Günümüzde kadın erkek fark etmeden hepimiz cildimizin güzel görünmesini istiyoruz. Cildimiz bizim özgüvenimizi tazeleyen, sağlığımızı ve albenimizi yansıtan en önemli parçamız. Güzel bir cilde sahip olmanın yolları sandığımız kadar zor değil.

Etkilendiğimiz kişi ile ilk buluşmamızda ilk dikkat çeken noktamız cildimizdir, ilk iş görüşmesinde mülakat sağladığımız kişiler kişisel bakımımıza bakacaklardır ve onlar için bu konuda en önemli ipucumuz cildimizdir ve katıldığımız bir davette genellikle kişilerin ilk dikkatini çeken, her sabah uyandığımızda her akşam uyumadan önce aynada kendimize baktığımız da en çok gördüğümüz parçamız, cildimiz bizim için zannettiğimizden çok daha fazlası aslında. Kişiler cildimize baktığında bizim kendi bakımımız için ayrılan vakti ve özeni, kişisel sağlığımızı, psikolojik durumumuzu anlarlar. Sağlıklı ve bakımlı bir cilt demek karşı tarafta olumlu ve pozitif etkiler sağlamak demektir. Peki bunlar için ne yapmamız gerekli? Sizler için hazırladığımız 13 bilgiye dikkat ederek sağlıkla ışıldayan, pürüzsüz ve bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Üstelik hepsi doğal ve makyaj malzemelerine ya da cilt bakım merkezlerine ödediğiniz tonlarca bütçenin çok çok altında tutarlarda.

Güzel ve Sağlıklı Bir Cilt İçin 13 Bilgi!

Güzel cilde nasıl sahip olunur?

 • Tanışmak
  Cildinizi tanıyor olmanız gerekli. Cilt tipi ve cilt yapınızı tanıyor oluşunuz sürecinizi çok kolaylaştıracaktır. Böylelikle neye ne kadar ihtiyacı olduğunu bilirsiniz ve nelerden uzak durmalısınız, nelerden arınmalısınız bunları tanımış olursunuz. Örneğin kuru yapıda bir cilt yapısına sahipseniz daha yüksek neme ihtiyacınız vardır, yağlı bir cilt yapısına sahipseniz beslenme düzeninizi de ona uygun şekillendirmeli ve bunun için gerekli olan bakımları uygulamalı ve cildinizi fazla yağdan arındırmalısınız.
 • Cildiniz İçin En Önemli Besin; Su
  Her cilt tipinin ihtiyaç duyduğu bir su oranı vardır fakat gerek bilimsel olarak gerek geleneksel olarak hafızalarımızda yer edinen en az 3 – 3,5 litre su oranını günlük olarak tüketmeye özen gösterin. Bunun içerisine katacak olduğunuz salatalık, limon gibi sağlıklı sebze ve meyvelerden gelen mineralleri de cildinize kazanım edebilirsiniz. Aynı zamanda vücudunuz için de güzel bir detoks olacaktır.
 • Alışkanlıklarınızı Değiştirin
  Bu zamana kadar her ne yapıyorsanız onları değiştirmelisiniz. Cilt tipinize uygun besin değerleri tüketmeli, cildinizin ihtiyacı olduğu hava akımı sağlamalı bu sebeple kullandığınız makyaj malzemelerin ya da makyaj yapma rutininizi değiştirmelisiniz. Böylece yaşam biçiminizle cildinizin sağlığını değiştirmiş olursunuz.
 • Uyku, uyku, uyku!
  Uyku düzenimiz bedenimiz ve zihnimiz için en önemli etkenlerin başında gelir. İyi uyku düzeni sağlanamaz yahut yeteri kadar uyku alınımı yapılmazsa eğer, göz altlarınızdan başlayarak cildiniz sinyaller vermeye başlar ve cilt sağlığınız dengesini yitirir. Bu sebeple zihninizi ve cildinizi dinlendirmeniz gereklidir. Ne kadar ihtiyacınız olduğunu tespit etmek için gerekli denemeler yaparak bunu tespit edebilirsiniz.
 • Sevin!
  Ruh sağlığınızın tüm bedeniniz ve zihniniz için çok fazla yeri var. Kendinizi, size ait olan her bir şeyi sevin, cildinizi de sevin. Ondan kurtulmak istemeyin onu severek değiştirmek isteyin. Bu sizi koşullandırılmış ve sınırlandırılmış bir inanç sıkışıklığı ve stresten uzak tutacaktır. Bu sayede stresin, sinirin vb. olumsuz duyguların cildinize kattığı zararlardan da uzak durmuş olursunuz. Aynı zaman da bu sizin cilt gençliğinizi de sağlar. Stres ve sinir kişileri erkenden yaşlandırıyor desek yanılmış olmayız
 • Endorfini İhmal Etmeyin 
  Endorfin seks esnasında üretilen bir hormondur ve endorfinin hem cildimize hem de vücudumuza sağladığı yararlardan bahsetmeye başlarsak bu yazıyı bitiremeyiz. Kısacası sizler sağlıklı ve güzel bir cilt için sık ve düzenli aralıklarla seks yapmayı unutmayın.
 • Temizlik Şart
  Cildiniz tüm gün tonlarca şeye maruz kalıyor. Toz, kir, yağ, ter, koku, makyaj malzemesi, krem, sabun kalıntıları vs. Bunlar cildimizde kalmaya devam ettikçe gözeneklerimiz tıkanıyor ve tıkanan gözeneklerimiz bir noktadan sonra genişlemeye ve genişledikçe de daha fazla bu maddeleri tutmaya başlıyor. Ardından siyah noktalar ve sivilceler oluşuyor, Bunların önüne geçilmediği noktada bunlar kalıcı izlere sebep olabiliyor. Yani cildimiz nefes alabilen bir yapıya sahip ve nefes alabilmesi için de onun güzel bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.
 • Egzersiz Yapın
  Egzersizler sadece bedeninizin değil cildinizin de sıkılığını sağlar. Bu sebeple Düzenli olarak egzersizler yapın.
 • Cilt Masajı Sever
  Cildiniz kendisi ile ilgilenilmesini sever. Bu yüzden cildinize masajlar yapın. Bu masajlar hem cildinizde ki kan akışını hızlandırarak cildinizin sivilce ve aknelerden korunmasını ve sağlıklı olmasını sağlar aynı zamanda yaşlanma belirtilerinin önüne geçer ve yaşlanma belirtileri çok daha ileri zamana sarkar. Bu sebeple cildinize masaj yaparken genellikle çok sert davranmadan oval ve yerçekiminin aksine hareket edin.
 • Sıcak – Soğuk Dengesi
  Cildinize aşırı sıcak uygulamak cilt yapınızın gevşemesine dolayısıyla da sarkmasına sebep olur. Bunun önüne geçmek için sağlığınızdan olup sürekli soğuk suyla duş alın demiyoruz tabii ki aksine sıcak su ve yumuşak kese cildinizin rahatlayarak gözeneklerinin açılmasını sağlar. Fakat dikkatinizi çektiyse eğer genellikle soğuk hava iklimine sahip bölgelerde yaşayan kişilerin cilt yapıları sağlıklı ve sıkıdır. Sizde bunun için duş sonrasında bir dakika boyunca soğuk su uygulaması yapabilirsiniz. Bununla birlikte bir küçük buz parçası kalıbını yüzünü çizmeyecek şekilde uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı da masaj yaparak gerçekleştirmeyi unutmayın. Hem soğuk uygulaması hem de masaj uygulaması bir arada ve düzenli bir şekilde uygulanırsa cildinizde ki ve gözeneklerinizde ki değişim hızına sizlerde şaşıracaksınız. Buna ufak şoklamalarda diyebiliriz. Cildimizi uyaran ve kan akışını değiştirerek cildimizin sağlığını kazandıran sağlıklı bir uygulamadır.
 • Sağlıklı Yağlar Cildinizi Besler
  Peki ya nedir bu sağlıklı yağlar? Abur-cubur tüketirken cildimize aldığımız yağ oranı hazır, konsantre edilmiş, bir çok işlemden geçmiş sağlıksız yağlardır. Abur-cubur tüketimini herkes çok seviyor olsa da bunu en minimuma indirerek çiğ fındık, özellikle de çiğ badem, çiğ ceviz gibi sağlıklı kuruyemişlerden, yemeklerinizde tüketeceğiniz zeytinyağından ya da fındık yağından alacak olduğunuz yağlar sağlıklı yağlardır. Bu yağlar cildinizi ve saçlarınızı besler, sağlıklı bir ışıltı sağlar ve fazlasının cildinizden arınması daha kolaydır.
 • Bitki Çayları
  Bitki çayları cildiniz için zengin vitamin ve mineral kaynağıdır. Olabildiğince hazır poşet tüketimi yerine aktarlardan sağlayacağınız ve kendinizin dengesini ayarlayacağınız bitki çaylarının tüketimini seçmelisiniz. Bu noktada ilk tercihiniz yeşil çay olabilir, hatta içerisine bir parça limon ve bal ile hem tadını hem de etkisini daha da cazip kılabilirsiniz. Siyah çaydan uzak durduğunuz süreç içerisinde demir ve su oranınızın dengelendiğini göreceksiniz fakat yeşil çay kahveden daha fazla içerdiği kafein ile günde iki bardaktan fazla tüketmemelisiniz. Yanı sıra melisa ya da beyaz portakal kabuğu çayını da tercih edebilirsiniz.
 • Doğal Maske Kullanın
  Hazır maske kullanımından olabildiğince uzak durmanızı öneriyoruz. Evde yapacak olduğunuz cilt tipinize uygun bir çok maske artık YouTube ve Google da bilgi olarak yaygınlaşmış durumda. Aynı zamanda el, yüz ve dudak peeling bilgilerine de kolayca ulaşabilirsiniz. Yine cilt tipinize uygun organik sabunları hazır sabunlar yerine tercih edebilirsiniz. Bir sabun kullandım işe yaramadı diyerek geçiştirmeyin, hem doğal maskeleri hem de doğal sabunları deneyerek sizler için en uygun olanını bulabilirsiniz.