ISO kelime olarak birçok kişinin bilmediği bir kelime veya kısaltma diyebiliriz. Günümüzde genellikle bilgisayar veya daha geniş olarak teknoloji ile uğraşanlar ISO’nun anlamının bilebilir. İşte bu yazımızda toplumda ISO kelimesinin anlamını bilemeyen ve merak edenler için ISO’nun ayrıntılarını sizler ile paylaşacağız.

ISO, dosyaların uzantısı olarak kısa ve net bir şekilde tanımlanabilir fakat bu dosyalar genellikle CD veya DVD içerisindeki dosyalar olarak bilinir. Bu uzantı sayesinde ise CD veya DVD içerisindeki dosyaların tamamı farklı bir yere aktarılabilmektedir. Aslında tanımından da anlayacağınız üzere ISO çok kolay bir anlama sahiptir. Anlamı net olsa bile yaptığı işler göz önünde bulundurulunca bu iş ile uğraşanlar için neredeyse göz bebeği diyebiliriz. Şimdi ise nasıl ISO dosyası yapabileceğimize bakalım.

ISO Dosyası Nasıl Yapılır?

Herhangi bir ISO dosyası oluşturabilmeniz için bir programa ihtiyaç vardır. Bu programlara ücretsiz ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Günümüzde kullanılan programlara birkaç örnek vermek gerekirse bunlar:

  • AnytolSo
  • Free ISO Creator

Bu programların yanı sıra ücretli veya ücretsiz daha birçok programa ulaşabilirsiniz.

ISO ile Dosya Nasıl Yazdırılır?

Bu işlem şu ana kadar anlattıklarımız arasında en zoru diyebiliriz. Bunu için de ilk başta bir program indirmeyi tavsiye ediyorum. Bu programlar birden fazla bulabilirsiniz ama bir adet örnek vermek gerekirse Neo Burning ROM kullanabilirsiniz. Bu program ISO dosyasını bir CD veya USB bellek için kullanılır. Eğer sizler bunun için uğraşmak istemiyorsanız bilgisayar aracılığı ile direkt açabilirsiniz.