Cem Yılmaz’ın ölümsüz eserlerinden biri olan Gora, çekildiği yılın çok üstünde bir filmdir. Cem Yılmaz’ın yazdığı ve oynadığı bu filmde pek çok usta isim görmek mümkündür. Gora’daki oyunculuklar bir tarafa, kullanılan görsel efektlerde Türk filmlerin de görmeye alışık olmadığımız cinstendir. Bu konuda Cem Yılmaz’ı tebrik etmek lazım çünkü Türkiye içerisinde denenmemiş işleri yaparak büyük risk alıyor. İçerisinde birçok başarılı yapıma gönderme bulundurması da izleyenlere ayrı bir keyif katıyor. Karakterler birçok kez dördüncü duvarı yıkarak seyircilerle konuşuyor. Unutulmaz Gora replikleri hala birçok insan tarafından kullanılıyor. Gora İMDb’de aldığı puan ile birçok Türk filmini arkasında bırakmıştır. Filmi izleyenler tarafından sıkça sorulan sorulardan biri Gora’nın açılımı hakkında net bir bilgi olmamakla beraber hala gizemini korumaktadır.

G.O.R.A Karakterler

Arif

Halı dükkanı olan Arif, para kazanmak için her yolu denemektedir. Turistlere halı satmak ya da turistik geziler düzenleyerek para kazanmak için iyi derecede İngilizce bilmektedir. Cem Yılmaz’ın canlandırdığı bu karakter oldukça hiperaktif ve konuşkan birisidir.

Komutan Logar

Filmde birçok karakteri olduğu gibi bu karakteri de Cem Yılmaz oynamıştır. Tek bir işte farklı farklı karakterlerin duygularını çok güzel yansıtmayı başarmıştır. Bu karakter, dünyayı bitirmeyi düşünen Goralı bir kötü adamdır. Dünyayı fethetmeden önce Gora’nın başına geçmesi gerekmektedir.

Ceku

Bu filmde Özge Özberk, Ceku adında bir kızı canlandırmaktadır. Gora gezegeninde yaşayan bu kız, dünyalı insanları özellikle Türkleri çok sevmektedir. En yakın arkadaşı Robot 216 ile Türk filmleri izlemeye bayılır. Çok duygusal birisidir, babasının aksine aşka inanır ve aşkı için her şeyi yapar.

Robot 216

Ozan Güven bu filmde bir robotu oynamaktadır. Bu robot, bildiğimiz robotların aksine oldukça insan gibidir. Duyguları vardır, sevinebilir veya ağlayabilir. En yakın arkadaşı Ceku’nun mutluluğunu çok önemser. O da Ceku gibi Türkleri çok sever.

Bob Marley Faruk

Rasim Öztekin eşsiz oyunculuğu ile unutulmaz bir karakter oluşturmuştur. Gora gezegeninde mahkumlara yemek dağıtmakla görevlidir. Uzun yıllar Gora’da yaşamış ve geri dünyaya dönmeye çalışmamıştır.

Filmin Konusu

Başlıca karakterleri tanıdıktan sonra Gora filminin konusuna geçebiliriz. Film, Komutan Logar’ın uzayda süzülen gemisini görmemiz ile başlıyor. Daha sonra Arif’in yanına dünyaya geçiyoruz. Arif her zamanki gibi çeşitli yollardan para kazanmaya çalışırken dükkanını iki İngiliz gelir. Arif elindeki halıları satmaya çalışırken karşısındakilerin İngiliz değil uzaylı olduğu ortaya çıkar ve Arif’i uzaydaki Komutan Logar’ın gemisine ışınlarlar. Ne olduğunu anlayamayan Arif olay çıkarttığı için bayıltılır.

Arif bir hücrede uyanır ve yardım çağırmak için telefonuyla bir tanıdığını arar. Olanları anlatır ve uzayda olduğunu söyler fakat karşıdaki şaka yaptığını düşünüp inanmaz. O esnada bir gardiyan gelir. Onu hücreden dışarı çıkarır ve koğuşa götürür. Arif, tek kaçırılan insan olmadığını anlar ve ortama kaynaşmaya çalışır. Fazla dikkat çektiği için Bob Marley’in gözünden kaçmaz. Kısa sürede arkadaş olurlar ve Arif kaçıp dünyaya dönmek istediğini söyler fakat buralarda uzun yıllar geçirmiş Bob Marley bunun imkansız olduğunu söyler. Arif kafaya çoktan koymuştu ve her yolu deneyecekti. O sırada koğuşa yeni birisi gelir ama insan değildir. Robot 216’yı, Ceku ile ilgili yalan söylediği için Komutan Logar hapse attırmıştır. Komutan Logar Gora’nın başına geçebilmek için Ceku ile evlenmek ister. Ceku, Gora yöneticisinin kızı olduğu için onunla evlenecek kişi yeni kral olacaktır. Ceku Komutan Logar’ı sevmediği için teklifini kabul etmez. Komutan Logar da haince bir plan kurar ve Ceku’yu kendisiyle evlenmek zorunda bırakır. Arif ve arkadaşları Ceku’yu bu kaderden kurtarmak için elinden geleni yapar.