Pandemi süreciyle birlikte bilindiği üzere okullarımız da uzaktan eğitim sürecine geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okullar bu süreçte EBA üzerinden eğitimine devam etmektedir.  Eğitim Bilişim Ağı sistemi olarak bilinen sistem EBA olarak kısaltılmıştır. Ancak bu sistemde her öğrenci farklı farklı sorunlar yaşamaktadır. EBA’da canlı derslerde ses sorunu en çok karşılaşılan sorun olarak gündeme geldi.

Öğrenciler, EBA sistemi içerisinde yaşadığı ses problemlerini sistemle alakalı olduğunu düşünse de öncelikle bilgisayar, telefon ve tabletlerinde ki donanım arızalarını kontrol etmelidir. Donanım arızası veya kullanılan cihaz ayarlarında mikrofon işleve alınmamış olabilir.

Bilgisayar İçin Ses Problemi Çözümleri

İçeriğimizde, “EBA canlı ders ses gitmiyor” “EBA canlı ders ses sorunu” “EBA canlı ders ses problemi” şikayetlerine son vereceğiz. İşte bilgisayar için EBA’da ses problemleri için çözümler:

 1. Denetim Masası- Donanım ve Ses-Ses-Kayıt : Bu bölümden öncelikle mikrofonun aktif olup olmadığını kontrol edin. Aktif ise donanım arızlarını teyit edin.
 2. Eğer bilgisayarınıza sonradan takılı bir mikrofon var ise usb girişinden çıkar tak yöntemini uygulayın.
 3. Bilgisayarınızın ses kartı driver programını güncelleyin.
 4. Ses kartı driverini güncel ise kaldırıp tekrar bilgisayarın markası ile orijinal sitesinden  indirin ve yükleyin.
 5. Bilgisayar üzerinde harici bir mikrofon deneyerek bilgisayarınızın donanımsal sorunu olup olmadığını da anlayabilirsiniz.
 6. EBA ya girerken Google Chrome veya internet tarayıcısı ayarlarından mikrofona izin verilip verilmediğini kontrol edin.
 7. Masa üstünde Bilgisayarım ikonuna sağ tıklayıp yönet kısmına girin. Arkasından Aygıt Yöneticisi bölümüne girin. Bu bölümde Ses girişleri ve çıkışları bölümünde bulunan donanımların üzerinde arıza ikonu olup olmadığını kontrol edin. Arıza işareti var ise güncelleyin ya da devre dışı bırakıp tekrardan etkinleştirin.
 8. Tekrardan Masa üstünde Bilgisayarım ikonuna sağ tıklayıp yönet kısmına girin. Arkasından Aygıt Yöneticisi bölümüne girin. Buradan Ses video ve oyun denetleyicileri kısmında bulanan donanımları kontrol edin. Arıza işareti var ise güncelleyin ya da devre dışı bırakıp tekrardan etkinleştirin.
 9. Bilgisayar için bu adımlar dahilinde sorununuz hala devam ediyorsa marka üreticisine başvurun.

Android ve İos Ses Sorun Çözümleri

Android ve İos kullanıcıları telefon ve tabletler de EBA canlı derslerde ses sorunlarının nüksettiği yönünde şikayetlerini bildirdiler. Fakat bunun için fazla olmamakla birlikte çözümler mevcut. Ancak telefon ve tabletler de mikrofon ve hoparlör ufak donanımlara sahip olduğu için; darbe görmesi, su görmesi, root yapılma gibi problemlerin engel olduğunu bilmekteyiz. Normal şartlarda yaşanılacak sorunlara çözümler:

 1. Genellikle Chrome ya da mobil tarayıcı ayarlarından mikrofon kapalıdır. Tarayıcı ayarlarından bunu açabilirsiniz.
 2. EBA veya Zoom gibi platformların uygulamaları mevcut ise ayarlardan uygulamalar içerisinde bulunan uygulamaya tıklayıp, mikrofona izin ver seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır.
 3. Eğer çıplak cihaz (kulaklıksız)  kullanıyorsanız ve sesinizi gene de yukarıda ki maddeler dahilinde çözüme kavuşturamıyorsanız, donanımsal arıza ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bunun için geçici bir süreliğine kulaklık ile devam etmeyi deneyin.
 4. Telefonunuzun veya tabletinizin mikrofon kısmı ya da hoparlör kısmı tozlanmış olabilir! Evinizde kullanmadığınız diş fırçası var ise fırça yardımı ile mikrofon ve hoparlör kısmını nazikçe temizlemeyi deneyin.
 5. Mobil cihaz ve tablet platformunda bu adımlar dahilinde sorununuz hala devam ediyorsa marka üreticisine başvurun. Ya da en yakın telefon tamir servisleri ile iletişime geçin.