Bazen gün içerisinde hiç halimiz olmaz ve içimizden hiç şey yapmak gelmez. Bu da bizim mutluluğumuzu mahveder. Eğer bu durumları sıklıkla yaşıyorsanız ve daha bundan kurtulmanın yolunu bulamadıysanız, makalenin geri kalan kısmını dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.

1-Uyku Programı Oluşturun

Gün içerisinde enerjik halde olmak istiyorsanız, günde yaklaşık 8 saat uyuyun. Bu 8 saatlik uyku için önemli olan bir etken ise gündüzleri uyumamaya dikkat gösterin. Güne ne kadar erken başlarsanız, bir o kadar da enerjik olursunuz.

2-Gün Arasında Molalar Verin

Geceleri iyi uyumadığınız takdirde gün içinde kendinizi iyi hissetmeniz mümkün değildir. Eğer herhangi bir yerde çalışıyorsanız gün içerisinde küçük molalar vererek, zinde kalabilirsiniz.

3-Egzersiz Yapın

Yorgunken yatağa uzanmak yerine, günün o saatinde kalkıp spor yapmayı deneyebilirsiniz. Dışarıda birazcık yürüyüş yapmak, vücudunuzu uyandırmanın ve şarj etmenin en iyi yoludur. Ek bir yararı olarak da, temiz hava ve güneş ışığında egzersiz yapmak ruh halini yükselten endorfinleri ortaya çıkarır, bağışıklık sistemini ve metabolizmayı da artırır.

4-Sigara Kullanmayın

Sigara içmek sadece sağlığınız için kötü olmakla kalmaz, aynı zamanda gün içinde daha yorgun hissetmenize neden olabilir. Nikotin bir uyarıcıdır; kalp atış hızını ve kan basıncını arttırır, ayrıca uykusuzluğa katkıda bulunabilir. Kafein gibi nikotin de gittiğinde enerjinizin çökmesine ve yorgunluğa neden olabilir.

5-Bolca Su Tüketin

Yorgunluk dehidrasyondan kaynaklanabilir. Bu nedenle, gün boyunca daha aktif hissetmek için su içmeniz yararlı olacaktır. Doktorlar günde 8 bardak su önermektedir. Her yemeğe büyük bir bardak suyla başlamayı hatırlatmak için büyük bir su şişesini elinizde tutmaya çalışın. Bu, vücudunuza her saat enerjik kalması için gerekenleri verecektir.