İyi bir gece uykusunun en büyük sorunu sosyal hayatımız. İş stresi, aile sorumlulukları, hastalık gibi bir sürü dertlerle uğraşıyoruz. İyi bir uykunun bazen zor olması hiç şaşırtıcı değildir. Uykunuza müdahale eden faktörleri kontrol edemeyebilirsiniz, ancak daha iyi bir uykuyu teşvik eden kuralları benimseyebilirsiniz. Vereceğimiz ipuçlarıyla daha iyi bir uyku çekeceksiniz, emin olun.

1-Kendinize Uyku Programı Oluşturun

Rahat ve güzel bir uyku için en fazla sekiz saat ayırın. Sağlıklı ve yetişkin bir birey için uzmanlar tarafından önerilen uyku miktarı, en az yedi saat olmalıdır. İyi bir uyku için yatakta sekiz saatten fazla kalmanıza gerek yoktur. Hafta içi ve hafta sonları uyku programınızdaki farkı bir saatten fazla olmayacak şekilde sınırlamaya çalışın. Programlı uyumak, vücudunuzun uyumak ve uyanma döngüsünü güçlendirir. Yaklaşık 20 dakika içinde uykuya dalmazsanız, yataktan çıkın ve rahatlatıcı bir şeyler yapın. Rahatlatıcı müzikleri dinleyin. Bu programı uygulayarak, rahat ve güzel bir gece uykusu yaşayabilirsiniz.

2-Yediğinize ve İçtiğinize Dikkat Edin

Açken veya tokken yatağa gitmeyin. Özellikle, yatmadan birkaç saat önce doyurucu yemeklerden kaçının. Yemediğiniz için üzülebilirsiniz ama iyi bir uyku için çok önemli bir etken. Nikotin, kafein ve alkol kullanmamaya dikkat edin. Nikotin ve kafein kullanmak, iyi uykuya zarar verebilir. Alkol sizi uykulu hissettirebilir ama gecenin ilerleyen saatlerinde uykunuzdan uyandırabilir.

3-İyi Bir Uyku İçin Güzel Bir Ortam Hazırlayın

Uyumak için ideal bir oda yaratın. Genellikle bu serin, karanlık ve sessiz odalar olabilir. Işığa maruz kalmak uykuya dalmayı daha zor hale getirir. Yatmadan hemen önce ışık yayan ekranların kullanılmasından kaçının. Yatmadan önce sakinleştirici aktiviteler yapmak, iyi bir uykuyu teşvik edebilir.

4-Gündüzleri Uyumamaya Çalışın

Sabahları uzun süre uyumak, gece uykusuna müdahale edebilir. Uyuklamayı seçerseniz, kendinizi 30 dakikaya kadar sınırlayın. Ancak gece çalışıyorsanız, uyku borcunuzu telafi etmeye yardımcı olmak için işten önceki gün geç saatlerde şekerleme yapmanız gerekebilir.

5-Günlük Programınıza Spor Yapmayı Katın

Günlük fiziksel aktivite daha iyi bir uykuyu teşvik edebilir. Ancak yatmadan çok fazla aktif olmaktan kaçının. Her gün dışarıda vakit geçirmek de yardımcı olabilir.

6-Doktora Başvurun

Neredeyse herkesin ara sıra uykusuz bir gecesi vardır. Ancak sıklıkla uyumakta zorluk çekiyorsanız, doktorunuza başvurun.