Günümüzde yeterli kadar spor salonu olmasına rağmen çoğu kişi ya zamanlarının olmadığından ya da fiyatların çok fazla olduğundan dolayı spor salonlarını kullanamıyorlar. Devlet tarafından parklara yapılan aletlerin de yeterli olmayacağını düşünüyorlar. Bu nedenle kişiler ise evde etkili spor yapma adına adım atmak istiyorlar. Bizlerde bu yazımızda evde nasıl etkili spor yapacağınızı sizler ile paylaşacağız.

Evde Etkili Spor Nasıl Yapılır?

  • Her şeyden önce kararlı olmanız gerekiyor. Eğer sporunuzu kararlı bir şekilde yapmazsanız aksamalar meydana gelir. Bu şekilde yapılan sporunda yüksek ihtimalle bir faydasını göremezsiniz.
  • Bir sonraki adımınız ise gerekli ekipmanlar sahip edinmek olmalıdır. Günümüzde neredeyse her şehirde spor ekipmanları satan bir mağaza mevcuttur. Eğer mağaza mevcut değilse İnternet aracılığı ile de bu ekipmanlara kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Gerekli ekipmanları daha masrafsız ve kaliteli bir şekilde evde yapmak istiyorsanız Evde Spor Aleti Yapımı  yazımızdan kolay ve pratik bir şekilde spor ekipmanı yapabilirsiniz.
  • Bir başka etkili spor yapma yöntemi ise toplu olarak spor yapmaktır. Siz sporu evde içinde yaptığınız için bu topluluk aileniz olacaktır. Aileniz ile yaptığınız sporda birbirinizi motive ettiğinizden dolayı yaptığınız spor etkili olacaktır. Hem de ailenizle yaptığınız için onlar ile daha fazla beraber vakit geçirmiş olursunuz.
  • Yaptığınız sporu düzene koyduktan sonra yapmanız gereken diğer bir konu ise gittikçe kendinizi zorlamalısınız. Yani başladığınız sporu devamlı aynı oranda yapmamalısınız. Örneğin başlangıçta 5-10 arası mekik çekmeye başlarsanız 2-3 hafta sonra bu sayıyı 15-20 mekiğe çıkarmalısınız.

Bu bölümde yer alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde yaparsanız ilerleyen zamanlarda mutlaka bir gelişme olduğunu göreceksiniz. Ayrıca sadece bunlarla sınırlı kalmayıp sizi mutlu eden şeyleri de bu başlık altına ekleyebilirsiniz. Örneğin spor yaparken müzik dinlemek birçok insana mutluluk verirken bazı insanların da verimini düşürmektedir. Sporu yapan sizlersiniz bu nedenle kendiniz nasıl rahat ediyorsanız bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

Evde Yapılan Bazı Spor Çeşitleri

1- Plank

Doğru Bir Şekilde Plank Yapımı

Spor dendiği zaman etkili bir yöntem plank çoğu kişinin aklına gelir. Plan, ayaklarımızı dümdüz uzatıp kolları omuz genişliğinde açtıktan sonra dirsek bölümünden kolunuzu ileriye doğru uzatıp beklemektir. İlk yaptığınızda durma süreniz kısa olabilir ama ilerleyen zamanlarda bu süre oldukça fazla olacaktır.

2- Şınav

Doğru Şekilde Şınav Çekme

Şınav, çocukluğumuzdan beri yaptığımız bir harekettir. Aynı plank gibi pozisyon alıyoruz ama bu harekette kollarımızı ileriye doğru uzatmıyoruz ve kolumuzu hiç kırmadan dimdik bir şekil veriyoruz. Bu sayede de kol kaslarımız düzenli bir şekilde yaptığımız sürece gelişiyor.

3- Mekik

Evde Etkili Bir Şekilde Spor Yapma

Sırt üstü bir şekilde yattıktan sonra vücudunuzu dümdüz olacak şekilde ayarlıyoruz ve bacaklarımızı hafif kırıyoruz. Daha sonra belimizi bükmeden ve hiç bir yerden destek almadan öne doğru kalkıyoruz. Bu işlemi belirlediğiniz hedefe ulaşana kadar tekrarlıyoruz. Bu hareketin sonucunda karın kasını geliştiriyoruz. Ayrıca karın bölgesindeki yağlardan da kurtulmuş oluyoruz.

4- İp Atlama

Etkili Bir Spor Nasıl Yapılır?

İp atlamak deyince akıllara hemen çocukluğunuz geliyor diye tahmin ediyorum. Bu tahmin sonucunda da yanıldığımı zannediyorum. Çocukluğunuzda eğlenmek için atladığınız ip günümüzde spor olarak yetişkinler tarafından tercih edilenler arasında olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. İp atlamanın tanımını yapmak gerekirse de elinize aldığınız ipi belirlediğiniz hedef kadar etrafınızdan geçirmek diyebilirim. Bu sayede kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Ayrıca kilolarından kurtulmak isteyenler için de en önemli spor çeşidi diyebiliriz.

5- Dambıl Çalışması

Evde Dambıl Çalışması Yapma

Dambıl, kol kaslarınız için en etkili spor çeşididir. Düzenli olarak şınav çektikten sonra dambıl çalışması yaparak kol kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Dambıl çalışırken tek kol veya çift kol olarak çalışabilirsiniz. Başlangıçta tek kol çalışmak daha mantıklıdır. İlerleyen zamanlarda zaten çok rahat bir şekilde çift kol çalışacaksınız. Ağırlıkları kendi durumunuza göre ayarlayabilirsiniz.