Ev Hanımlarının evlerini tadilata sokma ve dekorasyon yapma konularında bir hayli heyecanlı olduğunu görmekteyiz. Dekorasyonun kelime anlamı bir yeri süslemektir. Bu kadar basit anlamlı bir eylemi harekete geçirirken bir çok noktasını dikkatli ele almalıyız. Aksi taktirde hem emeğiniz, hem zamanınız, hem de maddi boyutta bütçenize zarar verebilir. Bibilgin.net ailesi olarak bu konulara değinirken öncelikle nelere dikkat edilmesi gerektiğinden başlayacağız.

Ev Dekorasyonu yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Öncelikle evimizi dekore ederken işlenecek renk, malzeme ve doku seçeneklerini bir arada düşünüp değerlendirmek gerekir. Nasıl bir girişim uygulayacaksanız o duruma uygun tarzda mobilya tercihi yapılmalıdır. Bir diğer önemli husus aydınlatma ve ışıklandırma durumlarıdır.

Bununla beraber pratik fikirler üretirken ışıklandırmaya uygun diğer taraftan duvar dekorları oluşturabilirsiniz. Duvar için, resim tabloları ve posterler ile sanata için yer oluşturabilirsiniz. Sanat objelerini dekoratif fikirlerle sunuma hazırlarken özel dekoratif raf modeli tasarlayıp fark yaratan stilleri bir araya getirebilirsiniz.

Unutmamanız gereken tek bir şey olmalı; yapacağınız en ufak bir işlem bile evinizin havasını değiştirecektir.

Renk, Malzeme ve Doku Bir Arada Değerlendirmek

Renk seçmenin önemi elimizdeki malzeme ve objelere uygun seçmekten geçer. Ancak renk seçmek ne kadar önemli ise uygulayacağımız rengin ham maddesi yani boyanın kalitesi bir diğer kriterdir. Öncelikle boya seçimi yaparken dikkat edeceğimiz hususlar şunlardır:

 •  Mobilyalarımız koyu tonda ise mutlaka ipek(yarı mat)boya tercih etmeliyiz. Bu renk seçiminde bize ışıklandırmanın yanında mekan içerisinde ferahlık sağlayacaktır.
 • Televizyon gibi teknolojik malzemelerin arkalarını farklı bir renk düşünüyorsak mutlaka mat boya tercih etmeliyiz. Aksi takdirde gözümü televizyondan çok boyanın parlaklığı yoracaktır.
 •  Evimizde çocuk, yaşlı gibi sağlık konusunda hassas davranacağımız kişiler var ise mutlaka anti bakteriyel boya kullanmalıyız. Bu boyaların anti bakteriyel özelliği yanında; anti mikrobiyel olması, artı metrekare avantajı sağlaması gibi bir çok özelliği de sizlere sunmaktadır.
 •  Boya seçerken en önemli kurallardan biri de silinebilir olma özelliği olmasını dikkate almalısınız.
 •  Eğer evinizin bazı kısımları sadece güneş alıyorsa yarı-mat boya tercih etmelisiniz.
 •  Eğer eviniz tamamen güneş alıyorsa mutlaka mat boya tercihiniz olmalıdır.
 •  Tavanlar ve stropiyerler için ultra beyaz tavan boyalarını tercih etmelisiniz.

Boya tercihimiz bu şekilde olmalıdır. Kalite her zaman rahatlık ve konfor getirecektir. Renk konusunu ele alırken öncelikle mekan içerisindeki objeleri ele alıp değerlendirmek gerekir. Renk seçimi için dikkat edeceğimiz hususlar şunlardır:

 •  Mobilyalarınız beyaz yada krem tonlarındaysa bej renkleri oda içerisine ferahlık katacaktır. Bununla beraber açık gri tonlarını da değerlendirebilirsiniz.
 • Dekoratif raf modellerini sütun olarak arkasını birbirine yakın açık ve koyu ton renkleri ile boyayabilirsiniz. Bunu kağıt bant yardımı ile profesyonel bir şekilde halledeceksiniz.
 • ⦁ Ev içerisinde çalışma odalarını koyu renkler yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu sizin odaklanmanızı ve kağıt vb. ürünler üzerinizde dikkatinizi arttıracaktır.
 • ⦁ Stropiyer ve tavan arasında desenlerinizi farklı renkler ile boyamanız hem stropiyerlerinizi ortaya çıkartacak hem de tavanınıza ayrı bir hava katacaktır.
 • İç mekanda kolon, kiriş ve teknolojik alet (televizyon vs.) arkalarını zıt renkler yapmaktan kaçınmalısınız. Bu size fayda sağlayacaktır. Yapmanız gereken tek bileşimi şu şekilde aktarabiliriz:

Renk tercihi tamamen sizlerin :

 1. Açık gri-koyu gri (antrasit gri)
 2. Kum beji- Açık Şampanya
 3. Açık Lila- Gizemli Lila
 4. Beyaz-Kırık Beyaz
 5. Bodrum Mavisi-Okyanus Mavisi
 6. Kırık Beyaz- Dingin Gri

Renk uyumunu örneklerdeki gibi düşüne bilirsiniz.

Aydınlatma(ışıklandırma) Mobilya Üzerinde Etkisi

Işıklandırma işlemini dikkatle dinlemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü doğru renk ve doğru mobilya korelasyonunu oluştursanız bile yapacağınız yanlış ışıklandırma bu durumu negatif hale döker. Işıklandırmayı genellikle sarı ve beyaz renk olarak düşünülüyor. Işıklandırmada dikkat edilmesi gereken husus; renkten ziyade daha çok çok konumu olmalıdır.

Duvardan verilecek ışıklandırma ile tavandan verilecek ışıklandırma odanızda bambaşka bir görünüm katacaktır. Objeler ile bunu süslemede deneyebilirsiniz. Tadilat öncesinde tesisat işlemi yapılmadan en doğru karar bu olacaktır.

Dekorasyon İçin Dekoratif Objeler

Dekoratif objeler kelime anlamıyla süsleme işlemidir. Daha açıklayıcı bir cümlede olmayacağını düşünüyoruz. Sizlerin takdirine kalmış süsleme işlemi için püf noktalardan bahsedeceğiz. Dekoratif objeler ev içinde eşya olarak kullanmadığımız bütünlük biçimi olduğunu da söyleyebiliriz. Bu; duvar kaplaması, süs çiçeği, antika aydınlatmalıklar vb. eşyalar verebileceğimiz basit örneklerdendir. Ev içinde süsleme için kullanılabilecek objeler;

 •  Duvar kaplamak oda içerisinde boya yapmadan havasını değiştirebilir.
 •  Oda ortasında antika tarzı bir sehpa. Sehpa seçimi yaparken öncelikle mutlaka kanepeler ile uyumuna dikkat edilmeli.
 •  Duvar saatleri şekil bakımından ayrı bir zaman dilimi kattığını söyleyebiliriz.
 •  Parkenize uygun, yün Halıları biçiminde kullanılan küçük ama kısa halılar.
 •  Hiç çalışmasa bile koltuk aralarında duran aydınlatma fenerleri.
 •  Süs çiçekleri evinize hem bir hava hem de size bir arkadaş olacaktır.
 •  Tablolar odanızın içerisinde sanatsal bir boyut katacaktır.
 •  Avize seçimleri çok önemlidir. Bu odanızın hem ışığı hem de dekoratif bir görünüm ile sizleri memnun edecektir.
 •  Dekoratif raf örnekleri duvara uygulayabilir ve burada hobilerinizi sergileyebilirsiniz.
 •  Şehrinize ait meşhur heykelimsi objeleri masa ve dolaplar içerisinde sergileyebilirsiniz.

verebileceğimiz örnekler arasında yer alır. Sizin geliştirebildiğiniz farklı bir tasarım var ise mutlaka yorumlarda bizlerle paylaşın.