Ev aksesuarları genellikle ev hanımlarının vazgeçilmezi olmuş durumdadır. İş yapılacaksa pratik, obje olarak duracaksa göze hitap ederler. Zira ev aksesuarları denilince bir çok insanın aklına saat, sehpa, tablo vb. eşyalar gelmektedir. Ancak bir çöpten bile aksesuar yapılabilir. Bunu unutmamak gerekir. Her bir obje sanat eseri ya da aksesuarları adayıdır. Dolayısıyla evlerinizde bozulan, kırılan ve tamir edilebilecek her obje elde tutmak gerekecektir. Bunun hakkında sizlere bir çok fikir vereceğiz. Ancak bu maddeleri oluştururken sizlerin evlerinde el aletleri olması gerekmektedir. Çekiç, teflon, elektrik bandı, tornavida vs. tarzında bunun gibi bir çok verebileceğimiz malzeme örneklerindendir. Yapacağımız aksesuarlar için genellikle küçük objeler olur.

“Ev Dekorasyonu Nedir? Dizayn Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” yazımızı okudunuz mu? tıklayın.

Ev Aksesuar Fikirleri

Ev aksesuarları

Ev aksesuarları genellikle salon, oturma odası mutfak ve çok sık rastlanmamakla birlikte banyoda bulunmaktadır. Bu aksesuarlar odalara göre kullanım çeşitliliği olarak farklılık göstermektedir. Örneğin mutfakta bir objeyi doğrama tahtası olarak kullanabilirsiniz. Ancak salonda ancak vitrinde süs maiyetinde koyabilirsiniz.

  • Oturma odası içinde  aksesuar tarzında kullanabileceğiniz malzeme tarzı sehpa modülünde olabilir. Önceliğiniz pinotex boyama olmak şartı ile eski ahşap malzemelerinizi kullanabilirsiniz. Bu fikri beğenmezseniz eğer,  kağıt bant yardımı ile kapatarak boyama işlemlerinde desen verebilirsiniz. Ancak bu iki fikirde de zımparalama işlemini yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın.
  • Mutfak için ev hanımları genellikle büyük tahta kaşık, çatallarını koymak için otantik aksesuarlar almaktadır. Bunu kendiniz yapabilirsiniz. Eğer tenekeden yapacaksanız, siyah elektrik bandını önerebilir. Veyahut ahşap der iseniz fikrimiz sprey boya üzerinedir.
  • Banyo için diş duşa kabin veya küvet  içerisine şampuanlık yapabilirsiniz. Bunu sadece ahşapla yapmalısınız. Desen ya da şekil tamamen sizin fikriniz olmalıdır. Ancak yapacağınız her işlemin sonunda verniklemeniz gerekecektir. Aksi taktirde böceklenebilir, ya da rengi kaçar.
  • Salon için ev aksesuar örneklerine vitrin modellerini boyama olarak örnek verebiliriz.  Bu işlem üzerinde mutlaka desenli pinotex boyası kullanın. Bu kullanacağınız her hangi bir ahşaba hem desen, hem renk verecektir. Aynı zamanda su ve yağmur tarzı solmaya neden olan etkenlerden koruyacaktır.