Kemikler, insan vücudunun en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Neden diye sorduğunuzu duyar gibiyim. İnsan vücudunun yaklaşık olarak %20’si kemikten meydana gelmektedir. Bundan ötürü her  insan, kemik sağlığı ve yapısını olabildiğince korumalıdır. Kemiklerin sert yapıda olduğu herkes tarafından bilinmekte, fakat neden sert yapıdadır? Gelin, bu soruyu makalemizin devamında yanıtlayalım.

Kemik Nedir?

Omurgalı hayvanlarda da bulunmak üzere insanlarda da bulunan kemik, dayanıklı ve sert dokulara verilen genel bir tanımlamadır. Vücudun şekil almasını ve bir arada durmasın sağlayan kemikler, sağlıklı bir insan iskeletinde 206 adet bulunur. Kemikleri sadece sert cansız dokular olarak kabul görüyor iseniz bu düşüncenizden hemen vazgeçin derim. Kemiklerimiz canlı olup, birçok işlevi yerine getirmektedir. Düşünsenize vücudumuzda hiçbir kemiğin olmadığını, yerlerde sürünür hale gelirdik 😊  Diğer birkaç işlev bir yanda dursun, sadece yapımızı koruduğundan dolayı bile bir hayli önemli olan kemikler, hayati anlam taşıyan organlarımızı korumada adeta bir asker gibi. Hareket etme sınırlarımızı genişleten kemikler, hareket etme anlamında bizlere kolaylık sağlamak açısından değişik yapı ve şekillerde olabiliyor. Ayrıca kan hücrelerinin oluşumunu sağlayan kemik iliği, iç kısımda bulunan süngerimsi ve yumuşak bir yapıdadır.

Kemik Türleri Nelerdir?

  • Uzun Kemikler;
    Adı üstünde boyu eninden uzun olan kemiklere verilen isimdir. Ayrıca bu kemik türlerinde sıkıştırılmış şekilde az ilik bulunur.
  • Kısa Kemikler;
    Ayak ve bilek kemiğinde yer alan kısa kemikler, boyu ve eni neredeyse aynı olan kemiklere verilen isimdir. İçerilerinde bir kemik kanalı ve sarı ilik bulunmaz.
  • Yassı Kemikler;
    Yapısı bakımından ince ve kavisli bir görünüme sahip olan yassı kemikler, göğüs, kafatası ve kaburga gibi alanlarda bulunur.

Kemiklerin Görevi Nedir?

Kan damarları ve sinirlerin hayat verdiği kemikler, dışarıdan ne kadar sert ve sağlam gözükselerde normalde gayet esnek bir yapıya sahiptirler. Kendi aralarında türlerine ayrılan kemikler, birçok göreve ve işleve sahiptir.

Hareket onların en büyük görevlerinden bir tanesidir. Hareket esnasında iskeleti destekleyen kemikler, kaslar ile birlikte senkronizasyon şeklinde hareket ederler. Kemiklere tendonlar ve bağlar ile tutturulan kaslar, kemiklerin hareket etmesi için en önemli birincil etkendir.

Ayrıca kemiklerin kan hücrelerinde oluşumu oldukça önemli bir rol almakta, kırmızı ve beyaz kan hücreleri oluşumunda başrol oynamaktadırlar. Aynı zamanda kemikler için zarar görmüş ve eskimiş olan kırmızı kan hücrelerini onarmada bir numara denilebilir.

Birçok minerali (özellikle kalsiyum) depolayabilme özelliklerine sahiptirler. Mineral haricinde yağ ve insülin açısından da depolama yapabilmektedir.

Kemiklerimiz Neden Sert Yapıdadır?

Doğum ve ölüm arasında tüm hayatımız boyunca birlikte yaşadığımız kemikler, sert ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kemiklerimizin neden sert yapıda olduğunu merak ediyorsanız, sizlere şöyle bir cevap verebilirim; kemikler içerisinde çok güçlü ve dayanıklı yapılar içerir. Bu yapılar; birçok hücre barındırır. Bu canlı hücrelerin sayısı arttıkça büyüme ve gelişmemizde aynı oranda artış göstermektedir. Kemik hücrelerimizde dayanıklılığı ve sertliği artıran kalsiyum ve fosfat mineralleri, kemiklerimize sert yapıyı veren en önemli etkenlerdendir. Kemik gelişimi ve dayanıklılığını arttırmak için içerisinde bol miktarda kalsiyum ve fosfat bulunduran süt ürünlerini tüketmeyi unutmayın. 😊