E-ticaret, günümüz hayatında internet üzerinde yapılan bir alışveriş türüdür. Teknolojinin gelişmesiylede birçok insan bu konuya yönelip internet aracılığıyla, alım-satım yapabilmekte. Bu insanların sayısı oldukça fazla. Aslında E-ticaret satıcı tarafı için internet üzerinde bir sanal dükkanı olmuş oluyor. Ufak bir araştırmayla siz de kendi sanal dükkanınızı oluşturabilirsiniz. Amazon ve Aliexpress E-ticaretin ilk başyapıtlarındandır. E-ticaret herkesin kolaylıkla internet üzerinde deneyimleyebileceği platformdur.

E-Ticaretin Önemi Nedir?

E-Ticaretin Önemi ve Tarihsel Gelişimi

E-ticaretin en büyük önemi  istediğiniz yerde ve istediğiniz saatte internet üzerinden her zaman alışveriş yapabileceğiniz bir platform olmasıdır. E-Ticaret evinizde otururken alışveriş yapma keyfi sunuyor. Ayrıyetten de ürün ayağınıza kadar geliyor. Dışarıdan alacağınız ürünün daha kalitelisini ve uygun fiyatlısını alabiliyorsunuz. Ayrıca E-ticarete başlamayı düşünürseniz sadece yaşadığınız şehrin nüfusuna değil tüm dünyaya hitap ediyorsunuz. Normal dükkan yerine sanal dükkana yatırım yapmanız daha mantıklı olur.  Sebebi ise yaşadığınız bölgenin insan sayısına değil, tüm global dünyaya hitap etmenizdir. Buna karşılık olarak da dükkanınız belirli saatlerde açık olmayacak, günün tam 24 saati hizmet verecektir.

E-Ticaretin Tarihsel Gelişimi

Bundan 30-40 yıl öncesinde yaşamış ve o zamanın hayat gerçeklerini tatmış olan bir insana görmediğin ürün ile ticaret yapacaksın, evinden hiç bir yere kıpırdamadan ayağına gelecek, ödemeyi ise sanal poslar üzerinden yapacaksın dediğimizde herhalde bizim deli yada çok fazla şakacı olduğumuzu sanacaktır. Ama durum ise tam da bu şekilde. Günümüzde insanlar, işletmeler, şirketler ve firmalar görmediği ürün üzerinden ticaret yani alım – satım yaparak para kazanıyor. Özellikle ülkemizde de epey yaygın olan Amazon FBA yöntemi ile bireyler ve şirketler, Amazon gibi büyük e-ticaret zincirlerinin depolarından ürünler satıyor, bu şekilde bir gelir kapısı oluşturabiliyor.

Peki e-ticaretin bu denli aşamalara gelmesinin altında yatan sebepler nelerdir? 

1996 Yılından bu yana sürekli kendini geliştiren e-ticaret sistemi birçok girişimci tarafından kurularak ön ayak oluşturmasını sağladı. Sektörün en yenileri ve ilkleri olan Amazon, eBay ve Alibaba bu mecranın ilk kurulan ve şuan ki en büyük şirketlerinden bazılarıdır. Yaklaşık olarak 20 yıl öncesinde bu firmaların kurucuları e-ticaretin gelişiminde ileri görüşlü olarak çıktıkları bu yolda başarının sırrını bulmuş ve milyon dolarların sahibi de olmuştur.