Uzun bir karantina sürecinin ardından çoğu kişi kilolarından şikayet etmeye başladı ve kilolarından kurtulmak için spor yapmaya başladılar ama gerekli spor aletleri çoğu kişide mevcut değildi. Karantina bitmesine rağmen spor salonları ve diğer spor yapma alanları hala riskli ortamlar arasında yer alıyordu. Bu nedenle de çoğu kişi zayıflamak için kendi sağlığını riske atmak istemiyor. Bu karar oldukça doğru ama artan kilolara hala çözüm bulamayan kişiler çok hızlı bir şekilde soruna çözüm bulmaya çalışıyor. İnternet üzerinden ve spor aleti satan mağazalardan ekipman almak isteyen kişiler de fiyatları gördükten sonra satın almaktan vazgeçiyorlar. Bundan dolayıda çoğu kişi evde spor aleti yapımını merak ediyor. Araştırmaları sonucunda bazı kaynaklarda evde spor aleti yapımının çok zor olduğunu görüyorlar. Bu yazımızda ise spor aleti yapımının göründüğü kadar zor olmadığını ve basit ve pratik bir şekilde yapıldığını sizlere göstereceğiz.

1- Evde Pratik Dambıl Yapımı

Spor ekipmanı dendiği zaman akıllara ilk olarak dambıl geliyor. Dambıl yapmak istiyorsanız en basit ve pratik olarak su şişesi kullanabilirsiniz. Kendinize göre ağırlık ayarlamak istiyorsanız şişenin içerisine kum doldurabilirsiniz. Ağırlığı arttırmak veya azaltmak için püf nokta ise şişenin içerisine konulan kumu ıslattıktan sonra şişeye koyarsanız ağırlığını arttırmış olursunuz. Şişenin içerisine kum yerine başka maddelerde koyabilirsiniz. Örnek bir kaç madde vermek gerekirse su ve kuru bakliyat ürünleri bu maddelerin başında yer almaktadır.

Dambıl yapmanın bir diğer yolu ise bir demir çubuğun iki kenarına beton koyarak yapılabilir. Bu yöntem diğer yola göre biraz daha zahmetlidir ama kullanım süresi daha uzun olabilir. Hem bu yöntem ile demir çubuğun boyutunu uzatarak istediğiniz kilolarda halter bile yapabilirsiniz. Bu yöntemlerde de gördüğünüz gibi evde spor aleti yapımı gözüktüğü kadar zor değilmiş.

2- Evde Pratik Atlama İpi Yapımı

Evde yapabileceğiniz bir diğer eşya ise ip. İp denince basit bir şey olarak gelse de kilolarınızdan kurtulmanız için en etkili yöntemlerden birisi diyebiliriz. Annenizin kazak ördüğü iplerden bile kolaylıkla atlama ipi yapabilirsiniz. Herhangi bir yerden elde ettiğiniz ipin inceliğine göre de kat kat kalınlığını ayarlayabilirsiniz. Daha sonra ipin kalınlığını ve boyutunu ayarladıktan sonra elinizi tuttuğunuz yerleri bir esnek plastik yardımıyla sarabilirsiniz veya kendinize özgü bir renk görünümü istiyorsanız bantla sardıktan sonra boyayabilirsiniz. Bu alet ise evde yapılan en basit alet olarak gözükür.

3- Evde Pratik Esnek İp Yapımı

Bu ip için evde yapabileceğiniz çok fazla şey yok fakat herhangi bir alışveriş mağazasından kolaylıkla elde edebilirsiniz. Evde yapılabilen eşyalar arasına koymamızın sebebi ise çeşitli malzemeler yardımıyla tutmak için yer yapabilirsiniz ve kendinize özelleştirebilirsiniz.

Her evde yapabileceğiniz birkaç adet ekipmanı sizler için sıraladık. Bu ekipmanların yanı sıra marangozluk işinde beceriniz var ise daha çeşitli aletler yapabilirsiniz. Bu aletleri yaptıktan sonra da düzenli olarak spor yaparsanız karantina kilolarında  yüksek ihtimalle kurtulabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz diğer içerikler için Bibilgin takip etmeye devam edin. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.