Tarih filmleri her zaman ilgi çekici olmuştur. Senaryoları, kurguları ve oyuncuların kıyafetleri olsun her zaman ilgi çekmiştir. Tarihi filmlerin içine mitoloji veya dünyanın kaderine ciddi etki etmiş olaylar girdiği zaman gişe rekorları kırmaktadır. Bu yazımızda IMDB puanına göre en iyi 5 tarih filmini sıraladık.

1. Schindler’s List (Schindler’in Listesi) – 1993

Schindler’in Listesi, Mart 1994’te Türkiye’de vizyona girdiğinde de çok büyük bir gişe yapmıştı. Tüm sinema otoritelerinin de tüm zamanların en iyi tarih filmi dediği filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yapmıştır. Başrolünde Liam Neeson’ın yanında Ben Kingsley, Ralph Fiennes oynamıştır. Toplam 195 dakika olan film neredeyse tüm dillere çevrildi ve oynandı. 22 milyon $ bütçe ile yapılan film 321.2 milyon $ hasılat yapmıştır.

Filmin Konusu:

2. Dünya Savaşı sırasında Oskar Schindler Almanya’ya iş kurmak amacıyla gelen bir girişimcidir. Fakat, en büyük sorun cebinde hiç parası olmamasıdır. Oldukça yüksek seviyede sunum yeteneği sayesinde dönemin birçok önemli SS subayı ile dost olmayı başarır. Yahudi soykırımının tam ortasında Schindler, Çekoslavakya’da bir fabrika sahibi olmayı başarır ve bu fabrikaya kamplardan kurtarabildiği kadar Yahudiyi kurtarmaya çalışmaktadır. Alman SS askerlerine kurtardığı Yahudileri belgelerde değişiklik yaparak Alman savaş gücü için gerekli olduğuna ikna eder. Filmin sonlarına doğru Almanlar yenilmiş ve Sovyetler Polonya’ya girmiştir. Fakat, Sovyetlere göre Schindler bir Nazi partisi üyesi ve köle işçilerden kazanç sağlayan bir kimsedir. Schindler için kaçma zamanıdır fakat bütün işçiler Schindler’in katil olmadığına dair delil için birer mektup verir. Burada oldukça duygusal anlar yaşandıktan sonra filmin sonunda Oskar Schinlder’in Kudüs’te bulunan mezarına doğru yürüyen günümüz insanlarına dönerken en son olarak Schindler’in kurtardığı 1100 kişinin soyundan gelen ve filmin çekildiği zamanlarda yaklaşık olarak 6000 kişi olan Polonya Yahudilerinin bir zamanlar milyonlarla ifade edilen bir nüfusa sahip olduğu belirtilerek biter.

Film, IMDB’den 8.9 puan almasının yanı sıra 8 farklı dalda da Oscar kazanmıştır.

 

2. Ayla – 2017

Son dönemde yükselen Türk sinemasının en önemli göstergelerinden birisidir. Kendisini daha çok reklam filmleri ile bildiğimiz Can Ulkay’ın yönetmenliğini üstlendiği film 15 Haziran 2018’de gösterime girmesiyle beraber herkesin dikkatini çekti. Film vizyona girmeden önce seyirciler arasında bu kadar dikkat çekmesi beklenmiyordu. Fakat, senaryosu, kurgusu ve oyuncuları ile sadece Türkiye’de değil Avrupa ve ABD’de ses getiren bir film oldu. Otoritelere göre en iyi Türk tarih filmidir. Başrollerini İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Ali Atay, Taner Birsel ve Kim Seol yer alırken aynı zamanda filmin kadrosunda Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Duygu Yetiş, Büşra Develi, Damla Sönmez, Altan Erkekli gibi Türk sinemasının önemli isimleri de yer almaktadır. Ayrıca filmin müziği ise son dönem Türk müziğinde önemli bir yeri olan Fahir Atakoğlu yapmıştır. Ayla filmi tarih kadar dram kategorisinde de değerlendirilmektedir. IMDB puanı 8.6 olan film ödüller de almıştır.

Filmin Konusu: 

1950 yılında Kore Savaşına katılan Süleyman Astsubay savaş meydanın tam ortasında 5 yaşında Koreli bir kız bulur. Kız yetimdir, nereye gideceğini, ne yapacağını bilmiyordur. Süleyman Astsubay kızı yanına alır, bakmaya başlar. Ayla ismi verir. Zaman içinde baba – kız gibi olurlar. Fakat, Süleyman Astsubay’ın Kore’de görev süresi dolar. Ayla’yı yanına almak için çok uğraşsa da yasaları aşamaz. Tekrar görüşmek üzere sözleşirler. Yıllar sonra Ayla ve Süleyman Astsubay tekrar buluşabilecek mi?

3. The Pianist (Piyanist) – 2002

Dram türü olarak gösterime giren film ülkemizde 2003’de gösterime girmiştir. Roman Polanski’nin yönetmenliğini yaptığı film Altın Palmiye ve Oscar ödülleri almıştır. Filmde Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox oynamıştır.

Filmin Konusu:

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşananları anlatan film, Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarından uyarlanmıştır. Nazi Almanya’sının işgali altında bulunan Polonya’da esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova sokaklarında hayatta kalma mücadelesi anlatılmıştır. Sokaklarda tam olarak sefil bir hayat süren piyanist halkın kalanıyla herşeye rağmen kahramanca mücadele edecektir.