Neredeyse hepimiz çocukluğumuzda dinozorlara merak salmışızdır. Hele küçüklüğümüzde izlediğimiz, Jurassic Park filmleri dinozor severleri çok daha heyecanlandırıyordu.

Tabi o zamandan bu zamana kadar teknoloji bir hayli gelişti. Tabi ki haliyle Jurassic Park Dünyası yavaş yavaş oyun dünyasında da grafikleri arşa çıkartmayı başardı.

Bu başarının ilk örneği de Jurassic World Evolution oyunu oldu. Oyun Steam Platformu üzerinden 171 TL üzerinden satışa sunuluyor. Oyun bu parayı hak ediyor mu derseniz. Bana göre cevabı hayır olacak.

Oyun dinozor severler veya Jurassic Park hayranlarının şüphesiz çok seveceği bir oyun. Fakat bende her ne kadar dinozorları da film serisini de sevsem bu fiyat bu oyun için fazla derim. Uzun bir süre önce Epic Games de oyunculara ücretsiz bir şekilde verilen oyunlar arasında Jurassic World Evolution oyununa da yer verilmişti.

Lafı daha fazla uzatmadan inceleme bölümüne geçip oyunun artılarını ve eksilerini değerlendirelim.

Jurassic World Evolution İnceleme

Jurassic World Evolution

 

Oyunumuz her Jurassic Park filminde olduğu gibi bir adada geçiyor. Oyunu da bize düşen görev ise adanın yönetimini sağlamak. Oyun aslında bir bakıma Üst inşa etme gibide düşünebilirsiniz. Adamızı geliştiriyor, yeni yapılar dinozorlar, yeni araziler gibi birçok farklı değişiklik yapabiliyoruz.

Oyunda sadece tek bir ada yok. Birden fazla ada mevcut. Oyunu oynayıp görevleri yaptıkça adalar açılıyor. İlk adamız çok kolay oyunu bizlere öğretmek için tasarlanmış bir ada. Yani oyunun temellerini bu ada da öğreniyoruz. Daha sonra oyun ilerleyip yeni dinozor türleri açıp parkımızı devasa bir şekilde büyüttükten sonra işleri kontrol etmek çok daha zor bir hale geliyor.

Jurassic World Evolution Oynanış

Oyun ilk başladığımızda bizlere sadece 1 tane etobur dinozor veriyor. O da yukarıdaki resimdeki dinozor. Ayrıca bu dinozor belli bir yere kadar sahip olduğunuz en pahalı dinozor oluyor. Jurassic World filmini izlediyseniz filimden de alış olacağınız gibi dinozorları laboratuvar ortamında üretip daha sonrada insanların izlemesi için kafeslerin içine salıyoruz.

Dinozor çeşitliliği ve hizmet artıkça doğal olarak müşteri sayımızda artıyor ve müşteri demek de para demek 😉

Oyunda sadece dinozor kafesleri bulunmuyor. Müşteriler için hediyelik eşya dükkanı, tuvalet, lokanta, devasa bir otel bunlardan bazıları. İlerledikçe ve paramız artıkça parka hızlı tren dahi koyabiliyoruz. Bunun dışında birde bizim müşterilerden ayrı şirketimize ait binalarımız var. Elektrik binası adının da anlaşılacağa üzere adanın elektrik ihtiyacını karşılıyor. Oyunda en çok kullanacağımız binalardan birisi olan araştırma merkezimizde var. Bu binada da adanın dışına bir takım araştırmacıları görevlendirip bizlere yeni dinozor fosilleri bulmasına veya satıp para kazanmamız için değerli fosilleri bizlere getirmeleri için görevlendiriyoruz.

Gelen dinozor fosilleri ile Dinozor genlerini yükseltip dinozorların yumurtadan çıkma ihtimalini de yükseltiyoruz. Oyunda para verip %100 dinozor üreteceksin diye bir kural yok. Üretilen yumurta düşük gen oranı yüzünden zayıf olabilir ve dinozor daha yumurtadan çıkmadan ölebilir. Bu da dinozor için verdiğiniz paranın çöpe gitmesine yol açacaktır. Aklınıza şöyle bir soru takıldıysa hemen cevaplayım.

Dinozorlarımız yumurtadan çıktıklarında yetişkin birer dinozor olarak çıkıyor. Yani bebeklik dönemleri yok. Oyunun belki de en önemli yeri diyeceğimiz kısmı habitat. Oyunda 2. veya 3. pek hatırlamıyorum geçtiğimizde bizleri büyük bir fırtınadan harap olmuş bir park karşılıyor. Elimizdeki parayla da tamirleri yapıp bir kaç dinozorla geçimimizi sağlıyoruz. Bu adanın en büyük sıkıntısı çok büyük fırtınalar çıkabiliyor ve kafeslere, binalara ağır hasarlar veriyor.

 

Jurassic World Evolution Fırtına

Bunları da jeepleri olan yardımcı ekibimizle hallediyoruz. İsterseniz belli bir para karşılığı ekiplere görevleri yapmaları için görevlendirebilirsiniz. İsterseniz de aracın kontrolünü ele alır ve araçla gidip görevleri siz yaparsınız.

Fazla Dinozor Fazla Sorun

Ne kadar çok dinozor türünüz olursa dertlerinizde bir o kadar artacak demektir. Burada sizlerin yardımınıza Jeepli eklipler koşuyor. Bu ekip dinozorlar bir birleriyle dövüştükleri zaman azalan canlarını iğneli bir dart yardımı ile artırabiliyor. Dinozorların yemeklerini tazeleyebiliyorlar. Ayrıca dinozorlar hastalandığında onlara uzaktan dart yardımıyla tedavi edebiliyor. Fakat dikkat etmeniz geren noktalardan birisi de araç kafesin içinde hareketsiz bir şekilde dururken dinozorların hedefi olabiliyor. Bu sadece Etoburlarda değil aynı zamanda otoburlarda  da geçerli. Bu yüzden kafes içindeyken kontrolü kendiniz ele almanızda fayda var. Çünkü bazen yapay zeka saldırıları ön göremeyip saldırıya uğruyor ve araç bir kaç darbeden sonra hurdaya çıkıyor. Tekrardan bir araç almakta size 55k dolar gibi büyük bir rakama patlıyor. Tabi bir yerden sonra paralar su gibi aktığı için pek bu paralar gözünüzü korkutmaz ama siz gene de masraftan kaçının. 😀

Dinozorların Habitatı

Jurassic World Evolution HabitatOyunun en sinir yanlarından biriside yer sıkıntısı. Ada bizim ama tüm adayı kontrol etmiyoruz. Sadece büyük bir kısmını aslında çok da büyük sayılmaz. Durum böyle olunca işler biraz daha zorlaşıyor. Çünkü dinozor sayısı ve türü artıkça yer sıkıntısı da çekmek zorunda kalıyorsunuz. İlk başlarda az tür olduğu için bi tarafa etçilleri diğer bir tarafa etçilleri dizince sorun kalmıyordu. Fakat otçullarda bazı türler kalabalık ve kendinden başka türlerle aynı ortamda yaşamaktan hoşlanmıyorlar. Bu durum benim çok uzun bir süre başımı ağrıtmıştı. Çünkü durum böyle olunca hayvanların morali düşüyor ve saldırganlaşıp telleri kırmaya kalkıyor. Kırdıklarında ise park da serbestçe dolaşıp insanları ezebiliyor veya yiyebiliyorlar.

Bu durumda parkımız için çok ciddi bir sorun oluyor. Kim Dinozorlar tarafından yenilen parka gitmek ister ki ? Bende ilk başlarda sorunu anlamadım ve sanırım bu tür agresif o yüzden telleri ağır metallerle değiştirsem sorun çözülür diye düşündüm. Fakat en güçlü demiri de koysanız hayvan eninde sonunda kırıyor. Başka alana koyuyorum gene huysuzlaşıyorlar. Neymiş efendim paşam büyük yer istiyormuş ormanlık yer istiyormuş veriyorum gene sorun. Sırf bir tür için tüm dinozorların yerlerini değiştirmiştim. T-rex çakmaları ( ilk resimdeki hayvan, ismini bilmiyorum 😀 ) için yeni bir yer yaptım ve gezmeleri içinde büyük bir yer yaptım. Tam her şey güzel hepsi mutlu derken bu seferde etçiller kaçmaya çalışıyor. Onların da kafesinde değişiklikler yaparak onları da mutlu etmeyi başardım.

Tüm hayvanlar mutlu bir şekilde parkın gelirleri yüksek bir şekilde oyunuma devam ettim. Tam bida ki ada nasıl diye düşünürken bir baktım. Ada bomboş evet tamamen boş. Ayrıca para yok. Oyun bizden bu adayı istediğimiz gibi kurup yönetmemizi istiyor sanırım. Bu da çok hoşuma gitti ama aşırı üşendiğimden dizmeden oyunu bıraktım. 😀 Oyun gerçekten dinozor severler için çok güzel bir oyun. Fakat ben her ne kadar sevsem de daha çok online oyunları seviyorum. Fakat hala arada girip diğer adalarımı kontrol ediyorum. Bu arada diğer adalarınıza seyahat edip oraları kontrol edip değişiklikler yapabiliyoruz. Ama bir gün oturup 0 dan parkımı kurup yeni türler keşfedeceğim. En sevdiğim Raptör türü onları ve T-Rex i keşfetmeden bırakmayacağım.

Oyun Alınır mı ?

Oyun eğlenceli ama bir yerden sonra sıkıyor yani yeni ada, yeni türler keşfetmeyince insan bi sıkılıyor. Onun dışında bence gayet hoş bir oyun. Dinozorlar olsun grafikler hayvanların hareketleri falan baya gerçekçi olmuş.

Bence 171 TL iken epey pahalı ama indirimde alınıp kafa dağıtmalık bir oyun. Eğer Jurassic Park serisini ve dinozorları seviyorsanız indirime girdiğinde kaçırmayın. Zaten 2. oyununda geleceği duyuruldu. Ama o bu kadar ucuz olmaz emin olun 😉