Türk sineması tarihinde en çok izlenen ve sevilen en iyi yerli komedi filmleri nelerdir? Hangi diziyi izlemeliyim? Kaliteli ve izlenmesi gereken Türk komedi film önerilerini sizler için hazırladık. İzlenilecek en iyi yerli komedi filmi bulamıyorsanız bu listemiz tam size göre! Türk sinemasının en iyi dizilerini ve ne zaman başladığını merak ediyorsanız ne duruyorsunuz?

Aynı zamanda filmlerin derin dünyasına katılmayı istiyor ve ne olduklarına dair fikrin yok mu? Seni şöyle film nedir makalemize alalım o zaman. Ha, bu arada şunu unutma! Listeye eklenmesini istediğin film olursa çekinmeden yorumlarda belirt lütfen, aklımız sende kalmasın 🙂

Pardon

Türkiyenin En Komik Fimleri

En iyi yerli komedi filmleri listemize Pardon ile başlıyoruz. Film, Ferhan Şensoy’un kaleminden, gerçek bir olaydan esinlenerek çekilmiş en iyi yerli komedi film tarihinin efsanesi haline gelmiştir. yalnızca yerli komedi filmlerinin değil tüm zamanların en iyi Türk komedi filmleri açısından önemli bir yere sahiptir.

Pardon Filmi konusu, İbrahim’in (Ferhan Şensoy) askerden firar ederek Muzo’nun yanına gelmek istemesiyle (Rasim Öztekin) olayları çok anlayan polisin fevri hareketiyle ufak çaplı bir suç örgütünün yaptığı işlerin üzerine kalmasıyla başlıyor.

Sorguda İbrahim ve Muzo’yu sıkıştıran polisler ikiliyi çapraz sorguya çeker. Ancak polisler iki şüpheliden de doğru düzgün bilgi sahibi olamaz. Üçüncü bir kişinin adının verilmesi gerektiğini söyleyen polislere inanan İbrahim, Aydın’ı (Ali Çatalbaş) sözüm ona ele verir. Aydın’ın adını söyledikten sonra salıverileceğini sanan İbrahim, son olarak ifadeyi imzalanması gerektiğini söyleyen polislere önceleri inanmaz fakat daha sonra çıkmanın tek yolu bu olduğunu sanması üzerine ifadenin altına imzasını atar. Muzo ise İbrahim’in yaptığı şeyi tasvip etmez ve hata yaptığını söyler, ancak çok geçmeden Muzo da İbrahim’in yaptığı hataya düşer.

Küçük hatırlatma: Pardon filminin tam olarak hikayesini anlamadıysan Pardon filmi konusu ve detaylı incelemesinin yapıldığı makaleye göz atabilirsin.

Bu sırada İbrahim’in kendisini ele vermesiyle polisler tarafından gözaltına alınan Aydın, yediği dayağa ve polisin baskısına daha fazla direnemez ve işlemediği suçları bir bir İbrahim, Muzo ve kendisi yapmışçasına anlatmaya başlar. Aydın, Muzo ve İbrahim’e göre çok daha zayıf ve saf bir karakterdir. Bunun üzerine o gece serbest kalmayı umut eden Muzo ve İbrahim’i kötü bir sürpriz bekler. Üçlünün hapishane macerası ve birbirini izleyen olaylar zincirlemesi trajikomik şekilde seyirciye yansıtılıyor. 94 dakikalık film, IMDB puanlarına göre en iyi Türk komedi filmleri arasında en yüksek puanlarından birini alan film unvanını elinde tutuyor. Öyle gözüküyor ki bir 20 yıl daha Pardon filmi izlenmeye devam edeceğiz. Kült filmin yönetmenliğini Mert Baykal üstlenirken, yapımcılığını Plato film üstlenmiştir.

GORA

Yerli komedi filmleri listesi – Türk komedi filmleri listesi

“Bu kilimi dokuyan çocuk kör oldu.” “Amerikan Başkanı Dahil Herkesi Devreye Sokun.” İşte bu replikler aradan geçen onca zamana rağmen hala kullandığımız espriler olması filmin başarısının ne denli yüksek olduğunun en belirgin örneğidir. Başarısından dolayı da en iyi yerli komedi filmleri arasına girmeyi başarmıştır. Aynı zamanda en çok izlenen yerli komedi filmleri arasında da yer almaktadır.

Gora Film konusu Türkiye’nin en işlek turistik yerlerinden biri olan Antakya’da turistlere yönelik hediyelik eşya satan Arif’in dünya dışı varlıklar tarafından G.O.R.A. adlı gezegene götürülmesiyle başlar. Önceleri her şeyin şaka olduğunu sanan daha sonraları ise olayın ciddiyetini kavrayan Arif için işler çetrefilli bir hal alır. Bu gezegende Bob MarleyFaruk (Rasim Öztekin) ile tanışmasıyla olanı biteni daha iyi anlamaya başlayan Arif, gemiden birkaç kez kaçma planları yapar, ancak her defasında yakalanır. Buraya getirilme sebebi ise Logar adlı komutanın uzun yıllar önce büyük büyük babasının dünyada başına gelen talihsiz olaylara dayanıyor. Büyük babasının küçük düşmesini hazmedemeyen komutan çocukluğundan beri dünyalılardan tiksinmektedir.

Arif tutsak kaldığı yerden gezegeni yok edecek bir alev topu geldiğinin haberini alır. Bu sırada Ceku adlı prensesle de burada tanışan Arif, ona âşık olur. Fakat Ceku aynı zamanda Komutan Logar’ın da müstakbel eşidir. Logar, Ceku ile evlenip gezegene hükmetmek istemektedir. Arif ise bunu öğrendikten sonra kaçış planlarına prensesi de yanına almayı ekler. Bob Marley, Arif ve Ceku gemiden kaçarak dünyaya dönmenin yollarını ararlar ve maceralarının seyri burada tanıştıkları sürpriz keşiş sayesinde değişecektir.

G.O.R.A, Cem Yılmaz’ın kaleminden çıkarak Ömer Faruk’un yönetmenliğini üstlendiği 2004 yapımı ilk bilim kurgu komedi türündeki film olarak Türk Sinemasının en yüksek bütçeli komedi film yapımlarından olarak tarihe geçmiştir. Film çekildiği yılda birçok rekor kırmış bunlardan bazıları hala kimse tarafından kırılamamıştır. Ardından Cem Yılmaz, G.O.R.A. filminin devam niteliği A.R.O.G. filmi ile seyirciyle buluşmuştur. Bu filmi ile de her zaman olduğu gibi en iyi yerli komedi fimleri arasına girmeyi başarmıştır.

Vizontele

En İyi Türkçe Yerli Komedi Filmleri

Vizontele, G.O.R.A. ve Pardon gibi en çok izlenen ve sevilen yerli Türk komedi filmlerinin en parlak dönemi olarak kabul edilen 2000 yıllarının başında çekilmiş ve efsaneleşmiş en iyi yerli komedi filmlerimizden biridir. Vizontele komik olaylar gölgesinde yaşanan zamane gelişmelerini aktarmış olsa da aslında oldukça trajikomik bir hikâyeyi bünyesinde barındırıyor. Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı filmin başrolünde yine Yılmaz Erdoğan yer alıyor.

Vizontele yerli filmi, adından da anlaşılacağı gibi ana teması televizyon olan, 1974 yılında Van’ın Gevaş ilçesindeki halkın bu yeni icat ile olan tanışmaları konu ediliyor. İlçe halkının TV geleceğini duyan ahali, televizyon adlı icadın neye benzediğini, ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını ve daha birçok sorunun cevabını bulmak için meraklanır. Fakat şehre gelen TRT’nin sürgün memurları Televizyonu kurmadan geri dönerler. Bu yük ise Belediye Başkanı Nazmi’nin üstesinden gelmesi gereken bir sorundur. Üzerindeki baskı rakipler tarafından artan Nazmi kurtuluşu Deli Emin’de bulur ve yardım etmesi için ondan ricada bulunur.

Deli Emin ise, köydeki kısıtlı imkânlara rağmen teknolojik her türlü alete ilgi duyan ve başta radyo olmak üzere birçok elektronik cihazı tamir edebilmektedir. Emin, Başkan Nazmi’nin isteğini geri çevirmez ve Vizontele yani Televizyonu kurmak için kolları sıvar.

2.5 Milyon dolar harcanarak çekilen Vizontele filmi, şimdiye dek çekilmiş en yüksek maliyetli yerli filmlerin arasına girmeyi başarmıştır. Çekimleri konusu geçtiği yer olan Gevaş’ta gerçekleştirilen film için konsept 1 ay gibi bir sürede oluşturuldu.

Aradan geçen onca yıla rağmen Vizontele, konusu, oyuncu kadrosu ve kalitesiyle bugün bile izlenmeye devam edilen yerli filmlerinden biridir. En güzel yerli komedi film önerileri listesinde hak kazanan Vizontele’nin detaylı konusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Limonata

En Kaliteli Yerli Komedi Filmleri

Limonata, şimdiye dek çekilmiş diğer en iyi Türk komedi filmlerinin tamamından farklı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Yönetmenliğini Leyla ile Mecnun dizisinde canlandırdığı Mecnun karakteriyle birçok kişinin sevgisini kazanan Ali Atay üstlenirken, aynı zamanda çektiği ilk filmlerden biri olma unvanı niteliğini taşıyor. 24 Nisan 2015 tarihinde çekilen paramparça olmuş bir aile ilişkisini konu almaktadır. Serkan Keskin ve Ertan Saban gibi oyuncuların yer aldığı yapım şimdiden bir klasik oldu denilebilir. Birçok kişi tarafından sevilerek izlenen filmin başarısı IMDB puanlarına da yansımıştır. IMDB puanlarına göre en iyi Türk komedi fimleri arasında olmaya hak kazanmıştır.

Limonata filmin konusu, Makedonya’da ikame eden Suat adlı bir Türk tır şoförünün Türkiye’de çalışmak için geldiği dönemde burada bir kadına âşık olmuş ve imam nikahıyla evlenmiştir. Suat’ın Türkiye’de evlendiği kadından bir çocuğu olduktan sonra ülkeyi terk eden Suat, Makedonya’ya dönmüş ve kendisine burada yeni bir yuva kurmuştur.

Suat ölüm döşeğine geldiğinde ise vicdanı onun peşini bırakmaz ve ölmeden önce babasız büyümesine sebebiyet verdiği çocuğunu görüp ondan helallik almak ister. Fakat yollara düşemeyecek kadar hasta ve yaşlı olan Suat, bu görevi yapması için oğlunu görevlendirir. Suat’ın büyük oğlu olan Sakıp inatçı, zeki ama biraz saf bir karakterdir. Uçaktan korktuğu için yolculuğunu arabayla tamamlamak isteyen Sakıp uzun uğraşlar sonunda kardeşinin izini bulur. Önceleri babasının verdiği adresteki şahsın imam olduğunu öğrenir ve nihayet görev yapmış olduğu camii de aradığı adamı ve ipucunu ele geçirir.

Nihayet kardeşi Selim’i bulan Sakıp bu olaya çok sevinir, ancak Selim onunla aynı fikirde değildir. Selim ondan kurtulmaya çalışırken, Sakıp ise onu Makedonya’ya götürüp babasından helallik aldırmanın derdine düşer. Seyrine doyum olmayan film aile ile izlenecek en iyi Türk komedi filmlerin başında geliyor.

Aile Arasında

İzlenmesi Gereken Türk Komedi Filmleri – Yabancı Komedi Filmleri

Aile Arasında, 2017 yılında çekimleri bitmiş olsa da 2018 yılında vizyona giren en çok izlenen yerli komedi filmidir. Yönetmenliğini Ozan Açıktan’ın üstendiği filmin senaryosunu Avrupa Yakası ve Yalan Dünya gibi başarılı dizilerin de yazarlığını yapan Gürse Birsel’in kaleminden izliyoruz. Güçlü oyuncu kadrosuyla göz dolduran film kaliteli mizah, argo söylemlerden uzak, adı gibi aile arasında izlenmeye pek müsait filmlerin başında geliyor. Filmin başlarken yaşadığı kısa süreli yavaşlamanın ardından bitimine kadar hız kesmeden sürekli aksiyon içerisinde ve heyecan dolu ilişkiler gölgesinde ilerliyor ve 125 dakika uzunluğundaki film seyirciyi sıkmıyor. IMDB puanına göre ise film en iyi yerli komedi filmler sıralamasında ilk 10. sırada.

Aile Arasında film konusu, nevrotik Fikret ile gece âlemlerinin ikinci sınıf mekânlarında sahne alan harbi kadını Solmaz’ın uzun yıllardır süren ilişkileri aynı dönemde bitmiştir. İkilinin garip tesadüfler sonunda yolları kesişir. Solmaz’ın Zeynep adında bir kızı vardır ve Zeynep, sevgilisinin ailesinin gölgesinde ezilmemek adına sürekli ona ailesi hakkında yalanlar söylemektedir. İşler ciddiye bindikten sonra ise Zeynep’e bir baba Solmaz’a prestijli bir koca gerekir. O güne dek hayatta her şeyden çekinerek yaşamış olan Fikret kendisini birden aile reisi olarak bulur ve sahip çıkması gereken bir aile düzeni koruyucusu olarak atanır. Ancak bu Fikret’in doğasına biraz aykırı bir durumdur.

Fikret, Solmaz’a içten içe âşık olmasıyla rolüne kendini iyice kaptırır. Bu sırada Adanalı aile ile düğün hazırlıkları da yapılmaya devam eder. Adana’ya geldikten sonra bir düğün, kontrol etmesi gereken aile bağları ve yeni bağlar kurması gereken yeni akrabaları olan Fikret, bu düğünü kazasız belasız atlatabilecek mi dersiniz? Aile Arasında, son yıllarda çekilmiş en kaliteli yerli komedi filmlerden biri olarak izlenmeyi hak ediyor.

Organize İşler

2021 Türk Filmleri – Türk Komedi Filmleri

İstanbul şehri dünyanın her ülkesinden insana ev sahipliği yapan suçlu ve suçsuzların dirsek temasında olduğu belanın ne zaman nerede geleceği belli olmayan yaşamanın zor olduğu bir ildir. Hal böyle olunca at izinin it izine karışmama lüksü kalmıyor. Yılmaz Erdoğan da her bir köşesi ayrı hareket her bölgesi ayrı bir tehlike ve hayatta kalmanın adeta bir satranç olduğu bu şehri farklı bakış açısıyla ama güldürerek ele alıyor. Çekildiği 2005 senesinden sonra yaklaşık 15 yıl sonra yeniden çekilmesine vesile olacak kadar sağlam ve en çok izlenen yerli komedi filmidir Organize İşler. Türk sinemasında şimdiye kadar çekilmiş en iyi filmlerden biri olması da asla tesadüf olamaz.

Organize İşler Film konusu, İstanbul şehrinde, geçimini araba hırsızlığı yaparak sağlayan bitirim üyelerden oluşan çete liderinin bir koşuşturma esnasında bulduğu eve girmesiyle başlıyor. Girdiği evde intihar etmek üzere olan biri vardır. Superman Samet’in (Tolga Çevik) intiharı bu vesile ile ertelenirken çete lideri hayatını kurtaran bu kişiye borcunu ödemek ister.

Ancak Superman Samet, oto hırsızlığı yapacak en son kişidir. Zira aklı alavere, üçkâğıt, dolandırıcılık ve bitirimliğe aklı hiç ermez. Bu özelliklere sahip birinin suç çetesinin içerisinde işi ne peki? Tüm bu kombinasyonlar eşliğinde ironinin dibine vuran filmde el yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanır misali sonunda çete ters kayaya toslayacaklar. Bu kayanın adı Müslüm (Cem Yılmaz).

Kahramanlarımızın yaptıkları ve özellikle söyledikleri fitil fitil burnundan gelirken, güldürürken aynı zamanda alınması gereken ders niteliğinde olan film aile, mısır ve sevdikleriniz için izlenebilen tüm zamanların en iyi yerli komedi filmi olarak karşımıza çıkıyor.

Hacivat ile Karagöz Neden Öldürüldü?

En Çok İzlenen Türk Filmi

Hacivat ile Karagöz Neden Öldürüldü filmi aslında zamanın olaylarına kinayeli bir dil ile yaklaşan en iyi yerli komedi filmlerimizdendir. Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş yıllarını konu alan film, Levent Kazak ve Ezel Akay’ın hikâyesini beraber kaleme aldıkları film, yönetmenliğini de Akay’ın üstlenmesiyle seyirci ile buluşturulmuştu. Bursa ve Osmanlı tarihinin en etkin karakterlerinden olan Hacivat ile Karagöz filminde ikilinin dramatik hikâyesi konu ediyor

İzleyenleri 14. Yüzyılın Bursa’sına kısa bir ziyarete götüren film, Moğol saldırıları, Osmanlının Kuruluşu, Anadolu’da yaşanan mezhep ve din ayrılıklarını, Siyasi iktidarın altında dönen entrikalara kısa kısa değiniyor. Filmde karmaşık Anadolu siyasi birliği ve Moğol istilalarından kaçan halkın akın akın Bursa’ya göç etmeleriyle başlayan filmde Moğollara vergi vermek istemeyen ketum, cahil ama son derece zeki bir Türkmen olan Karagöz’ün sahneye girmesiyle macera başlıyor.

Karagöz, zevkine son derece düşkün, eğlenmeyi seven, hazırcevap bir karakterdir. Hacivat ise Bursa’da devletlerarası ulak (haberci) görevini yürütmek üzere burada bulunan bir devlet memurudur.  İkilinin yollarının kesişmesiyle Hacivat, Karagöz’ün üstün yetenekli mizacı ve doğal bir mizah duygusu olduğunu keşfeder. Bunu hayatta kalmak için bir şans olarak gören Hacivat, başta Bursa olmak üzere bu durumu şan şöhret ve para için kullanmaya karar verir.

Karagöz başrolünü Haluk Bilginer ve Hacivat’ı ise Beyazıt Öztürk’ün canlandırdığı film geniş bütçeli yapısı ve usta isimlerden oluşan kadrosu ile göz dolduruyor. Şebnem Dönmez, Ayşe Tolga, Güven Kıraç, Mine Tugay ve Ayşen Gruda’yı tek proje altında toplamayı başaran yapım en başarılı dönem filmleri arasında sayılıyor.

Osmanlı Devleti kurucusu Osman Bey’in ölümünün ardından Bursa’yı fetheden oğlu Orhan Gazi’nin Bursa’nın göbeğinde bugün hala ziyaretçilerine açık olan Ulucami inşaatında çalışmaya başlayan Hacivat ile Karagöz’ün buradaki atışmaları zamanla halkın dikkatini çeker ve ikili çok sevilir. Ancak bu süreç her ikisinin de sonu olacaktır. Hacivat ile Karagöz’ün güldüren ve hüzünlendiren hikâyesi izleyenleri güldürürken sorgulatmasına da neden oluyor.

Her Şey Çok Güzel Olacak

En İyi Yerli Komedi Filmleri

Altan (Cem Yılmaz), Nuri (Mazhar Alanson) birbirinden kopuk dağılmış bir ailenin iki ferdidir. Aralarında ağabey ve kardeşlik ilişkisi kaybolmuş iki kardeşin ateşten gömlek hikâyesini konu ediyor. Film adı, oyuncu kadrosu, replikleri ve özgün senaryosu ile çekildiği zamanda çok konuşulmuş bugün hala internet üzerinde tüm zamanların en fazla izlenen filmlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Seyircisiyle buluştuğunda tam not alan film yeni nesle de ilham kaynağı olmaya devam etmiş ve kült yapım olmayı başarmıştır. Filmin müziklerini Mahzar Alanson ve Cem Yılmaz’ın katkılarıyla dinlemesi ve izlemesi ayrı bir zevk haline gelmiş seyirciyi sıkmadan macerayı akışına sunmuştur.

Altan, aylak bir karakterdir. Hayalperest ancak hiçbir işte tutunamamış Altan sürekli kolay para kazanmanın peşindedir. Bir gün girdiği kavgada başını belaya sokan Altan, uzun zamandır görüşmediği ağabeyi Nuri’nin kapısını çalar. Nuri bir ecza deposundan sorumludur. Altan, Nuri’yi bir şekilde kandırarak çalıştığı yere sızmayı başarır. Burada bazı yeşil reçeteli ilaçları çalmayı amaçlayan Altan farkında olmadan abisinin ölümle dans etmesine neden olur.

Piyasaya yeni ilaçlar girdiğini fark eden mafya çok geçmeden ikilinin izini sürmeye başlar, Altan ise abisini ikna ederek Her şey Çok Güzel Olacak diyerek ülkenin güneyine giderler. Burada ikili bazı önemli detayları atlar. Altan’ın sorumsuzluğu sonunda ikisinin de ölümle burun buruna gelmesine neden olacaktır.

Gönlümüzde hala izlerken neşe kaynağı oluşturan film özgün senaryosu ve çıkarılacak onlarca ders ile tatlı bir tebessüm oluşturuyor. Bu yüzdendir ki asla eskimeyecek olan filmler arasında yer almaya devam ediyor. Eğer izlemediyseniz bu yapımı mutlaka izlemelisiniz.

Aykut Enişte

En çok izlenen yerli komedi filmleri – 2021 Türk Filmleri

Aykut Enişte filmi konusu, kişilerin sinemadan çok internet üzerinde izleyerek sevmeleri ardından yüksek IMDB puanına ulaşan en iyi yerli komedi filmlerden biri olarak dikkat çekiyor. Film yapılan eksik reklam çalışması mı iddialı olmayan adından mıdır bilinmez, internet üzerindeki başarısı gişedeki başarısını geride bırakıyor. Cem Gelinoğlu ve Melis Babadağ’ın başrollerini beraber paylaştıkları film IMDB puanıyla en iyi yerli komedi film arasına girmeyi başarıyor. Bu sebeple en iyi yerli komedi film kategorisinde Aykut Enişte’yi eklememek hata olurdu. 25 Mayıs 2017 tarihinde Şansımı seveyim adlı filmde görmüş olduğumuz Gelinoğlu’yu bundan sonra daha fazla yerli komedi filminde göreceğe benziyoruz.

Aykut evlilik hayalleri kuran sıradan bir hayat yaşayan geçimini esnaf olarak sürdüren bir karakterdir. Aykut, evlilik planlarını yaptığı Nurhan ile hayallerine yaklaşmaya çalışırken hiç hesaba katmadığı bir şey olur. Düğününe sadece 1 hafta gibi kısa bir zaman kalan Aykut’un dükkânına hırsız girmesiyle elindeki avucundaki tüm birikiminden olur. Bu durum vasıtasıyla zarar tespit için dükkânına gelen Gülşah adındaki genç ve güzel kadının da başı derttedir. Dükkânına giren hırsız Aykut’un yalnızca birikimini çalmaz, hayatının da baştan aşağı değişmesine yol açacak olan olaylar zincirlemesine vesile olur.

Gülşah’ın kendisinden ufak bir iyilik istemesine razı olan Aykut, kimsesiz kendi halinde hayatta kalmaya çalışan bir adam iken, birden kendisini iki farklı ailenin damadı olarak bulur. Aykut içimizden biri, samimi tavırları kurnazlıktan uzak ve içten tavırlarıyla izleyiciyi kendisine sevdirmeyi başarıyor. İçinden çıkılmaz bir hal alan hikâyenin nasıl bitiyor dersiniz? İzlerken kahkahalarınıza engel olamayacağınız filmde zaman zaman Aykut’un haline acıyarak duygu geçişleri yaşanmasına neden olabiliyor. İyi Seyirler.

Bana Masal Anlatma

En iyi yerli komedi filmleri

Leyla ile Mecnun dizisi senaristi Burak Aksak’ın ilk sinema senaristliğini üstlendiği film beyaz perdeye girmesinin ardından en çok izlenen yerli komedi filmler arasına girmeyi başarmıştı. Başrollerini Fatih Artman ve Hande Doğandemir’in üstlendiği romantik komedi filmi projesinde birçok usta oyuncu yer almış ve ortaya seyretmeye layık bir yapım çıkmıştır.

Bana Masal Anlatma filmi konusu Suriçi semtinde mahallelinin sevgisini kazanmış annesiyle beraber evinde dolmuş şoförlüğü yaparak hayatını geçindiren Rıza kendi halinde bir delikanlıdır. Ancak evlenme yaşının geldi de geçiyor olması başta annesi olmak üzere yüksek baskılara maruz kalmasına neden olur. Kendi aşkını kendisi bulduğuna inanan Rıza bir gün uzun süredir dolmuşa binen kıza açılma kararı alır, fakat Rıza durumu çok yanlış anlamıştır. Tekrar umutsuz günlerine geri dönen Rıza artık evlilik masalını aklından çıkarmaya karar verir. Ta ki Ayperi ile tanışıncaya dek. Ayperi elini attığı her şeyi güzelleştiren, kendisini görenlerine hayran bırakan, bir içim sudur. Rıza, Ayperi’yi görür görmez tutulur ve daha önce hayatına giren her şeyi ve herkesi unutur. Masallardan fırlamış olan bu peri kızının ise geçmişini kimse bilmez, nereden geldiğini kim olduğunu sorgulamaya korkan Rıza bu güzel kızın peşinde pervane olacak zamanla mahallelinin diline düşecektir.

Bu saf ve temiz iki kahramanın aşk hikâyesini anlatan film, aile arasında izlenmeye değer en iyi yerli komedi filmlerinden biri olarak seyirciyle buluşuyor. Hafif absürt tarzı, küfürsüz mizahı ve kaliteli sokak jargonuyla Bana Masal Anlatma izlenmesi gereken filmler listesinde yer almaya hak kazanıyor.

Kara Bela

En iyi Türk komedi filmleri

 Kara Bela Filmi Bana Masal Anlatma filminin ardından Burak Aksak’ın yazdığı ikinci filmdir. Aynı amanda yönetmen koltuğuna da oturmuştur. Film 2015 yılının Eylül ayında vizyona giren film daha önce emsali görülmemiş bir gala düzenlemiş ve Harbiye’de beş bin biletli seyircinin beğenisine sunulmuş ilk film unvanı taşıyor. Başrollerini Cengiz, Bozkurt, Erkan Kolçak ve Seda Bakan’ın paylaştığı filmde Erdal Tosun ve Hasibe Eren gibi usta isimleri bir araya toplamıştır. BKM Tarafından yapımcılığı üstlenilen filmin müzikleri Seda Bakan’ın eşi Ali Erel’e aittir.

Kara Bela Filmi Konusu Daha önce yaşamını hep başkalarının istekleri doğrultusunda yaşamış, hayat kurallarının hiç dışına çıkmamış olan Kudret’in yaşamı başına gelen garip olaylarla tepetaklak olur. Hayata bakış açısını sorguladığı bir zamanda gördüğü rüyayı fazla ciddiye alan Kudret, Kara Bela adı verdiği göz bebeği arabasına binip Gazi Antep’in yolunu tutar. Film boyunca aracına aldığı karakterler ile kaderine yeni bir çizen Kudret’in macerası bir yol klasiği haline döner. Bu istemsiz olarak gerçekleşen arkadaşlıklar adı altında kimsenin tahmin edemeyeceği bir seyre dönüşen filmde çok sevdiği aracının başına birtakım hadiseler gelen Kudret bazı tabularını yıkmak mecburiyetine düşer. Kılı kıt yararak hayatını idame ettiren Kudret, hayattaki dostlukların maddiyat ve güvende olma duygusundan daha önemli olduğunu keşfeder ve kuralsız yaşamanın tadına varır.

Bir Aile Komedisi olan Kara Bela, yüksek heyecan ve hiç dinmeyen mizah yapısıyla seviyeli en iyi yerli komedi filmleri arasına girmeye hak kazanmış izleyenleri tarafından tam not almıştır. Macera, komedi ve romantizmi bir arada sever film severlerin izlemesi gereken en iyi yerli komedi filmidir.

Güneşin Oğlu

2020 Türk Komedi Filmleri – Gelmiş Geçmiş En İyi Türk Komedi Filmleri

Yönetmenliğini ve Senaristliğini Onur Ünlü’nün yaptığı film absürt seviyesi arttırılmış gerçeküstü bir komedi olarak alışılmışın sınırlarını zorlayan filmlerden biridir Güneşin Oğlu. Başrollerini Haluk Bilginer, Özü Namal ve Köksal Engür gibi isimleri bir araya getiren filmin yapımcılığını Funda Alp (Eflatun Film) üstlenmiştir. 2008 yılında çekilen filmin çekimleri 10 gün kadar kısa sürede tamamlanmıştır.

Film, emekli bir edebiyat öğretmeninin mucizeler karşı duyduğu tutkulu bir hikâyeyi anlatıyor. Fikri Şemsigil, 58 yaşındadır ve bugüne dek hayatına hep aynı monoton sabaha uyanır. Bir gün durağanlığın bir mucizenin habercisi olduğuna inanır. Bunun üzerine tarihin en büyük güneş tutulması o sırada gerçekleşir. Fikri bu güneş tutulmasının ardından hep beklediği mucize sonunda gerçeğe dönüşür ve o artık farklı bedenlere girip çıkma yeteneğine sahip olur. Mucize hayatını çok farklı yerlere çekse de iş işten geçmiştir. O artık Güneşin Oğlu olmuştur bir kere. İlk girdiği vücut karşı apartmandaki genç öğrenci Ahmet’in vücudu olmuş ve Fikri bu sayede karşı apartmandaki sürekli flört etmek istediği genç ve güzel kızla flört etme şansını yakalamıştır. Önceleri bu olay hoşuna gitmese de zamanla alt üst olan düzeni Fikri’nin kafasını karışmasına neden olur. Fikri güneş batmadan önce yeniden bedenine kavuşmanın planlarını yapar.

Fikri, Ahmet ve şair Alper Canan’ın ardından Burak ve Mert’in bedenine girmiş yaşadıkları dengesini iyiden iyiye bozmuştur. Film boyunca gönderilen ince mesajlar ve hızlı gelişen olaylar gölgesinde mizah seviyesi yüksek doğaüstü ve hareketli karakterlerle filmi yakalamak zaman zaman zor olsa da karakterlerin duygu geçişleri ve birbirinden farklı ruh hallerinin naif ve edilgen insanların bile ne kadar farklı kişiler olabileceğini gözler önüne seriyor. Alışılmışın dışında filmlerden biri olarak vizyonumuzda yer bulan Güneşin Oğlu filmi, yüksek IMDB puanı ile en iyi yerli komedi film listesine girmeyi başarmıştır.

İnşaat

Tüm zamanların en iyi yerli komedi filmleri

İnşaat filmi 2003 yılının 21 Kasımda Türk Sinemaseverleri ile buluşan dram, komedi filmidir. Yönetmenliğini Ömer Vargı üstlenirken, senaristliğini Serdar Tantekin ve yine Ömer Vargı üstlenmiştir. 113 Dakikalık film Şevket Çoruh ve Emre Kınay’ı bir araya getiren mizahı ve göndermesi bol hayatı sorgulatacak cinsten filmlerden.

İnşaat Filminin Konusu, hayatta çok farklı planları olmasına rağmen kötü şans sonucu mezar kazıcılığı yaparak hayatlarını kazanmaya çalışan iki arkadaşın hikâyesini konu alıyor. Mezar işçiliğinden para kazanmak umuduyla yarı zamanlı şeyh olan arkadaşlar bu yolda kendilerinden medet uman insanların sorunlarına çare olmaya başlar. Ali ve Sudi’nin başına ilginç olaylar gelmeye başlamasıyla ardı arkası kesilmeyen bir aksiyon hikâyesi başlar. Öldürmek için herkesin haklı sebepleri olduğu kinayesine erişilen hikâyeler sonunda cesetlerin inşaatta toplanmasına kadar gidiyor.

Bu zamandan itibaren tüm olaylar birbirine karışır ve merhamet, masumiyet, nefret, intikam, suç, sevgi, bağışlama arasındaki sınırlar paramparça oluyor ve tüm yapılar inşaat üzerine yığılıyor. Ali ve Sudi bu işten paçayı sıyırmanın yollarını arıyor. Fakat işin içinden çıkmak bir yana dursun daha fazla batağa batıyorlar. Hayatta yalnızca biraz olsun insan gibi yaşamak isterken eski hayatlarının ne kadar değerli olduğunun farkına varan Ali ve Sudi Nizamettin’in baskısı, Nazife ve Ayşe’nin aşkı arasında pek çalkantılı bir hayatın içerisinde oradan oraya savrulurlar. Bir gece Ali ve Sudi kanlı bir hesaplaşmanın kucağına düştükten sonra…

İzleyenlerini sıra dışı bir macera sözü veren film oldukça keyifli en iyi yerli Türk komedi filmleri arasında yerini alıyor.

Çalgı Çengi

Yerli komedi filmleri listesi

Film 2010 yılında çekilmiş ve yönetmenliğini Selçuk Aydemir üstlenmiştir. Başrollerini son zamanların dikkat çeken ikilisi olan Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in paylaştığı film ikilinin beraber oynadıkları ikinci filmdir. Sponsorluğunu Cem Yılmaz’ın yaptığı filmin başarısı ile Ankara yapımlı dizi Behzat Ç.’ye konuk olmalarına da neden olmuş, izleyicilere de güzel bir sürpriz yapmıştır.

Çalgı Çengi filmi konusu Salih ve Gürkan düğün, sünnet, kına hatta mevlit gibi organizasyonlara katılarak hayatlarını idame ettirmeye çalışan iki kuzendir. Kuzenlerin idolü ise Tarkan’dır. Tarkan’ın hayat hikayesini iyi bilen kuzenler onun zamanında bir düğün sanatçısı olduğunu bilir ve talihlerinin döneceklerine inanırlar. Ünlü olmak için çıktıkları bu yolda mafya düğün sektörünün kucağına düşen kuzenler, oradan uzaklaşmak isterler ancak bu sandıkları kadar kolay olmayacaktır. Nasıl dâhil olduklarını henüz anlamadan çıkmaya çalışan ikili bataktan kurtulmanın tek yolunun mafyanın onlara sunduğu anlaşmadan geçtiğini kabullenir.

Mafyanın teklifi müzisyen olarak gidecekleri düğünde bulunan nikâh memurunu kaçırma görevi verilir. Kaçırmak istedikleri nikâh memuru ise, zamanında Tarkan’ı keşfeden ve onu ünlü eden kişi çıkar. Ve aynı memur kuzenleri de meşhur etmek isteyecektir. Önceleri mafyadan kurtuluş olarak gördükleri bu insan şimdi de ikilinin yaşamış olduğu sefaletten kurtulmanın anahtarıdır. Ya çok istedikleri şöhret ve paraya kavuşacaklar ya da uğraşmaları gereken bir mafya olacaktır. Tercih yapma zamanı çoktan gelip geçmiştir bile…

İki garip Ankaralı müzisyenin konu edildiği filmin müzikleri de en az film kadar ilgi görmüş bu zamandan sonra ikilinin gerçekleştirdiği tüm filmlerde film müziklerini kendileri yapmıştır. Filmin tutulması ardından ikinci proje gerçekleşmiş ancak, ilk film kadar sevilmemiştir.

Düğün Dernek

Türk sinemasında şimdiye kadar çekilmiş en iyi film

2013 Yapımı filmin senaryosu ve yönetmenliği Selçuk Aydemir’e aittir. Başrollerinde Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Barış Yıldız ve Devrim Yakut’un üstlendiği filmin çekimleri Sivas’ta gerçekleştirilmiştir.

Düğün Dernek Filmi Konusu Sivas Esenyurt’ta yaşayan İsmail’in oğlu yurt dışından dönerek, memleketini özlediği için geldiği sanılsa da sonunda evlenmek istediğin söyler. Bu işi bu kadar aceleye getirmesinin sebebi ise aynı işte beraber çalıştıkları Monica ile beraber olmasının tek yolu budur ve kızın bir de belalısı vardır.

Kendisinden onay almaya gelen oğlunu Düğün, Derneksiz göndermemeye kararlı olan İsmail, apar topar düğün kararı alır. Ancak Ali’nin hiç parası yoktur. Çok hazırlıksız yakalanan Ali “Ben oğluna düğün yapmadı dedirtmem.” Diyerek Çetin ve Fikret’i yanına alarak Saffet ile beraber bir plan yapmaya koyulurlar. Ancak kimsenin elinde avucunda para yoktur.

Fikret olayların kontrolünü eline aldığını söylese de düğünü organize etmek adına gitmiş olduğu otelde her şeyi daha karmaşık hale getirir. İki yakayı bir araya getirmeye çalışan Tüpçü Fikret, Çetin ve Ali bir dizine birbirini izleyen komik olaylar sonunda mütevazı bir düğün yapabilecek konuma gelirler.

Fakat her şey tam bitiyor derken, Monica’nın Letonya’dan belalısı olduğu mafya düğünü basar. Ancak bilmedikleri şey tövbe etmiş Çetin, eskiden ketum bir delikanlıydı. Çetin’in yeminini bozdurmak Rusların başına dert olabilir. Letonya’dan Sivas’a uzanan bu ilişki mutlu sonla bitecek mi?

Film şimdiye dek çekilen en iyi yerli komedi filmleri arasına girmiş ve projenin 1 yıl kadar sonra ikincisi çekilme kararı alınmıştı. Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin gişede en fazla hasılat yapan filmi unavnını taşıyan film, aile komedi filmidir. Boş zamanlarınızda sevdiklerinizle izleyebileceğiniz filmlerden biri olmaya hak kazanmıştır.

Yahşi Batı

En güzel komedi filmleri

Senaryosunu Cem Yılmaz’ın yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği film 2009 yılında çekilmiş ve en iyi yerli komedi fimleri arasında yer almayı başarmıştır. Türk Sinema tarihinde birçok yeniliğe ve ilke imza atmış film 112 dakikalık enfes bir göz ve mizah ziyafeti sunuyor. Ozan Güven, Demet Evgar, Özkan Uğur ve Zafer Algöz isimlerini bünyesinde toplayan film efsane kadrosuyla da ön plana çıkıyor.

Yahşi Batı Filmi Konusu19. Yüzyılda Abdülhamit Tarafından yeni kurulan devlet Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru yola çıkan iki Osmanlı üst düzey yetkilisinin yola çıkmasıyla başlayan macera konu ediliyor. Şimdiye dek Türkiye’de çekilmiş ilk en iyi yerli komedi western türünde olan filmde Aziz Bey ve Lemi Bey’in tren aracılığıyla yaptığı yolculukta Kızılderililer tarafından soyulmalarıyla başlıyor. Padişah tarafından verilen çok değerli elması kaptıran Lemi Bey’i kelleyi kaptırma korkusu sarıyor. Ancak Aziz Bey pek azimli ve kararlı biridir. Önceleri İstanbul’a telgraf çekip durumu anlatır ve Aziz Bey’den Lemi Bey’in kellesini alması istenir. Son anda fikrini değiştiren Aziz Bey değerli mücevherin peşine düşer.

Önceleri namuslu yollardan para kazanmak isteyen ikili, vahşi batının sert kuralları altında sürekli ezilirler. Böyle olmayacağını anlayan Aziz Bey’in aklına Lemi Bey’in resim yeteneği gelir. Burada kelle avcılığının ne kadar önemli ve yüksek getirili bir iş dalı olduğunu anlayan Aziz Bey ve Lemi Bey, suçluların resimlerini kendilerine benzeterek tüm kasabalardan tek tek para toplamaya başlar. Yaşadığı onca şeyden sonra Aziz Bey’in beklemediği anda âşık olması ve kasaba şerifinin başlarına iyiden iyiye bela olmasıyla müthiş maceraların fitili ateşlenir.

Türkiye tarihinin en fazla gişe rekoru kırmış filmlerden biri olan Yahşi Batı, sürekli izlenilse dahi bıkılmayacak bir eser olarak en iyi Türk komedi filmleri kategorisinde yerini ayırtmıştır.

Neredesin Firuze

En çok izlenen türk filmi – En iyi yerli komedi filmleri

Neredesin Firuze 2004 Yapımı Türk Sinemasının şahlanış zamanına denk gelen yapımcılığını IFR Prodüksiyon tarafından gerçekleştirilmiş ve Ezel Akay tarafından yönetilmiştir. Başrollerinde Özcan Deniz, Haluk Bilginer, Şebnem Dönmez, Demet Akbağ, Ata Demirer, Murat Akkoyun gibi geniş bir kadroya sahip filmde zamanın meşhur plak dükkânlarına hiciv dolu bir yaklaşım sergileniyor. Türk Toplumunun yaşadığı trajikomik çaresizlik ve umut basamaklarının her bir çürük tahtasında düşe kalka ideallerine devam etmeyi amaçlayan insanlar simgeleniyor.

Neredesin Firuze filmi konusu Hayri ve Osman birçok başarısız projeye imza atmış plak şirketi sahipleridirler. Yaşadıkları bu kötü grafiğin ardından iflasın eşiğine gelen iki prodüktör, İstanbul Plakçılar sektöründe borç takmadıkları kimseyi bırakmamıştırlar. O dönemde ikameti Almanya’da bulunan Ferhat ile kontak haline geçerler. Hayatını şarkıcı olmaya adamış olan Ferhat, bu fikre saplantılı derecesinde tutulmuştur. Bu sebeple Ferhat, Hayri ve Osman’ın kendisine sunduğu teklifi düşünmeden kabul eder.

Ferhat en yakın zamanda bavullarını toplayarak İstanbul’a varır. Hayri ve Osman, vakit kaybetmeden Ferhat’ı stüdyoya alırlar. Fakat gırtlağa kadar dayanan borçlar yüzünden kayıt alınamaz. Ferhat ise hemen pes etmez ve bir TV programına çıkarak adını duyurmaya çalışır. Programın ardından zengin ve gizemli bir kadın gelir. Adı Firuze olan bu alımlı kadın Ferhat’a yatırım yapmak istediğini söyler. Yaşanan bu çılgın gelişmenin ardından müzik şirketindeki karamsarlık yok olur. Herkesi tozpembe hayaller kaplar. Bu dakikadan itibaren ise hayatın onlara son bir sürprizi daha vardır. Güvendikleri son dalın da kırılmasıyla bu bir avuç insan pes mi edecek yoksa yollarına kaldıkları yerden devam mı edecek?

Neredesin Firuze en iyi yerli komedi filmleri arasına girmiş sıcak bir aile komedi filmidir.

AROG

En iyi Türk Komedi filmleri

Yapımcılığını, Senaristliğin, Yönetmenliğini ve Baş rolünü Cem Yılmaz’ın üstlendiği film, en iyi yerli komedi filmi olan G.O.R.A.’nın devamı niteliği taşıyor. 2008 Yapımı filmde Ozan Güven, Özkan Uğur, Nil Karaibrahimgil ve Zafer Algöz gibi zengin kadrosuyla sinemaseverlerin karşısına çıkmıştı.

AROG Filmi konusu G.O.R.A. gezegeninden döndükten sonra Ceku ile mutlu mesut bir yuva kuran Arif burada kilimci dükkanını genişletmiş ve keyfi yerindedir. Üstelik karısı hamile olan Arif hayatına iyiden iyiye çeki düzen vermişken bir gün dükkânına baş düşmanı komutan Logar’ın girdiğini görür ve ona saldırmak için hazırlanır. Tam bu esnada Logar ve yardımcısı artık değiştiğini ve kendisini affetmesini ister. Titanyum uzay gemisini hurdacıya sattığını karısına anlatamayan Arif, Logar’ın ona uzay gemisi hediye edeceğini söylemesi üzerine yumuşar ve onları akşam yemeğine evlerine davet eder. Ceku ise bu durumdan hiç hoşlanmaz.

Ertesi gün gemiyi alma vaadiyle Arif’i ıssız bir alana götüren komutan Logar burada Arif’i binlerce yıl öncesine götürür ve Arif’in yerine geçer. Arif ise gittiği bu ilkel alanda yeni insanlarla tanışır. Yanlış giden bazı şeylerin farkına varan Arif, köy halkını organize eder, ancak birilerinin damarına basar. Düşman köyün lideri ile başı derde giren Arif hayatta kalmak için dinozorlar, türlü yaratıkların ardından hem cinsleri ile sorun yaşamaya başlar. Yeni düzene kısa sürede ayak uydurmaya çalışan Arif burada da çok geçmeden kendisine düşmanlar edinir. Duvarlara aşkının adını kazıyan Arif zamanla köyler arası barışı getirse de, kendi zamana dönmesi gerektiğini bilmektedir.

AROG, Afyon Karahisar bölgesinde çekimleri tamamlanan yerli film sektörünün ilk ilkel zaman filmi özelliğini de taşıyor. Birçok ödüle layık görülen filmde Cem Yılmaz yeni başarılar elde etmişti.

Kötü Kedi Şerafettin

En güzel yerli komedi film önerileri

Karikatürist Bülent Üstün’ün kaleminden çıkan Kötü Kedi Şerafettin, aynı adı taşıyan çizgi romandan esinlenilmiştir. Yönetmenliğini Mehmet Kurtuluş ve Ayşe Ünal tarafından yapılmıştır. Örneği pek fazla olmayan Türk animasyon filmidir. 2016 yılında vizyona giren film 6 haftalık kısa bir zamanda 350 bin seyircinden fazla kişi tarafından izlenmiştir. Kötü Kedi Şerafettin’in birçok seveni olduğundan bu başarı bekleniyordu. Fransızca dublajı da bulunan film izleyenleri tarafından tam not almıştı. Gerçek bir kediden esinlenerek günümüze kadar efsane olmuş Kötü Kedi Şerafettin’in namı ülke sınırlarını çoktan aştı.

Kötü Kedi Şerafettin filmi konusu Kahraman karşıtı anti-kahraman Kötü Kedi Şerafettin sıradan bir Mart sabahında emektar yancıları Martı Rıfkı ve Fare Rıza ile yapacakları mangalı planlamaktadırlar. Fakat Şerafettin’in o gün babası Tonguç tarafından evden kovulmasıyla yapmış oldukları onca plan ve emek boşa gider. Evdeki hesap çarşıya uymadıktan sonra, aksilikler Kötü kedinin peşini bırakmaz. Organize olmuş düşmanlarının bir bir saldırısına maruz kalan Şerafettin, yanık olduğu karşı apartmandaki güzeller güzeli kedinin de ölümüne neden olunca dengesi hepten şaşar.

Tüm bu olanlar yetmezmiş gibi bir de davetsiz bir misafiri çıkagelir. Gelen kişi Şerafettin’in oğludur. Şerafettin ise bu durumu asla kabullenemez. Hayatında ilk kez âşık olan Şerafettin’in ne yapacağı konusunda kadim dostu Martı Rıfat’ın vermiş olduğu akıl sayesinde kurtulacaktır. O, artık bir insan gibi düşünmeye başlamıştır.

Kötü Kedi Şerafettin, ağır dili, sokak jargonu ve bol küfürlü bir seyri ile çocuklara uygun olmayan animasyonlardan biridir. Bu yüzden aile komedisi demek yanlış olacaktır. Ancak bu tarzı seven insanlara izlenilecek ve tavsiye edilecek filmlerden biridir.

Ölümlü Dünya

En güzel komedi filmleri

Ölümlü Dünya filmi Ali Atay’ın yönetmenliği ile yapılan ikinci filmdir. Film 11 Mayıs 2018 tarihinde vizyona girmiş sıra dışı konusuyla bir izleyenin bir daha izlediği eğlenceli film kategorisine girmiştir. Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul ve Sarp Apak gibi oyuncuları bünyesinde toplamış en iyi yerli komedi filmi olarak sinemaseverlerin beğenisine sunulmuştur.

Ölümlü Dünya filmi konusu Dışarıdan bakıldığında sıradan bir aile olan Mermer ailesi çok farklı bir ailedir. Ve bu ailenin ölümü pahasına koruması gereken sırları vardır. Bu sırrı saklamaları hem hayatta kalmaları hem de işlerini yerine getirebilmeleri için çok önemlidir. Nesiller boyu Haydarpaşa Garı’nda bulunan Anadolu Tat lokantaları ise yalnızca bir kamufledir. Mermer hanesi sayıları 8 kişiden oluşan son derece basit görünümlü bir ailedir. Sıra dışı hayatları ise onların tehlikeli birer katiller olduklarından dolayıdır. Mermer hanesi bu işi nesilden nesle aktaran gizli bir örgütün uzantısıdır. Öyle gizlidir ki kendileri dahi bu yapı hakkında pek bir bilgi sahibi oldukları söylenemez. Bu gizli örgüt ise bazı katı kurallar barındırır.

Ailenin küçük çocukları biraz saf bir karakterdir ve konuşmayı seven biridir. Bu nedenle, kendisinin sevgilisi olarak gördüğü ancak, karşılıksız sevgi beslediği kıza yaptıkları işi ince detaylarına kadar anlatır. Kız, ona inanmasa dahi anlattıklarını çevresine anlatmaktan geri kalmaz. Artık ailesi ifşa olmuştur ve örgüt dedikoduların nereden çıktığını öğrenmeye kararlıdır.

Örgütün gönderdiği temizlikçiler dedikodunun aile üyesi tarafından çıktığını doğruladıktan sonra dostlar düşman olur ve kılıçlar çekilir. Bu saatten sonra yaşamak için her şeyi yapacak olan aile bir arada kalmalı ve hiçbir üyeyi kaybetmemelidir.

Aile sıcaklığında izlenesi filmlerden karşımıza çıkan Ölümlü Dünya severek izleyeceğiniz en iyi yerli komedi filmlerinden biridir.

Arif V 216

En çok izlenen yerli komedi filmleri

Yazarlığını Cem Yılmaz’ın yönetmenliğini Kıvanç Baruönü’nün üstlendiği filmin kadrosu şimdiye dek yapılmış en geniş kadrolardan birini oluşturuyor. Başrollerini Cem Yılmaz ve Ozan Güven’in oynadığı filmde, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Mustafa Sandal, Seda Bakan ve Özge Özberk gibi birçok ünlü oyuncuyu bünyesinde toplamayı başarmış başarılı bir en iyi Türk komedi filmidir.

G.O.R.A.’dan Dünya’ya geri gelen Arif, karısıyla birlikte huzurlu bir hayat sürmektedir. Geldikleri gezegende Ceku’nun en yakın arkadaşı olan V 216’nın bir gün dünyaya gelmesiyle olaylar gelişir. Dünyaya gelmesinin ardından yaşadıkları mahallede uzaylıdan rahatsız olan halk tarafından orada istenmeyen V 216 ile Arif zaman makinesiyle 1969 yılına giderler. Geldikleri yerde sıradan insanlar gibi yaşamak isteyen robot ve Arif’in farklı auraları zamanla gün yüzüne çıkar. Bu sırada yaşamaya başladıkları yerde kör kıza âşık olan V216 ameliyat için gerekli olan parayı kazanmak için bazı yollara başvuracaktır.

Robot’un özelliklerinden çok etkilenen paragöz bir iş adamı robotu klonlayıp satma fikrine iyiden iyiye ısınır. Fakat bu durum zamanla Arif ve V216’nın arasının açılmasına neden olacaktır. Aslında bu yalnızca yanlış anlaşılmalardan dolayı meydana gelmiştir. Arif ise bu durumun dünyanın geleceğini etkileneceğini anlamasından sonra en yakın arkadaşını ikna etmeye çalışacak ancak bu işleri daha da karışık bir hale sokacaktır. Filmde kimi zaman durağan kimi zaman aksiyon geçişleriyle seyirciye izlenmesi hoş bir seyir yaşatıyor. Türk komedi filmleri tarihinin en sevilen filmlerinden biri haline gelmesi filmin başarısını gözler önüne seriyor. Filmde Zeki Müren, Sadri Alışık gibi nostaljik unsurlara yer verilmesi her ne kadar yakın zamanda çekilmiş olsa da izleyiciye nostaljik bir hava yaşatmasına neden oluyor. Filmde Sadri Alışık’ı oğlu Kerem Alışık’ın oynaması ize oldukça hoş bir sürpriz olmuştu.

Hokkabaz

En kaliteli yerli komedi filmleri

Hokkabaz, senaristliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı yönetmenliğini ise Ali Taner Baltacı’nın yaptığı ve yönetmenliğini Necati Akpınar’ın üstlendiği en iyi yerli komedi filmidir. Filmin Hokkabaz’ını İskender Tünaydın adıyla Cem Yılmaz canlandırırken en yakın arkadaşı rolünde Tuna Orhan canlandırmaktadır. Babası rolünde ise daha önce birçok projede buluştuğu Mazhar Alanson yer alıyor. Filmin en can alıcı kısmı ise kuşkusuz Fatmanur adıyla Özlem Tekin olmuştur.

Gürgen Öz, Ayce Abana, Bahtiyar Engin, Tuncer Salman ve Ezgi Mola gibi başarılı oyuncuların yer aldığı film Yılmaz’ın en uzun metrajlı filmi olmuştur.

Hokkabaz Filmde yer alan Hokkabaz adı aslında ufak bir göndermedir. Çünkü İskender, aslında bir sihirbazdır ve filmde geçen konular bu karakterin etrafında yoğunlaşıyor. Başarısız bir sihirbaz olan İskender, bir gösteride ortadan ikiye bölmeye çalıştığı kadın üzerinde yanlış bir iş yapar. Hiç beklemediği anda her şeyi biranda alt üst eden İskender için işler hiç iyi gitmez. Patronu ise daha fazla İskender’e tahammül edemez ve arkadaşı ile beraber onu işten kovar. Çocukluğundan beri sihirbazlığa ilgi duyan İskender hayallerinden çok çabuk pes edecek bir karakter değildir.

İskender para kazanmak umuduyla yollara düşer. Para kazanmak istemesinin en büyük sebebi ise Maradona’nın bozuk gözlerini yaptırmaktı. Kovulan ikili Anadolu’ya doğru turneye çıkarlar. Yolculuklarına İskender’in babası emekli Kıbrıs Gazisi Sait’i de dâhil ederler. Turne boyunca üçlünün başına çeşitli belalar gelecektir.

Daha önce çekilen diğer Cem Yılmaz filmlerinden biraz farklı olarak Hokkobaz daha durağan ve dram yönü daha ağır basan aile filmidir. Ancak zaman zaman izleyenleri güldüren ve duygulandıran filmin etkisi uzun yıllar sürmüştü.

Fasulye, Türkiye’de çekilmiş ilk absürt en iyi yerli komedi filmlerinden biri unvanını taşıyor. Senaryonusu Haluk Özenç’in yönetmenliğini Bora Tekay’ın üstlendiği filmde Aksakallı dede rolünde karşımıza Haluk Bilginer çıkıyor. Başrollerini Bülent Kayabaş ve Elvin Beşikçioğlu paylaşırken Bülent Kayabaş ve Gürkan Uygun gibi birçok usta ismi bünyesinde toplayan film yüksek dozajlı komedi filmleri arasına adını yazdırmıştır.

Fasulye filmi konusu Köyün güvenilir genç ve temiz delikanlısı olan adı meçhul karakter köydeki emeklilerin vergi iade zarflarını şehre götürmek üzere yola çıkar. Genç kafası ne zaman sıkışsa kendisine hayata dair öğütler veren aksakallı dedenin direktifinde yola çıkar. Bilmeden bindiği araçta ise bir kiralık katil öldürdüğü kişinin ardından parasını almak üzere buluşma noktasına gitmektedir. Kuryenin buluşma noktasına çarptığı araba yüzünden geciken adam ise o sırada baygındır. Ara sıra filme giriş yapan Ak Sakallı dede ise öğütten çok olduk olmadık öğütler vererek filme ayrı bir hava katıyor. Hatta Ak Sakallı dede olmasaydı bu kadar güzel olmazdı bile denebilir.

Bilmeden yapmış olduğu otostopta başına türlü işler gelmeye başlayan kahramanımız Türkiye’nin en büyük ihale mafyasının kucağına düşer. O sırada hem katilin hem sözde iş adamının hem de kahramanımızın yolunun kesiştiği kadın ise bir muhabirdir. Ancak kimse bunun farkında değildir. İşler git gide daha işin içinden çıkılmaz bir hal alırken, ufak çaplı bir alanda köşe kapmaca ve saklambaç başlar.

Ne yazık ki hak ettiği ilgiyi göremeyen film birçok kaliteli film arasında yer alıyor ve mutlaka izlenilmesi gereken yerli komedi filmlerinden biridir. Aile sıcaklığında izlenebilecek filmin yapımı 2000 Yılına dek dayanıyor.

Ali Baba ve 7 Cüceler

IMDB puanlarına göre en iyi türk komedi filmleri

Ali Baba ve 7 Cüceler komedi aksiyon türünde en iyi yerli komedi filmidir. Yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın üstlendiği filmin başrollerini Irina Ivkina, Çetin Altay ve Cem Yılmaz üstlenmiştir. Çıktığı 13 Kasım 2015 yılında film yüksek ilgi görmüş ve sıra dışı konusuyla çok sevilen filmler arasına girdi.

Ali Baba ve 7 Cüceler filmi konusu Ali Şenay ve kayın birader İlber alışılmışın dışında bir sektörde iş yaparlar. Bahçe süsü imal edip satan ikili bu alanda yüksek yerlere gelmeye çalışan iki iş adamıdır. Ancak iç pazarda alay konusu olan iş adamları başta Bulgaristan olmak üzere Balkanlardaki fuarlara katılıp kendi ürünlerini tanıtmaya çalışırlar. Tamamen kötü şans sonucu Rus mafya lideri Boris Mancov ile yolları kesişen Şenay ve İlber kendilerini sosyetenin kirli yüzü olan bir av partisinde av olarak bulurlar. Burada çok konuşan iki garip adamla beraber bu fare tünelinden çıkmaya çalışırken karşılarına hiç ummadıkları anda bir Azerbaycanlı asker çıkar. Azerbaycanlı asker, henüz ikinci dünya savaşının dahi sona erdiğinden bir haberdir. Ekibe katılan yeni ve güçlü isim Kenan Memedov yardımıyla içinde bulundukları beladan kurtulmaya çalışacaklardır. Üstelik Kenan Memedov’un yer aldığı arazide yerin altında mini bir karargâh da yer alıyor. Tüm silahlardan anlayan Memedov, Borid Mancov’un uğraşması gereken güçlü bir rakiptir. Türklere bulaşmak Rus mafyasının sonu olabilir.

Pek çok manidar göndermenin bulunduğu film klasik bir Cem Yılmaz yapıtıdır. IMDB puanlarına göre en iyi Türk komedi filmleri arasına girmeyi hak kazanan film aile ile izlenecek filmler arasında yer alıyor.

Ay Lav Yu

En çok izlenen Türk filmi

Sermiyan Midyat filmin yönetmenliğini yaparken aynı zamanda başrol oyunculuğunu da üstlenmiştir. 12 Mart 2010 yılında vizyona giren film, kült yapım olma özelliğini taşıyor. 1 Saat 43 dakika olan filmin yabancı oyuncuları Mariel Hemingway, Steve Guttenberg olurken Fadik Sevin Atasoy ve Ayşenil Şamlıoğlu gibi isimleri bir arasına getirmiş en iyi Türk komedi film türüdür.

Ay Lav Yu Film konusu Türkiye’nin zengin coğrafik alanlarından olan Mezopotamya ovasında geçen Ay Lav Yu uluslararası bir aşkın hikâyesini konu alıyor. Bu güzel bölgede geçen film Tinne (Kürtçe’de yok) adı bir köyde geçiyor. Tinne devlet tarafından göz ardı edilmiş bir köydür. Bu alanda kendi kaderini yaşamaktadır. Nüfusunun tamamının 100’ü geçmediği köyde Kürt ve Süryani halktan oluşmaktadır. Tinne’de su, elektrik ve okul yoktur.  Bu sebeple haritada gözükmemekte ve kimsenin köyde nüfusu yoktur. Yani resmi olarak varlığı söz konusu değildir. Fakat Yusuf Ağa uzun zamandır köyü devlete karşı tanıtmaya çalışmakta buna rağmen çağrısına cevap bulamamıştır.

Yusuf Ağa oğlunu başta bu köyü devlete tanıtmak amacıyla yetiştirmiş ve üniversiteye göndermiştir. Ancak ağanın bir resmi nüfus kaydı yoktur bu yüzden oğlunu okula göndermekte kara kara düşünürken imdadına Papaz Hanna yetişir ve İbrahim’i nüfusuna alır. 30 yaşına gelmiş İbrahim okumuş askerliğini yapmış ve evlenmeye karar vermiştir. Köye geldiği kadın ise bir ecnebidir. İbrahim’in evlenmek istediği kadın da budur. Fakat onun köyde bir beşik kertmesi de bulunuyor.

Filmde yerli halkın da figüran olarak kullanıldığı eğlenceli bir kamera arkası bulunuyor. Film konusu, özgünlüğü ve sıcak bakış açısıyla en iyi yerli komedi film listesinde kendisine yer buluyor.

Sağ Salim

2020 Türk Filmleri – En çok izlenen Türk Filmi

2012 yapımı Sağ Salim filmini, Ersoy Güler yazıp yönetmiştir. Oyuncu kadrosunda Burçin Bildik, Fulya Zenginer ve Alper Saldıran gibi isimler yer almıştır. Türk komedi kategorisinde yer alan film, toplamda 536 bin lirayı geçen bir hasılat yapmıştır.

Sağ Salim filmin konusu Salim, ölülerden ve ölümden çok korkan saf bir Anadolu insanıdır. Salim kamyonetiyle köyden kasabaya mal taşıyarak para kazanmaktadır. Kazandığı az parayla hayatını döndürür. Sağ Salim filmi şöyle başlar; Bir gün salim rüyasında kendi cenazesinin yıkandığı korkunç bir rüya görür. Salim bu kâbustan uyandıktan sonra Fenerbahçe’nin sarı lacivert renklerine boyanmış külüstür kamyonetiyle doğum yapmak üzere olan hamile bir kadını doğumhaneye yetiştirmeye çalışırken korktuğu şey başına geliyor. Silifke’nin Değirmendere köyünden Sivas’a bir cenaze taşıması isteniyor. Salim ölülerden çok korktuğu için bu işe yanaşmıyor. Ancak muhtarı kıramayıp bu işe razı oluyor. Sandığa benzer bir tabutu külüstür kamyonetinin arkasına yükleyen Salim, korku dolu bir yolculuğa çıkıyor. Yolda giderken tabutun kapağı birden açılıyor ve korkuyla ne yapacağını bilemeyen Salim’e filmin karakterlerinden Recai yardım ediyor. Filmin kırılma anı da bu noktadan sonra başlıyor. Türk dizi tarihinin en çılgın filmlerinden diyebileceğimiz Sağ Salim, en kanlı sahnelerde bile insanı gülme krizine sokabiliyor. Anadolu insanının karakterini ortaya çıkaran başarılı bir film diyebiliriz. Filmin konusuna geri dönecek olursak, bu kırılma noktasından sonra hikâyeye başka karakterler de ekleniyor. Nihal, Ayhan ve Halit karakterini de bu noktadan sonra tanıyabileceğiz.

Filmde Fulya  Zenginer, Nihal rolünde, Burçin Bildik, Salim rolünde, Alper Saldıran, Recai rolünde, Hüseyin Avni Danyal, Muhtar rolünde, Kenan Ece, Ayhan rolünde, Murat Akkoyunlu, Gucur Osman rolünde, Kamil Güler, Mehmet rolünde, Kevork Türker, Ramiz rolünde, Orçun Kaptan, Orhan rolünde, Tevfik İnceoğlu, Tahsin rolünde, Yakup Yavru ise Halit rolünde yer alıyor.

Kaçma Birader

En iyi yerli komedi filmleri

Ömer Faruk Sorak imzalı çekilen Kaçma Birader film senaryosu Emrah Kaman ve Murat Kaman’ın kaleminden çıkıyor. Başrollerini Zafer Algöz, Emrah Kaman, Melek Baykal paylaşırken yardımcı rollerde Cihan Ercan, Algı Eke, Nejat Uygur, Alina Boz, Necip Memli ve Nursel Köse’nin paylaştığı filmin yönetmenliğini Defne Deliormanlı ve Murat Kaman üstleniyor.

Kaçma Birader filmin konusu Film sevdiği kızın Yozgat topraklarından İstanbul’a giden âşık olduğu kızın peşinden İstanbul’a gelmiştir. Aile de çok sevdiği çocuklarının peşinden İstanbul’ gelir. Her biri birbirinden karakteristik karakterler olan ailenin birbirine olan zıtlık içindeki uyum içindedir. Ancak İstanbul’a gelen ailenin düzeni ve dengesi yeni bir dünyaya gelmesiyle adeta tepetaklak olur. Alışmış oldukları Yozgat’a dair pek az şey gören aile buradaki insanların, hayatın ve şehir yapısının bir hayli farklı olduğunu anlayacak ve İstanbul kazan kendileri kepçe misali sağdan sola savrularak eğlenceli bir macerayı konu ediniyor.

İstiklal ve Taksim ağırlıklı mekânda geçen filmde, karakterlerin daha önce oynadığı dizilere de ufak ufak tatlı göndermelerde bulunuluyor.

Başarılı dizi kardeş payının yaratıcılarından çıkan komedi filminin oyuncu kadrosu ve farklı senaryosuyla izleyenlere hoş vakitler sunuyor. Kaçma Birader filmi en iyi yerli komedi filmler alanında son 10 yılda listeye giren 3 filmden biri unvanını da taşıyor.

Eyvah Eyvah

En iyi Türk komedi filmleri

Eyvah Eyvah başrollerini Demet Akbağ, Özge Borak ve Ata Demirer’in paylaştığı yönetmenliğini Hakan Algül’ün yaptığı izleyenleri her defasında kahkahaya boğan en iyi türk komedi filmleri arasındandır. Çanakkale’nin eşsiz manzaralarının sergilendiği film kült film kategorisine giren filmlerdendir.

Eyvah Eyvah filmin konusu Hüseyin, Çanakkale’de yaşayan kimseye zararı olmayan saf ve kendi halinde yaşayan bir adamdır. Fakat Hüseyin baba sevgisinden mahrum büyümüştür ve babasının kim olduğunu bilmemektedir. Hüseyin yaşadığı yerde hemşire olan Müjgan’a aşık olur ve en büyük iki hayalinden birisi onunla evlenebilmektir.  Daha önce İstanbul’a gitmemiş olan Hüseyin’in ölmeden önce babasını bulması şarttır. Ancak İstanbul zorlu bir şehirdir ve Hüseyin Çanakkale’nin dinginliğine alışmıştır. Önündeki engelleri bir bir aşmaya kararlı olan Hüseyin daha fazla hayatta geç kalmak istemez ve radikal bir karar ile harekete geçer.

Babası Ali Rıza Şeker’i bulmak için İstanbul’a giden Hüseyin uzun uğraşlar sonunda babasını bulur. Babasını bulana dek burada hem güzel arkadaşlıklar hem de ölümden dönen Hüseyin sonunda köye dönmeye hazırdır. Ancak babasını da yanında götürmek istemektedir.

Babasını ikna ettikten sonra Hüseyin köye dönen Hüseyin artık gerçekleştirmesi gereken bir işi daha kalmıştır. Sevdiği kızı Müjgân’a kavuşmak için yeni dostlarının yardımını da almayı ihmal etmeyen Hüseyin aşkının kalbini kazanmak için bazı yollara başvuracaktır.

Memleketinde bıraktığı nenesi ve dedesini de plana dâhil eden Hüseyin’in artık yapması gereken tek şey kalmıştır. Eğlenceli ve her sahnesi ayrı bir kahkaha olan filmde eğlenceli ve sürpriz müzik ziyafeti ile izleyenlerin aklını başından almayı başarıyor. Filmin başarının ardından ikincisinin çekilmesi kararlaştırılmış ve Eyvah Eyvah 2 projesi filmin galasından hemen sonra hazırlığa başlanmıştır. Çanakkale’nin eşsiz manzarasının konu edildiği filmde, gösterime girmesinin ardından yerli turistlerin dikkatlerini bu yöreye vermesine sebep olmuş ve Çanakkale Belediyesi tarafından teşekkür plaketi almaya hak kazanmıştır.  Eyvah Eyvah filmi aradan geçen onca yıldan sonra hala dijital platformda izleyicilerin tercihi arasında yer alabiliyor.

Deli Aşk

En çok izlenen türk yerli komedi filmleri

Romantik komedi türündeki Deli Aşk filminin yönetmenliğini Murat Dündar ve Murat Kaman üstlenirken, başrollerini Emrah Kaman, Toygan Avanoğlu, Şafak Pekdemir, Pelin Akil, Cem Yılmaz Gülhan, Nilperi Şahinkaya, Hakan Altun,  Burak Çelik, Tekin Zafer Algöz, Yasemin Öztürk Abdullah Şahin gibi isimler bulunuyor. Daha önce kolay kolay bir araya gelemeyecek olan kadroyu bünyesinde toplamayı başarmıştır.

Deli Aşk filmi konusu Ekrem Adanalı bir Maraş Dondurmacısıdır, sevdiği kız Neşe’nin kalbini kazanmak için türlü oyunlar yapmaktadır. Ancak Neşe’nin gözü daha yakışıklı ve prestijli bir aşk peşinde koşmaktadır. Ekrem sürekli yeni işler yaparak daha fazla para kazanmaya çalışırken en yakın arkadaşı ve onun sevgilisi doğrultusunda yeni direktifler alır. Ancak yapmış olduğu hiçbir plan sevdiği kızın gönlünü almasına yardımcı olmaz. Bir gün yolu gazinoya düşen Ekrem’in burada sürpriz bir kişiyle tanışır. Sevdiği kızı tavlamanın yeni yollarını bu arkadaştan alacağı tavsiyeler üzerine şekillendiren Ekrem’in hayatı farklı bir yön almaya başlar.

Çok geçmeden duymuş olduğu aşkın yalnızca tutku olduğunu anlayan Ekrem sevdiği kızın yeni sevgilisinin onu geçici bir ilişki gördüğünü anlamasından sonra kendisine döndüğünü anlar. Fakat artık Emrah gerçeği kabullenmiş ve gözünü açmıştır. Şehri terk etmek üzere otogara gittiğinde ise onu bir sürpriz beklemektedir.

Türk dizi tarihin unutulmaz yapımlarından olan Kardeş Payı ile adını duyuran Emrah Kaman, Deli Aşk filmi ile komedi severlerin ilgisini çekmeyi başardı. Anlaşılan Emrah ve Murat kardeşler daha uzun yıllar Türk sinema tarihinde boy gösterecekler. Kaliteli yapımların çıkması adına bu sinemaseverlerin hoşuna gidecektir.

Filmde Zafer Algöz’ün canlandırdığı karakter ise birçok kişi tarafından filmin sonuna kadar fark edilmemiştir. Türkiyenin en komik filmleri ve yabancı komedi filmleri arasında olmaya hak kazanmıştır.

Şansımı Seveyim

Düşük bütçeli Türk komedi filmleri

Şansımı Seveyim filmi son dönemlerde yaptığı hemen hemen her filmi (komedi) en iyi yerli komedi filmleri seviyesine taşımayı başarmış Cem Gelinoğlu filmidir. Yönetmenliğini Ender Mıhlar’ın üstlendiği filmde Gökhan Kıraç ve Zerrin Sümer, Gelinoğlu’na elik ediyor. 1 saat 32 dakikalık komedi filmi listelere üst sıralardan girmeyi başarmıştır.

Şansımı seveyim filmin konusu Sebahattin bol sakarlıkları ve ileri derecede şanssızlığı ile bilinen kendi halinde biridir. Yaşadığı bazı başarısız girişimlerin ardından doğup büyüdüğü sokağa dönmeye karar verir. Ancak bütün talihsizliği kendisi üzerine topladığından herkesi panik havası kaplar. Şimdi mahalleli başlarına gelecek kötü olayları düşünür. Hayata karşı şanssızlığını yenemeyeceğini inanan Sebahattin artık pes etmek üzeredir. Ta ki Yaprak ile tanışana dek.

Tanıştığı Yaprak ile makûs talihinin değiştiğine inanan Sebahattin’i yine kötü bir sürpriz beklemektedir. Yaprak, seneler önce günahını aldığı Durmuş’un kız kardeşidir. Yaprak ise Sebahattin’i hayatına almaya hazırdır. Ancak tek bir şartı vardır. Durmuş’un gönlünü alması ve kendisi tarafından affedilmesidir.  Fakat çöldeki kutup ayısı misali şanssızlıklar Sebahattin peşini bir türlü bırakmaz. Bu arada en yakın arkadaşı ile birtakım planlar yapan Sebahattin, şanssızlığını kırmaya ve Yaprak ile beraber olmayı kafasına koyar ve bu durumun üstesinden gelmek için bazı planlara başvurur. Filmin çekimleri İstanbul Beykoz ve Kocaeli Darıca taraflarında çekilmiştir.

2017 yılında vizyona giren, Şansımı Seveyim filmi izleyenleri kahkahalara boğmuş başarılı en iyi türk komedi fimleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz sene filmin ikincisi çekileceği dedikoduları yer almış henüz bir gelişme yaşanmamıştır.

Dedemin Fişi

Yabancı komedi filmleri – En iyi yerli komedi filmleri

Filmin Yönetmenliğini Meltem Bozoflu üstlenirken, Oyuncular Güldür Güldür Komedi programı ekibinden oluşmaktadır. 2016 yılında Türk seyircisi ile buluşan sevilen programın oyuncuları izleyenleri yine kendilerine güldürmeyi başarıyor.

Dedemin Fişi filmi konusu Çirçi hanesi reisinin beyin ölümü meydana gelir ve yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşatılabilmektedir. Fişi çekilmeden önce miras ve para peşine koşan çocukları ölüm döşeğindeki adama rahat vermeyecektir.

Alper Kul (Hicri): Vakti zamanında güzel bir albüm yapmak istemiş ancak kardeşinin engellemesi nedeniyle hayallerine kavuşamamış. O da ailesine küsüp Mersin’e gitmiş ve kendisine orada yeni bir hayat kurmuş. Muhteşem adında oğlu ve Üzerlik adında karısı olan Hicri diğer kardeşleriyle beraber mirastan pay alabilmek için babasının ölümünü bekliyor.

Özlem Tokaslan (Üzerlik): Mimikleri donuk ve tepkilerden bir haber yaşayan garip bir kadın.

Özgün Aydın (Muhteşem): Aşırı dereceli özgüvenli bir kadın. Kaostan besleniyor.

Uğur Bilgin (Remzi):  Karısının sözünden çıkmaktan korkan, ancak kendisine deliler gibi âşık hanımcı bir adam.

Özge Borak (Süslü Gelin): Sülalenin en fazla kendisine bakan ve Almanya sevdalısı bir kadın. Daima gıybet yapıyor ve hiçbir şeyden mutlu olmuyor.

İrem Sak (Kader):  Mutfaktan çıkmayan ve gündelik işlerini yerine getirmeyi amaçlayan pasif ve silik bir kadın.

Onur Buldu (Arif):  Eşine deliler gibi tapınan adam. Tek derdi onu mutlu etmek.

Erdem Yener (Bora): Ölüm döşeğindeki Salih Çiri’nin yeğeni rolünü oynuyor. O amca ve halaları gibi paranın derdinde değil.

Her bir karakterin başka bir hayatı temsil ettiği film, alışık olduğumuz Güldür Güldür komedi programının güldürme seviyesine denk hatta daha bile komik. İzleyenleri gülmekten kıran filmin oyunculukları ve konusuyla izleyenleri düşündüren cinsten en iyi yerli komedi filmi olarak ekranlara gelmiştir.

Kolpaçino

En iyi yerli komedi filmleri

Yönetmenliğini Atil İnaç’ın üstlendiği kült filmin başrollerini Şafak Sezer, Aydemir Akbaş, Ali Sürmeli ve Hakan Ural’ın oynadığı en iyi yerli komedi filmi. Senaristliğini Şafak Sezer üstlenmiştir.

Kolpaçino konusu itibariyle aksiyon, suç komedi filmidir. Tayfun İstanbul’un önde gelen mafyası Ateş’in yanında çalışıp azar azar çalarak cebini dolduran bir düzenbazdır. Ateş kendisinden mal çaldığını anlayan Tayfun’u malları 10 gün içerisinde geri getirmemesi halinde olacaklardan sorumlu olmadığını söyler. Şimdi Tayfun hem Ateş’in kestiği 50 bin dolarlık cezayı ödemesi gerekir hem de çaldığı malları yerine koması gerekir. Tayfun parayı toplamak için âlemin bitirim dayısı Dolapdereli Sabri’den yardım talep eder. Sabri ise bildiği tek işi kumarhane yoluyla parayı ona bulabileceğini söyler. Tayfun da bu iş için zengin ama babasının kendisine para koklatmayan arkadaşı Özgür’ü gözüne kestirir.

Özgür, Tayfun’un teklifini kabul eder ve ailesi tatile gider gitmez işlemlere başlarlar. Kumarhanenin açılışına İstanbul’un önde gelen mafya ve iş adamları iştirak etmesiyle tabiri caiz ise evin içi şampiyonlar ligine döner. Üst katta çıkan bir tartışmada Ateş’in yeğeni olan Hüseyin Sırrı’nın ağabeyi olan Ekrem ile yanındaki adamı vurarak öldürür. Bu olaydan kendilerinin de sorumlu olacağını düşünen Sabri, Taygun ve Özgür oyun esnasında ölen kişilerin cesetlerinden kurtulmak için bir plan yapar. Bu 7 kişilik efsane kadronun başından geçen olay sonu ormanlık alana kadar giden bir maceraya dönüşür. Tüm bunlar yaşanırken Sabri, Özgür’ün yaşamış olduğu hayatı içten içe kıskanarak kendisine karşı kin güder. Sabri, Özgür’ün sahip olduğu ortamı gördükten sonra sebepsiz yere Özgür’e karşı dik gitmeye başlar ve Özgür, Sabri’nin tahriklerine kapılır. Özgür ve Sabri’nin arasında yaşanan kavgalar ekibi zor duruma soksa da işin içinden çıkmayı kısmen de olsa başarırlar.

Özgür evi temizlemek için geri döndüğünde Ekrem’in ağabeyi Sırı onları kıskıvrak yakalar ve yaptıklarının hesabını sormak adına çamaşırhaneye götürür. Bu sırada Ateş ve adamlarının mekânı basmasıyla çamaşır makinesine saklanarak kurtulan ekip elemanları diğer maceralarda buluşmak üzere dağılırlar.

Kolpaçino filminin başarısının ardından Kolpaçino Bomba ve Kolpaçino Devre çekilerek serinin başarısı taçlandırılmıştır. Her ne kadar komik bir film olsa da Kolpaçino aile ile izlenecek film kategorisinde yer almıyor. Argo ve sokak jargonunun üst seviyede olduğu film en komik türk komedi filmler arasında ilk 20 arasında yer alıyor.

Çakallarla Dans

2021 Türk komedi filmleri

Film 2010 yılında Murat Şeker’in yönetmenlik koltuğuna oturduğu en çok izlenen yerli komedi filmlerindendir. Senaryosunu Ali Tanrıverdi ve Murat Şeker üstlendiği filmin başrollerini Kemal Uçar, Şevket Çoruh, Timur Acar, Murat Akkoyunlu, İlker Ayrık, Tuba Ünsal paylaşıyor.

Çakallarla Dans Film Konusu film konusu çok büyük hacimli bir şirkette muhasebecilik yapan Servet, lüks hayat yaşamaya çok istekli karısının dolmuşuna gelerek yanlış bir işe kalkışır. Servet şirketin parasının hatırı sayılır bir kısmını internet üzerinden aşırmak amacıyla bir plan yapar. Hain planına en yakın arkadaşını Gökhan’ı da dâhil eden Servet yakalanmadan önce yakalanırsa neler yapacağının hesaplarını yapar. Servet eğer yakayı ele verirse tüm suçu Gökhan’ın üzerine atacaktır. Servet’in planına en yakın diğer arkadaşları da dâhil olur. Ancak henüz bundan haberleri yoktur. Servet bu planı yaparken atladığı birkaç detay var. Bunlardan ilki Servet’in arkadaşları en az kendisi kadar uyanıktır. İkincisi ise ekip çakallarla dolu bir vadinin tam ortasındadır. Zaten yeterince uyanıkların ortasında kaldıklarını unutur. Dört kafadarın girmiş oldukları bu tehlikeli yolda her şeyi eline yüzüne bulaştırır. Ekibin başına gelenler kontrol edeceklerinin ve üstesinden gelebileceklerinin çok üstündedir. Kısa yoldan köşeyi dönmek isteyen ekibin gittiği yol üzerlerine yıkılmadan işin içinden çıkmaya çalışırlar. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de polisin araya karışıp her şeyi yanlış anlaması zaten karışık olan işleri iyice içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olur.

Çakallarla Dans filmi çekildiği ilk filmden itibaren yüksek seyirci sayısına ulaşmış yapımcıların bile beklenmedik başarı karşısında çok şaşırır. Ardından filmin 4 serisi daha çekilerek toplamda 5 serilik film haline gelir. Hiç biri ilk film kadar sevilmese de hemen hemen her filmin başarısı birbirine denktir.

Zaman Makinesi 1973

Tüm zamanların en iyi yerli komedi filmleri

Yeşilçam’ın usta yönetmeni Aram Gülyüz’ün yönetmen koltuğunda oturduğu en iyi yerli komedi filmleri arasında adını başarılı olarak yazdırmayı başarıyor. Başrollerini Gürgen Öz, Seda Bakan ve Damla Cangül’ün paylaştığı film olarak karşımıza çıkıyor.

Tolga lüks evi, son model arabası olan zengin, şımarık ve küstah bir gençtir. Zaman Makinesi 1973 Tolga’nın o zamana gitmesine yol açar ve müzikal baba oğul hikâyesine sahne olur. Tolga’nın babası uzun uğraş ve sıkı çalışmanın ardından kendisine iyi bir yaşam kurmuş ve sonunda tüm mal varlığını oğluna bırakması beklenirken o sadece kendisine bir Anadol STC 16 markalı aracı bırakarak hayata veda eder. Tolga ise bu duruma çok kızmıştır. Sürekli isyan ve sitem halinde araca bindikten sonra, kendisini birden gökyüzünde bulur ve araç bilmediği bir plaja iniş yapar. Gördüğü bu yer geldiği yere hiç benzemiyordu. Oradaki halkın da yardımıyla aracı gittiği yerdeki bir araba ustası olan tamirci Kadir’e götürür. Burada arabayı tamir etmek için tanıştığı Kadir Usta, tolganın hal ve hareketlerinden konuşma tarzından ve tuhaf hareketlerinden dolayı onu bir kaçık sanır. Tolga’nın aracı tamir ettirecek kadar parası olmadığından, ustanın çırağı onun bu haline acır ve borç bitene dek çalışma fikrini ortaya sunar. Tüm bunların 1973 senesine geldiğini anladıktan sonra hal ve hareketleri çevredekiler için daha garip bir hal alan Tolga’nın hareketlerine Çiko yine kayıtsız kalmaz ve ona acıyarak ev halkının itirazlarına rağmen evinde kalmasına izin verir.

Tolga bir yandan günümüze dönmenin yollarını ararken bir yandan mahallenin güzel kızlarıyla tanışma fırsatını da kaçırmaz. Kendisini sürekli uyaran Çiko, onun iyiliğini istemektedir. Tolga ise Yasemin adlı kıza âşık olduğunu sanmaktadır. Fakat farkında olmadığı şeyin bunun sadece bir hoşlantı olduğudur. Bu arada Tolga, lakabı Çiko olan tamirci çırağının gerçek adının Ali Rıza olduğunu öğrenir. Yani onun babası. Durumu Çiko’ya anlatmaya çalışan Tolga, onu ikna edemez. Ne de olsa Tolga biraz delidir. Babasıyla daha önce yaşayamadığı anıları ve zamanı burada yaşama şansı bulan Tolga, çok varlıklı ve zengin babasının ne kadar fakir bir hayattan geldiğini anlar ve hayata karşı bakış açısı çok farklı şekilde değişir.

Her ne kadar basit bir senaryo olsa da izleyenleri duygulandırmaktan kendini alamayacak olan film dönemin siyasi hareketleri ve bazı göndermeleri ile insanı gülümsetiyor. Bu arada film seviyeli mizahı ve esprili diliyle tam bir aile sinema filmi denebilir. İnce espriler ve zaman zaman yükselen kahkahalar eşliğinde Zaman Makinesi 1973 Türk yapımı zaman yolculuğu en güzel yerli komedi film önerileri arasına girmiştir.

Propaganda

En çok izlenen yerli film

Propaganda 1999 yılında çekilen Kemal Sunal’ın oğlu, Ali Sunal ile beraber oynadığı tek film unvanını taşıyor. Dönemin en fazla ses getiren yapımlarından biri olan Propaganda’nın yönetmen koltuğuna Sinan Çetin geçmiştir. Başrollerini  Kemal Sunal (Mehdi), Metin Akpınar (Rahim), paylaştığı filmde aynı zamanda; Rafet El Roman (Âdem), Ali Sunal (Mahmut), Meral Orhonsay (Şahane), Meltem Cumbul (Filiz), Müge Oruçkaptan (Nazmiye) yer almıştır. Filmde bir de sürpriz olarak Çoban rolünde Sinan Çetin yer almıştır. Propaganda gerçek bir olaydan esinlenilmiştir.

1948 Senesinde doğup büyüdüğü köye gelen Mehdi artık Hisli Hisar kasabasının Gümrük Muhafaza Müdürü olarak dönüş yapmıştır. Mehdi ve Rahim çocukluk arkadaşlarıdır. Ve Mehdi artık köyü okumak için terk ederken olduğu kişi değildir. Rahim ise hala saf, mutluluk saçan Anadolu tipik Anadolu insanıdır. Hisli Hisar köyü yüzyıldır bir arada yaşayan köydür. Bu arada Mehdi’nin oğlu Adem ile Rahim’in kızı Filiz de birbirlerine sevdalıdır. Ancak bu tel onların da hayatını birinci dereceden etkileyecektir.

Mehdi ve Rahim İstiklal Savaşında beraber katılan çok yakın dosttur. Ancak Ankara’dan gelen bir emir ile köyü dikenli teller ile ayırma kararı sonrası iki dostun arası açılır. Sınır yüzünden aşklarından, dostluklarından, birbirlerine olan inançtan olan halk alışmış olduğu tüm duyguları yavaş yavaş yok olur.

Propaganda 1948 senesinde köy halkının yaşadığı trajikomik bir hikâyeyi gözler önüne seren sosyal mesajı bol izlenmesi gereken filmlerden biridir. Dikenli teller ile merkezi otorite arasındaki bu ince çizginin insanların hayatlarındaki değişimi gözler önüne seren film, en iyi yerli komedi filmleri arasında kült olma özelliğini taşıyor. Film dokunaklı bir hikâyeyi anlatırken zaman zaman da güldürmeyi ihmal ediyor.

Ailecek Şaşkınız

Türkiyenin en komik filmleri

Ailecek Şaşkınız, en iyi yerli komedi filmlerin arasından listeye giren en yeni 3 filmden biridir. Vizyon tarihi 2018 olan 113 dakikalık filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Selçuk Aydemir üstlenirken, yapımcılığını Mehmet Özbay ve Necati Kocabay ve üstlenirken Ahmet Kural, Bihter Dinçel, Saadet Işıl Aksoy, Çağlar Ertuğrul, Cengiz Bozkurt, Murat Cemcir, Günay Karacaoğlu, ve Mustafa Alabora gibi isimleri bünyesinde toplamayı başarıyor.

Ailecek Şaşkınız filmi konusu, Ferhat zengin ve varlıklı bir ailenin oğludur. Babası emekli olmaya karar verir ve şirketin başına Ferhat’ı geçirir. Fakat Ferhat, en yakın arkadaşı, şirketin finans direktörü, sağ kolu ve hayatta güvendiği tek arkadaşı ile çalışanlarına aşırı derecede baskı yapar. İki arkadaşın işkolik seviyesi çalışanları için bunaltıcı bir hal almıştır. Ferhat bir eli yağda bir eli bağda yetişmiş ve ukala biridir. Gökhan da sürekli onunla beraber olduğu için yancısı konumundadır. Babasının işini devraldıktan sonra CEO olan Ferhat, babasının yokluğunda şirketi istediği gibi yönetmeye başlar. Günün birinde rakip şirketin de gireceği ihale için kolları sıvayan ikilinin evine hırsız girer. Yorgunluktan ve uykusuzluktan hırsızın girdiğini fark edemeyen Ferhat ve Gökhan’ın evine polis gelir ve durumu ancak o şekilde açıklığa kavuşturabilirler. Ferhat ise eve gelen komiser polis kıza aşık olur. Kartını kendisine veren Elif Komisere yaranmak için Ferhat birçok yol dener ancak Elif ile Ferhat farklı karakterli iki insandır.

Elif akşamları evsizlere yemek dağıtan, hayırsever ve ketum bir kişiliğe sahipken, Ferhat bencil, cimri, insanlara yardım etmeyi sevmeyen fazla konuşkan biridir. Elif’in babası Ferhat’a benzerken, Ferhat’ın babası da Elif’e benzemektedir.

Çekimleri Bursa’da tamamlanan film, şehrin en göz alıcı yerlerinden biri olan Tirilye’de çekilmiş ve seyirci tarafından yoğun ilgi ile karşılaşmıştır. Aile sıcaklığında izlenesi bir film olan Ailecek Şaşkınız IMDB puanı 7,2’dir.

Entelköy Efeköy’e Karşı

En kaliteli yerli komedi filmleri

Vizyon tarihi 2 Aralık 2011 yılı olan komedi türündeki filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Yüksel Aksu yapmıştır. 111 Dakika süren filmin yönetmenlik işini Yüksel Aksu’nun üstlendiği Dondurmam Gaymak filmini andırıyor. Başrollerini Şahin Irmak, Mehmet Ali Alabora, Emin Gürsoy ve Nejat Yavaşoğulları’nın üstlendiği film aile arasında izlenecek filmler arasında yer alıyor.

Entelköy Efeköy’e Karşı film konusu, Kendi Ütopik kasabalarını kurmak isteyen bir grup entel, yorulmuş oldukları kapitalist düzenden köy hayatına geçiş yapmak istemektedir. Ege’de bulunan Efeköy adlı köye komşu bir köy kurma amaçları önceleri köylülerin çok hoşuna gitmiştir. Önceleri sorun çıkmaya yönelik hiçbir ipucu yokken bazı öngörülü köylüler durumdan rahatsız olur, olacakları önceden anlasa da duruma engel olamazlar. Zamanla aradaki farklılıklar ve sosyoekonomik faktörler gün yüzüne çıkacaktır.

Hümanist, doğasever, hayvan sever, dost ve çevre yanlısı hippiler ile geleneksel normlara göre yaşamlarını sürdüren köylüler arasında zamanla farklı sorunlar boy göstermeye başlar. Köylüler ve enteller arasındaki bu soğuk savaş zamanla izlenimi keyif veren farklı bakış açılardaki insanların hayatlarını herkesin gözünden görmemizi sağlamaya başlıyoruz.

Entelköy Efeköy’e karşı hem komedi hem de gerçeklik payı yüksek filmlerdendir. Aslında hayatın ta kendisi bile denebilir. İki farklı bakış açılarına sahip insanların hayata dair aslında paylaşacak çok şey olmasına rağmen ne kadar boş yere kavga, gürültü çıkardığımızın en soyut haliyle gün yüzüne çıkarıyor. İzleyicinin sevdiği en komik yerli filmler arasına giren yapım kült yapımlar arasına girmiştir.