Elektronik dünyaya adım attığımız şu günlerin ardından internet üzerinde alışveriş yapmak ve bu alandan para kazanmak epey yaygın hale geldi. İnternetin elinde bulundurmuş olduğu kitle sayesinde firmalar gerçek hayattan sanal ortama geçiş sağlayarak daha fazla müşteri potansiyeline sahip olabiliyorlar. Müşteri potansiyelinin artması ile birlikte satış ve kazanç oranları da aynı şekilde artış sağlamaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin elinde bulundurmuş olduğu kargo altyapısı ve internet üzerine yatırımları, E-ticaretin geleceğini aydınlık tuttuğu yönünde sayılabilir. Tabii ki gün geçtikçe yaygınlaşan elektronik ticareti, hâlâ bilmeyenlerimiz var. Bizlerde buna yönelik olarak sizler için e-ticaretin kapsamlı yolculuğunu, neyin / ne olduğunu ve nasıl ilerlemeniz gerektiğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

E-Ticaret Nedir?

elektronik ticaret nedir?

Geçtiğimiz her yıl kendine farklı bir şeyler katan ve insanlar tarafından oldukça fazla kullanılan e-ticaret, 1995 yılından bu yana internetin ortaya çıkması ile birlikte dünya genelinde yep yeni bir ticaret anlayışını getirmiş bulundurdu. E-ticareti oluşturan ana kavram ise hiç görmediğimiz bir ürünü sanal ortamdan sipariş ederek kapımıza kadar getirilmesi denilebilir. Bu durumu ise internet üzerinde bulunan e-ticaret web siteleri sağlamaktadır. Kullanıcılar, web sitelerinde listelenen ürünleri ihtiyacına yönelik olduğu zaman satın alabiliyor ve bunu birçok farklı ödeme yöntemi ile yapabilmektedir.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret yaparak para kazanmak istiyorsanız, ilk önce bu işe nasıl başlayacağınızı öğrenmeniz lazım. Bu yüzden makalemizin geri kalan kısmını dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. E-ticarete başlarken yapmanız gereken ilk şey satacağınız ürünü belirlemek. Belirledikten sonra size bu ürünü uygun fiyatla veren bir tedarikçi bulmak. Bunu yapmak hem kazancınızı hem de satış oranını arttırmakta. Son olarak da kendinize ait bir site açmak. Site açarken dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi siteniz için güçlü bir altyapı seçmektir. Sitenizi açtıktan sonra sitenizdeki ürünleri müşterilere göstermek için bir pazarlama stratejisi üretmeniz gerekmekte. Örneğin; sosyal medya platformlarının üzerinden reklam vererek, satacağınız ürünleri müşterilere gösterebilirsiniz.

E-Ticaret İçin Ne Gerekir?

E-Ticaret internet üzerinden para kazanmanın en kolay yollarından bir tanesidir. Peki E-Ticaret yapmak için neler gereklidir?

-E-Ticarete başlamadan önce bir şirketiniz olmanız lazım. Eğer kendinize ait bir şirketiniz yoksa, şahış firması kurabilirsiniz.

-Satacağınız ürünleri müşterilere göndermek için bir kargo firması belirlemeniz gerekmektedir.

-Ödeme yöntemleri bir müşteri için çok önemlidir. Havale, Kredi kartı, Kapıda ödeme gibi ödeme yöntemlerini sitenize eklemekte fayda var.