En iyi hikayeli oyunlar nelerdir? İyi bir hikayeye ve senaryoya sahip oyun mu arıyorsunuz? Doğru adrestesiniz! Hikaye tabanlı olarak paylaşacağımız bu listede onlarca oyun tavsiyesini sizler için sunmaya çalıştık. Oyun sektörü Steam ve diğer çevrimiçi platformlarda gelişim göstermekte ve bu alanlarda pazarlanmaktadır. Haliyle bir çok oyun belirli ücretler karşılığında kullanıcılara sunuluyor. Bu oyunlar pahalı veya ucuz olabiliyor ancak sizler ücretsiz oyun mu arıyorsunuz? Daha öncesinde paylaştığımız Steam’deki en iyi ücretsiz oyunlar makalesini okumayı unutmayın. Ha, bu arada şunu da unutma! Bu en etkileyici hikayeye sahip oyunlar listesine eklenmesini istediğin oyun olursa çekinmeden yorumlarda belirt lütfen, aklımız sende kalmasın 🙂

WİTCHER 2

En iyi hikayeli oyunlar

 Witcher 2 oyununun temel kahramanı, Geralt de Rivia’dır. Geralt, bu oyunda sorumlu olmadığı bir öldürme olayıyla şüpheli duruma düşer. Oyun boyunca yapılan ana mücadele; Geralt’ın suçsuzluğunu kanıtlamaktır. Oyunun giriş bölümünde Geralt kralın sağ kolu vaziyetindeyken tutuklanır ve zindana kapatılır. Roche tarafından sorgulanan Geralt, yaşadıklarını anlatır ve onun yardımıyla salınır. Fakat salınmasının tek şartı kralı kimin öldürdüğünü bulmasıdır.

Witcher Oyunu İlk Bölüm

İlk bölüm olan Floatsam, Geralt’ın zindandan salınmasından sonra gittiği ilk yerdir. Burada yakın dostlarının idam edilmek üzere olduğunu gören Geralt onları darağacından kurtarır. Bu kurtarmayı yaparken bir anlaşma imzalar. Bu anlaşmaya göre Kayran adlı canavarı öldürmesi gerekmektedir. Geralt zorlu mücadelelerden sonra bu canavarı öldürür. Geralt’in yakın dostu Triss, kralı öldüren kişi hakkında bilgiyi bir elften öğrenebileceklerini söyler. Ciaran adlı bu elf kralı öldüren kişinin Letho olduğunu söyler. Bu arada bir yandan da hafızasına kavuşma ihtiyacında olan Geralt, bir yandan da Cymoril’in hatıra gülü denilen bir bitkiyi aramaktadır. Bu bitkiyi bulmak için pek çok zorlu mücadeleden geçerler. Letho’nun bulunduğu mağaraya en sonunda gelen Geralt ve dostları Letho’nun kurnazca oyunları sonucu yenilgiye uğrarlar ve Letho, Triss’i kaçırır.

Witcher Oyunu İkinci Bölüm

Letho’yu bulma macerasına Triss’i kurtarma amacı da eklenen Geralt, dostlarıyla birlikte Vergen’ e doğru yola düşer. Yolda karşılaştığı tehlikelerden kurtulan Geralt, Vergen savaş konseyiyle işbirliği yapar. Konseyde bir cinayetin işlenmesiyle ortalık karışır ve Geralt hem hatıra gülüne ulaşma çabası, hem Triss’i bulma hem de çeşitli yaratık ve büyücülerle mücadele ederek arkadaşlarına ulaşma hedefine yönelir.

Witcher Oyunu Üçüncü Bölüm

Loc Muinne’de düzenlenecek oturum krallığın geleceğini belirleyecektir. Burada aynı zamanda Triss’i de arayan Geralt, büyücünün bulunduğu zindana ulaşır. Büyücüden Triss’in nerede olduğunu öğrenir. Triss’e çetin maceralardan sonra ulaşır ve birlikte Cadılar Loncası’nın sırlarını çözerler. Bu bölümün sonunda Geralt, büyücü ve Triss arasında seçim yapmak durumunda kalır.

Witcher Oyunu Dördüncü Bölüm

Geralt hafızasıyla ilgili eksikleri tamamlar ve Letho’yla görüşür. Yapılan seçime göre Letho’yu ya bırakır ya da öldürür. En iyi hikayeli oyunlar listemizde bu oyunumuza da yer verdik.

CALL OF DUTY WW2 OYUNU

En iyi hikayeye sahip oyunlar

Call Of Duty WW2 oyununda ana kahraman Ronald Daniels’tir. Ronald Daniels yakın arkadaşları Zussman, Aiello, Stile, Turner ile birlikte savaşır. Call Of Duty WW2 oyununun konusu 2. dünya savaşıdır. Kahramanımız Amerikalıdır ve savaşa Abd adına katılırlar.

Oyun Normandiya çıkarmasıyla başlar. Daniels’in en çok dialoğa girip yardımlaştığı kişi Zussman’dır. Oyun bu ikili arasındaki iletişimle geçer. Askerler arası tartışma ve sürtüşme yaşandığı anlar olur. Oyun tekli modda ya da çoklu modda oynanabilir.

Oyunun Bölümleri

Call Of Duty WW2 oyunu 11 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin tamamı savaş sahneleriyle geçer. O dönemde yaşanan önemli tarih olayları oyunun bölümlerinde işlenir: Normandiya çıkarması, Ardenler saldırısı, Paris’in kurtuluşu, Aachen savaşı, Hürtgen savaşı gibi.

Oyunun en ilgi çekici bölümlerinden biri Nazi Zombies bölümüdür. Bu bölümde Alman Nazi askerleri zombi olarak savaşır. Nazi zombiler değerli bir sanat eserini kaçırmışlardır. Kahramanlarımız bu eseri kurtarmaya ve yeniden ele geçirmeye çalışır. Bu sahnelerde ünlü kişilerin animeleri de yer almaktadır. Josh Duhamel (Transformers), David Tennant (Doktor Who) gibi ünlüler oyunda yer almaktadır.

Çoklu oyuncu modunda Allies ve Axis tarafları vardır. Allies tarafı Abd, İngiliz, Fransız grubudur. Axis tarafı ise Alman asker grubudur. Her oyuncu otomatik olarak taraflara asker olarak yerleştirilir.

Oyunda 5 asker sınıfı görülmektedir. Bu sınıflar: Infantry (silahlarında süngü bulunan ve en aktif sınıftır), Airborne (çok hızlı hareket edebilen ve sessiz oynayan bir sınıftır), Armored (roket kullanabilen snıftır), Mountain (uzun mesafeli savaşlarda yeteneklidirler), Expeditionary (pompalı tüfek ve yanıcı mermi kullanabilen sınıftır).

Oyunun Farklı Yönleri

Çoklu oyuncu modunda Headquarters bölümü oyun dünyasında bir yenilik ve farklılık olarak ortaya çıkmaktadır. Burası oyuncunun bir nevi karargahı durumundadır. Takımın bir araya geldiği bir yerdir Headquarters. Burası hem sosyalleşme sağlarken hem de karakterin görevlerini aldığı, anlaşmalarını imzaladığı, maaşını aldığı ve kendi özel işlemlerini hallettiği bir yerdir.

Bir başka farklılık; oyunda canların yenilenmemesidir. Bunun yerine kişiyi tedavi eden sağlık görevlileri ve sağlık paketleri yer almaktadır. En iyi hikayeye sahip oyunlar listemizde bu oyuna da yer vermekten onur duyuyoruz.

CALL OF DUTY BLACK OPS 4

En iyi senaryoya sahip oyunlar

Call Of Duty Black Ops 4 oyununun hikayesi bulunmamaktadır. Savaş oyunu alanında yer alan bu oyun tekli modda ya da çoklu modda oynanabilir özelliktedir. Oyunun içinde pek çok mod bulunmaktadır. Bu modlar her biri farklı bir hikaye taşımaktadır.  Bu hikayelerin birleşimi oyunun hikayesini oluşturabilir durumda olsa da yine de silik bir şekilde görünmektedir.

Call Of Duty Black Ops 4 Oyununun Modları

Çoklu oyuncu modunda 8 adet mod bulunmaktadır. Bu modlar şunlardır:

1- Control Modu: Takımla birlikte harita üzerindeki noktaları ele geçirme hedeflidir. Ele geçirilen yerler ek süre kazandırmaktadır.

2- Heist Modu: Bu moda amaç haritadaki para kasasını alarak hedeflenen noktaya ulaştırmaktır. Ve bu işlem sırasında hayatta kalmak gerekir. Karşılaşmalar ve savaşmalar sonucu para kazanılır ve bu paralarla yeni silah ve aletler alınabilir.

3- Search and Destroy Modu: Savunma amaçlı bir moddur. Savunulan yer düşman kuvvetlerden korunur ve hedefteki noktalar yok edilmeye çalışılır.

4- Hardpoint Modu: Haritadaki hedeflenen yerlere ulaşma ve buraları ele geçirme oyunudur.

5- Team Deathmatch Modu: Karakterlerin yetenekleri ön plana çıkmaktadır. Her karakterin özelliklerine göre taktikler geliştirilebilir ve savaş yönlendirilebilir.

6- Domination Modu: Amaç haritadaki 3 yeri ele geçirmek ve yüksek skor elde etmektir.

7- Free For All Modu: Diğer modlardan farklı olarak bu modda, her karakter bireysel olarak puan kazanır ve ekip arkadaşlarına karşı da yarışır.

8- Kill Confirmed Modu: Öldürülen kişilerin künyelerini toplama şeklinde bir oyundur.

Blackout Modu

Standart moddan farklı olarak blackout modu çok ilgi görmüştür. Blackout Modu için biraz bilgi verelim:

Pvp Modu: Titanic gemisinde zombilere karşı savaşılmaktadır. Bu bölümün özelliği özel silahların kullanılması ve zombilerin Ra’nın asası adı verilen özel bir silahla öldürülebiliyor olmasıdır.

Blackout modunda harita çok detaylı düzenlenmiştir. Oyuncuya sınırsız bir hareket ve oyun imkanı sunulmuştur. Pvp modu bu modda geliştirilmiş ve haritanın belirli bir bölümüne zombiler de eklenmiştir. Farklı araçların ve silahların kullanımı bu modda mümkün olmaktadır. En iyi senaryoya sahip oyunlar nedir? sorunuza da bu oyun ile yanıt vermiş olduk.

CALL OF DUTY INFINITE WARFARE

en iyi senaryoya sahip oyunlar listesi

Oyunun başkahramanı Nick Reyes’tir. Hikaye gelecek yıllarda, uzay çağında geçmektedir. Nick Reyes’in uzay gemisine kaptan olarak verilmesiyle oyun başlar. Harita üzerinden etaplar seçilerek oyuna devam edilir. Tema olarak savaş oyunudur. Oyunda karaktere verilen ana görevler yerine getirilir. İstenirse Ship Assault ve Jackal Strike adlı yan görevler seçilebilir. Ship Assault görevleri; Sdf gemilerine saldırmak ve çeşitli görevleri yerine getirmektir. Bu görevler, esirleri kurtarmak, silah çalmak gibi görevlerdir. Jackal Strike görevleri; Jackal adlı gemiler yönetilerek saldırılar düzenlenir ve görevler yerine getirilir. Her bir görevin tamamlanması ödül kazanmak anlamına gelir.

Call Of Duty Infinite Warfare oyununun amacı; ister bireysel olarak isterse de ekip olarak en yüksek puanı toplayıp ilk sırada yer almaktır.

Oyunun uzayda geçmeyen zombi modu da bulunmaktadır.

Combat Rigs

Combat Rigs, oyundaki çok işlevli askerlerdir. Her bir askerin farklı özelliği vardır. Bunların işlevlerine göre kullanılması ve yönetilmesi oyunda yüksek skor elde etmenin anahtarıdır. Combat Rigsler şunlardır:

1- Warfighter: Orta saha oyuncusudur bu askerler. Hem hücuma yatkın özellikleri, hem de gerektiğinde arka planda kalma özellikleriyle ön plana çıkar. Hızının birdenbire yükselmesi, güçlü bir silaha sahip olması, fazla puan kazandırması olumlu özellikleri arasındadır.

2- Merc: Oyunda tank görevi gören askerlerdir. Ön bölümlerde savaşmaya yatkındırlar. Güçlü bir lazer silahına sahip olması, savaştığı kişiyi kolayca yenmesi, diğer askerleri koruyucu özelliği ve birden fazla düşman peşine düşmesi olumlu özellikleri arasındadır.

3- FTL: Çok hızlı hareket etmesiyle tanınan askerlerdir. Rakiplerini küle çeviren bir silaha sahiptir. Yaralanmayan ve ışınlanma özelliğine sahip askerlerdir.

4- Stryker: Ekibin destekçisidir. Yer çekimini ortadan kaldıran silaha, rakiplerin silahlarını bozan bir sisteme sahip olması olumlu özellikleri arasındadır.

5- Phantom: Gözlerden uzak, saklanarak savaşan askerlerdir. Düşmanları bulundukları ortama yapıştıran bir silaha sahiptir. Görünmezlik özelliğiyle rakipleri gizlice takip etmeyi sağlayarak oyunda önemli avantajlar elde etmeyi sağlamaktadır.

6- Synaptic: Çok güçlü, saldırgan askerlerdir. İki eliyle birden silah kullanabilir. Hızla atlayıp, koşabilir, dört ayak üzerinde saldırabilir. En iyi senaryoya sahip oyunlar listesi tüm hızıyla devam ediyor.

CALL OF DUTY GHOSTS

En etkileyici hikayeye sahip oyunlar

Call Of Duty Ghosts oyununda, serinin diğer oyunlarından farklı bir konu görülmektedir. Güney Amerika devletleri birleşerek bir Federasyon kurarlar. Bu Federasyon Abd’ye karşı savaş açar. Abd’nin Odin adlı uzay gemisini ele geçirirler. Bu gemi güçlü silahlar taşımaktadır. Federasyon’un bu gemiyi çalması ve Abd’nin bazı yerlerine saldırı düzenlemesi Abd tarafında Ghosts adlı bir savaş ekibinin oluşturulmasını gerektirir. Oyun Ghosts ekibinin maceralarını konu almaktadır. Ghosts ekibi güçlü askerlerden meydana gelen bir ekiptir. Ana karakter Logan’dır. Logan, kardeşi Hesh ve köpeği Riley ile birlikte Ghosts ekibine dahil olmuştur.

Logan Ve Riley

Ana karakter Logan, aktif, hareketli ve hızlı özelliklere sahiptir. Engellerin üzerinden atlayabilir, altından geçebilir, hızlı koşabilir.

Ghosts ekibinin Riley adında bir de köpeği vardır. Riley, Logan’ın köpeğidir. Eğitimli ve özellikli bir köpektir. Saldırma, bilgi toplama, takip etme özelliklerine sahiptir. Riley’in hiçbir saldırıda ölmemesi de onunu en önemli ve güçlü özelliğidir. Oyunda köpeği üzerine giyili yelekten bilgisayarlar aracılığıyla yönetmek mümkündür. Köpeğin doğru ve sistematik yönetilmesi oyunda ilerlemenin şartıdır. Çünkü pek çok saldırı köpek vasıtasıyla gerçekleştirilebilir ve uzak mesafe de olsa düşmanlar öldürülebilir.

Call Of Duty Ghosts Görevleri ve Harita

Oyunda görevler yerine getirilerek ilerlemek mümkündür. Gizli görevler, helikopter yönetimi, köpek balığı saldırısından kurtulmak, uzaya çıkma görevi, gökdelenlerde mücadele etmek, köpeğin yönetilmesi gibi pek çok görev vardır.

Oyunda 15 tane harita yer almaktadır. Her haritanın kullanım amacı farklıdır. Hava koşullarını belirten harita, arazinin çoraklığını belirten harita, füze saldırısı haritası, harabeye dönen şehirler haritası, deprem, su baskınları gibi felaket haritaları gibi işlevlerde haritalar bulunmaktadır. Bu haritalar anında değişen etkileşimli, hareketli haritalardır.

Call Of Duty Ghost Hikayesi

Oyunun hikayesi çift yönlü ilerlemektedir. Hem Federasyona karşı savaşmak hem de Logan ve kardeşinin kendi ailelerinin intikamını alma peşine düşmeleri çift senaryo olarak ilerler. Geçmişe dönük bilgilendirmeler yapılarak Logan’ın ailesinin yaşadıkları anlatılır ve bunlarla ilgili görevler gelir. Bir yandan da Federasyon saldırılarıyla ilgili görevler tamamlanır.

CALL OF DUTY ADVANCED

Kaliteli hikayeye sahip oyunlar

Call Of Duty Advanced’in konusu gelecekte geçmektedir. 2054 yılında Kuzey Kore, Güney Kore’ye saldırmaktadır. Abd, Güney Kore’ye destek gönderir. Başkarakter Jack Mitchell ve Will Irons bu destek güçlerde bulunmaktadır. Kuzey Kore’ye ait bir uçağa bomba düzeneği yerleştirirlerken, uçak havalanır ve Will’in kolu kapıya sıkışınca bombanın patlamasıyla ölür. Bu olay esnasında Mitchell’in bir kolu yaralanır ve kolunu kaybetmek durumunda kalır. Will’in defin işlemi sonrasında babası Mitchell’e yardım etmek ister. Ona teknoloji şirketinde iş verir ve koluna yeniden kavuşmasına yardımcı olur. Will’in babası, Gideon’la Mitchell’i tanıştırır ve birlikte çalışmalarını ister. Bu sırada teknolojiye düşman bir grup ortaya çıkar. Bu gruba KVA denmektedir.  Bu grup pek çok bölgede nükleer saldırılar düzenler ve çok sayıda insanın ölmesine yol açar. 2059 yılında KVA ile savaşlara katılan Mitchell, yanlışlıkla Hades’i öldürür ve eline bu sayede bir çip geçer. Bu çip aracılığıyla Will’in babasının KVA ile ilişki içinde olduğunu öğrenir ve tam öldürülmek üzereyken Gideon tarafından kurtarılır. 2060 yılında Sentinel adında gizli bir servis kurulur. Gideon Sentinel servisinde çalışmaya başlar. Will’in babasının şirketi ATLAS çok tehlikeli bir bomba icadı üzerinde çalışmaktadır. Çok çeşitli yerlere, köprülere, şehirlere saldırılar düzenler. Pek çok insan katledilir. Mitchell ve Gideon ATLAS’ta çalıştıkları için kurtulurlar. Fakat ATLAS’tan intikam almak için merkez binaya giderler. Orada Will’in babasıyla savaşırlar ve Mitchell’e kolunu yaptırdığını söyleyen bu adama karşı Mitchell kolunu çıkarıp atarak ve ortalığı ateşe vererek tavır alır.

Oyunun İlerleyişi 

Call Of Duty Advanced oyununun ilerleyişi Mitchell’in ATLAS şirketinden aldığı görevlerle devam etmektedir. Bu görevleri yerine getirerek oyunda ilerleme kaydedilir. Oyunda 12 mod ve 13 tane harita bulunmaktadır.

Oyunda kullanılan araç gereç ve silahlar en son teknolojiye göre hazırlanmıştır. Yükseklere zıplatan aletler, düz duvara tırmandıran eldivenler, ses kesici ekipmanlar, akıllı bomba düzenekleri ve daha pek çok gelişmiş ekipman bulunmaktadır. Ayrıca oyundaki karakterlerin geliştirilebilir olması ve bu sayede puanı yükseltmek de mümkün olabilmektedir.

WITCHER 3 OYUNU

Hikayesi saran oyunlar

Witcher 3 oyununun temel kahramanı, Geralt de Rivia’dır. Geralt, bu oyunda evlatlık kızı Ciri’yi bulmaya çalışır. Oyunun giriş bölümünde Geralt, sevdiği kadın Yennefer’i aramaya başlar. Onu bulup, beraber Ciri’yi aramak amacındadır. Yennefer’in bulunduğu yeri öğrenmek ve oraya ulaşmak için pek çok macera yaşar. En sonunda Yennefer’in yanına ulaşır ve birlikte yola düşerler. Vizima şehrinin kralı Emhyr’in huzuruna çıkarlar. Geralt kralla Ciri’yi bulması için bir anlaşmaya varır. Bu anlaşma sonucu Geralt Ciri’yi aramak üzere Velen’e doğru yola çıkar. Yennefer de Skellige şehrine gidip Ciri ile ilgili bir ipucu bulmayı hedefler. Bu macerada Geralt ile Yennefer, Ciri’yi ararlarken tek rakipleri Wild Hunt’tır. O da oyun boyunca Ciri’yi aramaktadır ve Geralt ile bir yarış içine girmiş olurlar.

Witcher 3 Oyunu İlk Bölüm

Geralt yolculuğu sırasında kralın adamı olan Hendrik’i bulur ve Ciri’nin Kanlı Baron takma adlı yöneticinin yanında bulunduğunu öğrenir. Kanlı Baronla görüşen Geralt, baronun kayıp kızı ve eşini bulma koşuluyla Ciri’nin yerini öğrenebileceğini duyar. Bu teklifi kabul eder. Geralt’ın Hendrik’ten sağladığı bir başka haber ise, Ciri’ye çok benzer tipte birinin bölgedeki Cadı ile tartışmasıdır.

Witcher 3 Oyunu İkinci Bölüm

Cadı’yı bulan Geralt, onun eskiden tanıdığı biri olduğunu görür. Cadı kendisini bir elfe yönlendirir Ciri’yi bulmak amacıyla. Elfin yer altı sığınağına giden Geralt buranın daha önce başkaları tarafından saldırıya uğratıldığını ve kimsenin kalmadığını görür. Bunun sonucunda Cadı, Ciri’yi bataklıkta yaşayan yaşlı kadınların yanında bulabileceğini söyler. Geralt Kambur Bataklığı adı verilen bu bölgede de Ciri’yi bulamaz. Yollarda çeşitli maceralarla karşılaşır. Yolculuğunun amacı hiç değişmez; hem Ciri’yi hem de baronun ailesini aramak. Bunun için de bütün ipuçları ve tavsiyeler tükenince Novigrad’a doğru yola koyulur. Burada Vahşi Av ile anlaşmaya çalışır. Onlara yapacağı yardımlar sonucu kendisi de Ciri hakkında bilgi sağlamayı ummaktadır.

Witcher 3 Oyunu Üçüncü Bölüm

Geralt Ciri’yi bulur ve Wild Hunt ile bir araya gelir. Oyunun finali, oyuncunun seçimlerine göre farklı sonlara sahiptir.

BATTLEFIELD 1 OYUNU

En iyi oyun serileri

Battlefield 1 oyunu savaş oyunudur. Oyunun konusu 1. Dünya Savaşı’dır. Oyunda verilen harita üzerindeki savaş cephelerinden istenilen cephe seçilerek oynanır. Her bir cephenin farklı kurgusu vardır. Oyunda Türklerin de savaşçı olarak bulunması oyun sektöründe ilk kez yaşanan bir durumdur. Fakat oyunu oynarken savaşçı olarak Türk cephesinde değil de karşı cephede yer almak mecburi tutulmuştur. Oyun hem tek kişilik hem de çoklu oyuncu modunda oynanabilir.

Oyunun tek oyunculu modunda 5 cephe geçer. Bu cephelerden istenilen cephe seçilerek savaşırken verilen görevler tamamlanmaya çalışılır. Görevler tamamlandıkça oyunda ilerleme kaydedilir ve puan kazanılır.

Çoklu oyuncu modunda 50’nin üzerinde kişi aynı anda oyunda bulunabilir. Oyun 4 cephede geçer (Fransa, Gelibolu, Alpler, Ortadoğu). Ayrıntılı, geniş ve kullanım özelliği yüksek haritalar mevcuttur. 6 farklı oyun modu bulunur. Bu modlar; Üstünlük, Akın, Savaş Güvercinleri, Fetih, Takım Ölüm Karşılaşması ve Operasyonlardır.

Ayrıca kara ve hava araçları olarak pek çok araç bulunmaktadır. Tren, tank, avcı uçağı, bombalamada kullanılan uçak gibi çok sayıda savaş aracı yer almaktadır.

Türkçe oynanma özelliği olması da ayrı bir avantaj olarak görülmektedir.

Battlefield 1 Savaş Sınıfları

Çok oyunculu modda pek çok asker sınıfı bulunmaktadır. Bunlar;

1- Piyade sınıfı: Saldırı askeri,  Sağlık askeri, Destek askeri, Gözcü asker olarak 4 asker türünden oluşur.

2- Araç sınıfı: Süvari asker, Tankçı asker, Pilot asker olarak 3 asker türünü kapsar.

3- Elit sınıfı: Yerden alınabilen özellikte işlevsel asker, araç gereç ve ekipman sınıfıdır. Alev makinesi, Nöbetçi, Tank avlayan, Siper avlayan, Casus Paketi olarak çeşitleri bulunur.

Battlefield 1 Başarısı

Battlefield 1 oyununun gerçekçi olması gerek çizimleriyle gerekse dönem silahları, araçları ve kıyafetleri kullanılması nedeniyle sağlanmıştır. Bu nedenle çok başarılıdır. Battlefield oyunu görüntü kalitesi, detaylı grafikleri, ses ve efektleriyle oyun tutkunları tarafından üst sıralarda yer alan bir oyundur. Çıktığı zamandan bu günlere pek çok kez içerik güncellemesi yapılmış, haritaya yeni cepheler, asker özellikleri, silah çeşitleri gibi pek çok konuda eklemeler ve geliştirmeler yapılmıştır.

BATTLEFIELD 5 OYUNU

En iyi hikayeli oyunlar mobil

Battlefield 5 oyunu 2. Dünya Savaşı’nı konu almaktadır. Oyun tek kişilik oynanabileceği gibi çoklu oyuncu moduyla da oynanabilir. Çoklu oynanan oyunun 65 kişiye kadar oyuncu alma kapasitesi mevcuttur.

Oyunda 4 farklı ülke ve 8 farklı harita yer almaktadır. Oyun Battlefield 1 oyunu gibi gerçekçi canlandırmaları, dönem kıyafet, araç gereçlerini yansıtması, coğrafik özellikleri tıpa tıp uygulaması ve savaş gerçekçiliğine bağlı kalmasıyla tanınmaktadır. Oyunda hiçbir bölümde hiçbir oyuncu Nazi askeri olamamaktadır. Böyle bir özellik eklenmesi Battlefield 5 oyununun savaşa bakış açısını ve ırkçılık karşıtı politikasını ortaya koymuştur. Ayrıca oyunda ülkelere göre sınıflama yoktur. Alliance ve Axis olarak 2 grup vardır. Ve bu guruplar birbirleriyle savaşmaktadır.

Battlefield 5 Tek Kişilik Oyun Modu

Tek kişilik oynanan modda Savaş Hikayeleri başlığı altında toplam 4 bölüm oynama fırsatı sunulmaktadır. İlk bölümde (Under No Flag isimli bölüm), Londra’da esir tutulan bir hırsızın görevlendirme yoluyla cepheye gönderilmesi konu edilir. Baş karakter Billy Bridger’dir. Bu karakter vasıtasıyla savaşta başarılı olunarak başarı elde etme ve kendini temize çıkarma hedefi amaçlanmaktadır. İkinci bölümde (Nordlys adlı bölüm), Norveç’te yaşayan ve hem ülkesini hem de ailesini kurtarmaya çalışan bir askerin hikayesi konu edilmektedir. Üçüncü bölümde (Trailleur adlı bölüm), Fransa’da yaşanan çatışmaları ve Fransa’nın özgürlüğüne kavuşması için mücadele etmeyi konu edinmektedir. Dördüncü bölümde (The Last Tiger adlı bölüm), Savaşın son zamanlarını konu edinmektedir. Baş kahraman bir Alman askeridir.

Battlefield 5 Çoklu Oyuncu Modu

Battlefield 5 çoklu oyuncu modunda toplam 6 bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler: Team Deathmatch, Frontlines, Domination, Grand Operations, Breakthrough, Conquest’tir.

Çoklu oyuncu modunun her bir takım için 4 tane sınıfı bulunmaktadır. Bu sınıflar; Assault, Medic, Support, Recon sınıflarıdır. Assault sınıfı; saldırı ve hücum yapan asker sınıfıdır. Medic sınıfı; sağlık konularında yardımcı olan, iyileştirmede ve can yenilemede destek olan sınıftır. Support sınıfı; yapı inşasında destek sağlayan sınıftır. Recon sınıfı; keşfetme ve analiz yapmada, stratejik kararlar alma konusunda uzman olan sınıftır.

 CALL OF DUTY MODERN WARFARE

En iyi hikayeli oyunlar hangileri

Call Of Duty Modern Warfare oyunu gelecek zamanda geçmektedir. Oyun Orta Doğu’da hayali bir ülkede yaşanmaktadır. Abd tarafından Rusya’nın saldırdığı bu ülkeye yardım götürülmüştür. Halkı zulümden ve işkenceden kurtarmak ve özgürlüklerine kavuşturmak ana amaçtır. Oyunda pek çok karakter bulunmaktadır. Oyun toplam 13 bölümden oluşmaktadır. Tek oyunculu ve çok oyunculu seçenekleri mevcuttur. Çok oyunculu modda 6 adet oynama modu bulunmaktadır.

Call Of Duty Modern Warfare Hikayesi

SAS birliğine bağlı askerlerin Bering Denizi’nde kargo yüklü bir gemiyi ele geçirmeleriyle oyun başlamaktadır. Buradaki gizli bir kargo belgesi bulunur. Saldırıya uğrayan gemiden zar zor kaçarak kurtulunur. Sovyetler Birliği’ni kurma hayalleri kuran bir Rus yönetici, Orta Doğu’daki bir ülkeye yapılan darbeye yardım eder. Kargo gemisinden kaçırılan gizli belgelerde bu bilgiler yer almaktadır. İngiltere ve Abd bu belgeler sayesinde bu gizli amacı öğrenirler ve bunu engellemek için bölgeye saldırı düzenlerler. Ruslar tarafından kaçırılan bir ajanı kurtarırlar. Bölgeyi kontrol altına almayı başaran Abd kuvvetleri darbeyi yapan Al-Asad’ı aramaya başlarlar. Al-Asad bulunamaz fakat Rusya’nın o bölgeye nükleer bir makine yerleştirdiğinin farkına varılır. Nükleer makinenin etkisinin yok edilmesi üzerine çalışılır. Çareyi bölgeden uzaklaşmakta bulurlar fakat o sırada gerçekleşen bir kazada yaralanan pilotu kurtarmakla zaman harcarlar. Bu sırada nükleer makine faaliyete geçer ve patlar. Paul Jackson adında çavuş bu olaydan kurtulan tek kişidir. Bölgede pek çok Abd askeri, o yöredeki halkın çoğunluğu hayatını kaybeder. SAS birliğinin yöneticisi Price, pek çok mücadeleden sonra Al-Asad’ı yakalar. Nükleer makineyi kimin kurduğunu ağzından alır ve onu öldürür. Nükleer saldırıyı planlayan kişi Zahkaev’dir. SAS ekibi, Rus savunma ordusundan bir ekiple birlikte dayanışma içerisinde Zahkaev’i aramaya başlar. Zahkaev, bu birliklere karşı savaş başlatır ve nükleer füzelerini Abd’ye gönderir. Çok büyük bir felaket yaşanmadan füzelerin imhası hedefine ulaşmadan SAS ekibi tarafından gerçekleştirilir. Zahkaev ve SAS birlikleri arasında çetin bir çatışma yaşanır. Bunun sonucunda Zahkaev, Soap tarafından öldürülür. Hikaye bu şekilde sona ermektedir.

HITMAN HD ENHANCED COLLECTION

Hikaye tabanlı oyun tavsiyesi

Hitman Hd Enhanced Collection, 2 oyundan oluşmaktadır. Bu oyunlar; Hitman: Blood Money oyunu ve Hitman: Absolution oyunudur.

Hitman: Blood Money Hikayesi

Oyunun başkarakteri Ajan 47’dir. Ajan 47’nin rakip gizli servis ajanlarıyla mücadelesi oyunun konusudur. Yaşanan bu rekabet ortamının galibi çıkmak ise oyunun ana hedefidir. Oyunda ilerlemek için verilen görevlerin tamamlanması gerekmektedir. Öldürme üzerine bir oyun söz konusudur. Harita sayesinde oyunda ilerlemek mümkündür. Oyunda karaktere pek çok özellik ve yetenek verilmiştir. Bu özelliklerden bazıları; hedefin dikkatini dağıtma yöntemleri, kılık değiştirmek, yerlerde sürünme, yüksekten atlama, sessizce öldürme gibi özelliklerdir. Bu yetenekleri gerçekleştirmek için çok sayıda silah kullanılmaktadır. Oyunda akla gelebilecek her şey silah ve öldürme amaçlı kullanılabilir. Örneğin; tırnak makası, tornavida, makas, yangın söndürücü vs.

Öldürerek ilerlerken para kazanımı da olmaktadır. Her görevin tamamlanmasıyla para da kazanılır. Bu paralar ipucu elde etme, rakip karakterin zayıf noktasını tespit etme ya da kıyafet değiştirme gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Oyunda pek çok bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler birbirlerinin devamı niteliğindedir ve hikaye bütünlüğü söz konusudur.

Hitman: Absolution Hikayesi

Ajan 47, gizli serviste ayrılan Diana adlı ajanı öldürmekle görevlendirilir. Diana, Victoria adlı kızı öldürmek istemediği için işinden ayrılmıştır. Ajan 47 Diana’yı bulur ve öldürür. Fakat Diana, Ajan 47’den Victoria’yı bulmasını ve onu korumasını ister. Bu nedenle Ajan 47 de çalıştığı servisten ayrılır ve hem kendi hayatını hem de Victoria’nın hayatını koruma amacını gerçekleştirmek için kaçar.

Oyun görevlerin tamamlanmasıyla ilerler. Ajan 47 Victoria’yı bulmak ve gizli servis görevlilerinden kaçmak için pek çok macera yaşar. İşinden ayrıldığı için elindeki tüm profesyonel silahlar alınmıştır. Bu nedenle oyuncunun her görevde yeni bir silah icat etmesi gerekir. Ajan 47’nin halktan masum kişileri öldürmesi yasaktır. Eğer bu kurala uymazsa ya da yanlışlıkla böyle birini öldürürse oyun ceza olarak puan düşürmektedir. Serinin diğer oyunlarından farklı olarak İçgüdü denilen bir yetenek eklenmiştir Ajan 47’ye. Bu yetenekle nesnelerin arkasını görebilmekte ve görünmezlik elde edilebilmektedir.

Oyun istenilen zorluk seviyesi seçilerek tek kişilik modda ya da çoklu oyuncu modunda oynanabilir.

SPEC OPS: THE LINE OYUNU

Kaliteli hikayeye sahip oyunlar

Spec Ops The Line oyunu gelecek üzerine tasarlanmış bir oyundur ve maceralar geleceğin Dubai şehrinde geçer. Oyunun girişinde ters ABD bayrağı görülür. Bu simge yardım isteme anlamını taşır. Dubai şehri yağmacıların eline geçmiştir. Binalar yağmalanmış, ortalığı kum, toz, duman kaplamıştır. Her şey berbat görünmektedir. İnsanlar kaçış yolları aramakta ve yok edilmektedirler. Yıkık ve harabe durumundaki bu şehrin kurtarılıp eski güzel günlerine döndürülmesi oyunun ana hedefidir. Hikaye başlangıcında Albay Konrad’ın bulunması için arama çalışmaları başlatılır. Bu arama çalışmalarını 3 kişi yapmaktadır: Yüzbaşı Martin, Çavuş Lugo, Teğmen Adams. Bu grup Albay Konrad’ı ararken çeşitli serüvenlerle karşılaşır, zorlukların üstesinden gelmeye çalışır. Şehirde çok sayıda çete ve kötü amaçlar taşıyan gruplar vardır. Bu gruplarla başa çıkabilmek ve hayatta kalmaya çalışmak büyük bir efor gerektirir. Karşılaşılan olaylarda sürekli kararlar almak ve seçimler yapmak gerekir. Gruptaki diğer oyuncuların kendine has özellikleri ve yetenekleri vardır. Onlarla uyumlu bir şekilde çetelere karşı savaşıp hayatta kalabilmek oyuna devam etme açısından önemlidir.

Oyunun Bölümleri

Oyun sekiz bölümden oluşmaktadır. Her bölüm ayrı maceralar içermektedir. Oyunda farklı zorluk dereceleri yer almaktadır. Seçilecek zorluk derecesine göre oyunun bölümleri adam öldürme, savaşma, bombalama, çatışma gibi aksiyon sahnelerle geçmektedir. Olayların geçilmesini ve bölüm atlamayı sağlayan püf noktalarını keşfetmek ve uygulamak gerekmektedir. Oyunda ilerlemek için; tecrübe kazanmak, doğru kararlar almak, isabetli seçimler yapmak ve ekip üyelerini doğru yönlendirmek lazımdır.

Oyunun Sonu

Oyunun sonunda karakterlerimiz Lugo, Martin ve Adams; Albay Konrad diye bir kişi olmadığını anlarlar. Albay Konrad gerçek kişi değil bir hayal ürünüdür. Savaşın ve yapılan şiddetin tüm acımasızlığı ve haksızlığı karakterlerin önüne serilir. Halk, içinde oyuncu olarak yer aldığımız bu 3’lüyü katil damgasıyla yargılamaktadır. Hatta içlerinden biri idam edilir. Oyunun sonunda oyuncunun vicdanına seslenen ve şiddetin bir sorumlusunun da kendisi olduğunu hissetmesini sağlaması bu oyunu farklı kılmakta ve değişik bir finalle bitirmektedir. Spec Ops The Line oyunu dünyada oyuncuları en çok etkileyen ve sarsan oyunlardan biridir.

THE ELDER SCROLLS V: SKYRIM

Hikayesi saran oyunlar

The elder scrolls v Skyrim oyunu Alduin adlı bir ejderhayı konu alır. Oyunun ana amacı bu çok güçlü, dünyayı yok etmek isteyen ve ejderhalara başkanlık yapan yaratığı yok etmektir. Yaşanan tüm olaylar Skyrim şehrinde geçer. Oyun oynarken şehirde dolaşarak karşılaşılan olaylarda hayatta kalmaya ve karşı güçler yok etmeye çalışılabilir. Veya verilen görevler yapılarak oyunda ilerlenebilir. Bu da görevleri yerine getirirken verilecek hayatta kalma mücadelesi ve çatışmaları yönetme anlamına gelir.

The Elder Scrolls V: Skyrim Oyununun Sahneleri

Oyuna, idam edilmek üzere şehre götürülen bir esir olarak başlanır. Bir ejderhanın şehrin kalesine saldırmasıyla bir karmaşa yaşanır ve kaçma fırsatı elde edilir. Kaçarken yanınızda olacak yoldaşı seçerek oyun devam eder. Riverwood adında bir köye sığınılır ve burada yapılacak seçimlerle ya da ek görevler alınıp armağanlar kazanarak oyun devam eder. Whiterun şehrine ejderhanın saldırmasıyla buranın yöneticisinden bir görev alınır. Amaç ejdertaşını alarak ejderhayı öldürmektir. Ejdertaşı çeşitli maceralarla alınır ve ejderha öldürülür, Whiterun şehri de kurtulmuş olur. Ölen ejderhanın ruhunu alarak Ejderdoğan ünvanı kazanılır. Daha sonra yüksek bir dağa çıkılır ve buradaki Ulu Hrothgar adlı yere gidilir. Buradaki kişilerle konuşulup, yeni görevler alınır ve görevler tamamlandığında çok ünlü bir savaşçı olan Delphine’den bir not alınır ve onunla hikaye devam eder.

The Elder Scrolls V: Skyrim’deki Ejderhalar

Skyrim oyunu ejderha temelli bir oyundur. Oyunda çok fazla ejderhayla karşılaşılır ve savaşılır. Başkarakter Alduin’dir. Alduin, Ejderdoğan tarafından oyunun sonunda yenilir ve zafer elde edilir.

Alduin’in yardımcısı olan ejderha, Paarthurnax’tır. Çok güçlü ve kıyıcı bir ejderhadır. Oyunun bölümleri içinde Ejderdoğan tarafından öldürülür.

Odahviing adlı ejderha, Ejderdoğan tarafından tuzak kurularak kandırılıp öldürülür. Bu ejderha sayesinde gizli bilgiler de edinilir.

Sahloknir, Delphine’in yardımıyla öldürülen ejderhadır.

Mirmulnir, Ejderdoğan’ın öldürdüğü ilk ejderhadır. Whiterun şehri yakınlarında yapılan ilk saldırılardan sonra öldürülür.

Viinturuth, Nahagliiv, Vulthuryol maceranın çeşitli bölümlerinde karşılaşılan ve bölümleri atlamak ve yeni görevlere geçebilmek için öldürülmeleri gereken ejderhalardır.

UNDERTALE OYUNU

Kaliteli hikayeye sahip oyunlar

Undertale oyunu kendine ait bir evrende geçer. Bu evrende insanlar ve canavarlar iyi geçinmektedirler. Çıkan bir anlaşmazlık sonucu aralarında düşmanlık oluşur ve savaşırlar. Bu savaş sonucunda insanlar canavarları yer altındaki bir mekana hapsederler. Aradan uzun yıllar geçer ve günün birinde Frisk adlı bir insan bu yer altı şehrine düşer. Oyunun ana amacı Frisk’in yer altı şehrinden kurtulup kendi evrenine dönmesidir.

Frisk yer altı şehrinde gözlerini açtıktan sonra bir çiçekle karşılaşır. Bu çiçek iyi görünümlü fakat asıl niyeti kötü olan bir çiçektir. Frisk’i iyi niyetiyle kandırır ve onu öldürmek üzereyken Toriel adlı canavar ortaya çıkar ve Frisk’i kurtarır. Toriel, şefkat dolu, iyi davranışlarıyla gönül okşayan, koruyup kollayan bir canavardır. Bulundukları yere Harabeler denilmektedir ve pek çok tehlikeli canavar yaşamaktadır. Oyunda ilerledikçe Toriel’in yardımı ve ilgisi devam etmektedir. İyi canavarlar Papyrus ve Sans ile tanışılır, konuşmalar olur. Kötü canavarlarla karşılaşılıp savaşılır. Frisk’in tüm bu karakterlerle izlenecek bütün davranışlarını oyuncu belirler. Canavarı öldürebilir, ondan kaçabilir, onu affedebilir, onunla konuşabilir. Her canavarın gücü ve dövüş özellikleri farklı olduğu için ona göre davranış ve strateji geliştirmek gerekmektedir. Tüm bilgisayar oyunlarının tersine bu oyunda düşmanla affetme ve dialoğa girme seçenekleri vardır. Bu anlamıyla barışçıl bir oyundur.

Undertale Oyunu Bölümleri 

Undertale oyununda bölümler yoktur. Harita veya rota da yoktur. Kahramanımız Frisk düzlemde ilerler ve karşısına çıkan olaylar veya kişilere göre davranış belirler. Rol yapma oyunu tarzındadır bu davranışlar. Yapılması gereken görevler yoktur fakat bulmacalarla karşılaşılır ve bunların çözülmesi gerekir. Canavarların affedilmesi sonucu altın kazanılır. Marketten bir şeyler alınarak enerji kazanılabilir. Karşılaşılan iyi canavarlarla neşeli, komik, eğlenceli dialoglara girilebilir.

Undertale Oyunu Sonu

Undertale oyununun belirli bir sonu yoktur. Çünkü karakter oyuncunun seçimlerine göre ilerlemektedir. Bu nedenle her oyuncu yaptığı seçimlere göre farklı bir sonla karşılaşabilir. Kral Asgore’ye itaat edip, Frisk’in ruhunun sonsuza dek alınmasını seçebilir ya da Kralı öldürüp bütün canavarların sonsuza dek yer altında hapis kalması seçilebilir.

MASS EFFECT OYUNU

Hikayesi saran oyunlar

Mass Effect oyununun başkahramanı Shepard’dır. Hikaye uzay çağı yaşanan bir evrende geçmektedir ve yıl 2180’dir. Oyunun ana amacı, Shepard vasıtasıyla insanlığın galakside iyi bir yer edinmesi ve insan soyunun korunmasıdır. Mass Effect 3 oyundan oluşmaktadır.

Mass Effect 1 Oyunu

Shepard, insanların yaşadığı gezegene gönderilir. Burada Ashley ile tanışır. Ashley’den insan gezegeninin Geth tarafından saldırıya uğradığını öğrenir. Geth ordusunu yöneten Saren şehre büyük zarar verdikten sonra kaçar. Shepard Saren’i yakalamaya uğraşır. Bu arada Reaper denilen bir yeni türden haberdar olur. Reaper’ler, galaksideki tüm türleri yok edecek güçte, makinelerden oluşmuş bir türdür. Galaksideki en güçlü ve hakim türdür. Fakat varlığı sürekli görünmemektedir. Shepard uzun maceralardan sonra Saren’i bulur ve onunla savaşır. Saren’in Sovereign adlı bir gemisi vardır. Shepard Saren’in bu gemi emirleri altında hareket ettiğini öğrenir. Sovereign aslında bir Reaper’dir. Shepard bunu geç de olsa anlar. Sovereign’nin elinden kurtulan Shepard, Normandy’e döner ve aldığı habere göre Saren’in Conduit’i ele geçirmek niyetinde olduğunu öğrenir. Bunu önlemek için Cidatel’e giderek Saren’le savaşır. Her oyuncunun seçimlerine göre farklı ilerlemekte olan hikayede Saren tüm oyunlarda nihayetinde ölür. Shepard, Reaper’lere karşı örgütlenir ve bölgedeki tüm türleri bir araya toplar. Oyuncunun seçimlerine göre Konsey kurulur veya yalnızca insan türü kalır. Ya da tüm türler bir arada kalırlar. Shepard bu bölümü Cidate’den ayrılarak tamamlar.

Mass Effect 2 Oyunu

Bu oyunun amacı; Collectorlar’a karşı ekip oluşturmak ve savaşmaktır. Oyun Shepard’ın gemisinin beklenmedik bir saldırıya uğramasıyla başlar. Bütün personel bu saldırı sonucu ölür. Shepard da ölür. Shepard Cerberus organizasyonu tarafından yeniden diriltilir. Shepard’a görev atayan Cerberus Organizasyonu, onu insanlara yapılan saldırıları gözlemlemekle görevlendirir. Oyunun bundan sonrası ekibi yönetmek ve verilen görevlerini yerine getirmekle geçer. Ekip, çok kalabalık ve hepsi de farklı karakterlerden oluşmaktadır.

Mass Effect 3 Oyunu

Bu oyunda Reaper’ler yeniden ortaya çıkar ve savaş başlar. İlk 2 oyundaki tüm karakterler bu savaşta yer alır ve farklı işlevlerde bulunur. İnsan türünün Konsey’e dahil edilip edilmeyeceği ve sonunun nasıl olacağı oyuncunun seçimlerine ve oyundaki başarısına bağlıdır.

GOD OF WAR OYUNU

En iyi hikayeli oyunlar mobil

God Of War oyunu mitolojiden esinlenerek oluşturulmuş bir oyundur. Başkahraman Kratos’tur. Kratos güçlü, zalim ve kıyıcı bir askerdir. Fakat günlerden bir gün savaşta yenilir ve savaş tanrısı Ares’e esir olur. Bu zamandan sonra Ares adına savaşmaya, onun emirleriyle hareket etmeye başlar. Ares, Atina şehrini ele geçirmek ister. Atina şehri Ares’in kardeşi Athena’nın yönettiği bir şehirdir. Diğer tanrılarla Ares arasında Atina şehri üzerinde bir çekişmezlik başlar. Diğer tanrılar Kratos’a, Atina şehrini Ares’ten kurtarırsa ona esirliğini sona erdireceklerini ve serbest olacağını vaat ederler. Oyun Kratos’un maceralarını ve Atina şehrini kurtarmaya çalışmasını konu edinmektedir.

Kratos’un Silahları ve Yetenekleri

Kratos güçlü ve yetenekli bir askerdir. Oyunda öldürdüğü tüm tanrılardan veya kişilerden sahip oldukları güçleri kendisine alır. Öldürdükçe güçlenir ve yeni özellikler kazanır. Düşmanları öldürdükçe oyunda enerji yenilenmesi olmakta ve silah teçhizatına yeni araçlar da eklenmektedir. Kratos’un hareket yeteneği de çok zengindir. Zıplama, atlama, yüzme, sürünme, koşma gibi pek çok hareketi yapabilir.

Kratos’un silahları da oyunda ilerlerken büyük önem taşımaktadır. Kratos’un Leviathan’dan edindiği balta bunlardan biridir. Bu balta ile her türlü düşmanına tüm mesafelerden saldırabilmektedir. Bir takım sihirli güçler Kratos’un kullandığı silahlara ve giysilere yerleştirilebilir. Bu sihirli güçlerle oyunda görünmezlik elde etme, düşmana uzak mesafeden saldırma, ışınlanma gibi pek çok üstün güç sağlanabilir.

Kratos’un sahip olduğu bir diğer silah Kaos Bıçakları adı verilen alettir. Bu silah Kratos’un koluyla kaynaşarak adeta vücudunun bir parçası olmakta ve savaşırken ona üstün güçler kazandırmaktadır. Hatta Kratos, Kaos Bıçakları’yla geçirdiği bir öfke nöbeti sonrası kendi ailesini öldürür. Bu olay kendine geldiğinde onu çok üzer ve Ares’e düşmanlığında bu olay da etkili olmuştur. Kratos, öldürdüğü eşi ve çocuğunun küllerini kendi bedenine yapıştırır ve bundan sonra ismi Sparta’nın Hayaleti olarak değişir.

Kratos’un oyunda elde ettiği bir diğer önemli silah Zeus’un Zırh Eldiveni’dir. Bu eldiven sayesinde önemli güçler elde eder ve savaşırken ayrıcalıklı özellikler kazanır.

Kratos’un oyunda karşılaşacağı yeni düşmanlarla kolayca mücadele edebilmesi için sürekli güncellenmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir.

METRO EXODUS OYUNU

Kaliteli hikayeye sahip oyunlar

Metro Exodus oyununun başkarakteri Artyom’dur. Eşiyle birlikte Moskova’da yaşayan Artyom şehrin nükleer saldırıya uğramasıyla yerleştikleri sığınaktan ayrılır ve yeni hayat izleri bulabilmek amacıyla gezintiye başlar. Saldırı sonrası her yer değişmiş ve yeni canlı türleri ve yaratıklar oluşmuştur. Ayrıca hava koşulları da oldukça zorlayıcıdır. Artyom arkadaşlarıyla birlikte şehirde çıktığı bu gezintiler esnasında çeşitli maceralar yaşar. Eşiyle birlikte tüm bu tehlikeli gezintiler sonrasında yeni bir geziye çıkarlar ve bir tren görürler. Hansa askerleri denilen grup tarafından yakalanıp trene atılırlar ve bu askerlerle savaşırlar. Bu çatışma sonunda eşi tutsak olarak askerlerin eline geçer. Onu kurtarmaya çalışan Artyom, Hansa askerlerinin içinden kendisine yardım etmeyi kabul eden bir asker sayesinde eşini kurtarır ve bir treni kaçırır. Fakat trende kaçarken yakalanırlar ve Miller, Anna ve Artyom Hansa’nın baş düşmanı ilan edilirler ve ölüme mahkum edilirler. Fakat Hansa’nın elinden kurtulmayı başarırlar ve yeniden kaçmaya başlarlar. Bu kaçış esnasında pek çok insanla karşılaşıp, pek çok macera yaşanır. Aralarına yeni insanlar katılır ve grupları git gide genişler. Anna hastalığa yakalanır. Onu iyileştirecek ilacı bulabilmek için pek çok macera yaşarlar. Hava şartlarıyla mücadele ederler. Vahşi bir ayı saldırısını önlerler. Kimsesi kalmamış bir çocuğa yardım ederler.

Oyun seçimlerle ilerlediği için farklı sonuçlar mevcuttur. Kimi hikayelerde Artyom yolculuğu sırasında radyasyon aldığı için zehirlenir ve hayatını kaybeder. Kimi hikayelerde de ölmez,  hayatta kalır.

Metro Exodus Özellikleri

Metro Exodus oyunu oynarken zaman kavramı da işlemektedir. Oyunda gece ve gündüz yaşanmakta ve mevsim dönüşümleri hissedilmektedir. Hava şartları da sürekli değişmektedir.

Oyunun diğer serilerden farkı durağan bir noktaya sahip olmasıdır. Aurora ismi verilen bu nokta, oyunda kalıcı bir istasyon olarak kullanılmaktadır.

Metro Exodus’ta çeşitli silahlar kullanılmaktadır. Bu silahları oyuncu oyun esnasında kendisi de üretebilmektedir. Ayrıca araç gereçlerin ve giysilerin geliştirilmesi ve güncellenmesi de oyuna devam sağlayabilmek için zorunluluk oluşturmaktadır.

Artyom’un oyuna devamlılığı için sağlık paketleri kullanılmaktadır. Yaralandığı ya da güç kaybettiği durumlarda sağlık paketleri devreye sokulabilir.

FAR CRY 3 OYUNU

en iyi senaryoya sahip oyunlar listesi

Far Cry 3 oyununun başkahramanı Jason Brody’dir. Jason Brody arkadaş grubuyla birlikte tatile bir adaya giderler. Bu adada bir korsan grubu tarafınsan esir alınırlar. Korsanların lideri Vaas adında çok acımasız bir korsandır. Jason’un bu korsan grubundan kaçma girişimi olur fakat bu girişim başarısız sonuçlanır. Üstelik bu girişim sırasında Jason’un abisi ve bir arkadaşı korsanlar tarafından öldürülür. Jason korsanların elinden adada yaşayan Dennis adlı biri tarafından kurtarılır. Dennis Rakyat kabilesi üyesidir. Rakyat kabilesi Jason’u kabilelerine kabul ederler. Jason bu kabileyle birlikte yaşarken pek çok macera geçer başından. Jason’un niyeti Vaas’ı öldürmek ve onun elinde olan arkadaşlarını kurtarmaktır. Vaas zorlu mücadelelerden sonra öldürülür. Vaas’ın üstü olan Hoyt’u öldürmek planının bir sonraki parçasıdır. Yolculuk ve yaşanan çatışmalardan sonra Hoyt da öldürülür ve Jason, arkadaşlarını bulmak için zindanlara yol alır. Oyunun sonunda Jason oyuncunun seçimine göre farklı sonuçlar yaşar. Bu sonuçlardan ilki arkadaşlarını zindandan kurtarır ve adadan tamamen ayrılır. Başka bir sonuca göre ise arkadaşlarını öldürüp adada yaşamaya başlar.

Far Cry 3 Oyunu Özellikleri

Oyun tek oyunculu modunun yanı sıra çoklu oyuncu moduyla da oynanabilmektedir. Oyun 3 mod seçilerek oynanır: Warrior, Survivor, Adventures modları.

Oyun görevleri tamamlama ve karar alma ile ilerlemektedir.

Far Cry 3 oyununda sadece insanlar düşman değildirler, vahşi doğa içindeki her şeyle savaşmak gerekir. Hayvanlar, zehirli bitkiler gibi yakalanmamak gereken pek çok düşman vardır. Üstelik bu hayvan ve bitkilerden faydalı ve işe yarar bir şeyler üreterek oyunda avantaj sağlamak oyunun amaçlarından biridir. Elde edilen bu araçlar sayesinde daha güçlü olunur ve ek silahlar kazanılmış olunur.

Oyunda kullanılan araçlar ve taşıtlar çok çeşitlidir. Motorsiklet, araba, hava ve deniz taşıtları kamyon, arazi taşıtı ve daha pek çok taşıt aktif olarak kullanılmaktadır. Oyunda kullanılan silah çeşitleri de oldukça fazladır. En basit aletlerden, en profesyonel silahlara kadar geniş bir yelpazede silah çeşidi mevcuttur.

Ayrıca Far Cry 3 oyununun oyuncuya çok fazla sayıda seçenek sunması ayrı bir avantaj sağlamaktadır.

MAFIA 1 OYUNU

En iyi hikayeli oyunlar hangileri

Mafia 1 oyunu 1930’lu yıllarda geçer. Oyunun başkarakteri Thomas Angelo (Tommy)’dur. Tommy, çalıştığı takside bir akşam 2 mafya üyesiyle tanışır. Onları bir saldırgandan kurtarır ve mafya patronu Tommy’e iş teklif eder. Bu işe girmek istemeyen Tommy, bir şekilde girmek zorunda kalır ve kendini mafya örgütünün şoförü olarak bulur. Zamanla işinde yükselir ve mafya örgütünün bir üyesi haline gelir. Mafya patronunun ismi Salieri’dir. Salieri Tommy’ye çok güvenir ve ona görevler verir. Kişileri öldürme görevidir bu. Fakat Tommy insanları öldürmeyi vicdanına yediremez ve onların kaçmalarını sağlar. Salieri’nin en büyük rakibi Morello’dur. Bir zamanlar birlikte çalışmış olan Morello ile Salieri, ayrıldıklarında rakip iki mafya haline gelmişler ve birbirlerine karşı savaş açmışlardır. Salieri Tommy’e Morello’yu yok etme görevi verir. Tommy bu görevi başarıyla yerine getirir. Morello’nun ölümüyle uyuşturucu şebekesi Salieri’nin eline geçer ve o yönetmeye başlar. Tommy ve diğer çalışanlar uyuşturucu işi yaptıklarını öğrendiklerinde hiç hoşlarına gitmez ve Tommy, Paulie ile birlikte bir bankayı soyarak zengin olma planını yaparlar. Banka soygununu başarılı bir şekilde yerine getirirler fakat Salieri bunu duyunca Sam’a Paulie ve Tommy’i öldürme görevi verir. Yapılan çatışmada Paulie ölürken Tommy kurtulur. Tommy tüm bu işlerden eşini ve kızını korumak ve kurtarmak için temiz ve namuslu bir hayata geçmek ister. Bunun için Dedeftif Norman’la görüşür. Çıkılan mahkemede yaptığı tüm işleri anlatır ve Salieri’nin tutuklanmasını hatta idamını sağlar. Eski şoförlük günlerine geri dönerek kendine temiz bir sayfa açar. 1950’li yıllara gelindiğinde Tommy yaşlı bir adam olmuştur. Vito ve Joe isimlerinde iki kişi ona evindeyken ulaşır. Ve Tommy’i öldürürler. Öldürmeden önce söyledikleri söz: “Sana Salieri’nin selamı var.” Sözüdür. Oyun burada sona erer

Mafia 1 Oyunu Silahları ve Araçları

Oyunda toplam 12 tane silah bulunmaktadır. Bu silahların hepsi de hikayenin geçtiği 1930’lu yıllara ait silahlardır. Oyundaki tüm dekor, araç gereç, kıyafet ve şehir görünümü 1930’lu yıllara göre düzenlenmiştir. Kullanılan tüm araçlar da arabalar, kamyonlar, hava ve kara taşıtları o yıllarda kullanımı olan araçlardır.

MAFIA 2 OYUNU

En iyi hikayeli oyunlar

Mafia 2 oyunu, ilk oyunun sonunda Tommy’yi öldüren kişilerden biri olan Vito Scaletta adlı kişiyle devam etmektedir. Oyunun başkahramanı Vito’dur. Vito Abd’ye göç eden İtalyan asıllı bir aileden gelmektedir. 1925 yılında dünyaya gelmiştir. Gençlik dönemini para sıkıntısı içinde ve pek çok kötü işle (hırsızlık, soygunculuk gibi) geçirdikten sonra 2. Dünya Savaşı’na katılan ve yaralanan Vito, yeniden iş ararken karşısına çıkan mafya ailesine katılır. Henry adındaki patronundan görevler almakta ve bunları yerine getirerek yaşamını sürdürmektedir. Görevlerinden birini yerine getirirken ihanete uğrar ve çalıştığı bir kişi onu polise yakalattırır. Bu kişi aslında daha önce birlikte çalıştığı arkadaşı Joe’dir. Fakat Vito bunu bilmez. Tutuklanarak hapse atılan Vito, burada pek çok zor macera yaşar. Hapisteki diğer mahkumlarla çıkan çatışmalardan kurtulmaya çalışır. Kendini savunma gayretine girer. Açlık çeker ve ailesi hakkında kötü haberler alır. Leo Galante adında hapiste yatan biriyle tanışır ve arkadaşlık kurar. Leo sayesinde daha erken hapisten çıkar ve Leo’nun patronu Frank’la çalışmaya başlar. Bir süre sonra kendisine hapisteki arkadaşı Leo’yu öldürme görevi verilir. Vito bu olayı gerçekleştirmek istemez ve Leo’nun kaçmasını sağlar. Bu örgütün uyuşturucu işi yapması Vito’nun hoşuna gitmez ve örgütten ayrılmak ister. Bu sırada Leo örgüte geri dönmüş ve Vito’yu öldürme görevi bu kez ona verilmiştir. Vito ve Leo anlaşarak örgütün başı Falcone’yi ortadan kaldırmayı planlarlar. Çatışma sonucu Falcone öldürülür. Mafia 2 oyunu burada sona erer.

Mafia 2 Oyunu Özellikleri

1950’li yıllarda geçen Mafia 2 oyunu, o döneme ait tüm özellikleri taşımaktadır. O dönemin kara ve hava araçları, kullanılan silahlar, arka plan dekorları hatta oyun sırasında radyoda çalan müzik parçaları bile o dönemin şarkılarıdır. Tüm bu özellikler oyunun gerçekçiliğini oyuncunun gözünde arttırmaktadır. Oyunda tekli ve çoklu oyuncu modu bulunmaktadır. Mafia 2 oyunu toplam 15 bölümden oluşmakta ve görevleri yerine getirme üzerine hikaye devam edebilmektedir. Hikayenin devamı harita üzerinden takiple sağlanmaktadır.

Mafia 2 oyununda 20 civarında karakter vardır.

MAX PAYNE 3 OYUNU

En iyi hikayeli oyunlar

Max Payne 3 oyununun başkahramanı Max’tır. Max, sevgilisi Mona’yı kaybedince işinden de ayrılır ve büyük bir bunalım yaşamaya başlar. Bir gün böyle bunalımlı bir durumdayken içki içtiği yerde arkadaşı Passos ve ünlü bir silahçının oğlu olan Tony ile karşılaşır. Tony’nin Max’la dalga geçmesi ve alaycı konuşmaları neticesinde Max sinirlenerek Tony’yi öldürür. Passos ve Max olay yerinden hemen uzaklaşırlar. Passos Max’a destek olmaya çalışır. Fakat Tony’nin ölmesi üzerine, olayı öğrenen babası Anthony De Marco Max’ı öldürmek üzere peşine düşer.

Max ve Passos peşlerindeki bu aileden kaçmak için Brezilya’ya geçerler. Burada buldukları iş zengin bir işadamının bodyguardlığını yapmaktır. Ailenin peşinde olan bir çete vardır. Birkaç kez saldırı girişimini başarıyla engellerler. Fakat bir gün işadamının eşi Fabiana’nın kaçırılmasına engel olamazlar. Çete Fabiana karşılığında para istemektedir. Pek çok girişimde bulunurlar, çeşitli maceralar yaşarlar fakat başarılı olamazlar. Üstelik bu sırada yaşanan çatışmaların birinde Fabiana’nın kocası da öldürülür. Max, bu olaylar sonucu hem kendini korumak hem de Fabiana’yı kurtarmak için plan yapar. Görünümünü değiştirir ve yola koyulur. Bu sırada tanıştığı bir dedektiften çok önemli ve kritik bilgiler elde eder. Çetenin başında işadamının kardeşi Viktor olduğunu ve tüm bu saldırıları onun planladığı bilgisini alır. Fabiana’nın esir tutulduğu yere ulaşır ve çeşitli çarpışmalar yaşanır. Bu çatışmalarda Fabiana öldürülür. Aynı çete tarafından esir edilen diğer 2 kişi olan Marcelo ve Giovanna’yı kurtarmaya çalışır. Çıkan çatışmada Marcelo hayatını kaybeder fakar Max Giovanna’yı kurtarır. Giovanna Passas’ın sevgilisidir. Passas gelip Giovanna’yı alır ve götürür. Dedektifin yardımıyla oradan kaçmayı başaran Max, arkadaşı Passas’ın aslında ajan olduğunu ve Viktor adına çalıştığını öğrenir.  Böylelikle Viktor’un peşine düşen Max, girişilen çeşitli maceralardan sonra onu yakalar. Fakat hayatını bağışlar, onu hapise yollar ve oradan uzaklaşıp başka bir eyalete yeni bir yaşam kurmak için taşınır. Tek isteği dingin ve sakin bir hayat sürmektir. Bundan sonra yeni maceralar peşinde koşmak istemez. Oyun bu şekilde sona erer.

CRYSIS 3 OYUNU

En iyi senaryoya sahip oyunlar

Crysis 3 oyunu gelecekte (2047 yılı) geçen bir oyundur. Oyunun başkahramanı Prophet’tir. Dünyayı uzaylılar ele geçirir. New York şehri farklı bir görünüm altındadır. Vahşi bir orman görünümü taşımaktadır. Prophet, uzaylılarla mücadele ederek dünyayı kurtarmaya çalışır. Aslında hikayenin geçtiği yer sadece New York’tur. New York şehrini korumaya çalışan ve uzaylılarla savaştığını söyleyen Cell Corporation adlı bir şirket vardır. Prophet bu şirketin asıl amacının bu olmadığını ve teknolojiyi kötü bir amaçla kullandığını öğrenir. Böylelikle hem Cell Corporation şirketiyle hem de uzaylılarla mücadele edip şehri kurtarması gerekir.

Crysis 3 Oyunu Özellikleri

Oyunda 7 tane bölüm bulunmaktadır. Bölümler Prophet’in karşısına çıkan kişileri öldürmesiyle geçen ve ilerleyen bir yapıdadır. Crysis 3 oyununda hem tek kişilik mod, hem de çoklu oyuncu modu bulunmaktadır. Tek kişilik mod, haritayı takip ederek görevleri yerine getirme şeklinde ilerlemektedir. Harita çok büyük olduğu için her bölümü aktif kullanmak gerekmektedir. Çoklu oyuncu modunda takımlar halinde mücadele edilir. Rakip takımı yok etmek en büyük amaçtır. Çoklu oyuncu modunda seçilebilecek pek çok oyun modu bulunmaktadır. Bunların en popüleri Hunter modudur. Bu modda görünmez nano giysiler giyen rakiplere karşı savaşılır. İster hunter ekibinde isterse asker bölümünde yer alınabilir. Bir yandan da vahşi orman ve hayvanlarla mücadele söz konusudur. Oyunun çoklu oyuncu modunda karşılaşılan hayvan çeşidi de oldukça fazladır.

Oyunda çok farklı silahlar kullanılmaktadır. Ok ve yay bunlardan biridir. Çeşitli nitelikte oklarla bu yayın kullanılması mümkündür. Fakat ok sayısı sınırlı olduğu için rakibe atılan okların yeniden alınması gerekmektedir. Gelecekte yaşanan bir oyun olduğu için teknolojik silahlar da oldukça fazladır.

Kahramanın elde ettiği güçler arasında görünmezlik gücü, oyunda ona büyük bir avantaj sağlamaktadır. Görünmezlik gücü sayesinde pek çok düşmanı görünmeden atlatmak mümkündür.

Aynı şekilde gelişmiş teknolojiyi yansıtan giysiler de geleceğe ve uzay çağına uygun olarak oyuna konulmuştur.

Oyunun efektleri oldukça gerçekçi olarak düzenlenmiştir. Gündüz ve gece farkı, gölgeler, hava koşulları, rüzgar, yağmur sesleri gibi ayrıntılar oyunda oyuncuya gerçekçilik duygusunu daha net yansıtmaktadır.

FALLOUT 4 OYUNU

En iyi hikayeli oyunlar hangileri

Fallout 4 oyunu gelecekte geçen bir oyundur. Bu oyunda başkahramanı kişi kendisi seçebilmektedir. Bu kişi erkek ya da kadın olabilir. Dış görünüş detayları ve özellikleri oyuncu tarafından belirlenir. Geleceğe gelmeden önce kahramanımız ailesiyle yaşayan, birlikte yemek yiyen, alışveriş yapan, eğlenen, günlük işleri halleden bir bireydir. Tüm dünyada nükleer bir savaş yaşanmaktadır ve herkes sığınaklara geçer. Sığınakta yapılan bir anlaşma sonucu herkes dondurulur ve nükleer tehlike geçince uyandırılmak üzere uyutulur. Başkahramanımız uyanınca 2287 yılına gelinmiş olduğunu fark eder. Tüm dünya farklı bir görünüm almıştır. Ev, bina hiçbir şey kalmamıştır tüm şehirden geriye. Fakat başkahramanımızın çocuğu kayıptır. Fallout 4 oyununun ana amacı kahramanın çocuğunu bulmaktır.

Fallout 4 oyununda görevlerin yerine getirilmesiyle ilerleme kaydedilmektedir. Çok fazla kişiyle karşılaşılır. Bunların bir kısmı da bir enstitüde üretilen robot-insanlardır. Kahramanımıza Dogmeat adlı köpek arkadaşlık etmektedir. Dogmeat oyunun çeşitli yerlerinde oyuncumuza ipuçları vererek yardımcı olmaktadır. Oyun dinamik bir şekilde sürmektedir. Oldukça hareketlidir. Görevler yerine getirilirken, kahramanımız yaralanabilir, kovalamaca içine girebilir, radyasyona yakalanabilir, silah üretmek zorunda kalabilir veya oyundaki eksik parçaları bir araya getirmek durumunda kalabilir. Oyunun sonu oyuncunun oyunda aldığı kararlara ve yeteneklerine göre farklı senaryolardan oluşmaktadır.

Fallout 4 Perk Sistemi

Fallout 4 oyununda bölümler geçilirken alınan puanlar perk sistemi denilen alanda kullanılabilir. Perk sistemi karakterin özelliklerini geliştirmesini sağlayan alandır. Perk sisteminde 7 kategori bulunur: Algılama, Dayanıklılık, Karizma, Şans, Kuvvet, Hızlılık, Zeka. Alınan puanlar perk sistemine eşit paylaştırılabildiği gibi belirli özelliklere ağırlık verilerek de paylaştırılabilir. Bu seçim tamamen oyuncuya bırakılmıştır.

Fallout 4 Silahları ve Düşmanları

Oyunda çok çeşitli silah kullanımı mevcuttur. En basit aletlerden en profesyonel silahlara dek değişen zengin bir silah kullanımı söz konusudur. Önemli olan düşmanın öldürülme özelliğine göre doğru silahı doğru zamanda kullanabilmektir.

Oyunda karşılaşılan ve öldürülmesi gereken düşmanlar da çok çeşitlilik göstermektedir. İnsanlar, dev hayvanlar, mutantlar, cyborglar ve bir çok düşman karakter karşısında savunma yapmak ve hayatta kalmayı başarmak gerekmektedir.

FALLOUT 76 OYUNU

En iyi hikayeli oyunlar

Fallout 76 oyunu gelecekte geçen bir oyundur (2102 yılında). Oyunun ana teması ölmemeye yani hayatta kalmaya çalışmadır. Yaşanan nükleer facia sonrası her şey yerle bir olmuştur. Oyuncunun amacı yeniden bir yaşam alanı yaratmak, keşfetmek, inşa etmek ve bunları yaparken karşılaşılan canlılarla savaşmak ve ölmemeye çalışmaktır. Oyun başkahramanın, nükleer saldırı sonrası en güçlülerin hayatta kalabildiği bir grupta gözlerini açmasıyla başlar. Bu gruba Vault 76 denmektedir.

Oyunun tek oyunculu ve çok oyunculu modlarıyla oynanması mümkündür. Online oynama özelliği de mevcuttur. Oyuncu oyun içerisinde serbesttir. Haritalardan oyunun gidişini takip edebilir. Kendisine verilen görevleri yerine getirebilir, bina inşa edebilir, ava çıkabilir vs. aktivitelerde bulunabilir. Alacağı kararlarla oyun farklı şekillerde ilerler. Oyunda robotlar dışında hiç NPC bulunmamaktadır. Oyunda verilen görevler oyuncuya ses kaydı yoluyla ya da değişik yerlerde karşısına çıkan not kağıtları yoluyla iletilmektedir. Görevlerin tamamlanmasıyla para da kazanılmaktadır. Bu paraları oyun içindeki aksesurların satın alınmasında kullanmak mümkün olmaktadır. Görsellik olarak Fallout 4 oyunuyla büyük oranda benzemektedir.

Fallout 76 S.P.E.C.I.A.L. Sistemi

Fallout 76 oyununda karakterin sahip olduğu özelliklere S.P.E.C.I.A.L. denmektedir. Baş harflerinden oluşan bu kısaltma özellikler; Strength (kuvvet), Perception (algılama), Endurance (dayanıklılık), Charisma (karizma), Intelligence (zeka), Agility (hızlılık), Luck (şans) olmaktadır. Her bölüm geçildiğinde bu özelliklerden oyuncunun seçtiği biri arttırılır. Her 5 bölüm sonrasında ise, karaktere 5 tane yetenek modu hediye edilir. Karakteri bu özellikler sayesinde geliştirmek ve oyunda avantaj elde etmek mümkün olmaktadır.

Fallout 76 Oyununda Sağlık   

Fallout 76 oyununda karakterin sağlığı oldukça önemlidir. Bu nedenle karakterin belirli aralıklarla yemek yemesi, su içmesi, hastalığa yakalanıp yakalanmadığını kontrol ettirmesi gerekir. Karakterin yakalandığı pek çok çeşitli hastalık vardır. Bu hastalıkların kiminde güç değerlerini kaybetmekte kiminde icat yoluyla tedavi olunabilmekte kiminde kayıp yerdeki bir ilaç bulunmakta ya da iyileşme yaşanabilmektedir. Karakter hastalık sonucu ya da savaşırken ölebilir. Öldükten sonra oyun bitmez. Sahip olunan eşyalar kaybedilir fakat karakter yeniden dirilir ve oyuna kalındığı yerden devam edilir.

PRINCE OF PERSIA: THE FORGOTTEN SANDS OYUNU

En iyi senaryoya sahip oyunlar

Prince Of Persia: The Forgotten Sands oyununun başkahramanı Prens’tir. Prens, Malik adındaki kardeşini bulmak için yollara düşmüştür. Malik’in ülkesine vardığında düşman saldırısı altında olduğunu görür ve ona yardım etmek ister. Düşman kuvvetler arasından zar zor kaçarak Malik’in sığındığı mahzene ulaşır. Malik savaşı kaybetmek üzeredir. Düşman çok güçlüdür ve dayanma güçleri kalmamıştır. Malik’in elinde sihirli bir güç vardır. Bu güçle Solomon’un ordusunu tekrar diriltebilir ve savaşı kazanmayı garantileyebilir. Prens buna olumlu bakmasa da Malik bu gücü kullanır ve Solomon’un ordusu hayata gelir. Bu ordu tehlikeli bir ordudur. Ordunun asıl amacı Solomon’u ele geçirip öldürmektir. Bu nedenle Malik’in düşmanlarının yanı sıra Malik’i de yok etmek ister. Prens kaçarak bu adamların elinden kurtulur. Razia adlı bir cinin yardımıyla saklanır ve Solomon’un ordusunu yok etmenin yollarını arar. Oyun Prens’in Malik’i bulma ve kurtarma amacını taşır. Malik’i bulmak için sürekli savaşır, çeşitli maceralar yaşar. Oyunun farklı sonları mevcuttur. Bir sona göre kardeşi Malik ölü olarak bulunur. Bir sona göre ise Malik, Prens tarafından kurtarılır. Tüm sonlarda Solomon’un ordusu yok edilir. Oyun, Prens’in babasının yanına giderek bu haberi vermesiyle son bulur.

Prens’in Yetenekleri

Prens, 4 elementi kontrol edebilme yeteneğine sahiptir. Bu elementler ateş, su, hava, toprak’tır. Bu elementleri kullanarak düşman karşısında avantaj elde edebilmektedir. Örneğin akan bir suyu dondurabilir veya havada fırtınalar yaratabilir. Fakat bu yeteneğin sürekli beslenip geliştirilmesi gerekmektedir.

Prens kılıç kullanmada da son derece başarılır. Zıplama, koşma gibi hareketleri seri ve hızlıdır. Duvarlarda yürüyebilir. Çok sayıda düşman ile aynı anda savaşabilir ve savunma yapabilir.

Oyunun Özellikleri

Oyunun farklı özelliklerinden biri zamanı geri alabilme fırsatı sağlamasıdır. Böylelikle başarısız olunan bir sahneyi geri alarak tekrar oynama fırsatı doğmaktadır.

Oyunda dövüş sahneleri yanı sıra bulmacalarla da karşılaşılmaktadır. Zorluk dereceleri farklı olan bulmacalar çözüldükçe ek puan kazanılmakta ve oyunda ilerleme fırsatı olmaktadır.

Oyun sadece tek oyuncu tarafından oynanabilmektedir. 20 bölümden oluşmaktadır.

GRAND THEFT AUTO: SAN ANDREAS OYUNU

En iyi senaryoya sahip oyunlar

Grand Theft Auto: San Andreas oyununun başkahramanı Carl Johnson’dur. Carl Johnson çete işleriyle uğraşan, hırsızlık yapan, serseri yaşamı benimsemiş biridir. Carl Johson’un 3 kardeşi vardır. Bunlar; Sweet, Brain, Kendll’dir. Carl Johnson kardeşleri ve annesinden ayrı yaşarken annesinin ve kardeşinin birinin öldürülme haberi üzerine evine geri döner. Eve dönüş yolunda birkaç polis tarafından tuzağa düşürülür. Amaçları John’u oyalayıp eve geç dönmesini sağlamak ve evdeki diğer kardeşi öldürmektir. John çetelerle mücadeleden sonra eve döner ve evdeki kardeşini kurtarır. John ölen annesinin ve kardeşinin intikamını almak ister. Diğer kardeşleriyle birlikte bir çete kurarlar. Çete içinde görev bölümü yaparlar. Diğer çetelerle savaşmaya başlarlar. Çeşitli maceralar yaşanır. Girdikleri bir çatışmada yakalanırlar ve tutuklanırlar. Carl hapisten kaçmayı başarır ve hırsızlık işiyle geçimini sağlamaya başlar. Bir yandan da düşmanlarından intikam almanın peşindedir. Yeniden bir çete oluşturur ve kardeşini hapisten kurtarır. Kardeşiyle birlikte peşlerinde oldukları çeteyi çökertmeye çalışırlar, çetelerinde birlikte savaştıkları arkadaşlarının ihanetine uğrarlar ve çeşitli kovalamacalardan sonra annelerinin katilini yakalayıp öldürürler.

Grans Theft Auto: San Andreas Oyunu Özellikleri

Aksiyon oyunu olan Grand Theft Auto: San Andreas, hem tek oyunculu hem de çok oyunculu modda oynanabilir. Oyunda karakterlerle ilgili pek çok değişiklik yapılabilir. Dış görünümlerinden, yeteneklerine, güçlerine ve kişiliklerine değin özellikler oyuncu tarafından belirlenebilmektedir.

Oyun San Andreas şehrinde geçmektedir. Oyunun şehir sahnelerindeki grafikler zengin çizimleriyle ve gerçekçi animasyonlarla desteklenmiştir.

Oyun görevlerin yerine getirilmesi ile ilerlemektedir. Yan görevlerin tamamlanması oyunda ek puan kazandırmaktadır.

Oyunun diğer oyunlardan farklı özelliklerinden biri de çok sayıda taşıt bulunmasıdır. Oyunda toplam 212 tane değişik taşıt mevcuttur. Araba, bisiklet, motor, uçak, tank bunlardan sadece birkaçıdır. Oyunda araçların istenildiği gibi dizayn edilmesi de mümkündür.

Oyunun büyük ve detaylı bir haritası vardır. Oyundaki müzikler radyo sayesinde oyuncuya iletilmektedir. Oyuncu bu radyo sayesinde haber de alabilmekte, gerek hava durumu gerek kendisiyle ilgili pek çok bilgiyi edinebilmektedir. Oyunun dünyada pek çok dilde oynanması mümkündür.

GTA 5 OYUNU

En iyi hikayeli oyunlar

GTA (Grand Theft Auto) 5 oyunu, üç ana karakterli bir rol yapma oyunudur. Karakterler Franklin, Trevor ve Michael’dir. Oyunu oynayan kişi bu 3 karakterden her birini devamlı olarak seçebilir. Karakterlerin her birinin uzmanlık alanları ve yetenekleri farklıdır. Trevor pilot olduğu için tüm hava taşıtlarını çok iyi kullanma yeteneğine sahiptir. Michael, her türlü silah kullanma becerisine sahiptir. Franklin, ilgi alanı arabalar olduğu için motorlu taşıtları çok iyi kullanır.

Oyunun başında üç karakterin bir araya gelme hikayesi vardır. Michael ve Franklin, bir araba bayisinde tanışırlar ve işbirliği yaparak birlikte çalışmaya karar verirler. Trevor ile Michael eskiden ortak iş yapmışlardır, onlar da bir hırsızlık işi vasıtasıyla tekrar bir araya gelirler. Her karakterin ayrı düşmanları ve almak istedikleri intikamlar vardır. FBI’da çalışan 2 ajan, bir meseleyi çözmek için Michael, Travel ve Franklin ile ortak iş yapmak ister. Çeşitli görevler verip, çatışmalara sokarlar. İşin bitiminde de FBI binasındaki belgeleri yok etmelerini isterler. Michael, tüm bu görevleri yerine getirir ve merkezdeki kendine ait dosyaları da yok eder.

Ünlü bir uyuşturucu baronu olan Madrazo, Michael ve Trevor ile çalışmak ister. Bu iş sonunda istedikleri parayı alabilmek için Madrazo’nun eşini kaçırırlar. Daha sonra Franklin, Trevor ve Michael büyük bir hırsızlık işine girerler ve altın kaynaklarını yağmalarlar. Franklin, 2 ayrı kaynaktan Trevor ve Michael’i öldürmesi için emir alır. Oyun oyuncunun seçimlerine göre ilerlediği için oyunun finali değişmektedir. Bir sona göre Franklin, Trevor ve Michael’i öldürür ve sadece kendi menfaati uğruna yaşamaya devam eder. Bir diğer sona göre, arkadaşlarını öldürmeyip düşmanlarını birlikte öldürürler ve dayanışma içinde yaşamaya devam ederler.

GTA 5 Özellikleri

Oyun hem tek kişilik hem de çoklu oyuncu modunda oynanabilir.

Aksiyon türünde bir oyun olduğu için sahneler hızlı geçmektedir. Görev alma ve tamamlama üzerine kurulu bir oyundur. Görevlerde başarılı olunamadığı takdirde o görevi atlayıp oyuna devam etmek mümkündür. Oyunda toplam 69 görev bulunmaktadır.

ASSASSIN’S CREED ODYSSEY OYUNU

En iyi hikayeye sahip oyunlar

Assassin’s Creed Odyssey oyunu geçmişte milattan önceki dönemde geçmektedir. Oyunda 2 karakter vardır. Alexios ve Kassandra adında kadın ve erkek olan bu karakterlerden istenilen karakter seçilerek oyuna başlanır. Oyunun konusu o dönemde yaşanan Spartalılar ve Atinalılar arasındaki savaş ve 2 kardeşin ailelerinin intikamını alma isteğiyle birlikte hayatta kalma mücadeleleridir.

Alexios ve Kassandra kardeşler Kral Leonidas’ın torunudur. Spartalı bir hanedandan gelmektedirler ve hanedanın ünlü mızrağı bu kardeşlere miras olarak kalmıştır. Kardeşler bu savaşa ücretli asker olarak katılmaktadır. Kardeşler bu savaş sırasında bir yandan da ailelerini yok etme amacı güden Kosmos Tarikatıyla mücadele etmeye başlarlar.

Oyunun başında karakterimiz ailesinden küçük yaşta uzaklaştırılmıştır. Ona bakan Markos adlı kişiye yardımcı olarak, onun hayatını kurtarmak göreviyle başlar oyun. Daha sonra bir tüccarla tanışır ve deniz aşırı ülkelere giderek yeni yerler görmek ister. Bu yolculuğu sırasında Kosmos Tarikatının varlığından haberdar olur. Maceralarını gezerek yaşayan karakterimiz, hem savaşa dahil olur, hem yolculuğunu sürdürür hem de aklındaki sorulara yanıt arama çabasına devam eder.

Oyunun Özellikleri

Oyun 9 bölümden oluşmaktadır. Sadece tek oyuncu moduyla oynanmaktadır. Oyunda karakter seçiminden sonra seçilmesi gereken 2 oyun modu vardır. Guide ve Exploration modları. Guide modunda simge bölümleri açık halde bulunur. Exploration modunda ise bu bölümler kapalıdır ve ipuçları, karakterlerle konuşma ve akıl yürütme yoluyla oyuncunun bulması gerekir. Oyunun kurgusal yapısı oldukça güçlüdür. 3 ayrı hikaye birbirinin içinde sunulmaktadır. Tarihten gerçek karakterlerin (filozoflar, savaşçılar, krallar vs) oyuncularımızın karşılarına çıkıp onlarla konuşması oyunun en fark yaratan sahnelerindendir.

Oyun görevler, yan görevler alarak ilerlemekte ve yapılan seçimlerle değişik senaryolara ulaşmaktadır.

Oyunun detaylı ve büyük haritası çok başarılı bulunmaktadır.

Kullanılan silahlar ve giysiler o döneme ait parçalardır. Bu kıyafet ve silahlar oyun boyunca geliştirilebilir ve güncellenebilir durumdadırlar.

Oyun sırasında kazanılan puanlarla karakterin Avcı, Asker ya da Suikastçı yeteneklerinden birine yatırım yaparak geliştirme fırsatı sunulmaktadır. Bu yetenek türünden hangisinin ne oranda geliştirileceği ise oyuncunun oyundaki stratejisine göre değişmektedir.

DIABLO 4 KARANLIK ÇAĞA DÖNÜŞ OYUNU

En iyi hikayeli oyunlar

Diablo 4 Karanlık Çağa Dönüş oyunu henüz piyasaya sürülmedi. Fakat oyunun tanıtımı yapıldığı için oyun hakkında bilgiler kamuoyuna sunulmuştur.

Oyun bir mabedde başlamaktadır. 4 kişilik bir ekip kayıp hazineyi bulmak için mabedin görünmezliklerinde kaybolmuştur. Burada canavarlarla karşılaşırlar ve onlar tarafından kovalanırlar. Bir yandan da avcı bir grup peşlerinden gelmektedir. Mabeddeki sihirli bir kapıya ulaşmaya çalışırlar. Bu kapıdan geçebilirlerse hem hazineye ulaşacaklar hem de peşlerindeki takipçilerden kurtulacaklardır. Fakat bu kapıya ulaştıklarında kapının mühürle sımsıkı kilitli olduğunu görürler. Kapıyı açmanın yollarını ararlar. Kapıyı açmanın yolunu bulana dek bir arkadaşlarını canavara kaptırırlar. Diğer üçü kanlarını birleştirerek kapıyı açarlar ve içeri geçiş yapabilirler. Burada hazineyi bulmayı umarken karşılarına mühürle kapatılmış bir başka geçiş çıkmıştır. Bu mührü açmak için yine kanlarını birleştirmeyi denerler. Bu sırada ruh çağırma işlemi de yapmış olurlar. Fakat aralarından birinin bedenine kötü bir ruh gelir ve oraya yerleşir. Mühür bu sayede açılır fakat kendine bir beden bulan kötü ruh sayesinde Lilith yaşama kavuşmuş olur. Kahramanlarımızı hangi sürpriz maceraların beklediği bilinmemektedir.

Oyunda Barbar, Büyücü ve Druid adlı 3 adet grup bulunmaktadır. Oyun piyasaya sürülene dek 2 adet daha grup eklenecektir.

Diablo 4 oyununda daha fazla şiddet, karanlık sahneler ve gizemli bir olay örgüsü olacağı oyun severlere müjdelenmiştir. Bunu da gelişmiş teknolojik yenilikleri ve üstün animasyon içeriklerini oyuna uygulayarak gerçekleştireceklerdir.

Diablo 4 Karanlık Çağa Dönüş Oyunu Özellikleri

Oyunda tüm tasarımlar 3 boyutlu çizilmiştir. Görüntüler son derece gerçekçidir.

Kahramanların karakter ve yetenek gelişimleri oyuncu tarafından tamamlanmaktadır. Yetenekler geliştirildikçe her oyuncu karakter üzerinden kendi stilini ortaya koyabilecektir.

Oyunda kullanılan eşyalar özel olarak dizayn edilmiştir ve oyuncular arası değiş tokuş mümkündür.

Oyun çevrimiçi özelliğe sahiptir. Her oyuncunun konumuna göre gündüzse gündüz, geceyse karanlık mekanda oynamak mümkün olacaktır. Ayrıca oyundaki o anki hava şartları oyuncunun gerçek hayatta bulunduğu yerdeki hava şartlarıyla aynı olacaktır.

Oyun tek kişilik modda oynanmaktadır. Karşılaşılan düşmanları alt etme ve verilen görevleri yerine getirme üzerine oyunda ilerleme kaydedilmektedir.