2016 yılında vizyona girmiş Kaçma Birader Filmi, Murat Kaman tarafından yönetilmiştir. Görüntü yönetmenliğini ise Olcan Oğuz’un üstlendiği bu komedi filmi, İMDB’de aldığı 6,9’luk yüksek puan ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Oyuncu kadrosunun harika olduğu bu filmde doğal olarak oyunculuklarda üst seviyededir. Bu oyunculara Melek Baykal, Zafer Algöz ve Cihan Ercan gibi isimler örnek verilebilir. Vizyona girdiği tarihte birçok insanın sinemada izlediği Kaçma Bilader filmi, gişede yakaladığı bu başarı ile büyük kar yapmıştır. Filmde, kötü davrandıkları için evden kaçtığını düşündükleri evin küçük oğlunu arayan ailenin başına gelenler anlatılmaktadır. İzleyicilere keyifli dakikalar yaşatan bu Kaçma Birader filminin konusunu anlattığımız yazımıza geçelim.

Kaçma Birader Filminin Konusu

Ailesinden pek memnun olmayan Muammer, otuz yıldır Ramazan adında bir kadın ile evlidir. İsminin ramazan olmasındaki sebep doğduğunda kimlik çıkartmakla uğraşmak istemeyen ailenin, kızına ölen abisinin kimliğini vermesidir. Ailenin büyük oğlu Erdinç, babasının mesleği olan otobüs şoförlüğü için direksiyon sınavına hazırlanmaktadır. Dört seferdir girdiği bu sınavı hala kazanamamıştır. Evin tek kız çocuğu Esma ise evlenmiş ve eve iç güveysi bir damat getirmiştir. Yeni evli olan bu çift, çocuk yapmak için başlattıkları çalışmaları sürekli dillendirmektedir. Son olarak da evin küçük oğlunu tanırız. Bu çocuk ailesi ile pek konuşmayı sevemez ve sürekli telefonla uğraşır. Muammer, bu çocuk yüzünden başlarına bunca şey geleceğini hiç aklına gelmezdi.

Bir gün Edinç, annesi ile birlikte babasının geçeceği durağa giderler. Muammer, durağa gelince Ramazan ve Erdinç’i içeriye alır. Ramazan, Muammer’i Erdinç’e otobüsü sürdürmeye ikna etmeye çalışır. Muammer, Erdinç’in kendi kucağında sürmesi şartıyla kabul eder ve yolculuk başlar. Erdinç, otobüse binmiş güzel kıza hava atarak otobüsü sürmeye devam ederken bir kaza yaşanır. Bu kaza Erdinç’in Halil adındaki eniştesinin birden yola atlaması üzerine gelişir. İki kolu da kırılmış Halil, alçılı kolları ile çalışmalarına nasıl devam ettireceğini düşünmektedir. O sırada kapı çalar ve Esma kapıyı açmak üzere ayağa kalkar. Esma şaşkın bir şekilde dönerek gelenin bir kız olduğunu ve Erdinç’le görüşmek istediğini söyler. Bu duruma kendisi bile inanamayan Erdinç, şaşkın bir şekilde kızı beklemeye başlar. Kız bulundukları ortama girdiğinde Erdinç, kızın kendisi için değil evin küçük oğlu için geldiğini anlar. Evin bireyleri, kızı bir odaya koyduktan sonra teker teker gidip sorular sorarlar. Sordukları saçma sorular sonrasında aile, kızı çok yanlış tanır. Daha sonra Erdinç, küçük kardeşini dertleşmek için içki içmeye götürmek ister. Bu karardan sonra Erdinç, Halil ve sevdiği kıza kavuşmak isteyen küçük kardeş toplanıp bir mekâna giderler.

Küçük kardeşin dertlerinin ve sıkıntılarının konuşulacağı bu masada, herkesin derdi konuşulur fakat küçük kardeşin dertlerinin konusu bile açılmaz. Sabah olduğunda Erdinç, çok alakasız bir yerde küçük kardeşinin evden kaçtığı haberi ile uyanırlar. Evin herk köşesini arayan ailenin bulduğu tek şey bir intihar mektubu olur. Mektubu okuduklarında evin küçük oğlunun değil Erdinç’in yazdığı ortaya çıkar. Hala intihar edememiş Erdinç’in canı tatlı gelmiştir. Biraz daha araştırma yapan aile, oğulları tarafından kaydedilmiş bir video bulurlar. Evden kaçan oğlan, bu videoda neden kaçtığını ve nereye kaçtığını anlatmaktadır. Bu videoyu bulan ailenin ilk işi polise gitmek olur. Polise tüm olanları ayrıntılı bir şekilde anlattıktan sonra yardım isterler. Polis, kaybolma üzerinden 24 saat geçmedi ise yardımcı olamayacağını söyler ve aileyi gönderir. Kendi işlerini kendileri çözmesi gereken bu aile, belediye otobüsü ile daha önce hiç gitmedikleri İstanbul şehrine doğru yol alır. Küçük oğullarının başına bir şey gelmeden bulmak isteyen ailenin başına gelenleri anlatan Kaçma birader, izlenilebilecek başarılı bir komedi filmidir.