İshak Paşa Sarayı, Anadolu Tarihinin en önemli eserlerinden biri olduğu kadar, her yıl artan sayılarda çektiği turist ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Günümüzde hala üzerine araştırmaların devam ettiği bir tarihi eserdir. Osmanlı döneminde yapılan İshak Paşa Sarayı döneminin en önemli saraylarından bir tanesidir. Sadece Osmanlı değil Selçuklu izleri de taşımaktadır.

İshak Paşa Sarayı Nerede?

İshak Paşa Sarayı, Ağrı ilimizin Doğubeyazıt ilçesinin 5 kilometre doğusunda bulunan Yukarıtavla mahallesinde bulunmaktadır. İshak Paşa Sarayına nasıl gideriz sorusu çokça sorulmaktadır. Saraya varmak için önce Doğubeyazıt’a varmak gerekir. Doğubeyazıt’a nasıl gideriz sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Doğubeyazıt’a gitmek için en hızlı yol havayoludur. Doğubeyazıt’a yakın birçok havaalanı bulunmaktadır. Bunlar; Ağrı, Iğdır, Van, Kars ve Erzurum Havaalanlarıdır. Bunların en yakını bağlı olduğu il olan Ağrı Havaalanıdır. Ağrı Havalanından Doğubeyazıt yaklaşık olarak 95 kilometre mesafededir. Havayoluna alternatif olarak karayoluda kullanılabilir. Fakat, Türkiye’nin en batısından gitmeye karar verdiyseniz 16 saatten fazla sürecek bir yolculuk olacaktır. Yollar oldukça rahat ve güzel olup uzun süren yolculukları da rahattır. Direk olarak Doğubeyazıt’a giden 3 otobüs firması bulunmaktadır. Bunların, başta Ankara, İstanbul, İzmir, Van, Erzurum, Iğdır ve tüm büyükşehirlere sık seferleri bulunmaktadır. Doğubeyazıt’ta konaklamak için konforlu birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Ayrıca, bir adet de öğretmenevi bulunmaktadır. Doğubeyazıt’ta İshak Paşa Sarayı haricindeki Balıklı Göl, Küçük Ağrı Dağı gibi diğer doğal ve tarihi güzellikleri de görmek istiyorsanız 2-3 gün kalmanız önerilir. Fakat, kalacağınız yerlerin bu yerlere çeşitli uzaklıkları olabilir. Bunun için gitmeden görmek istediğiniz yerleri belirleyip kalacağınız otel yada pansiyona ona göre karar vermeniz zaman kaybına engel olacaktır.

İshak Paşa Sarayı Tarihi

İshak Paşa Sarayı, 1685 yılında inşaatına başlanmış olup 1784 yılında bitmiştir. 99 yıl süren inşaat birçok kez kesintiye uğraşmıştır. Savaşlar ve zor coğrafi koşullar inşaat süresini uzatan en büyük sebeplerdendir. İshak Paşa Sarayı projesi mimar Mehmet Paşa tarafından yapılmıştır. Ünlü yazarlardan Ahmed-i Kani bu sarayda katiplik yapan önemli kişilerden bir tanesidir. Bugün müze olarak halkın ziyaretine açıktır. Osmanlı tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak gösterilmektedir. İshak Paşa Sarayı, hem Türk saray geleneklerinin tamamını sergilemesi hem de Osmanlı Devletinin gücü ve ihtişamını çevre ülkelere göstermesi açısından dönemin en önemli eserlerinden olmasını sağlamıştır. Lale Devrinin en büyük son eseri olması da Türk Sanat Tarihi açısından ayrı bir öneme sahiptir. Lale Devrinde yapılmış olan onlarca eser arasında hem Türk gelenekleri hem devlet gücü hem de zamanlaması açısından tek örnektir.

İshak Paşa Sarayının Özellikleri

  • İshak Paşa Sarayında tam 116 oda bulunmaktadır.
  • İshak Paşa Sarayı türbe, cami, divan ve harem salonları ile koğuşları barındırırken iç ve dış olmak üzere 2 farklı sur yapısı da içermektedir. Dış surlar ile iç surlar arasında askeri alanlar yer alırken yaşam ve ibadet alanlarının tamamı iç surlar içerisinde yer almaktadır.
  • İshak Paşa Sarayı, geleneksel yapılar içerisinde en çok Selçuklu sanatını yansıtmaktadır.
  • Sarayın hemen hemen her alanında motifler yer almaktadır. Bu motiflerde Osmanlı, Selçuklu motifleri ağır basıyor olsa da eski Türk devletlerinin de motiflerini görmek mümkün olduğu kadar Avrupa Barok sanatının da izlerine rastlamak mümkündür.
  • Saray içerisinde yer alan eserlerin büyük çoğunluğu klasik Osmanlı mimarisi eserleri de bulunmaktadır.
  • Toplam 7.600 m2 zemin alanına sahip olan saray, bey sarayları içerisinde en büyük olanıdır.

İshak Paşa Sarayı 2018 yılı ziyaretçi sayısı Kültür Bakanlığı tarafından 121.094 kişi olarak açıklanmıştır. Birçok ziyaretçi gündüz ve gece ayrı ayrı dışarıdan izlenmesi ve fotoğraflanması gerektiğini belirtmektedir. Özellikle Avrupalı ziyaretçiler bir masal diyarı gibi büyüleyici atmosferi olduğunu söylüyorlar.