Pazarlama işi ile uğraşanlar genel olarak yüksek tempo ve stres dolu bir hayat sürmektedirler.  Sürekli olarak araştırmalar yapmak ve birileri ile görüşmek zorunda olan pazarlamacılar genel olarak iş dışındaki en öncelikli aktivitelerden biri film izlemek olmaktadır. Fakat, bazı filmler vardır ki neredeyse sadece pazarlama işi yapanlar yada pazarlamaya ilgi duyanlar izlesin diye yazıldığı düşünülebilir. Bu düşünceye sevk eden durum ise filmlerin konusu direk pazarlama olmasa da içerik olarak pazarlama ve pazarlamacılar olması.

 

1. Thank You For Smoking 

Filmin ana karakteri Nick Naylor, büyük tütün firmaları için lobi faaliyetleri yapan biri. Nick, hayatını sigara üreterek kazanırken bir yandan da 12 yaşındaki çocuğuna örnek bir baba olmaya çalışmaktadır. Normal şartlarda Nick yaptığı iş en savunulmaması gereken şey olsa da, iyi bir pazarlama stratejisi ile ezberleri bozup düşünmeye zorlamaktadır. Film hem pazarlama, ürün tanıtımları ile ilgili hem de fikirleri savunma açısından çok güzel replikler sunmaktadır.

Filmin IMDB Puanı : 7.6

2. Moneyball

Bir pazarlamacı için en büyük sorun, ne müşterinin zorlu olması ne de ürünün anlatılması zor olmasıdır. En büyük sorun bütçedir. Her pazarlamacı illa ki “o bütçe bende olsa neler yaparım, bak o zaman marka nasıl uçuyor” türevinden sözler çıkmıştır. Oysa esas marifet sınırlı bütçe ile büyük işler başarmakta. Moneyball tam da bu konuda ders veren bir film.

IMDB puanı 7.6 olan filmin başrolünde Brad Pitt oynuyor. Brad Pitt lig düşmek üzere olan bir takımın koçluğunu alıyor. Takımın yıllardır gelen bir kısır döngüsü vardır. Takım en iyi oyuncuları yetiştiriyor, tam işe yarayacağı zaman büyük takımlar parayı verip  transfer ediyorlar. Tüm geçmiş yönetimler ise var olan parayla en iyi oyuncuları almak gerisini de ücretsiz yada alt yapıdan halletmek. Billy Beane (Brad Pitt) ise takımda bir devrim yaparak istatistikler ile en iyi oyuncuları pahalıya almaktansa kendi alanında en iyi oyunculardan bir takım kurmak. Eğer filmin beyzbol kısmını bırakıp işiniz ile eşleştirerek izlerseniz çarpıcı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

3. Silicon Valley

Silicon Valley diğerlerinden farklı olarak bir dizi aslında. Her bir bölümün 30 dakika sürdüğü bir dizi. Pied Piper isimli bir şirket kuran 6 gencin hikayesi alındığı dizide sürekli olarak inişlerin çıkışların eksik olmadığı, dikkatle izlendiğinde pazarlamanın ve yönetimin her alanının görüldüğü dizi sadece pazarlamacıların değil şirketlerin her yönetim kademesinde görev alanlarında izlemesi gerekir.

4. Social Network

Social Network, ilk gösterime girdiğinde dünyanın en önemli dijital markalarından bir tanesi olan Facebook’un piyasaya çıkış hikayesi olarak lanse edilse de film aynı zamanda çok önemli bir probleme de dikkat çekmektedir. Bu problemse “ürün üreten kişiye / şirkete mi aittir yoksa fikri ilk bulana mı aittir?” Yeni ürün geliştirme ile ilgili kritik ipuçlarını da filmin içinde görebiliyoruz. Mark Zuckerberg’in Facebook’u piyasaya çıkartmadan önce geçtiği aşamalar ve bu aşamaların gelişimi dikkatle izlemek piyasaya yeni bir ürün çıkartacaklar için fikir vermekten öte strateji geliştirmenin önemini de göstermektedir.

Filmin IMDB puanı : 7.8

5. The Pursuit Of Happyness

Will Smith’in kült filmlerinden bir tanesi olan film gerçek hayattan beyazperdeye geçmiştir. Christopher Gardner (Will Smith) iflas etmiş, karısından ayrılmış fakat bir yandan da oğluna bakan bir babanın tüm olumsuzluklara ve yokluklara rağmen dimdik ayakta kalmasının inançlı hikayesidir. Filmin bir repliği çok fazla hit olmuş, milyonlarca insan tarafından tekrar tekrar paylaşılmıştır.

“Bir hayalin varsa onu korumalısın. İnsanlar kendi yapamadıkları şeyleri seninde yapamayacağını söylemek isterler. Eğer bir şey istiyorsan onu elde etmelisin. Git ve al. O kadar.”

İş hayatında yaşadığınız her zor dönemde ne kadar çok sabırlı olmanız gerektiğini ve karşınıza çıkan tüm zorlukların bir sebebi olduğuna inanmanız gerektiğini anlatan en iyi filmlerden biridir. Pazarlamaya ilgi duyan herkes muhakkak izlemeli.

IMDB puanı : 8.0