İşten veya okuldan eve geldiniz, çok yorgunsunuz ama canınız sıkıldı ve yapacak bir şeyler bulmak zorundasınız. İşte tam o anda aklınıza film izlemek geliyor. Film, günümüzde nerdeyse tüm insanların vakit geçirmek için kullandığı bir buluş haline gelmiştir. Filmler ilk olarak hayatımıza sinemanın bulunması ile girdi. İlk sinemayı ise 28 Aralık 1895 yılında, Fransa’nın Paris kentinde Lumiere kardeşler bulmuştur. Artık sinemanın bulunması ile birlikte toplumda büyük bir değişim meydana gelmiştir. İlk sinemalar herkesin evinde mevcut değildi. Eğer sinemada film seyretmek istiyorsanız herkesin bulunduğu bir ortamda seyretmek zorundasınızdır.

Sinema bulundu ama orada görüntülemek ve insanların mutlu olmasını sağlamak için sinemada bir şeyler oynatmak lazım. İşte tam bu anda sinemada oynatılmak üzere filmler çekilmeye başlanmıştır. Sinemada oynatılmak üzere çekilen ilk film ise bir tren istasyonu belgeselidir. İsmine film denmiş ama tren istasyonu film belgeseli dendiği zaman günümüzdeki filmler aklınıza gelmesin. Bu filmin bir konusu bile mevcut değildi ama ilk olduğu için insanları mutlu etmişti ve heyecanlandırmıştı.

Kısaca filmin tanımından da bahsetmek gerekirse film, ardı ardına gelen görselleri hızlı bir şekilde oynatarak ortaya çıkan görsel harekettir. Dünya’da izleyicilerin önüne çıkarılan ilk film tarzı yapı Edison Laboratuvarı’nda yayınlandı. Film günümüzdeki filmlere göre çok ilkel yapı halindedir. Film yalnızca bir kutu üzerindeki küçük bir delikten seyrediliyordu. İzlemek için uzun bir süreye de gerek duyulmuyordu çünkü hareketler kısıtlıydı ve bu kutuda yalnızca eğilip gülümseyen bir adamın görüntüsü mevcuttu.

İşte günümüzde çoğu kişinin izlemekten mutlu olduğu filmin tarihi ve tanımından bahsettik. Şimdi ise biraz da filmlerin nasıl yapıldığından bahsedelim.

Filmler Nasıl Yapılır?

Filmlerin yapılması veya çekilmesi için ilk önce bir senaryoya ve bu senaryoyu çok iyi oynayabilecek uygun bir oyuncu kadrosu gerekir. Günümüzdeki film yapımcılarının kullandığı 5 maddelik bir sıralama mevcut. Eğer yapımcılar bu aşamaları doğru bir şekilde takip ederse yüksek ihtimalle başarılı bir film ortaya çıkaracaklardır. Bu aşamaları sırlamak gerekirse:

1- Geliştirme- Development

2- Yapım Öncesi- Pre Production

3- Yapım- Produciton

4- Yapım Sonrası- Post Production

5- Dağıtım- Distribution

Filmlerin yapılışından da kısaca bahsetmek gerekirse şu sözleri kullanabiliriz. Eğer başarılı bir aksiyon filmi çıkarmak istiyorsanız başarılı bir oyuncu kadrosunun yanı sıra başarılı bir de montaj ekibine sahip olmalısınız. Aynı şekilde bilim kurgu filmi için de aynı özellikte kadroya sahip olmalısınız. Yani demek istediğim filminizin konusunu belirledikten sonra oyuncu kadrosunu rollere göre seçmelisiniz. Yukarıda bahsettiğimiz maddeleri de doğru bir şekilde yaptığınız sürece başarısız bir film yapma ihtimaliniz çok düşüktür.

Film Türleri Nedir?

Film yaparken hitap ettiğiniz hedef kitleyi tanımak zorundasınız. Hedef kitleyi tanıdığınız zaman ise o kitleye göre film oluşturmalısınız. Film türleri sayesinde ise hedef kitle hangi filmlerin kendisini mutlu edeceğini rahat bir şekilde bulabilir. Yani her şeyin sınıflandırılması kolaylık sağladığı gibi filmlerin sınıflandırılması da izleyicilere kolaylık sağlamaktadır. Film türleri şunlardır:

1- Aksiyon

2- Macera

3- Animasyon

4- Çocuk

5- Komedi

6- Suç

7- Drama

8- Korku

9- Romantik

10- Bilim Kurgu

Bunların yanı sıra birçok tür daha mevcut ama bu türler günümüzde en çok tercih edilen türler arasında sayılabilir. Bu türler tek başına bir filmde olduğu gibi 2 ya da 3 türün birleşmesi ile de bir film ortaya çıkabilir. Örneğin komedi ve romantik türünün birleşmesi ile romantik komedi türü oluşabilmektedir.

Kült Film Ne Demek?

Kült yalnızca film dalı için kullanılan bir terim değildir. Kültün tanımını en basit şekilde yapmak gerekirse, bir eserin başta yalnızca belirli bir toplum içinde meşhur olurken zamanla tüm insanlığa hitap etmesi şeklinde tanımlanır. Örneğin Türkiye’de çekilmiş bir film ilk zamanlarda yalnızca Türkiye içinde izlenirken daha sonraki zamanlarda, diğer dillere çevrildiği zamanlarda tüm Dünya tarafından izlenirse bu filme Kült Film adı verilmektedir.

Film Kültürü Nedir?

Film kültürü, piyasadaki neredeyse tüm filmleri inceleyerek onlar hakkında bilgi sahibi olan ve hatta geçmişte çekilmiş filmleri de izleyerek onları doğru ve dürüst bir şekilde eleştiren kişiler Film Kültürü sahibi insanlar olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde ise film kültürü farklı bir şekil almıştır ve bu şekil çoğu kişinin hoşuna gitmemektedir. Günümüzde her film izleyen kendini kültür sahibi zannetmektedir ama bu tam da öyle değildir. Kültür sahibi insanlar genellikle bu davranışlarını herkese belli etmezler ama kültür sahibi insanlar her şeyi bildiklerini zannederek ileri geri konuşurlar. Eğer film kültürüne sahip olmak istiyorsanız çok dikkatli olmalısınız.