Bugüne kadar yüzlerce savaş filmi çekildi. Kimisi bir uçakta kimisi tankta geçiyordu. Ama hiçbirinde savaştan kaçanlar veya kölelerin gözünden anlatım yoktu. Alanında ilke imza atan bu filmimiz 1862’den 1872 ye kadarki Mississippi’de yaşanan olayları anlatmaktadır. Free State of Jones konusu gereği çok kanlı bir filmdir. İçerisinde bolca çatışma ve savaş sahnesi bulundurmaktadır. Free State of Jones IMDB den 6,9 puan almıştır. İki saati ile boş zaman geçirtmeyen ve çok değerli bilgiler edinmemizi sağlayan özetine geçelim.

Free State of Jones Konusu

Free State of Jones Konusu ve Özeti

Free State of Jones ölüme yürüyen askerleri göstererek başlıyor. Bu askerler vatanı için seve seve canını vermeye hazır askerlerdir. O çatışmada ölmeyen sadece yaralanan askerleri sıhhiyeler taşıyarak sağlık ocağına yetiştirmeye çalışırlar. Bu sağlık ocaklarında boş sedye bulmak neredeyse imkansızdır. Her sedye bacağı veya kolu kopmuş yaralı rütbeliler ile doludur. Filmdeki başrolümüz Newton Knight da tam olarak bu işi yapmaktadır. Newton, vatan için ölmek fikrini hiç de onurlu olmadığını savunur. Arkadaşları onun gibi düşünmese de fikrini değiştiremezler. Bir gece çalılıklar arasından bir çocuk çıkar. Newton’u aradığını söyler. Newton çocuğu görür görmez tanır ve burada ne işi olduğunu sorar. Askerler çocuğun evini yağmalamış ve çocuğu zorla askere almışlar, çocukta kaçıp Newton amcasının yanına gelmiş. Newton çocuğun buralarda uzun süre yaşayamayacağını düşünüp onu kaçırma planı kurar. Ertesi gün hücum yapılacağı sırada hiçbir komutanı dinlemeyip planı uygulayacak iken bir aksilik olur ve çocuk vurulur. Sıhhiyeci Newton çocuğu alır ve sağlık ocağına götürür fakat çocukla ilgilenecek hiçbir doktor bulamaz. Çocuk çok geçmeden ölür. Newton onu bulunduğu yere gömmek yerine evine annesinin yanına götürmeyi tercih eder ve bir katır bulup çocuğu gömmek için askeriyeden kaçar.

Free State of Jones İnceleme

Newton artık bir asker kaçağıdır ve bunun bedeli idamdır. Askere geri dönmek istemeyen Newton, kaçak hayatı sürer. Ölen çocuğun annesiyle bir çocuk yapar. Küçük çocuk bir gün çok ateşlenir ve doktor bulamakta güçlük çekerler. En son buldukları doktor ise zenci bir köledir. Çocuğu sağlığına kavuşturan köle Newton tarafından şimdiye kadar kimseden görmediği ilgiyi görür. Bir gün Newton askerler tarafından yağmalanmaya gelineceğini duyan Newton, eve yardım için gider. Askerler her evdeki yiyeceğin yüzde onunu alma hakkına sahiptir fakat askerler bu kurala uymaz ve neredeyse tüm yiyeceklerini alarak kışın açlıktan ölmeye muhtaç bırakırlar. Newton askerler geldiğinde ilk direnişini üç küçük kızla yapar. Planı işe yarar ve askerler hiçbir şey alamadan geri dönerler. Uzun bir süre kaçak olarak devam eden Newton, bir gün kaçak asker arayan askerlerin radarına girer. Askerler köpeklere sahiptir ve bu köpekler oldukça saldırgandır. Newton tam kaçarken köpeğin biri onu yakalar ve bacağından ısırır. Aldığı yara canını çok yakar ve yürümekte zorlanır. O gün askerlerden kaçmayı başarsa da bu halde uzun bir süre saklanamaz. Tedaviye ihtiyaç duyduğu için köle kadınla buluşur. O kadında Newton’u, kendisi gibi kaçak zencilerin yanına götürür. Bu zenciler iyileşmesine yardım eder ve karşılıklı iyilikte bulunurlar. Ormanda bir bataklıkta saklanan bu zenciler gizlenme konusunda çok iyidirler. Sınıf ayrımlarına karşı olan Newton, zencilerle çok iyi anlaşır ve ikinci direnişi onlarla beraber yapar. Kısa sürede tüm asker kaçaklarını toplar ve gücüne güç katar. Bu direnişi duyan askerlerde kaçmaya başlar ve kaçak sayısında ciddi bir artış yaşanır. Artık hiç kimsenin yiyeceklerine el konulamıyor ve aralarından kimseye zarar gelmeyecek bir durum hâl alır. Filmin devamında bu özgürlükçü birlik ile bu birliği durdurmaya çalışan askerlerin hikayesini izliyoruz.