İş yeri açmak, dükkân açmak gibi birçok fikir her bireyin hayalidir. Ancak bu girişiminizin analizini iyi yapamazsanız eğer, sizi kötü bir sonun beklediği de aşikârdır. Burada nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız. Her şeyden önce kararlı ve azimli olmanız gerektiğini sakın unutmayın. Yüklü bir sermayeden daha çok çalışkanlığınıza ve pratik zekanıza ihtiyacınız olacaktır.

Her bireyin hayali, çalışan olmak yerine rahat bir yaşam için iş veren olmaktır. Bireylerin bu yöndeki tutumlarını; ekonomik durumlar, alt üst ilişkisi, kendi yetkisinde olmasını istediği mesai zamanları vb. durumlar etkilemektedir. Aslında bu etkenler bazı insanlar için hayatında olması gereken disiplin kuralıdır. O insanlar bu durumları hayatında uygulamazsa başarısız olacaktır. Bu etkenlerden rahatsız olan insanlar da girişimlerini başarısız bir şekilde sonuçlandırmamak için vereceğimiz bilgilerden yararlanabilir.

İş Yeri (Dükkân) Açmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Yapabileceğinize inandığınız veya bildiğiniz işi yapın.
 • Öncelikle karar verdiğimiz sektörde ve dükkânda pazar hacmini ölçmemiz gerekecektir.
 • Bağlayacağınız sermayenizi ne kadar sürede çıkartabilirsiniz? bunun cevaplayınız.
 • Sektöre göre dükkân adresi ararken, insanların mesken tuttuğu yerleri tercih etmelisiniz. Ancak rakiplerinize yakın olmamaya da çalışmanız gerekecektir. Zira müşteri kitlesini oturtmuş bir rakip firma yakınlarına sermayenizi bağlamak, sizi oldukça yıpratacaktır.
 • KOSGEB ve banka gibi bir yerden kredi desteği alacaksanız, mutlaka kredi ödemelerinizi baz alarak sermayenizi ürün ve hizmete yatırın.
 • İş yeri açılmadan önce tanıtıma öncelik verin.
 • İş yeri açıldıktan sonra ilk 3 ay içerisinde mutlaka sosyal medya veya yerel radyo televizyon kanallarında reklam verin.
 • Marka değerinizi kanıtlamak adına; rakiplerinizin önünde yer almak için, ürün satışı yapıyorsanız uygun fiyatlarla başlayın eğer hizmet vereceksiniz fiyatlarda uygun ve kaliteli hizmet verin.
 • Ülkemizde yer alan işletme odalarına kayıt olun. Bu belediye ve evrak işlerinde işinize yarayacaktır.
 • Ürün satışı yapacaksanız veya hizmet verecekseniz kurumsal şirket havasında fiyat katalogları oluşturun.
 • İşletmeniz büyük çaplı değil ise açılışınızdan 6 ay kadar sonrasında eleman almaya başlayın.

İş Yeri Açmak İçin Ne kadar Sermayeye İhtiyacınız Var?

Sektörünüze göre değişiklik gösterecek olan sermaye, 5.000 TL ile 500.000 TL arasında değişmektedir. Dikkat etmeniz gereken unsurlar adlı başlıkta da bahsettiğimiz maddeleri iyi okumanızı tavsiye ediyoruz. Zira bu maddeler göz önünde bulundurarak sermayenizi bağlamanız en sağlıklı sonuç getirecektir. Sektör seçerken en çok eğiliminiz olduğu meslekleri seçmenizi şiddetle uyarıyoruz. Aksi halde hiç istemeyeceğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. İş açacağınız zamanlarda maddiyat çok önemli olsa da dikkatle ele aldığımız konuları hafife almayınız. Bazı noktalarda maddiyatın önüne geçecek durumlarla karşılaşabilirsiniz.

İş Yeri Açmak İçin Kredi Çekmek Mantıklı Mıdır?

Öncelikle karar verdiğiniz işe sıfırdan başlayacaksanız kesinlikle bunu önermiyoruz. Çünkü çekeceğiniz kredi faizi ne kadar düşük olursa olsun, ülkemizde bankalar minimum 1/3 kuralıyla işliyor. Taksitlerinizi öteleyerek başlasanız dahi, bir iş yerinin düzenin refaha kavuşma süresi ortalama 2 yıldır. İşler rayına oturuyor diye düşünürken, bir yandan kira, bir yandan işçi maaş ve sigortaları, bir yandan kredi faizleri sizi fazlasıyla sıkacaktır.

Kredi çekimlerinde en doğru karar bütçe eksikliğini kapatmak olduğunu düşünüyoruz. Karar vermede zorlanıyorsanız, yazdığımız maddeleri ince eleyip sık dokumanız yönündedir.