isteğine göre boyutu değişir ve ona tasarım yapılıp müşteriye teslim edilir. Günümüzde tercih edilen broşürler arasında sayılabilir.

Tek Yüz Baskılı Kuşe Flyer

Günümüzde halk arasında el ilanı olarak da adlandırılmaktadır. El ilanları sokaklarda dağıtılan broşürler olarak bilinir. Boyutları küçük olabilir ama maliyeti az ve kullanımı açısından tercih edilen broşür çeşididir.

Katlamalı (Kırımlı) Broşürler

Katlamalı broşürler diğer çeşitlere göre biraz daha farklıdır. Broşürün farklı bölgelerinden katlanması sonucu bu broşür çeşidi oluşur. Örneğin A4 kağıdının 4 defa aynı boyutlarda katlanması sonucu katlamalı broşür oluşur. Normal A4 ebatlı kuşe kağıt broşürüne göre daha fazla alan bulunur. Eğer broşürünüzde firmanız hakkında çok fazla şeyden bahsetmek istiyorsanız katlamalı broşürü tercih etmelisiniz.