Kim kiraz yemeyi sevmez ki? Gerçekten lezzetli tadının yanı sıra, çok iyi besin değeri de sunuyorlar. Kiraz ağacwı her hasat yılında 7000’e yakın kiraz üretmektedir. Sarıdan siyaha kadar çeşitli renklerde mevcuttur, ancak en çok tüketilenler kırmızı renktedir.

Kirazlar ayrıca yuvarlak şekillerden kalbe kadar farklı şekillerde oluşur. Atıştırmalık olarak yenilebilirler. Ayrıca tart, vişneli turta veya meyve suyu yapımında kullanılırlar. Besin ve vitamin kaynağı olduğu için birçok yönden bize fayda sağlarlar. Ayrıca yağ yakmaya yardımcı olurlar, ancak  ciddi bir kayıp göstermez. Günlük kalori alımınızı azaltmak için onları daha yüksek kalorili yiyeceklerle değiştirebilirsiniz. Kirazın birkaç faydasını öğrenmek için aşağıyı okuyun.

1-Uyumanıza Yardımcı Olurlar

Uyku ile mücadele ediyorsanız, iyi uyku hijyeni (yatmadan önce ekranlardan kaçınmak, odanızı serin ve karanlık tutmak) çok önemlidir, ancak daha fazla kiraz veya kiraz suyu içmeniz de uyumanıza yardımcı olabilir.

2-Kilo Kaybını Kolaylaştırır

Kirazlar lezzetlidir ve birçok insan tatlı bir şey için arzularını tatmin ettiklerini düşünür. Kirazların kalorisi düşüktür, bu da bir bardak vişnenin 100 kaloriden, daha az olacağı anlamına gelir. Metabolizmanızı güçlendiren ve vücudunuzdaki toksinleri temizleyen, vitamin bakımından zengindirler.

3-Cildinizi Gençleştirir

Kirazlar antioksidan bakımından zengindir ve bildiğimiz gibi antioksidanlar cildin donuk görünmesini sağlayan serbest radikallerle savaşır. Bu, cildinizi daha genç ve sağlıklı hissettirir. Kirazlar, güneş hasarı nedeniyle ortaya çıkabilecek koyu lekelerin cildinizden çıkarılmasına yardımcı olabilir. Kirazları püre haline getirin. Bir tutam zerdeçal ve bir çay kaşığı bal ile karıştırın. Bu macunu 10-15 dakika uygulayın ve sonra durulayın. Koyu lekeleri azaltır ve cilt tonunuzu geliştirir.

4-Bağışıklık Sisteminizi Geliştirir

Kirazlar, antioksidan ve C vitamini bakımından zengindir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile birlikte C vitamini yüklemesinin, sağlıklı bir bağışıklık sistemini oluşmasını sağlıyor.

5-Gün İçinde Aktif Olmanızı Sağlar

Kirazlarının enerjiyi en fazla arttıran meyvelerden biri olduğuna inanılmaktadır. Otomatik olarak dolaşımı kolaylaştıran ve enerji seviyemizi artıran ayrıca da kan hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı olabileceği söylenmektedir.