Ev dekorasyonları gerçekleşirken aydınlatma durumları genellikle atlanmakta ya da önemsenmemektedir. Ancak aydınlatma, ev içerisinde en önemli konulardan biri olup insan sağlığını da doğrudan etkileyen bir faktördür. Buna göre insanlar iyi olmayan aydınlatmalar altında baş ağrısı, göz rahatsızlığı ya da buna benzer çeşitli rahatsızlıklar ile karşılaşabilir. Ev dekorasyonu içerisinde aydınlatma her zaman için önemli bir unsurdur. Buna göre ev inşaat halindeyken, tadilat ya da sıfırdan yapım gibi aşamalarında iken aydınlatma fikirlerinizi de ön plana atmalısınız. Peki aydınlatma nasıl olmalı? Ev aydınlatması nasıl olmalı? Ev aydınlatmasında nelere dikkat edilmeli? Bu gibi sorular hep sorulur. Ev aydınlatmasına karar verirken birçok etkeni dikkate alabilir ve tarzınıza uygun aydınlatma biçimlerinden faydalanabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ev, içerisinde oturma odası, yatak odası, çocuk odası, misafir odası ve salondan oluşan bir yapıdır. Bu gibi yerlere aydınlatmalar yapılarak ortamın olabildiğince kaliteli ışıklarla desteklenmesi ve bununla birlikte de görünümlerinin çok güzel olması sağlanmalıdır. Ev dekorasyonunda aydınlatma olarak ilk güneş ışığından yararlanmanız gerekmektedir. Bunun için de evinizin güneşe bakan tarafta olması gerekir. Ancak her ev aynı olmayabilir. Buna göre evleriniz içerisinde güneş ışığı almayan veya oldukça az alan bölümlere en etkili biçimde aydınlatma araçlarından monte edebilirsiniz. En uygun aydınlatma tercihlerini evinizin her köşesine yayabilir ve siz de hem sağlıklı hem de kaliteli bir biçimde evlerinizde oturabilirsiniz.

Ev içerisinde aydınlatmaya karar verilirken öncelikle ortamın hangi ışıklar alması gerektiğine ve hangi aydınlatma türüne uygun olduğuna karar verilmesi gerekir. Ayrıca ışığın her yana saçılmasını ve odanın her bölümünün aynı oranda aydınlanmasını sağlamak için de konumlandırmayı iyi biçimde ayarlamanız gerekecektir.

Bunun yanı sıra ışığın direkt olarak göze çarpmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun için testler de yapmanız mümkündür. Işık ortamında oturulabilecek konumları tercih ederek oturmalı ve ışığı test etmelisiniz. Bunun içi aynalı aydınlatmalar ya da aksesuarların göze daha zarar vereceğini de unutmamanız gerekir. Çünkü direkt olarak gözü alan bu ışıklar göze zarar vermekte olup insan sağlığını da olumsuz olarak etkileyebilir.

Işık ve Aydınlatma Seçimi

Evin Her Bölümü İçin Ayrı Aydınlatmalar Kullanılabilir mi?

Evlerde yer alan özellikle ev hanımları bu gibi konulara çok daha dikkat etmektedir. Buna göre ev içerisinde yer alan odalar, mutfak ya da salon gibi yerler aydınlatmalar ile zenginleştirilerek  çok daha güze görünümler kazandırılabilir. Buna göre ev dekorasyonları içerisinde her bir bölümü farklı aydınlatmalar ile donatabilirsiniz. Bu tabi kişisel bir tercih olmakla birlikte zevkle de alakası vardır.

Ancak bölüm bölüm gidecek olursak; televizyonun, oturma gruplarını olduğu ve sürekli olarak vakit geçirildiği oturma odasında yer alacak olan aydınlatma sisteminin gözü yormaması gerekir. Çok parlak ışıklar altında olmaması gereken oturma odasında gün içinde özellikle güneş ışığından yararlanılması gerekmektedir. Güneş ışığı çok vurmuyor ve aydınlatma noktasında yetersiz kalınıyorsa bu noktada yarı parlak ışıkları tercih edebilirsiniz. Böylelikle oturma odasında vakit geçirirken siz de ışıktan fazla etkilenmeyecek ve ortam daha kaliteli görünecektir.

Salon ve misafir odası için daha cafcaflı aydınlatma sistemlerinden yararlanılabilir. Çok fazla vakit geçirilmeyen bu odalarda aydınlatma sistemleri olarak göze daha alıcılık katan, güzel görünüm ve kaliteye sahip olan aydınlatma sistemlerini kullanabilirsiniz. Böylelikle dışarıdan içeriye gelecek kişilerin daha kaliteli ve güzel ortamlarda ağırlanması da mümkün olacaktır.

Bir diğer bölüm olan ve fazlasıyla kullanılan mutfakta ise daha sade ışıkların tercih edilmesi gerekir. Ev hanımlarının gününün büyük bölümünü geçirdiği mutfakta sade ama biraz daha parlak ışıkların tercih edilmesi daha iyi olacaktır. Mutfakların güneş ışığı alan yerde olması kişilere ekstra avantaj katacak iken bu sayede ışıklardan da yararlanmış olacaklardır.

Çalışma odalarında ise ışık tercihlerinin daha az parlakta olması tercih edilir. Çünkü gerek ders çalışan gerek bilgisayar başında çalışan gerekse de çizim vs. gibi işlerle uğraşan kişiler çalışmalarına daha iyi odaklanmaları ve rahatsız olmamaları için ışıkların daha az parlaklıkta olması tercih edilmelidir.

Görüldüğü üzere evin içerisinde yer alan her bir bölümün farklı türlerden ışıklarla donatılması insanların gerek sağlığı gerekse de daha rahat olmaları açısından oldukça iyidir. Siz de ev dekorasyonları içerisinde odalarınızın hangi amaçlarla kullanılacağına karar vermeli ve buna göre aydınlatma sistemlerini tercih etmelisiniz.

Sağlığa Uygun Aydınlatmalar Nelerdir?

Ev içerisinde aydınlatma sistemlerinin sağlığınıza olumsuz etki yapmamasına dikkat etmelisiniz. Buna göre ilk olarak evinizin güneş ışığından yararlanmasını sağlayın. Evinizin konumu buna müsait değilse de sizi rahatsız etmeyecek ışıklardan tercih etmeniz gerekecektir.

Aydınlatmalar ev içerisinde olabildiğince önemlidir. Çünkü bir ihtiyaçtır da. Ancak doğru aydınlatma sisteminin tercih edilmesi çok daha önemlidir. Çünkü evlerde genellikle şatafata ve abartıya kaçınılabilir. Bu evinizi her ne kadar şık gösterse bile size özellikle de gözünüze oldukça rahatsızlık verebilir. Ne fazla aydınlık ne de çok karanlık olan ışık sistemlerinden ziyade daha orta halli ışık sistemlerini tercih etmeniz çok daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Avize Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Aydınlatma sistemlerinde ışık kalitesi ve ışık yayılması kadar avize seçimleri de bir o kadar önemlidir. Buna göre ev içerisindeki düzeninizi ve ev yapısını da göz ardı etmemelisiniz. Buna göre evlerinizin salon, mutfak, odalar gibi bölümlerinde tavanların yer ile olan mesafesine bakmalısınız. Bu mesafenin yüksekliğine göre avize tercihi yapılabilir.

Buna göre avizeleri büyük ya da küçük olarak tercih etmeniz de mümkün. Tavan eğer çok yüksek ise büyük olan avizeleri tercih etmeniz gerekecektir. Çünkü büyük avizeler ile ışığı odanın ya da bulunduğu yerin her yerine yayabilirsiniz. Küçük avize tercihinde ışık sadece belli noktalar arasında yayılım gösterecek olup her taraf aydınlanmayacaktır.

Tavan biraz alçakta ve zeminle olan mesafesi çok değil ise avize seçimlerinizi daha küçük boyutlarda gerçekleştirebilirsiniz. Buna göre avizelerden çıkan ışık ortamı aydınlatacak yeterliliğe sahip olup size gerekli ihtiyacınızı da karşılayacaktır.

Görüldüğü üzere ışık sistemlerinin çok daha kaliteli ve sağlıklı olması açısından çeşitli faktörleri bir arada değerlendirmeniz gerekecektir. Buna göre avize seçimleri de bu faktörlerden bir tanesidir. Avizeleri boyutlarına göre evinizin mimarisini de göz önünde bulundurarak tercih etmeniz çok daha yararlı olacaktır. Buna göre siz de bu kriterlere uyarak aydınlatma sistemlerini tercih edebilir ve evlerinizi güzel görünüme kavuşturabilirsiniz.

Özetle

Evler içerisinde aydınlatma sistemleri oldukça önemlidir. Evlerinizin çok daha iyi aydınlanmasını ve sağlığınıza zarar vermeyecek biçimde etki oluşturmasını sağlamak için bu anlamda iyi tercihler vermelisiniz. Evleriniz içerisinde çeşitli bölümlere farklı farklı aydınlatma sistemlerini koymanız size çeşitli avantajlar da sunacaktır. Buna göre her ayır bölümün kendisine özgü aydınlatma sistemi olacak iken bu aydınlatma sistemleri her tarafa ışık saçacaktır. Tabi ev mimarisine uygun ışık sisteminin tercih edilmesi durumunda bu işlem gerçekleşecektir.

Tüm bu bilgiler ışığında da siz de eviniz için gerekli olan aydınlatma sistemlerini seçebilir ve evlerinizde bu sistemleri kullanabilirsiniz.