Esansiyel Tremor olarak adlandırılan hastalık, Parkinson hastalığına benzeyen ama ondan daha sık görülen bir hastalık türüdür. Esansiyel Tremor hastalığı, Parkinson gibi hareket bozuklukları olarak tanımlanabilir. Bu hastalık kalıtsal olarak bulunabilir veya daha sonra da oluşabilmektedir. Esansiyel Tremor tıp dilinde ET olarak da bilinmektedir. Bu hastalığa sahip kişiler vücudunun çeşitli bölümlerinde bazı titremeler gözlemlerler. Eğer kişi tedavi olmak için gerekli adımları atmazsa titremeler sıklaşabilir. Bu hastalık çocuklarda sıkça görülmez genellikle bireylerin erişkin zamanlarında başlar ve yaşın ilerlemesi ile sıklaşır. Titremeler genellik bölgedeki kasların çalışması ile sıklaşır. Örneğin kollarınızı kullanırken titremeler meydana gelirken kollarınızı serbest bir şekilde bıraktığınız zaman titremeler durmasa bile sıklığı azalır.

Esaniyel Tremor hastalığının belirtilerinden bahsetmek gerekirse en sık rastlanan belirtisi titremedir. Hastalığın çeşitleri ile tiremeler belli bir bölümde olabilir veya tüm vücutta olabilir.

Esansiyel Tremor Hastalığı Neden Olur?

Esansiyel Tremor hastalarının birçoğu hastalığı genellikle genetik yollar ile bulaşmaktadır. Ailede eğer bu hastalığa sahip bir kişi varsa onun çocuklarında bu hastalığa sahip kişilerin olma olasılığı yüksektir. Bu hastalık sahibi kişiler genellikle beyinlerinde olduğunu düşünürler ama yapılan testler sonucu beyin testleri genellikle temizdir. Parkinson hastalığından ayıran önemli bir ayrıntı da budur. Kan tahlili sonucu bu hastalık anlaşılabilir. Ayrıca başka hastalıklar için kullanılan ilaçlar da hastalığı tetikleyebilir.

Esansiyel Tremor Hastalığı Tedavisi Var mıdır? Nedir?

Hastalık için kesin bir tedavi yöntemi yoktur, yalnızca bazı ilaçlar ile hastalığın ilerleyişi büyük ölçüde yavaşlatılabilir. Hastalık için başka bir tedavi sayılacak yöntem ise spor yapmaktır. Yapılan spor kasları çalıştırdığı için rahatlık sağlamaktadır. Ayrıca spor yapmak sadece bu hastalık için değil nerdeyse tüm hastalıkları iyi yönde etkilemektedir. Spor yapmayı asla bırakmayın ki sağlıklı bir yaşam sürebilin.

Esansiyel Tremor Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?

Esansiyel Tremor hastalığından korunmak için stresten ve stresli ortamlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Alkol ve sigaradan da uzak durmalısınız. Eğer bu hastalığa sahip değilseniz ve alkol, sigara kullanıyorsanız daha ciddi sağlık sıkıntıları da yaşayabilirsiniz. Sporu nasıl hayatınızın bir parçası haline getiriyorsanız sigara ve alkolü de o şekilde hayatınızdan uzaklaştırmalısınız.