Kara Bela filmi, Burak Aksak’ın yazıp yönettiği 2015 yapımı komedi filmidir. Filmin oyuncu kadrosu, Seda Bakan ve Cengiz Bozkurt gibi usta oyunculardan oluşturulmuştur.  Oyunculukların ve senaryonun harika olduğu bu film, İMDB’de 6,9 gibi oldukça yeterli bir puan almayı başarmıştır. Kara Bela Filmi, bir ilke imza atarak Türkiye’de halka açık galayı düzenledi. Düzenlenen bu gala için binlerce sinema sever, sınırlı sayıdaki biletler için yarıştı. Filmin büyük çoğunluğu Kara Bela adındaki Kudret karakterinin arabasında geçmektedir. Kara Bela filmi, Kudret’in canından çok sevdiği arabası ile yaşadığı maceraları anlatmaktadır. Çok uzatmadan bu harika komedi filmi Kara Bela’nın konusunu anlattığımız yazımıza geçelim.

Kara Bela Filminin Konusu

Film, Bozkurt’un canlandırdığı dört çocuk babası Kudret karakterinin birkaç gününü anlatmaktadır. Bir gece şarkı açıp içki içmek için hazırlandığında, eşi Ayşen eve gelerek tüm bu hazırlığı bozar. Karısı olayı abartır ve Kudret’i hazırladığı masadan kaldırıp odasına yollar. Arkasından söylenmeye devam eden Ayşen masadaki rakıları kendisi içer. Kudret, sabah uyandığında tüm içkileri içmiş ve masada sızmış karısını görür. Karısına aldırmayan Kudret, okula gidecek çocukları için kahvaltı yapar. Kahvaltı sırasında çocukların, babalarına hiç saygı duymadığını görürüz. Kahvaltı bittikten sonra, çocuklar okula gitmek üzere dışarı çıkarlar. Kudret’te iş görüşmesi için çocukları ile beraber dışarı çıktığında, arabasında bir farklılık sezer. Çocuklar, babalarından uzun süredir kullanılmayan bu araba ile kendilerini okula bırakmasını ister. Kudret, arabanın başına bir şey gelebilir korkusu ile, arabanın örtüsünü bile çıkartmaz.

Kudret, iş görüşmesine yetişir ve mülakattaki sorularla baş başa kalır. Tüm sorulara abartısız bir şekilde cevapladıktan sonra sıra son soruya gelir. Yani, sizi ne için işe alalım? Sorusuna. Kudret bu soruya, bakması gereken dört çocuğunun olduğu ve birde yaşlı babası olduğunu söyleyerek yanıtlamaya başlar. Ardından kanısının ne kadar çekilmez olduğunu ve sırf onunla az muhatap olabilmek için tüm gününü otobüste duraktan durağa giderek harcadığını söyler. Ne yazık ki bu anlattıkları işe alınması için yeterli bulunmaz.  Mülakata girdiği binadan ayrıldıktan sonra, her zaman yaptığı gibi otobüste geceye kadar bekler ve sonunda eve döner. Kocasının gecenin bu saatine kadar eve gelmemesinden dolayı sinirli olan Ayşen, Kudret’e yemekleri ısıtmadan soğuk bir şekilde verir. Kudret soğuk çorbayı içtiği sırada karısı arkasında söylenir. Ayşen, tam Allah canımı alsa da kurtulsam dediği sırada yere yığılır ve ölür.

Ertesi gün cenaze gömülür ve baş sağlığı için Kudret’in evinde toplanılır. Kudret, oturmuş babasının öğütlerini dinlemektedir. Bu öğütler arasında babası, bugün varım yarın yokum dediği sırada ölür. Diğer gün babası da gömüldükten sonra, Kudret’in baldızı çocukları yanına almak ister. Kudret, çocuklarını vermeye yanaşmaz ama çocuklar, teyzeleri bu teklifi yaptığı anda kabul eder ve evden ayrılırlar. Yanında kimsesi kalmayan Kudret intihar etmek için evde bulduğu hapların hepsini içer. Bu ilaçların etkisiyle bayılan Kudret, rüyasında annesini görür. Annesi ile biraz muhabbet ettikten sonra, annesi bir kız için hayatı için çok önemli olduğunu söyler. Kudret’in Lelüfer adındaki bu kızı kurtarması için üç gün içinde Gaziantep Kalesi’nde olması gerekmektedir. Kudret uyandığında hiç zaman kaybetmeden arabasını uzun süreden sonra kullanıma hazır hale getirir.

Gaziantep için yola çıktığında İstanbul trafiği yüzünden bir türlü ilerleyemez. Arabalar zaten ilerlemediği için Kudret, arabadan inip hava almak ister.  O sırada zabıtadan kaçan bir seyyar satıcı, Kudret’in arabasına biner. Kudret, arabasının kaçırıldığını fark edince son anda yan koltuğa binmeyi başarır. Zabıtadan kurtulduktan sonra bir yerde durup soluklanırlar. İkili iyice birbirini tanıdıktan sonra beraber Gaziantep’e gitmeye karar verirler. Gaziantep’e yapılan bu yolculukta ilerleyen zamanlarda yanlarına iki kişi daha katılacaktır. Bu dörtlünün Gaziantep’e gidesiye kadar yaşadıkları maceraları anlatan Kara Bela filmi, izlemek isteyenlere kesinlikle önerilir.