Her ev hanımının hayali olan evi dekore etmek, maliyetlerinden dolayı tadilat işlemini ertelemektedir. Zira günümüzde malzeme ve işçilik fiyatları bu kadar artmışken vazgeçmemekte elde değil. Şimdi sizlerle tadilat yaparken fiyatların ne kadar mâl olacağını belirteceğiz. Bu işlemi yaparken ortalama fiyatlardan bahsedeceğiz. Çünkü bilindiği üzere ne kadar pahalı bir malzeme kullanırsanız veya ne kadar çok m^2 (metre kare) fazladan işlem uygularsanız; o kadar da çok maliyet de artacaktır.

Mutfak Tadilatları Maliyetleri

Günümüz evlerinde mutfaklar genellikle küçüktür. Gerek belediye projeleri gerek mimar çizimleri, gerek zamanında evleriniz yapılırken bütçe yetersizliğinden. Bunun gibi bir çok değişik neden olabilir.

Öncelikle mutfak tadilatı yapılırken, tezgah dolaplar ve balkonu mutfağa dahil etme projeleri çizilir. Şu an ki ortalama fiyatlar bağlamında, sıradan bir mutfak dolabı yaklaşık maliyeti 5 Bin TL, orta halli bir mutfak dolap maaliyeti 8 Bin TL, lüks bir dolap maliyeti ise 12 Bin TL’dir. Tezgah mermer dahil, ortalama; sıradan malzeme ile 1500 TL, orta halli bir tezgah 2500 TL, lüks bir tezgah (duvar taşları vs.)  ise yaklaşık 6000 TL’dir. Zira mutfak büyütme işleminde ortalama 3500 TL’ye tekabül etmektedir.

Bu ortalama fiyatlar ile;

  • Sıradan bir mutfak tadilatı yaklaşık: 10.000 TL
  • Orta halli mutfak tadilatı yaklaşık   : 14.000 TL
  • Lüks bir mutfak tadilatı yaklaşık     : 21.500 TL

Banyo Tadilatı Maliyetleri

Tadilat denilince, hemen akla gelen bir diğer yer banyodur. Burada fayans, duşa kabin ve dolaplı tezgah gibi eklentiler düşünülebilir. Tabi banyo tadilatı da çok zahmetli olmaktadır. Birde duşa kabin düşünen insanların; öncesinde küvetleri var ise bu durum nerdeyse 3 katına çıkmaktadır. Zira küvetlerin altını genelde doldurmak için moloz atıkları ile doldurulmaktadır. Bu durum hem toz, hem kırım sonrasında meydana gelebilecek moloz kalıntıları işinizi daha da zorlaştıracaktır. Fiyatları incelemek istersek

Sıradan fayans, duvarlar ve yer dahil  banyo ölçülerine göre fiyatı  yaklaşık 2000 TL’dir. Orta halli bir fayans,  duvarlar ve yer dahil fayans yaklaşık 3500 TL’dir. Zira Lüks bir fayans, duvarlar ve yer dahil yaklaşık 6000 TL’dir. Duşa kabin seçiminde, genellikle tekne, cam, polyester olması ve ölçüleri gibi etkenler maliyetini belirlemektedir. Ancak sizler için 90×90 ölçülerinde bir duşa kabinden yola çıkarak maliyetleri belli edeceğiz. Sıradan bir duşa kabin fiyatı isteğe bağlı teknesi dahil yaklaşık 1000 TL’dir. Orta halli bir duşa kabin fiyatı isteğe bağlı teknesi dahil yaklaşık 2500 TL’dir. Lüks bir duşa kabin fiyatı isteğe bağlı teknesi dahil yaklaşık 5000 TL’dir. Dolaplı tezgah için 80 cm ölçüsünü baz alarak fiyatlandırma işlemini gerçekleştireceğiz. Zira marka ve kalite olarak kategoriyi biçimlendirebilirsiniz. Sıradan bir dolaplı tezgah yaklaşık 750 TL’dir. Orta halli bir dolaplı tezgah yaklaşık 1500 TL’dir. Lüks bir dolaplı tezgah yaklaşık 2000 TL’dir.

  • Sıradan bir banyo tadilatı yaklaşık    : 3750 TL
  • Orta halli bir banyo tadilatı yaklaşık : 6000 TL
  • Lüks bir banyo tadilatı yaklaşık         :13000 TL