Alan adı nedir? sorusuna kapsamlı bir şekilde cevap veren bu makalemize göz atarak, site kurmak isteyen ve site kuracak olanlar için kapsamlı bir anlatım olacağını düşünüyorum. O halde ne duruyoruz? Devam!

Domain, internetin olmazsa olmazlarından ve her sitenin kimliği olarak sayılan isimlerin genel adıdır. 340 Milyondan fazla sayıya ulaşan domainler, internet pazarının büyük bir kısmını kaplamaktadır. Kendinize bir internet sitesi açacağınızı düşünün, ismini ne yapardınız? Biliyorum, aklınıza direkt olarak farklı ve marka olabilecek domainler geliyor olabilir. Peki bu domaini sizden önce biri kaptıysa? Site açacak ve yeni bir marka oluşturacaklara her zaman olarak önce domain araştırma ve planlama işlerine girmelerini tavsiye ediyorum. Düşünsenize, bir marka veya yeni bir işletme açıyorsunuz fakat o domaini sizden önce biri almış. Sizin ise tüm hazırlıklarınız tamam, işletmeniz için planlar yapmışsınız fakat bir görüyorsunuz ki planlamış olduğunuz isimde farklı bir web sitesi var.

Sonuç Tam Anlamıyla Hüsran… ☹

Bu durumda şöyle bir yola başvurabilirsiniz;
Eğer planlamış olduğunuz isimdeki alan adının sahibine ulaşabilirseniz ondan isim haklarını satmasını rica edebilirsiniz. Eğer kendisinin bir projesi yoksa sizlere satmayı kabul görebilir fakat burada dikkat etmeniz gereken bir husus daha var. İletişime geçeceğiniz kişiye kendinizi iyi ifade etmelisiniz. Bu domain için ihtiyacınızın olduğunu, projelerde kullanacağınızı ve uygun bir fiyata alabileceğinizi söyleyin. Unutmayın, iletişime geçtiğiniz kişiye bu domaine zorunlu olarak ihtiyacınızın olduğunu hissettirmeyin. İsim haklarını satın almak için bir zorunluluğunuzun olduğunu belli ederseniz fiyat konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. Çünkü, karşı taraf sizin bu domaine zorunlu olarak ihtiyacınızın olduğunu hissederse fiyatı da ona göre kabartabilir. Böyle bir durumda bütçenizin çok fazla üstüne çıkabilir veya bütçe yetersizliğinden ötürü planlarınız suya düşebilir.

Domain Nedir?

Türkçe karşılığı ile alan adı, web siteniz için biçilmiş olan bir fiziksel adrestir. Örnek vermek gerekirse; bir kargo aldığınızı varsayalım evinizin veya herhangi bir adresinizin olmadığını düşünürsek kargo firması sizlere nasıl ulaşacak?

İşte, nasıl insanların sizlere ulaşmak için bir adresinize ihtiyacı var ise web sitenizi ziyaret edenlerinde bir adrese ihtiyacı oluyor. Böylece adres çubuğuna yazılan adresiniz sonucunda kullanıcılara şahane sitenizi sergileyebiliyorsunuz. Google.com bir domain adresi olup, .com uzantısına sahiptir. Bu tarz .net – .org – .info gibi uzantılar domain adresinizde yer alabilir.

Domain Nasıl Çalışır?

Her web sitesinin barındırıldığı bir alan ve sunucusu vardır. Domain adınız ise sizleri bu sunucuya ulaştıran ilk basamaklardan bir tanesidir. Domain, web sitenize en kolay şekilde kullanıcıyı yönlendirmenizi sağlar. Evet en kolay şekilde! Bunun sebebi ise uzun ve akılda kalıcı olmayan İP adresleri ile uğraşmak zorunda kalmıyoruz. Domainleri kullanıyor olmasaydık sunucuların İP adreslerini adres satırlarına teker teker girmemiz gerekiyor olacaktı. Diyelimki Bibilgin.net için ulaşım yolu 100.171.89.93 adresine çıkıyor. Fakat bu adresi bile yazmanız siteyi görüntülemeniz için yeterli değil. Yani, kısacası domain türevi olarak kullanabileceğimiz İP adreslerinin kullanımı oldukça zor olabiliyor. Bu tür kafa yoran işlemlerin yerine domain kullanmak sizler için çok daha avantajlı!