Selçuk Aydemir’in yazıp yönettiği Düğün Dernek filmi, vizyona girdiği 2013 yılından bu yana adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Hafızalara kazınmış replikleri günümüzde bile birçok insan tarafından kullanılıyor. Filmin oyuncuları, adını pek çok başarılı komedi filmlerinde duyduğumuz usta kişilerden oluşturulmuştur. Oyunculukların harika olduğu bu filmde, kamera geçişleri de çok iyidir. Bu konuda yönetmeni tebrik etmek lazım çünkü bu tür kamera geçişleri seyircilerin, filmden aldığınız keyfi oldukça arttır. Çok sevilen bu Düğün Dernek filminin devamı olan Düğün Dernek 2: Sünnet, ilk filmden tam iki yıl sonra vizyona girmiştir. İzleyiciler tarafından ilk film kadar sevilmemiş olmasına rağmen büyük bir başarı yakalamıştır.

Karakterler

Fikret

Ahmet Kural tarafından canlandırılan Fikret karakteri, arkadaşlarına bağlı ve çok hızlı gaza gelen birisidir. Çok hiperaktif olan karakterimiz tüp satarak geçimini sağlar.

Çetin

Murat Çemçir tarafından canlandırılmıştır. Filmde boks dükkânı işleten Çetin karakterinin geçmişi pek hoş değildir. Yaşadığı olaylar sonrasında kendini düzelten Çetin, arkadaşları için yapamayacağı şey yoktur.

Saffet

Köy okulunda öğretmenlik yapan Saffet karakterin, Barış Yıldız tarafından canlandırılmıştır. Bütün köylüye okuma yazma öğreten Saffet, işini oldukça severek yapmaktadır.

İbrahim

Rasim Öztekin’in canlandırdığı İbrahim karateri, filmde düğünü olacak adamın babasıdır. Hatice adında eşi ile sivasta bir köyde yaşamaktadır. Oğlunun düğünü için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır.

Düğün Dernek Filminin Konusu

Film Sivas’taki bir köyde müşterilerine dağıtım yapan Tüpçü Fikret’i göstererek başlıyor. Ardından diğer ana karakterlerin ne yaptığını öğrendikten sonra ertesi güne geçiyoruz. O gün bayram sabahı olduğu için erkenden kalkıp buluşurlar. Fikret’in biraz geç kalması sonucunda namaza yetişirler fakat kılabilecekleri yer kalmamıştır. Çetin bu durumdan şikayetçi olur ve vaazın okunmasına mâni olur. Çetin ve arkadaşları kılacak bir yer bulur ve bayram namazı böylece tamamlanır. Sıra bayramlaşmaya gelir. Tüm köy sırayla birbiri ile bayramlaşır. İbrahim bayramlaştığı kişinin oğlu olduğunu görünce çok şaşırır. Yurt dışında olması gereken oğlu sürpriz yapıp bayramda yanlarına gelmiştir. Camiden çıktıktan sonra tüm ekip, İbrahim’in evinde toplanırlar. Oğlunu gören Hatice mutluluktan deliye döner. Oğlu için yemeklerin en güzelini yapar. O gün yiyip içip eğlendikten sonra sıra asıl ne için geldiğini öğrenmeye gelir.

İbrahim oğlunun en kısa zamanda evlenmesi gerektiğini öğrenir. Evleneceği kişinin Türk hatta Müslüman olmadığını öğrenen İbrahim, arkadaşlarını ve karısına olayı anlatır. Karısı, gelecek gelinin Müslüman olmamasını çok sorun eder. İbrahim için bu durum bir sorun teşkil etmez çünkü hayat oğlunun hayatıdır ve istediğini yapabilir. İbrahim için sorun olan şey ise, kısa sürede düğünü nasıl yapacaklarıdır. Herkes bilir ki düğün yapmak çok masraflı bir iştir. Önceden haberleri olmadığı için parada biriktirmeye zaman kalmamıştır. On gün gibi kısa bir sürede oğlu için güzel bir düğün için arkadaşlarını toplayıp plan yapmaya başlar.

Arkadaşları Fikret, Saffet ve Çetin düğünü yapa bilmek için ellerinden geleni yapmaya hazırdır. Fikret, düğünü Sivas’ın en güzel düğün salonunda yaptıracağını söyler. Çetin düğünde dağıtılacak yiyecek ve içecekleri satın alacağını ve Saffet’te düğünde şarkı söylemesi için Emel Sayın’ı getireceğinin sözünü verir. Bu büyük vaatlerin ardından herkes üzerine düşeni yapmak üzere dağılır. Saffet akrabası olduğunu söylediği emel sayını arar. Telefonu emel sayının menejeri açar. Saffet Emel Sayınla görüşmek istediğini söylese de menejer dikkate almaz ve Saffet’i geçiştirir. Fikret ise görüşmeye gittiği düğün salonundan ağır bir dayak yiyerek ayrılır. Olaylar planladıkları gibi gitmese de bu düğün yapılacaktır. Bu düğüne kadar yaşananları veya düğünde yaşananları öğrenmek isteyenler filmi netfixte aratarak izleyebilir.