Gece vurgunu hayata tutunamamış Lou Bloom adında bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Dan Gilroy tarafından yönetilen bu film, en iyi özgün senaryo oskarına aday gösterildi. Bu ödülü kazanamamış olsa da filmin kalitesini gösteren birçok ödül almıştır. Senaryosunun eşsizliği ve oyunculukların üst seviyede olması yakaladığı bu başarının kanıtı niteliktedir. Baş rolde Jake Gyllenhaal çok iyi iş çıkartarak karakteri bize yaşatmıştır. Gece vurgunu filminde, aynı jokerde olduğu gibi toplumdan soyutlanmış karakterimizin zaman içerisindeki gelişimini izliyoruz. 2019 yılına damga vuran joker filmini sevenler, bu filme kesinlikle bir şans vermeli.

Gece Vurgunu Filminin Konusu

Filmin başında karakterimizin para kazanmak için girilmesi yasak olan bir alana girerek telleri kestiğini görüyoruz. Telleri arabasına yükleyip, satacağı yere götürürken o alandan sorumlu güvenliği yakalanır. Karakterimiz Lou, kimliğini gösterdiği anda güvenliğe saldırır ve üzerindeki değerli eşyaları aldıktan sonra oradan uzaklaşır. Çaldığı telleri ve demir parçalarını satacağı yere gelir. Pazarlık yaparak elindekileri iyi bir fiyata satmaya çalışır. Pazarlık pek işe yaramasa da elindekilerden kurutulmuş olur. Ticaret yaptığı adama, çalışana ihtiyacı olup olmadığını sorar. Çalışkan olduğunu, kısa sürede işi öğreneceğini ve hızlı bir şekilde kendini geliştireceğini söyler. Fakat karşısındaki adam hırsızlarla çalışmam diyerek teklifini reddeder.  Bunun üzerine adamın dükkanından ayrılır ve arabasıyla uzaklaşır.

Yolda giderken bir kaza görür ve arabasını durdurur.  Arabasından inip kaza yapmış araca yaklaştığında olayı kameraya kaydeden habercilere rastlar. Zaten iş arayışında olan Lou, habercilerle konuşarak iş hakkında bilgi edinmeye çalışır. Haberciler kendilerine rakip çıkmasını istemedikleri için işin zorluklarını anlatır ve bu işe girmemesini önerirler. Lou bu sözleri pek önemsemez ve bu işte iyi para olduğunu anlar. Ertesi gün bir plajdan yarışçı bisikleti çalar. Her zamanki gibi sıkı bir pazarlık yaparak 800 dolar, yanında kamera ve telsiz karşılığında bisikleti satmayı başarır. Polis telsizi sayesinde anında öğrendiği olayları çekmek için olayın yaşandığı yere gider. Bu işte daha yeni olduğu ve birçok kuralı bilmediği için polisler tarafından durdurulur ve alandan uzaklaştırılır. Pes etmeyerek yetişebildiği olayları çekmeye devam eder.  Bir olay yerine gittiğinde oraya kendisinden daha önce gelmiş ve çoktan çekim yapmaya başlamış başka bir haberci görür. Sonradan gelmesine rağmen kamerasını açık görüntü almaya başlar. Rakibi olan kameramandan daha iyi görüntü alabilmek için olayın yakınına iner. Bu kadar yakın çekim yapması polisleri rahatsız eder ve ikisini de alandan uzaklaştırır.

Aldığı görüntüleri satmak için bir kanalın ofisine gider. Çektiği görüntüyü satmak için tüm yayından sorumlu olan Rina Romina ile konuşur. Rina görüntüleri izlemeden önce olayın nerde geçtiğini sorar. Lou görüntüsünü aldığı olayı anlatır. Rina bunun üzerine görüntüleri seyretmek istemez çünkü elinde yeterince görüntü bulunmaktadır. Lou aldığı bu cevabı kabul etmez ve ısrarla izlemesi gerektiğini söyler. Rina ısrara dayanamayıp kayıtları izlediğinde gördükleri çok hoşuna gider. Bu görüntüleri hemen ana haber olarak yayınlamak ister çünkü içerisinde bol miktarda kan bulunduğu için çarpıcı bir haber olacaktır. Lou 250 dolar karşılığında ilk çekimini satmayı başarır. O gün habercilik hakkında Rina tarafından çok değerli bilgiler edinir. Artık nasıl olayları takip etmesi gerektiğini bilen Lou, zamanla kendini çok geliştirir. Git gide daha çok haber satmaya başlayan Lou iyi para bu işlerden iyi para kazanmayı başarır. Kamerasını daha iyi bir profesyonel kamera ile değiştirir ve işinde kendisine yardım etmesi için bir çalışan alır. Bu çalışanı stajyer olarak aldığı için maaş ödemez. Stajyeri ile rakiplerini eleyerek olayın yaşandığı yere ilk gitmeyi başarır. Lou daha fazla para kazanabilmek için elinden geleni yapar ve en sonunda büyük bir olay yaşanır. Gece vurgunu konusu buraya kadardı. Yaşanan olayı merak edenler hemen filmi açıp izleyebilirler.